بهترین روش های درمانی آتروز شانه بدون عمل جراحی

آرتروز یک کلمه برای آسیب به غضروفی است که در هر مفصل در بدن وجود دارد. غضروف بافت سفیدی است که روی سطح استخوان‌ها در مفاصل است که سطح را نرم می‌کند. غضروف سطح استخوان را مانند تفلون روی یک بلبرینگ پوشش می‌دهد. شانه یک بال و سوکت شانه است و غضروف در شانه، بال استخوان بازو (هومرال هد نامیده می‌شود) و همچنین سوکت (گلنوئید نامیده می‌شود) را می‌پوشاند. غضروف یک بافت زنده است که حدودا دو تا سه میلی متر ضخامت دارد (ضخامت یک یا دو یا لایه‌ی مقوا).

اگر آرتروز شانه درمان نشده باشد، حرکت ممکن است به طور فزاینده‌ای محدود شود. درد می‌تواند ناتوان کننده شود و کنترل آن با داروی مسکن دشوار شود. در نهایت درد و سفتی می‌تواند فعالیت‌های زندگی روزانه، خواب و استقلال را محدود سازد و کیفیت زندگی را به خطر بیاندازد. در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان با تشخیص آرتروز شانه روش‌های درمانی بدون جراحی مانند تزریق اوزون، فیزیوتراپی و لیزر درمانی را به بیماران خود توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا آگاهی از ساعات کار کلینیک با شماره 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

دلایل


دلایل آرتروز شانه معمولا شامل موارد زیر می‌شوند:

  •  سن
  •  بکار گیری بیش از حد
  •  آسیب
  •  جراحی قبلی
  •  ژنتیک

چگونه بفهمم که مبتلا به آرتروز شانه هستم؟


نشانه‌ی اصلی آرتروز شانه درد در ناحیه مفصل شانه است. درد آرتروز شانه می‌تواند در شب یا صبح رخ دهد و می‌تواند همراه با سفتی شانه یا بدون آن باشد. اغلب درد با بلند کردن یا حمل اشیاء سنگین و یا پس از ورزش بدتر می‌شود. علائم آرتروز شانه دیگر این است که مفصل می‌تواند سفت شود که عمدتا با از دست دادن دامنه حرکت شناخته شده است. با کاهش یافتن حرکت، فرد متوجه خواهد شد که می‌تواند کارهای کمتری را با دست انجام دهد و فعالیت‌هایش ممکن است به دلیل درد و از دست دادن دامنه حرکات محدود شود. در نهایت، از آنجا که سطح غضروفی ناهموار است، بیمار ممکن است کمی ساییدن، صدای تلق کردن و یا قیژ قیژ کردن (کرپیتوس نامیده می‌شود) احساس کند. این کرپیتوس ممکن است دردناک باشد یا دردناک نباشد. گاهی اوقات شانه ممکن است قفل شود و گاهی اوقات، به این دلیل که سطوح دیگر صاف نیستند، بیمار ممکن است لغزش شانه را در حالت‌های خاص احساس کند.

اگر آرتروز شانه داشته باشم چگونه تشخیص داده می‌شود؟


تعیین اینکه آرتروز شانه در هر مفصل شانه چقدر سریع بدتر می‌شود غیر ممکن است زیرا مفصل شانه‌ی هر فرد درجات آسیب مختلفی به غضروف دارد. به طور معمول فعالیت‌هایی که باعث درد می‌شوند، به این معنی است که غضروف در طول این فعالیت‌ها دچار فشار می‌شود و اینکه مفصل محفوظ نیست. به طور کلی هر چه فعالیت دردناک‌تر باشد بیشتر احتمال دارد که آسیب غضروف و مفصل شانه را بیشتر کند.

درمان آرتروز شانه


درمان‌های کاربردی‌ برای آرتروز و ساییدگی مفصل شانه به شرح زیر هستند:

کیسه‌ی یخ

یکی از درمان‌های پزشکی این است که سعی کنید درد را کنترل کنید. این کار را می‌توان به چندین روش انجام داد. کیسه‌های یخ برای درد عالی هستند و می‌توانند یک بار در روز یا چندین بار در روز در صورت نیاز به کاهش درد استفاده شوند. کیسه یخ باید در جلو، بالای سر و پشت شانه قرار داده شود و می‌تواند برای مدت 20 تا30 دقیقه استفاده شود.

دارو

درمان پزشکی بعدی شامل استفاده از دارو برای کنترل درد است. مهم است بدانیم که تمام داروها دارای خواص خوبی هستند، اما همه آنها عوارض بالقوه‌ای دارند. داروهایی که به آرتروز کمک می‌کنند، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) نامیده می‎شوند و شامل انواع مختلفی از داروها (ناپروکسین(naprosysn)، ملوکسیکام(meloxicam)،ایبوپروفن(ibuprofen) یا موترین(motrin)،سلبرکس(Celebrex)) هستند.

تزریق کورتیزون

در حال حاضر دو نوع تزریق وجود دارد که می‌تواند برای آرتروز شانه انجام شود. یک نوع تزریق برای آرتروز شانه تزریقات کورتیزون است که معمولا با ترکیب کورتیزون همراه با عامل بی‌حس کننده مانند لیدوکائین یا مارکائین انجام می‌شود. این تزریقات معمولا بلافاصله درد را به علت عامل بی‌حسی تسکین می‌دهد که کمک می‌کند تا بدانید کورتیسون در جای مناسب است.

تزریق اوزون

داروی دیگر که می‌تواند به شانه مبتلا به آرتروز تزریق شود تزریق اوزون است. این تزریق همچنین می‌تواند شانه شما را بعد از تزریق دردناک ومجروح کند، بنابراین ممکن است نیاز باشد که چند روز بعد از تزریق، از یخ برای شانه استفاده کنید.

طب سوزنی

طب سوزنی برای از بین بردن درد آرتروز شانه در طب سنتی چینی برای هزاران سال استفاده شده است. طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن‌های بسیار ریز در چندین نقطه در اطراف بدن است. این نقات طب سوزنی اغلب در نزدیکی محل درد آرتروز شانه شماست و قبل از اینکه سوزن وارد شود، ممکن است بسیار حساس به لمس شود.

لیزر درمانی

آمار نشان می‌دهد که لیزر درمانی دارای نتایج بسیار بیشتری نسبت به داروهای مسکن در برخی از بیماران است. مطالعات نشان داده است که لیزرهای سطح پایین به خصوص در درمان آرتریت روماتوئید، تاندینوپاتی و استئوآرتریت موثر هستند. بسیاری از پزشکان معتقدند که برای لیزر درمانی به منظور از بین بردن درد ناشی از سایر مشکلات مفصلی مزمن هم امید وجود دارد.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی یک تکنولوژی غیر تهاجمی انقلابی است که برای درمان مشکلات دردناک و مقاوم در آرتروز شانه استفاده می‌شود. درمان شامل شاک ویو‌های صوتی قوی است که از طریق پوست به ناحیه آسیب دیده عبور می‌کنند. شاک ویو تراپی می‌تواند در بیمارانی که به درمان محافظه کارانه آرتروز شانه پاسخی نداده‌اند بسیار موفق باشد.

تزریق پی آر پی

پی آر پی یک اتولوگوس درمانی است (به این معنی که اهدا کننده و گیرنده همان فرد است) که بر اساس تزریق قسمت غنی از پلاکت خون فرد به طور مستقیم به ناحیه مبتلا به آرتروز یا مجروح است. این توانایی بدن برای ترمیم تاندون‌های آسیب دیده، عضلات جدا شده جزیی و همچنین نقص‌های استخوانی و غضروف در مفاصل آرتروز، استفاده می‌شود.

تمرینات

فیزیوتراپی برای آرتروز شانه به طور معمول مورد نیاز نیست مگر در مواردی که فرد طیف وسیع حرکت را از دست داده است. پزشک می‌تواند مجموعه‌ای از تمرینات کششی که هر روز باید انجام شود، را به شما نشان ‌دهد. تمرینات می‌تواند به شرح زیر باشند:

خمیدگی شانه (در حالت دراز کشیده)

به کمر دراز بکشید، یک عصا را با 2 دست خود بگیرید. همانطور که عصا را گرفته‌اید کف دستانتان باید با صورت رو به پایین باشد. آرنج‌ها را صاف نگه دارید و به آرامی دست‌ها را بالای سر ببرید. تا آنجایی که در شانه‌ها، قسمت بالای کمر و قفسه‌ی سینه احساس کشش ‌کنید دست‌ها را بالا ببرید.15 تا 30 ثانیه نگه دارید. 2 تا 4 بار تکرار کنید.
نکته: برای ساخن یک عصا برای این تمرین، از یک قطعه لوله PVC یا دسته جارویی که جاروی آن برداشته شده است استفاده کنید. جارو را حدود 30 سانتیمتر عریض‌تر از شانه هایتان درست کنید.

چرخش شانه (در حالت دراز کشیده)

به کمر دراز بکشید. یک دسته چوب را با دو دست خود بگیرید و آرنج را خم کنید و کف دست‌ها را بالا قرار دهید.
آرنج را نزدیک به بدن خود نگه دارید و چوب را از عرض بدن خود به سمت بازوی دردناگ حرکت دهید. به مدت 8 تا 12 ثانیه نگه دارید. 2 تا 4 بار تکرار کنید.

نکته: برای ساخن یک عصا برای این تمرین، از یک قطعه لوله PVC یا دسته جارویی که جاروی آن برداشته شده است استفاده کنید. جارو را حدود 30 سانتیمتر عریض‌تر از شانه هایتان درست کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است