بهترین درمان برای گردن درد شدید با لیزر، ماساژ و تزریق

درد مزمن گردن شامل درد، خشکی و سوزش در گردن می‌شود و شاید با کاهش حرکت نیز همراه باشد که بیش از چند هفته ادامه دارد. این درد می‌تواند خفیف یا شدید باشد. چیزی که آن را مزمن می‌سازد، طولانی بودن آن است. روش درمانی سنتی برای گردن درد، استفاده از مسکن‌ها می‌باشد، البته داروها می‌توانند به‌ راحتی علائم را کاهش دهند و مصرف آن‌ها برای دوره‌ای نامعین و طولانی، می‌تواند بیشتر زیان‌آور باشد تا مفید.

اگر درد گردن به دست یا پا کشیده شد، مشکل در کنترل روده یا مثانه به وجود آمد، گردن درد حتی با مراقبت در خانه بدتر شد یا این درد برای چند هفته ادامه داشت، بهتر است که به یک متخصص مراجعه کنید. همچنین اگر درد گردن بعد از یک آسیب یا همراه با تب یا ضعف بروز کرده باشد، لازم است به نزد یک پزشک متخصص بروید. در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان روش‌های درمانی کارآمدی از جمله درمان‌های فیزیوتراپی، طب سوزنی، شاک ویو و سایر حرکات اصلاحی را برای بیماران مبتلا به گردن درد حاد و شدید در نظر گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علل


استرس

استرس‌های عاطفی (مانند نگرانی درباره فرزندان، مسائل مالی، سوگواری یا افسردگی) می‌توانند موجب فشردگی عضلات گردنتان شوند، بدون آنکه حتی متوجه آن شوید. استرس‌های فیزیکی (مانند قرار گرفتن طولانی‌مدت در حالت بدنی ناصحیح یا خوابیدن روی شکم) نیز می‌تواند موجب فشردگی عضلات گردن شود. وقتی عضلات گردن منقبض می‌شوند، ممکن است به استخوان‌های گردن فشار وارد کنند که می‌تواند باعث انحراف کمی در حالت و وضعیت آن‌ها شود و در نتیجه تداخلی در سیستم عصبی ایجاد کند که منجر به بروز گردن درد، خشکی گردن و ناتوانی در چرخاندن سر می‌شود. اگر وضعیت استرس‌زا همچنان ادامه داشته باشد، این انحراف می‌تواند بیشتر شود و درد گردن برای طولانی‌مدت باقی بماند و مزمن شود.

عادات قرارگیری در وضعیت ناصحیح

گردن درد مزمن می‌تواند ناشی از عادات قرارگیری در وضعیت ناصحیح بدنی و حرکات تکراری مانند حرکاتی در حین کار با کامپیوتر باشد.

علت‌های دیگر

علل دیگر گردن درد مزمن عبارت‌اند از:

 •  فتق یا دررفتگی دیسک گردن
 •  جابجایی مفصل فاست (مفصل گردن)
 •  از بین رفتن و ساییدگی دیسک در ستون فقرات گردنی
 •  خارهای استخوانی ناشی از آرتروز

در هریک از این موقعیت‌ها، دیسک‌ها یا مفاصل گردن به نواحی تجاوز می‌کنند که به‌طور عادی جایی برای قرارگیری عصب‌ها می‌باشند که سبب تحریک یا التهاب عصب‌ها و بروز گردن درد می‌شوند.

علائم گردن درد مزمن


علائم و نشانه‌های گردن درد مزمن عبارت‌اند از:

 •  درد عمومی در ناحیه‌ی گردن و نیز خشکی عضلات گردن
 •  درد ممکن است به شانه‌ها یا بین کتف‌ها کشیده شود.
 •  این درد ممکن است همچنین به بازو، دست یا سر کشیده شود که موجب سردرد یک‌طرفه یا دوطرفه می‌شود.
 •  عضلات گردن فشرده، دردناک می‌شوند به‌طوری‌که هنگام لمس کردن آن احساس سفتی می‌کنید.
 •  درد شدید گردن می‌تواند باعث قرارگیری گردن در وضعیتی غیرعادی شود که سر به‌ ناچار به یک سمت می‌چرخد. این وضعیت را تورتیکولی یا کجی گردنی می‌گویند.
 •  درد در قسمت پایین جمجمه ممکن است با احساس ضعف در شانه و بازوها همراه باشد.
 •  ممکن است یک احساس گزگز یا سوزن سوزن شدن در بازوها و انگشت‌ها به وجود بیاید.

تشخیص


در اکثر موارد، وجود یک مشکل در گردن می‌تواند از طریق انجام یک سری معاینات کلی تشخیص داده شود که ممکن است شامل همه یا برخی از موارد زیر باشد:

 •  معاینه‌ی حرکات گردن
 •  معاینه برای عصب‌های درگیر
 •  معاینه‌ی عضلات
 •  معاینه‌ی حرکت مفاصل در ستون فقرات، گردن و دست‌ها
 •  عکس‌برداری رادیولوژی، اسکن‌ها یا آزمایش خون ممکن است برای تشخیص دقیق مشکل لازم باشند.
 •  تست نوار عصب و عضله

درمان گردن درد


بسته به شدت و علت گردن درد، گزینه‌های درمانی می‌توانند شامل موارد زیر شوند.

یخ درمانی

درد گردن ممکن است با سردردهای آزاردهنده و بی‌حسی یا احساس گزگز در پشت سر، شانه‌ها و دست‌ها همراه باشد. برخی پزشکان پیشنهاد می‌کنند که از مقداری یخ روی نواحی مختلف بدن (مانند بین انگشت شست و سبابه یا استخوان پشت گوش، روی تورفتگی بین قسمت وسط ابرو) استفاده شود تا به تسکین درد و این‌چنین علائمی کمک کند.

دارو

می‌توان از داروهای فروش بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و داروهای تجویزی مانند داروهای ضدافسردگی تری‌سایکلیک و شل کننده‌های عضلانی استفاده کرد.

درمان دستی

کاری که دقیقا کایروپرکتیک یا درمان دستی انجام می‌دهد این است که به بدن کمک می‌کند تا با ملایمت، وضعیت و حالات غیرعادی را که منجر با بروز علائم دردناک می‌شود، در خود برطرف کند. شهرت این درمان، در تسکین درد گردن با روشی ایمن و بی‌خطر می‌باشد. پزشک یا شخص انجام دهنده‌ی درمان‌های دستی، این درمان را با جابه‌جایی و حرکات کایروپرکتیک دقیق و بی‌خطر برای آن نواحی انجام خواهد داد.

طب سوزنی

طب سوزنی، یک روش درمانی از زمان باستان در چین است که در آن از سوزن‌های بسیار ریزی در عضلات واقع در نواحی خاص بدن استفاده می‌شود. این درمان درد گردن، به‌ عنوان راهی برای تحریک بافت‌های به‌خصوص مورد تائید قرارگرفته است که به جریان انرژی بدن و تقویت سلامت و تندرستی بدن کمک می‌کند.

فیزیوتراپی

معمولاً فیزیوتراپی را به‌عنوان درمانی برای کاهش علائم ناشی از یک آسیب وارده قلمداد می‌کنند. اگرچه این برداشتی صحیح است، اما فیزیوتراپی برای گردن می‌تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد، مانند:

 •  تشخیص علت ثانویه‌ی درد
 •  آموزش چگونگی کاهش خطر آسیب مجدد به گردن
 •  تقویت نواحی ضعیف گردن از طریق ورزش‌های هدفمند

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی روشی مؤثر برای درمان برخی علل درد گردن و شانه است. شاک ویو تراپی می‌تواند انواع مشکلات اسکلتی عضلانی را با واردکردن شوک به بدن برای تسکین خود، درمان کند.

لیزر درمانی کم‌توان

درمان با لیزر کم‌توان، از یک لیزر کم‌توان برای انتقال اشعه‌ی مادون‌قرمز به نقاط دردناک گردن استفاده می‌کند. برخلاف لیزر به کار رفته در عمل‌های جراحی که از قدرت و توان زیادی برای سوزاندن بافت‌ها برخوردار است، لیزرهای کم‌توان از گرما استفاده نمی‌کنند. درواقع، این نوع درمان گردن درد مزمن، دمای پوست را تا کمتر از نیم درجه تغییر می‌دهد. این لیزر از پرتوهای مادون‌قرمز استفاده می‌کند که چشم انسان قادر به دیدن آن‌ها نیست اما در فواصل کوچکی در عمق بدن نفوذ می‌کند.

ورزش: حرکات کششی گردن

حرکات ورزشی برای گردن درد عبارت‌اند از:

کشش عضلات ذوزنقه‌ی فوقانی

صاف و در وضعیت بدنی مناسبی بنشینید درحالی‌که شانه‌ها روبه پایین باشد. قسمت زیر صندلی را با یک دست بگیرید. گوشتان را به‌آرامی به شانه نزدیک کنید تا جایی که کشش راحتی در آن‌طرف گردن احساس کنید. این حالت را برای 20 ثانیه نگه‌دارید. این حرکت را برای هر طرف گردن،3 بار تکرار کنید. این ورزش را 2 بار در روز انجام دهید.

کشش عضله بالابر سرشانه

صاف و در وضعیت بدنی مناسبی بنشینید درحالی‌که شانه‌ها روبه پایین باشد. قسمت زیر صندلی را با یک دست بگیرید. چانه‌تان را به‌آرامی به‌طرف زیر بغل خود بچرخانید تا کشش راحتی در آن‌طرف گردنتان احساس کنید. این حالت را برای 20 ثانیه نگه‌دارید. این حرکت را برای هر طرف گردن،3 بار تکرار کنید. این ورزش را 2 بار در روز انجام دهید.

چرخش گردن

سر را به‌آرامی و ملایم ازیک‌طرف به‌طرف دیگر بچرخانید. سر را کاملاً به یک‌طرف نچرخانید، این حرکت باید کوتاه باشد. چانه را موازی با زمین نگه‌دارید و نگذارید به سمت سینه پایین بیاید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید و آن را دو بار در روز انجام دهید.

کشش در چهارچوب در

در چهارچوب در بایستید، درحالی‌که دست‌ها و بازوها روی دو طرف چهارچوب قرار می‌گیرد، مانند تصویر. کف دست‌ها را صاف روی چهارچوب قرار دهید. یکی از پاها را به‌اندازه‌ی یک‌قدم جلو ببرید تا کشش راحتی را در ناحیه‌ی سینه احساس کنید. این حالت را برای 10 تا 20 ثانیه نگه‌دارید و 3 بار تکرار کنید. این ورزش را 2 بار در روز انجام دهید.

فشردن سرشانه

تیغه‌های سرشانه را مانند تصویر، به سمت یکدیگر فشار دهید. 5 ثانیه نگه‌دارید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید. فقط به مقداری فشرده کنید که بدن در وضعیت مناسبی قرار بگیرد و درد یا ناراحتی ایجاد نکند. این ورزش را 2 بار در روز انجام دهید.

حرکت فشار دادن دیوار

پاها را تقریباً به عرض شانه بازکنید. دست‌ها را روی دیوار، کمی پایین‌تر از سطح شانه قرار دهید، درحالی‌که آرنج صاف است، مانند تصویر. آرنج را خم‌کنید درحالی‌که سر را در وضعیتی خنثی نگه‌داشته‌اید. 1 یا 2 ست ده‌تایی از این حرکت را انجام دهید. این ورزش را 2 بار در روز انجام دهید.

حرکت قایقی با کش ورزشی

یک کش ورزشی را دور یک دسته‌ی در قرار دهید یا کش را یک گره بزنید و آن را به دسته در ببندید. کش را به ارتفاع سینه نگه‌دارید. صاف بایستید درحالی‌که هر طرف کش در هر دودستتان گرفته‌اید، زانوها را کمی خم‌کنید، عضلات شکم را سفت کنید. عضلات گردن را سفت نگه‌دارید، بازوها را به عقب بکشید درحالی‌که تیغه‌ی شانه‌ها را به‌طرف هم‌فشار می‌دهید. روی فشرده کردن شانه‌هایتان تمرکز کنید و مراقب باشید که شانه‌ها را تا گوش‌ها بالا نیندازید. سپس به حالت اول بازگردید. کمر را خم‌کنید. 29 بار تکرار کنید. این حرکت را 2 بار در روز انجام دهید.

حرکت قایق در حالت درازکش

روی شکم دراز بکشید درحالی‌که بازوهایتان از کنارهای تخت آویزان هستند (سعی کنید بدنتان را آویزان کنید و صورتتان در گوشه‌ی تخت قرار بگیرد). برای راحتی بیشتر، از یک بالشت در زیر شکم خود استفاده کنید. بازوها را به عقب بکشید درحالی‌که آرنج‌ها را خم کرده‌اید و شانه‌ها را به سمت یکدیگر فشار می‌دهید، سپس به‌آرامی به حالت اول بازگردید. در حین عقب کشیدن بازوها، سر را بالا نیاورید. این حرکت را 20 بار تکرار کنید و آن را 2 بار در روز انجام دهید.

به این پست امتیاز دهید.
بهترین درمان برای گردن درد شدید با لیزر، ماساژ و تزریق
5 از 2 رای