آیا فیزیوتراپی در درمان درد استخوان و مفصل آرنج دست موثر است؟

درد آرنج

درد آرنج به شدت رایج است و بیشتر افراد در برهه ای از زندگیشان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در حالی‌که درد آرنج به ندرت نشانه‌ی مشکلی جدی می‌باشد، اغلب سبب درد و ناراحتی بسیار زیادی می‌شود. بیش‌ترین علل درد آرنج در سه دسته‌ی اصلی جای می‌گیرد، پاره شدن تاندون یا التهاب( آماس کیسه‌های مفصلی یا آماس تاندون)، آرتروز یا شکستگی. درد آرنج معمولا شخص را از انجام کارها و فعالیت‌های عادیش باز می‌دارد، در نتیجه باید در اسرع وقت درمان گردد. معالجات موثری برای درد آرنج وجود دارد و یکی از درمان‌های سودمند فیزیوتراپی است.

بیشتر بیماران مبتلا به درد آرنج، یا خودشان یا با درمان‌های خودیاری ساده بهتر می‌شوند. اگر دردتان بعد دو هفته با مسکن‌های ساده بهبود نیافت و زخم یا عفونتی داشتید، یا اگر احساس سوزش، بی‌حسی یا ضعف در بازو یا دستتان داشتید و تمی‌توانید بازویتان را حرکت دهید، باید به پزشک مراجعه کنید.

 • در کلینیک طب فیزیکی دکتر دهقان، پس از تصویر برداری و تشخیص دقیق علت درد آرنج شما، موثر ترین روش های درمانی از جمله فیزیوتراپی ،لیزر درمانی ، طب سوزنی و یا حرکات ورزشی را برای درمان درد و آسیب های وارد شده به آرنج به بیماران خود پیشنهاد می کند.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

چه‌چیزی موجب درد آرنج می‌شود؟


بیشترین درد آرنج یک علت بسیار ساده دارد و ظرف چند روز رفع و رجوع می‌شود. درد معمولا از کشیده‌ شدن یا ملتهب ‌شدن بافت‌های نرم مثل تاندون‌ها بروز می‌کند.ضروری است که برای مدت طولانی استراحت نکنید، چونکه عدم حرکت سبب می‌شود که مفصلتان خشک شود  و ماهیچه‌های اطراف آرنجتان ضعیف شوند، که احتمال اینکه علائم مریضی بیشتری در آینده داشته باشید افزایش خواهد داد.

آرتروز آرنج

آرنجتان مثل هر مفصل دیگری در بدنتان با انواع مختلفی از آرتروز می‌تواند درگیر شود. آرتروز مفاصل رایج‌ترین نوع آرتروز است و می‌تواند بر آرنج یا تعدادی از مفاصلتان اثر بگذارد. علل زیادی دارد و اگر به آرنجتان در گذشته ضربه زده باشید، به طور مثال اگر مفصلتان ترک خورده باشد، می‌تواند رخ  دهد.

خشکی آرنج

آرتروز آرنج همچنین می‌تواند موجب خشکی شود. با اینکه خشکی سبب درد نمی‌شود ولی می‌تواند باعث احساس ناراحتی در آرنجتان شود. محدود شدن حرکت را با هر درجه‌ای خشکی می‌نامند.خشکی می‌تواند در اثر مشکلات مفصل آرنجتان، یا ماهیچه‌ها، رباط‌ها یا پوشش مفصلیتان رخ دهد.خشکی می‌تواند به دلایل زیر اتفاق افتد:

 • آرتروز مفاصل
 • شکستگی اطراف آرنجتان
 • التهاب مفصل( مثلا اگر روماتیسم مفصلی داشته باشید)
 • رشد استخوانی غیرعادی، جاییکه به خاطر ضربه یا جراحی، استخوان در ماهیچه‌های اطراف آرنجتان رشد می‌کند-مت نمی‌دانیم چرا این اتفاق می‌افتد.
 • انقباض‌های بافت نرم، که وقتی بافت‌های پوشش دهنده اطراف آرنجتان منقبض می‌شوند، رخ می‌دهد-گاهی‌اوقات با جراحت همراه می‌شود.

آیا هیچ‌کدام از این علائم را دارید؟


علائم درد مفصل آرنج عبارتند از:

 • سوزن سوزن شدن دست‌ها،مچ، یل بازوها
 • درد در مچ‌ها
 • بی‌حسی یا درد در بازوها
 • به سختی گرفتن اجسام
 • درد آرنج

چگونه تشخیص داده می‌شود؟


معاینات فیزیکی  و سابقه‌ی درمانی اولین قدم‌ها در تشخیص علت درد آرنج هستند. سابقه‌ی علائم، شروع، عواملی که درد را بدتر می‌کند، سابقه‌ی خانوادگی، مشکلات درمانی دیگر، و علائم بخش‌های دیگر بدن، همچنین به شناسایی علت کمک می‌کنند.در طی معاینات فیزیکی پزشک علائم بادکردگی، درد، و شکنندگی مفصل را بررسی می‌کند. پزشم ممکن است درد آرنجتان را به روش های زیر شناسایی کند:

 • آزمایش خون و آنالیز مایع مفصلی در تایید تشخیص بیماری کمک می‌کنند.
 • اشعه‌ی ایکس در تصویرسازی فضای مفصلی،خارهای استخوانی، و شکستگی‌های استخوان‌های داخل مفصل استفاده می‌شود.
 • سی‌تی‌اسکن نیز همچنین در تشخیص شکستگی‌های آرنج که منجر به درد‌های قابل‌توجه می‌شوند، استفاده‌می‌شود.
 • ام‌آرآی در تصویرسازی جراحت‌های بافت‌های نرم مثل غضروف، تاندون‌ها، و رباط‌ها استفاده می‌شود. همچنین به مشاهده‌ی نواحی بادکرده در مفصل کمک می‌کند.
 • زخم‌های مکرر سبب شکستگی شدید می‌شود که می‌توان با استفاده از اسکن استخوان مشاهده کرد.

چه درمان‌هایی برای درد آرنج است؟


درمان‌های درد آرنج عبارتند از :

مسکن‌های درد آرنج

 مسکن‌های درد آرنج

مسکن‌های ساده مثل پاراستامول (یک نوع مسکن) ممکن است به کاهش درد کمک کنند. باید زمانی‌که به آن‌ها نیاز دارید استفاده کنید، ولی بهتر است قبل از اینکه درد وحشتناک شود استفاده‌شان کنید.ضروری است که آن‌ها را مرتب و با دوزهای توصیه‌شده استفاده کنید، ولی نباید آن‌ها را در بازه‌های زمانی کمتر از چهار ساعت و بیشتر از هشت ساعت در طی 24 ساعت استفاده کنید.داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی( NSAIDs) نظیر ایبوبروفن، که می‌توانید از داروخانه بخرید هم کمک می‌کنند. می‌توانیدمسکن‌ها و NSAIDs را در بازه‌ی درمانی کوتاه، حدود یک هفته تا ده روز استفاده کنید. اگر بعد از این مدت کمک نکردند، به کار نمی‌آیند و باید به دکتر مراجعه کنید.

تراشه‌ها

تراشه‌ها 

وقتی شما دارید فعالیت‌هایی که موجب تشدید درد می‌شوند را انجام می‌دهید استفاده از یک تراشه به نام گیره‌ی اپیکندیلیت ممکن است کشش را کاهش دهد. این گیره‌ها فشار را به ماهیچه وارد می‌کنند که کشش را در جاییکه ماهیچه به تاندون وصل است تعدیل می‌کند.

کیسه‌های گرمایشی و سرمایشی درد را کاهش می‌دهند

کیسه‌های گرمایشی و سرمایشی

قرار دادن کیسه‌ی گرم روی ناحیه‌ی آسیب دیده می‌تواند درد و خشکی آرنج را کم کند. می‌توانید از یک پد گرمایی قابل استفاده‌ی مجدد (که از داروخانه‌ها و مغازه‌های ورزشی می‌توانید بخرید)، کیسه‌ی گندم قابل استفاده در مایکروویو یا بطری آبگرم استفاده کنید.کیسه‌ی آبسرد، مثل کیسه‌ی نخود یخزده، هم می‌تواند مفید باشد. مواظب باشید که کیسه‌ی یخ یا گرم را مستقیما بر روی پوستتان قرار ندهید تا از سوختگی یا ملتهب شدن پوستتان جلوگیری کنید. و طولانی مدت از آنها استفاده نکنید. هرچند ساعت یکبار 10-15 دقیقه کافی می‌باشد.

درد آرنج و درمان ماساژی آرام

یک درمان سالم غیر تهاجمی ، درمان دستی، از رفع درد فراتر می‌رود و نه فقط علائم بلکه علت ریشه‌ای را درمان می‌کند.

تزریق استروئید و کاهش درد

تزریق استروئید و کاهش درد

اگر درد شدید دارید و به نظر می‌رسد که در طی چند هفته بهبود نیافته‌اید، به پزشکتان مراجعه کنید. ممکن است تزریق استروئیدی را به شما پیشنهاد کنند. بعد از تزریق درد می‌تواند تا چند ساعت بدتر شود و گهگاه ممکن است شدید شود و تا 48 ساعت طول بکشد، ولی بیشتر افراد بعد از آن بهبود می‌یابند. اگر درد ادامه پیدا کرد شاید نیاز به تزریق ثانویه داشته باشید.تزریق‌های استروئیدی درمانی موثر  با عوارض جانبی کم هستند، گر چه اگر شما بیشتر از 6 هفته بیماری آرنج تنیس‌باز داشته باشید هیچ مدرکی دال بر اینکه جواب دهند نیست. بیشتر افراد اگر تزریق انجام دهند یا نه، به مرور زمان بهتر می‌شوند.-گاهی اوقات تزریق روند درمانی را سرعت می‌بخشد.

فیزیوتراپی برای درد آرنج

فیزیوتراپی

 فیزیوتراپی ممکن است مفید باشد تا به شما کمک کند که نیروی آرنجتان را باز یابید و از بازگشت بیماری ممانعت کند.پزشکتان به شما کمک می‌کند تا  با ورزش قابلیت انعطاف آرنجتان را دوباره بدست آورید.باید حداقل آرنجتان را یکبار در روز کشش دهید و ورزش‌های تحرکی عادی انجام دهید تا از انقباض‌ها جلوگیری کنید، و ورزش‌های راست کردن عضلات دوسر و سه سر بازو را با وزنه‌های سبک یا نوارهای مقاومی که فیزیوتراپیستتان توصیه کرده امتحان کنید.پزشک می‌تواند با تسمه یا نوار، مفصل یا بافت نرمتان را ببندد تا کشیده شدن را تعدیل کند.همچنین پزشک‌ها می‌توانند از اولتراسوند و درمان تحریک کننده ماهیچه‌ی الکتریکی استفاده کنند تا درد آرنج را کاهش دهند.

آیا طب سوزنی موثر است؟

آیا طب سوزنی موثر است

طب سوزنی به صورت گسترده‌ای در فیزیوتراپی استفاده می‌شود و ممکن است در مشکلات آرنج استفاد شود. اگرچه دلیل محکمی بر فایده‌ش برای درد آرنج نیست، برخی افراد آن را مفید می‌دانند.

درمان‌های لیزری با درجات پایین برای کاهش درد آرنج

درمان‌های لیزری

درمان لیزری سرد، درمانی موثر برای کاهش درد با روش بستن مسیر سیگنال‌های درد به مغز است. برخی سلول‌های عصبی درد را حس می‌کنند و به مغز سیگنال می‌فرستند. دردهای مزمن می‌توانند بوسیله‌ی عصب‌های درد فوق فعال بروز کنند. طول موج‌های خاص سیگنال‌های درد را خاموش می‌کنند، در نتیجه درد شما را از بین می‌برند.اشعه‌های لیزر با درجات پایین برای کاهش التهاب عالی هستند، که همینطور فعالیت عصب‌های درد را افزایش می‌دهند. درکل درمان لیزری سیگنال‌های عصبی دردناک را کم کرده و درد محسوستان را کاهش می‌دهند.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت خونی

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت خونی

تکنیک جدیدی که پلاسمای غنی از پلاکت(PRP) نامیده می‌شود، تبدیل به روش درمانی بسیار محبوبی  برای بیماری آرنج تنیس‌باز شده است.یک نمونه‌ی خونی از بیمار می‌گیرند، که بعد برای افزایش تعداد پلاکت‌ها در مقایسه با دیگر سلول‌ها در نمونه استفاده می‌شود. این خون بعدا به ناحیه‌ی درد دوباره تزریق می‌شود، و روند بهبود بافت‌های نزدیک را تسریع می‌کند. تحقیقات بین‌المللی اخیر نشان داده‌اند که PRP ممکن است درد را کاهش دهد و در مقایسه با تزریقات استروئیدی به طرز موثری عملکرد را افزایش دهد.

ورزش برای کاهش درد آرنج

اگر از درد رنج می برید ورزش کردن را فراموش نکنید.ورزش های توصیه شده برای کاهش و رفع درد آرنج عبارتند از:

 خم کردن و باز کردن

 خم کردن و باز کردن

برای انجام این ورزش:

 • کف دستتان رو به بالا،یک قوطی یا یک وزنه‌ی نیم کیلویی را نگه دارید.به آرامی آرنجتان را خم کنید طوریکه دستتان به شانه‌تان نزدیک شود.
 • به آرامی پایین بیاورید تا آرنجتان کاملا صاف گردد.
 • حرکت توصیه شده را چند بار تکرار کنید.

صاف کردن رو به بالا و رو به پایین بازو

صاف کردن رو به بالا و رو به پایین بازو

برای انجام این ورزش:

 • یک قوطی یا وزنه‌ی نیم کیلویی در دستتان نگه دارید و آرنجتان را 90 درجه خم کنید.
 • به آرامی دستتان را با کف دست رو به بالا و سپس رو به پایین بچرخانید.
 • حرکت توصیه شده را چند بار تکرار کنید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است