اوزون درمانی(تزریق گاز اکسیژن):افزایش جریان خون و کاهش درد مفصلی

اوزون

اوزن درمانی یکی از روش‌های نوین در درمان‌های پزشکی است که موجب کاهش درد مفاصل می‌شود. درهای مزمن امروزه تبدیل به مشکلی اپیدمی شده انددرد‌های مزمن تقریبا همیشه در رباط‌ها، تاندون‌ها، و بافتهای نرمی هستند  که اکسی›ن کافی دریافت نکرده و جریان خون مناسبی ندارند. این حالت موجب اسیدوز بافت می‌شود که ایجاد  درد می‌کند. این درد می‌تواند بسیار آزاردهنده و حتی ناتوان کننده باشد و معمولا بر سیستم ایمنی بدن و عملکرد هورمونی اثر می‌گذارد. تمامی ارکان در سیستم بدن ما به هم وابسته است  و بر هم تاثیرگذارند.

مزایا:

 • قدرت مند بودن: غیرفعال کردن ویروس‌ها، قارچ‌ها، و کارسینوما با از بین بردن غشای خارجی آن‌ها
 • فعال سازی دوباره انتی اکسیدان‌های بدنو متعادل سازی سیستم ایمنی بدن
 • بهبود جریان خون
 • کاهش التهاب
 • داشتن عوارض جانبی بسیار کم و قابل اغماض

معایب:

 • در صورتی که مکرر از روش دمیدن در گوش استفاده شود، می‌تواند موجب ناراحتی گوش شود (این حالت با گذشت یک یا چند روز برطرف می‌شود)
 • می تواند ایجاد واکنش هرکسی هایمر کند
 • در صورت تنفس مستقیم اوزون، ممکن است ناراحتی ریوی ایجاد کند. در صورتی که تصادفا این کار را کردید باید مقادبر بسیار زیادی ویتامین C مصرف کنید. تنفس مقادیر زیاد اوزون می‌تواند در بلند مدت برای ریه‌ها مضر باشد.

دکتر دهقان پس از تشخیص و تصویر برداری‌های لازم از مفاصل و استخوان‌های مورد درد واقع شده، مناسب ترین شیوه‌ی درمان را برای کاهش و  تسکین درد‌های عضلانی به شما پیشنهاد می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

اوزون چیست؟


اوزون یک ماده شیمیایی است که از سه اتم اکسیزن تشکیل شده است. اوزون در واقع بیشتر به عنوان لایه محافظ در اتمسفر شناخته می‌شود که از زمین در برابر اشعه‌های فرابنفش خورشید محافظت می‌کند (اوزن بین 93 تا 99 درصد از اشعه فرابنفش را مسدود می‌کند). هرچند اوزون بیش از همه در بالای اتمسفر یافت می‌شود اما مقادیر کمتری از آن نیز در ارتفاعات پایین موجود است. با سوزاندن سوخت‌های فسیلی که با نور آفتاب واکنش نشان می‌دهندف می‌توان گاز اوزون را روی زمین نیز تولید کرد. تحقیقات نشان داده اند که گاز اوزن تولید شده به منظور استفاده‌ی پزشکی که هنوز با دود هوا هیچ تماسی نداشته است، خواص درمانی بسیاری برای بدن انسان  دارد. اوزون می‌تواند موجب  تحریک سیستم تولید انتی اکسیدان در بدن شود، درد را کاهش دهد و به عنوان یک آنتی بیوتیک عمل کند.  اوزون در دوز‌های  بسیار کم دارای تاثیرات پزشکی مثبت بر بدن است و موجب تحریک شدن مکانیزم‌های زیستی در بدن شده و از سوی دیگر هیچ خاصیت سمی و عوارض جانبی جدی ندارد.

 چه چیزی موجب درد مزمن می‌شود؟


معمولا علت زمینه ای بروز دردهای مزمن، اختلال در گردش خون در ناحیه دردناک است. این موضوع منجر به اسیدوز لاکتیک (تجمع اسید لاکتیک) می‌شود که این اسید موجب بروز دردی می‌شود که شما حس می‌کنید. اسیدوز لاکتیک در واقع مشابه با همان دردی است که دوندگان بعد از یک دوی شدید در ساق پای خود احساس می‌کنند. آسیب دیدگی‌های موضعی نیز موجب تورم و التهاب می‌شوند. التهاب و تورم نیز باعث کاهش جریان خون در ناحیه مورد نظر شده و درد ایجاد می‌شود.

اوزون می‌تواند دردهای مزمن را درمان کند


برای درمان درد مزمن لازم است که با کمک عاملی، جریان خون مجددا افزایش پیدا کند و در نتیجه التهاب و تجمع اسید لاکتیک برطرف شود. با افزایش جریان خون، عفونت‌های موضعی نیز سریع تر برطرف می‌شوند. یکی از این مداخلات درمانی استفاده از پروکائین  موضعی و اوزون مخصوص پزشکی با نام پرولوزون است.

پرولوزون با داروی پروکائین که نوعی داروی ضدالتهاب است و همچنین با ویتامین ب12 و سایر مواد معدنی که برای بهبودی آسیب لازم هستند نیز ترکیب می‌شود. بعد از تزریق این مواد معمولا اوزون نیز به صورت موضعی و مستقل زریق می‌شود. این تزریقات معمولا موجب می‌شود که سلولهای موجود در ناحیه آسیب دیده، عملکرد بهتری داشته باشند و اسید لاکتیک کمتری تولید کنند و جریان خون در ناحیه مورد نظر افزایش پیدا کند. ترکیب پروکائین و اوزون موجب کاهش اسیدوز و در نتیجه بهبود درد می‌شود، درحالی که اوزن به تنهایی موجب تحریک جریان خون می‌شود.

در سطح هر یک سلول‌های بدن غشایی وجود دارد که ماده پروکائین از آن محافظت می‌کند. پروکائین، قطبیت غشا را از بین می‌برد و در نتیجه مواد سمی آن آزاد می‌شوند و مواد معدنی و مغذی لازم می‌تواننند به درون سلول راه پیدا کنند.

اوزون موجب اتساع و گشاد شدن عروق خونی می‌شود، از عملکرد سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می‌کند و به اکسیژن رسانی به بافتهای موضعی که در آن اوزون تزریق شده کمک می‌کند. اوزون در اغلب موارد همراه با دارو پروکائین تزریق می‌شود چرا که تاثیرات درمانی این دو مکمل یکدیگر هستند. از سوی دیگر تزریق اوزون به تنهایی دردناک است اما داروی پروکائین ضد درد و التهاب است و از بروز درد جلوگیری می‌کند. اوزون همچنین موجب از بین بردن میکروارگانیزم‌هایی می‌شود که باعث عفونت و التهاب شده اند.

اوزن موجب تشکیل اوزونید یا پراکساید می‌شود. بدن از پراکساید  برای تولیئ فاکتورهای رشد در مفاصل و در نواحی که اوزون در آن تزریق شده  استفاده می‌کند.

علت این که برخی از آسیب دیگی‌ها به طور کامل بهبود پیدا نمی کنندف این است که جریان خون در آن ناحیه دچار اختلال می‌شود. برای انکه یک ناحیه از بدن بتواند بازسازی و ترمیم شود باید مواد و عناصر لازم مانند ویتامینها و مواد معدنی و اکسیژن را در اختیار داشته باشد و این کار از طریق خونرسانی انجام می‌شود.  در این میان، اکسیژن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کمبود اکسیژن در بافت موجب تجمه اسید لاکتیک و بروز درد می‌شود.

اوزون تراپی به سه روش عمل می‌کند


پرولوزون از سه طریق عمل می‌کند:

 • در ابتدا داروهای هوموپاتیک ضدالتهاب در ناحیه آسیب دیده تزریق می‌شوند تا التهاب و تورم را کاهش دهند. این کار موجب افزایش جریان خون می‌شود.
 • در گام بعدی، ویتامین‌ها و مواد معدنی که برای بازسازی و ترمیم بافت‌ها مورد نیازهستند، تزریق می‌شوند.
 • در اخرین گام ناحیخ مورد نظر توسط اوزون اکسیژن رسانی می‌شود. در نتیجه بافت آسیب دیده تمامی عناصری که برای بهبودی نیاز دارد را دریافت می‌کند و با بهبودی بافت، جریان خون نیز به حالت عادی باز می‌گردد و درمان کامل می‌شود پاسخ دهی به این روش درمانی در بین بیماران مختلف متفاوت است اما اغلب بیماران به 3 تا 5 جلسه‌ی درمانی نیاز دارند.

اسیدوز و عفونت موجب بروز درد و التهاب شده و درد التهاب نیز موجب افزایش اسیدوز و عفونت می‌شود. پزشکان از اوزون برای شکستن این چرخه‌ی در بافت استفاده می‌کنند. بیماری‌هایی مانند آرتروز یا درد کمر بر اثر عفونت و التهاب مزمن ایجاد مش وند. نکته‌ی شگفت انگیز در مورد پرولوزون این است که  علاوه بر کاهش درد و از بین بردن عفونت‌های مزمن در بافتهای موضعی، زمانی که تزریق در نزدیکی محل مورد نظر انجام می‌شود نیز همچنان همین تاثیرات در آن ناحیه مشاهده می‌شود. اوزون یک گاز است و زمانی که تزریق می‌شود می‌تواند به سرعت حرکت کرده و از طریق بافتهای فاسیا به محل‌های مورد نیاز دسترسی پیدا کند.

تزریق اوزون چگونه است؟


تزریق اوزن برای بسیاری از درد‌ها تجویز می‌شود. در بسیاری از موارد شخصی که آسیبی دیده و آسیب او بهبود پیدا کرده اما درد مزمن ناشی از آسیب همچنان ادامه دارد، به تزریق اوزون به خوبی پاسخ می‌دهد. تزریق اوزون می‌تواند برای هر یک از موارد زیر تجویز شود:

 • درد مزمن کمر و گردن
 • آسیب روتاتور کاف
 • آرتروز زانو و لگن
 • سیاتیک
 • عفونت حاد و مزمن سینوس
 • درد و عفونت دندان
 • جای زخم
 • مشکلات لگنی در زنان

اوزون می‌تواند تقریبا برای هر نوع دردی که ممکن است داشته باشید موثر باشد از جمله:

درد گردن، آسیب شلاقی گردن (کشیدگی رباطهای گردن)، بیرون زدگی یا فرسایش دیسک کمر، درد پایین کمر آسیب فاسیت پلانتر، سندرم کارپال تونل، پارگی تاندون‌ها، درد فک، سیاتیک، خار پاشنه، نوروماها، تنیس البو، آسیب روتاتور کاف (کشیدگی و پارگی تاندون شانه)، آسیب‌های زانو، و تقریبا تمامی آسیب‌های ورزشی.

از آنجایی که تزریق اوزون به بازسازی غضروف کمک می‌کند، این روش درمانی برای موارد ابتلا به آرتروز لن و زانو  شدید نیز موثر است. موضوع خوب در مورد اوزون این است که تنها روشی برای تسکین درد نیست بلکه آثار آن در درمان بیماری همیشگی هستند.

ارزش تزریقات اوزون (پرولوزون) به این است که علاوه بر دردف عامل زمینه ای که موجب بروز درد شده است را نیز درمان می‌کنند. در حدود 75 درصد از افراد مبتلا به دردهای مزمن که این روش درمانی را انجام داده اند، درد انها به طور دائم برطرف شده است.

آیا پرولوزون با پرولوتراپی فرق دارد؟


در روش پرولوزون برای درمان از اکسیژن استفاده می‌شود و در روش پرولوتراپی برای درمان،  التهاب ایجاد می‌شود. پرولوتراپی برخی محدودیت‌ها را دارد چرا که بسیار دردناک است و درد ناشی از آن تا روزها یا حتی هفته‌ها ادامه پیدا می‌کند. بیمارانی که تزریق پرولوزون روی انها انجام می‌شود، به سرعت احساس تسکین درد را دارند و در حین تزریق و بعد از آن درد کمی دارند یا برخی بیماران اصلا دردی ندارند.  نکته بعدی این که پرولوتراپی به تزریق‌های زیادی نیاز دارد اما پرولوزون به تعداد تزریق کم و محدودی نیاز دارد. این بدینمعناست که پرولوزون بسیار سریع تر عمل می‌کند. تزریق پرولوزون (اوزون) همچنین بسیار ارزان تر است. تزریق اوزون خصوصا در بازسازی غضروف در موارد ابتلا به آرتروز لگن و زانو بسیار موثر است در حالی که پرولوتراپی چنین اثری ندارد.

هر چند وقت یکبار باید تزریق اوزون را انجام دهم؟


دو بعد از انجام اولین تزریق باید به پزشک مراجعه کنید تا تاثیرات تزریق بر درد شما ارزیابی شود و پزشک تصمیم بگیرد که شما به تزریق دیگری نیاز دارید یا خیر.  دومین جلسه از تزریق معمولا دو هفته بعد از مراجعه اول شما است. فاصله بین تزریق‌ها باید حداقل دو هفته باشد تا اوزون تزریق شده به عمق بافت‌ها نفوذ کند. تزریق سوم در صورت نیاز، دو هفته بعد از تزریق دوم است و تزریق چهارم 4 تا 6 هفته بعد از تزریق سوم. بعد از این دوره درمانی، افرادی که به رددهای مزمن مبتلا هستند احتمالا هر 3 یا 4 ماه یکبار به یک تزریق نیاز دارند.

بعد از تزریق اوزون چه کار باید بکنم؟


در صورتی که بعد از تزریق احساس درد دارید می‌توانید طی 48 ساعت اولیهف حداقل دو تا سه بار کمپرس سرد استفاده کنید و در هر نوبت کمپرس سرد را 15 دقیقه روی محل درد بگذارید. اغلب افرا ظرف 48 ساعت بعد از تزریق احساس ثبات بیشتر در مفصل خود و 20 تا 80 درصد کاهش درد را دارند. طی یک هفته‌ی  پس از تزریق ممکن است درد تا حدی بازگشت داشته باشد. اما تا مراجعه‌ی دوم مجددا درد کاهش پیدا می‌کند.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است