برنامه ورزشی منظم و فیزیوتراپی نوین پس از عمل تعویض مفصل لگن وران

عمل جراحی تعویض کامل مفصل لگن، استخوان و غضروف آسیب‌دیده را از لگن دردناک برداشته و آن را با یک لگن پروتز و مصنوعی جایگزین می‌کند. مفصل لگن یک مفصل توپی و حفره‌ای است. این توپ بخشی از استخوان فمور (استخوان ران) بوده و حفره بخشی از استخوان لگن/ استخوان لگن خاصره می‌باشد. نوع عمل جراحی تعویض لگن، با وضعیت فیزیکی هر فرد تغییر می‌کند. بهبود کامل از عمل جراحی تعویض کامل لگن، ماه‌ها طول می‌کشد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا دوره‌ی بهبودی خود را بهتر درک کنید. راهنمایی‌های آورده شده، شامل اقدامات احتیاطی است که از مفصل جدید شما محافظت می‌کند، ورزش‌هایی که لگن شما را تقویت می‌کند و فعالیت‌های روزانه‌ای که به شما کمک می‌کند تا عضو فعال مراقبت و بهبودی خود باشید.

جراحی، مهمترین و دشوارترین بخش در هر برنامه‌ی درمانی است اما تنها بخشی نیست که متحمل بار جدی و ریسک‌های مخصوص می‌باشد. دوره‌ی بهبودی که به دنبال جراحی پروتز می‌آید، معمولاً شامل گام‌های مهم بسیاری بوده و فرایندهایی که سلامت و تحرک شما را در طولانی مدت تضمین می‌کند. در مورد عمل جراحی تعویض کامل لگن، موفقیت نهایی عمل جراحی، وابسته به موقیت دوره‌ی بهبود است. کلینیک دکتر دهقان، از بهترین متدها و تجهیزات موجود برای پیش‌برد دوره‌ی بهبودی تعویض کامل لگن بهره برده، شما را در طول هر گام از این دوره‌ی بهبودی راهنمایی کرده و برخی ورزش‌های کاربردی را پس از جراحی به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزو نوبت در این کلینیک باشماره 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

زندگی بعد از عمل جراحی تعویض لگن


بسیاری از افرادی که عمل جراحی تعویض کامل لگن را انجام می‌دهند، می‌خواهند بدانند که چه زمان قادر هستند به زندگی عادی خود برگردند. زمان بهبودی، یکی از رایج‌ترین پریش‌هایی است که از متخصصان پرسیده می‌شود. فاکتورهای بسیاری هستند که می‌توانند بر مدت زمان بهبودی شما اثر بگذارند، اما معمولاً بیمار می‌تواند امیدوار باشد که بین یک تا شش ماه به زندگی و فعالیت‌های نرمال خود برمی‌گردد. با این حال، برای دانستن دقیق‌ مدت زمان بهبودی خود، نیاز است که تفاوتی میان "بهبودی کوتاه مدت" و "بهبودی طولانی مدت" قائل شوید.

بهبودی کوتاه مدت و راه رفتن

بهبودی کوتاه مدت، نخستین سطوح بهبودی، مانند توانایی بیرون آمدن از تخت بیمارستان و ترخیص از بیمارستان را دربرمی‌گیرد. در روزهای اول یا دوم، بسیاری از بیماران جراحی تعویض لگن، یک واکر دریافت می‌کنند تا آنها را تثبیت کند. در روز سوم پس از جراحی، بیشتر بیماران می‌توانند به خانه برگردند. بهبودی کوتاه مدت همچنین شامل رها شدن از مسکن‌های اصلی و توانایی شب خوابیدن بدون دریافت مسکن است. زمانی که بیمار دیگر نیاز به کمک راه رفتن نداشت و می‌توانست در خانه بدون درد راه برود،به علاوه‌ی اینکه قادر باشد دو بلوک، بدون درد و استراحت در خانه راه برود،نشانه‌های بهبودی کوتاه مدت ظاهر شده اند. زمان میانگین این بهبودی در عمل تعویض لگن، بین 4 تا 6 هفته است.

بهبودی طولانی مدت

بهبودی طولانی مدت شامل شفای کامل جراحت‌ها و بافت‌های نرم داخلی از تأثیرات جراحی می‌باشد. زمانی که فرد قادر بود که به کار خود برگشته و فعالیت‌های روزانه‌ی خود را از سر بگیرد، در مسیر دستیابی به بهبودی طولانی مدت قرار گرفته است. یک نشانه‌ی دیگر این است که بیمار دوباره‌ احساس نرمال بودن بکند. زمان بهبودی طولانی مدت از این عمل به صورت میانگین، تقریباً شش ماه است.

فیزیوتراپی و ماساژ تراپی چگونه می‌توانند به توان‌بخشی بعد از جراحی کمک کنند؟


درمان فیزیوتراپی برای تسریع فرایند بهبودی و اطمینان از حصول نتیجه‌ی بهینه در تمامی بیماران این عمل، حیاتی است. بهتر است این درمان پیش از عمل جراحی آغاز شود. درمان زود هنگام با دست، بر بازیابی تحرک و کاهش تورم و درد تمرکز دارد. درمان دستی، در فاز 6- 12 هفتگی بسیار مهم بوده، شامل ماساژ درمانی، تجهیز مفاصل و تسکین درد میوفاسیال اسکارها می‌باشد. این درمان، در بهبود انعطاف‌پذیری بافت زخم و محدوده‌ی حرکتی مفاصل بسیار سودمند است. در مراحل نهایی توان‎بخشی بیماران، بازگشت تدریجی به فعالیت‌های نرمال در صورتی اتفاق می‌افتد که با راهنمایی فیزیوتراپیست، دیگر هیچ پیشرفتی در علائم دیده نشده باشد.

چگونه درمان لیزری با شدت کم می‌تواند به توان‌بخشی پس از جراحی کمک کند؟


این تکنولوژی از دیودهای لیزری فوق‌العاده روشن برای نور افکندن بر بافت بیمار یا آسیب‌دیده با کمک فوتون‌ها، استفاده می‌کند. این ذرات انرژی به صورت انتخابی توسط غشای سلول و مولکول‌های داخل سلولی جذب می‌شوند. این اتفاق باعث شروع آبشاری از واکنش‌های فیزیولوژیکی پیچیده می‌گردد. این واکنش‌ها به بازسازی ساختار و عملکرد نرمال سلول منجر می‌شوند. کل این فرایند درمانی بوده و بنابراین به حذف نشانه‌ها از جمله درد می‌انجامد. به علاوه، این فرایند باعث پیشرفت پاسخ سیستم ایمنی بدن شده و بهبودی طبیعی را تسهیل می‌کند. این درمان کاملاً ایمن بوده و هیچ عوارض جانبی مغایری ندارد.

تمرین‌های پس از تعویض لگن


زمانی که از بیمارستان به خانه بازگشتید، ورزش کردن برای پیش‌گیری از عوارض جراحی و بازسازی قدرت و همچنین تحرک لگن شما ضروری است. این کار به شما کمک می‌کند تا سطح فعالیت خود را به پیش از عمل جراحی بازگردانید. احتمالاً ماهیچه‌های پای شما پس از عمل ضعیف شده اند. دلیل این ضعف آن است که شما به دلیل مشکلات موجود در لگن، از آنها خیلی استفاده نکرده اید. عمل جراحی این مشکلات را برطرف کرده است.

برنامه‌ی منظم ورزش کردن

داشتن یک برنامه‌ی منظم برای ورزش کردن، باعث تقویت عضلات ضعیف‌شده می‌شود. موفقیت در مرحله‌ی توان‌بخشی به شدت به تعهد شما به پی‌گیری برنامه‌ی ورزشی توصیه شده توسط پزشک بستگی دارد. بعد از جراحی، به صورت ایده‌آل، باید دو تا سه بار در روز و هر روز ورزش کنید. هر تمرین را باید ده مرتبه تکرار کنید. اگر با تمرین‌ها راحت هستید، در هر هفته تعداد تکرارها را پنج بار افزایش دهید تا زمانی که به بیست تکرار برسی:

  • هفته‌ی اول: 10 تکرار
  • هفته‌ی دوم: 15 تکرار
  • هفته‌ی سوم: 20 تکرار

از دستورات خاصی که پزشک به شما می‌دهد حتماً پیروی کنید. برای راحتی بیشتر، تمرین‌ها را در حالت درازکش انجام دهید. تخت شما مکانی بسیار عالی برای انجام تمرینات می‌باشد.

ضربه‌ها و چرخش‌های مچ پا

هر دو مچ پای خود را به سمت بالا خم کرده، انگشتان پای خود را به سمت خود کشیده و سپس هر دو مچ را به سمت پایین خم کنید به صورتی که انگشتان سمت مخالف شما را نشان دهند. به علاوه، هر پا را در جهت و خلاف جهت عقربه‌ی ساعت بچرخانید به صورتی که انگشتان پا به سمت سقف باشند.

فشار دادن ران (مجموعه‌های چهارتایی)

عضلات جلوی ران خود را با فشار دادن پشت زانوی خود به تخت، فشار دهید. برای پنج ثانیه صبر کرده و عضلات را آزاد کنید.

لغزش پاشنه (خمیدگی لگن و زانو)

در حالی که پاشنه‌ی خود را بر روی تخت یا زمین نگه داشته‌اید، لگن و زانوی خود را با لغزاندن پاشنه به سمت باسن خود، خم کنید. سپس پاشنه را به سمت پایین و وضعیت آغازین بلغزانید. در طول این تمرین، کاسه‌ی زانو را به سمت بالا و سقف نگه دارید. ممکن است بخواهید که از یک کیسه‌ی پلاستیکی زیر پاشنه‌ی خود استفاده کنید تا راحت‌تر بلغزد. این کار را با پای مخالف نیز انجام دهید.

نکته‌ی مهم: بر اساس عمل جراحی شما، ممکن است نیاز باشد که از خم شدن باسن به اندازه‌ی بیشتر از زاویه‌ی 90 درجه، جلوگیری کنید. درباره‌ی محدودیت‌های خود با پزشکتان مشورت کنید.

لغزش پا (دوری از مرکز بدن/ نزدیکی به مرکز بدن)

پای خود را به سمت طرفین بدن بلغزانید به صورتی که کاسه‌ی زانوی شما به طرف سقف باشد. پای خود را به نقطه‌ی شروع بلغزانید. می‌توانید از یک کیسه‌ی پلاستیکی در زیر پاشنه‌ی خود استفاده کنید تا به لغزش آسان‌تر کمک کند. این کار را با پای مخالف انجام دهید.
نکته‌ی مهم: بر اساس عمل جراحی انجام شده، ممکن است به تنهایی قادر نباشید که این تمرین را انجام دهید. اگر پرسشی درباره‌ی محدودیت‎های خود دارید، از پزشک خود بپرسید.

لگد در حالت درازکش (قوس کوتاه ماهیچه‌ی چهارسر)

دراز کشیده و یک قوطی قهوه‌ی سه پوندی یا پتوی گلوله شده را در زیر زانوی خود قرار دهید. زانوی خود را صاف کنید. پنج ثانیه در این حالت بمانید. به آرامی پای خود را پایین آورده و ریلکس کنید. در طول تمرین، پشت زانوی شما باید در تماس با قوطی/ پتو باقی بماند. این کار را با پای مخالف انجام دهید.

لگد در حالت نشسته (قوس طولانی ماهیچه‌ی چهارسر)

بر روی یک صندلی محکم بنشینید. پای خود را بلند کرده و زانوی خود را تا حد امکان صاف کنید. تلاش کنید که سطح زانو را نگه دارید مانند وقتی که یک سینی را بر روی پای خود گذاشته اید. به آرامی پای خود را پایین آورده و ریلکس کنید. به نقطه‌ی شروع برگشته و تمرین را با پای مخالف انجام دهید.

بلند کردن پا در حالت مستقیم

پای جراحی نشده را در حالی که کف پا بر روی زمین قرار گرفته، خم کنید. پای دیگر را به سمت بالا ببرید (در حدود 12 اینچ) و زانوی خود را راست نگه دارید. زمان کمی در این حالت بمانید. سعی کنید تا حد پنج ثانیه پیشرفت کنید. به آرامی پای خود را پایین آورده و ریلکس کنید.

فشار دادن توپ

یک توپ را بین زانوهای خود گذاشته، پاشنه‌ها را در نزدیکی هم قرار داده و توپ را پنج شماره فشار دهید. به تعداد توصیه شده این تمرین را تکرار کنید.

مجموعه‌های همسترینگ

 

زانوی پای جراحی شده را کمی خم کرده و عضله‌ی پشت ران را با فشار دادن پاشنه‌ی پا به تخت، سفت کنید. پنج ثانیه در این حالت مانده و ریلکس کنید.

مجموعه‌ی عضله‌ی چهار سر

عضله‌ی ران خود را سفت کنید. سعی کنید که زانوی خود را راست کنید. 5 تا 10 ثانیه در این حالت بمانید. این تمرین را در یک زمان ده دقیقه‌ای 10 بار تکرار کنید، یک دقیقه استراحت کرده و دوباره انجام دهید. تا زمانی ادامه دهید که در ران خود احساس خستگی نمایید.

پل زدن 

به آرامی باسن خود را از روی زمین بلند کرده و ماهیچه‌های شکم خود را سفت کنید. چند ثانیه در این حالت بمانید (در مورد مدت زمان این حرکت با تراپیست یا پزشک مشورت کنید). به آرامی باسن خود را پایین بیاورید.

کشش لگن در حالت ایستاده

پای عمل شده‌ی خود را به آرامی به سمت عقب ببرید. تلاش کنید که آن را به سمت عقب صاف کنید. دو یا سه شماره صبر کرده و پای خود را به سطح زمین برگردانید. این حرکت را ده مرتبه تکرار کنید.

پیاده‌روی

در کنار برنامه‌ی تمرینی خود، باید زمانی را برای پیاده‌روی کنار بگذارید. پیاده‌روی، به بازسازی قوت و پایداری شما کمک می‌کند. سه تا پنج بار در روز در اطراف خانه‌ی خود راه بروید. مسیرهایی مانند حمام تا آشپزخانه کافی نخواهند بود. سعی کنید که بیرون از خانه و در اجتماع پیاده‌روی کنید.
نکته‌ی مهم: با پزشک خود درباره‌ی مسافت پیاده‌روی خود صحبت کرده و از آن فراتر نروید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است