بی حسی انگشتان پا در اثر مختل شدن سیستم عصبی و جریان خون ضعیف

بی حسی انگشتان پا در اثر مختل شدن سیستم عصبی و جریان خون ضعیف

دستگاه عصبی مسئول فراهم آوری اعصابی است که حس کل بدن، کف پا و حتی انگشت شست پا را تأمین می‌کنند. دستگاه گردش خون نیز اکسیژن و حس کف پا را تأمین می‌کند. بی حسی انگشت شست پا عارضه‌ای است که در طی آن موارد غیرطبیعی در دستگاه گردش خون یا دستگاه عصبی محیطی وجود دارند. مهم است که دلایل بی حسی در انگشتان و روش‌های درمانی آن را بدانید. با وجود اینکه عوامل و دلایل متعددی برای بی حسی انگشتان پا وجود دارند، شایع‌ترین علت این مشکل، فشار مستقیم بر روی اعصاب کف پا و یا مشکلات گردش خون در کف پاست.

در افراد عادی و سالم که به هیچ عارضه‌ی پزشکی جدی مبتلا نیستند، بی حسی موقتی انگشتان پا در اثر فشار طولانی مدت بر روی پاها معمولاً به صورت خود به خودی رفع خواهد شد. با این حال در صورتی که برای مدت زمان های طولانی و بدون وجود دلیل خاصی شاهد این نوع بی حسی‌ها بودید، مراجعه به پزشک و بررسی آن خالی از لطف نخواهد بود. در صورتی که بی حسی در پاها به همراه علائم دیگر مثل مشکلات تنفسی ایجاد شد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید چراکه این می‌تواند نشانه‌ی عارضه های جدی و خطرناک تر باشد.
در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان با انجام آزمایشات و تصویربرداری های لازم علل بی حسی و گزگز انگشتان پا را تشخیص داده و سپس با مناسب ترین شیوه‌ی درمان به شما در غلبه به این بیماری کمک خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

 

علل بی حسی انگشتان پا و روش های درمانی آن


عوامل زیادی برای پیدا کردن دلیل بی حسی انگشتان پا در نظر گرفته می‌شوند. مدت‌زمان حس مورمور و بی حسی و همچنین سابقه‌ی هرگونه آسیب به ناحیه نیازمند بررسی است تا بتوان علت بی حسی در انگشتان پا را پیدا کرد.
برخی از علل و عوامل بی حسی در انگشتان پا عبارت‌اند از:

محدودیت در گردش خون

در اکثر موارد، جریان خون به پاها محدود می‌شود. نشستن یا ایستادن در موقعیت‌های نامناسب، قرار دادن پاها در جهت نادرست و غیره می‌توانند جریان خون در این اندام‌ها را محدود کنند که این یکی از علل بی حسی در انگشتان پا می‌باشد. با وجود اینکه این مشکل به‌صورت خود به خودی از بین می‌رود، در صورت ماندگار ماندن باید آن را بررسی کرد.

کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 مسئول عملکرد صحیح دستگاه عصبی است. یکی از اصلی‌ترین دلایل بی حسی انگشتان پا کمبود این ویتامین است که می‌تواند منجر به حس مورمور در این اندام نیز بشود.

اسپوندیلوز گردنی

غضروف‌ها و استخوان‌های ستون فقرات کمری و گردنی معمولاً به دلیل افزایش سن فرسوده می‌شوند که این می‌تواند منجر به کمردرد و همچنین گرفتگی و اسپاسم شود. بعضاً ممکن است اعصاب نیز تحت فشار قرار بگیرند و منجر به بی حسی انگشتان پا شوند.

کفش

استفاده از کفش نامناسب می‌تواند دلیل بی حسی در انگشتان پا باشد. کفش نامناسب منجر به وارد شدن فشار بر روی انگشتان پا و بی حسی و درد در آن‌ها خواهد شد. استفاده از کفش تنگ نیز می‌تواند گردش خون در انگشتان پا را محدود کرده و یکی از دلایل بی حسی انگشتان باشد.

فشار بر روی اعصاب

بی حسی انگشتان پا می‌تواند نشانه‌ای از وجود فشار بر روی اعصاب باشد. عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند منجر به وارد شدن فشار بر روی اعصاب اندام تحتانی شوند. کفش با سایز نامناسب می‌تواند منجر به آسیب دیدن انگشتان شود و دلیل شایعی برای وارد شدن فشار بر روی اعصاب و بی حسی می باشد.

نقرس

در بسیاری از موارد، بیماری نقرس نادیده گرفته می شود ولی این بیماری می‌تواند علت اصلی بی حسی در انگشتان پا باشد. زمانی که سطح اوریک اسید در بدن افزایش پیدا کند ممکن است فرد به نقرس مبتلا شود که در این بیماری، بلورهایی در داخل مفاصل کوچک رسوب می‌کنند و می‌توانند دلیل اصلی بی حسی در انگشتان پا باشند.

نوروپاتی محیطی

افراد دیابتی، الکلی و افرادی که سیگار می‌کشند در معرض بیشتری برای ابتلا به این عارضه قرار دارند. در این عارضه، رگ‌های خونی بزرگ و کوچک آسیب دیده و درنتیجه اعصاب نیز آسیب می‌بینند. در طی این عارضه ممکن است فرد شاهد بی حسی در انگشتان پای خود باشد.

دیابت

افراد مبتلا به دیابت معمولاً از بی حسی در انگشتان پای خود شکایت می‌کنند. مهم است که فرد این عارضه را جدی گرفته و به خوبی آن را درمان کند تا بی حسی از بین رفته و از عوارض دیگر بیماری نیز پیشگیری شود.

استخوان های ملتهب

در صورتی که استخوان انگشت های پا ملتهب شده باشند در که در آرتروز دیده می‌شود، این مشکل می‌تواند منجر به بی حسی انگشتان پا شود.

پینه ی پا

پینه به برآمدگی هایی گفته می‌شود که در قاعده‌ی پا ایجاد می‌شوند. این برآمدگی‌ها درد زیادی را در انگشتان ایجاد کرده و بعضاً منجر به بی حسی آن‌ها می‌شوند.

بیماری رینود

در این بیماری، جریان خون به انگشتان دست و پا قطع می‌شود. علائم این عارضه شامل درد، گزگز و بی حسی در انگشتان پا می‌باشد. این عارضه معمولاً در اثر استرس و آب و هوای سرد تحریک می‌شود.

علائم بی حسی انگشتان پا

شایع ترین علامت این عارضه، از دست دادن حس در انگشتان پاست بدین معنی که شما نمی‌توانید با لمس اشیا و یا محرک‌های مختلف چیزی را در این اندام ها احساس کنید. این مشکل به طور قطع منجر به اختلالاتی در لمس و تعادل شما خواهد شد چراکه این عوامل توسط مغز شما تحلیل شده و با توجه به اطلاعات به دست آمده، عضلات پا حرکاتی را انجام می‌دهند. اکثر افراد حداقل یک بار در زندگی خود به این مشکل مبتلا شده‌اند. نوع موقتی این عارضه پس از نشستن طولانی مدت ایجاد می‌شود که در طی آن نمی توانید پای خود را به درستی و با دقت حرکت دهید. در زیر به برخی از علائم احتمالی همراه با این عارضه اشاره می‌کنیم:
• اضطراب
• احساس سوزش
• خارش
• بی حسی پا و انگشتان پا
• مورمور
• احساس سوزن سوزن شدن
• حساسیت نسبت به لمس
خوشبختانه در اکثر موارد، این علائم به طور خود به خودی رفع می‌شوند ولی در برخی از موارد مزمن عارضه، ممکن است به دلیل گردش خون ناکافی و یا حتی آسیب‌های بافتی، این علائم باقی بمانند.

عوارض بی حسی انگشتان پا


از دست دادن حس در پا برای مدت‌زمان طولانی می‌تواند مشکل ساز باشد چراکه بدون نگاه کردن به انگشتان خود نمی‌توانید آسیب دیدن و یا عفونت آن‌ها را تشخیص دهید. در صورتی که در این موارد مزمن، بلافاصله برای درمان اقدامی صورت نگیرد ممکن است عوارض زیر ایجاد شوند:

• عدم توانایی راه رفتن
• ناتوانی‌های جسمی
• فلج
• از دست دادن دائمی حس
• قطع عضو

تشخیص بی حسی انگشان پا


وجود بی حسی مزمن در انگشتان پا معمولاً نشانه‌ی یک عارضه‌ی جدی‌تر است که پزشک با در نظر گرفتن تمامی احتمالات، آزمایشات تشخیصی را انجام خواهد داد. برای انجام تشخیص در ابتدا در مورد سوابق پزشکی فرد سؤال شده و موارد حاد این عارضه رد می‌شوند سپس پای مورد نظر تحت معاینه ی فیزیکی قرار می‌گیرد. در این میان ممکن است دامنه‌ی حرکتی، تحریک عصبی و احساس درد یا لرزش مورد آزمایش قرار بگیرند تا بتوان آسیب های وارد شده را در صورت وجود به خوبی تشخیص داد. سپس، چندین آزمایش تشخیصی تجویز می‌شوند که ممکن است موارد زیر شامل آن‌ها باشند:

• آزمایش خون
• آنالیز مایع مغزی نخاعی
الکترومیوگرافی (EMG) نوار عصب و عضله
• سرعت هدایت عصبی (NCV)
• سی تی اسکن
• اسکن MRI
• بیوپسی عصبی
• بیوپسی پوست

درمان بی حسی انگشتان پا


بهترین گزینه ی درمانی برای بی حسی انگشتان پا به علت بروز این مشکل بستگی خواهد داشت. مراجعه ی به موقع به پزشک برای درمان مناسب این عارضه ضروری است. برخی از گزینه‌های درمانی عبارت‌اند از:

دارو درمانی

دارو درمانی

در صورتی که دیابت علت اصلی بروز این عارضه باشد، داروهایی که سطح قند خون را کنترل می‌کنند مناسب‌ترین روش برای درمان بی حسی در انگشتان پا خواهند بود.

سرما و گرما درمانی

سرما و گرما درمانی
برای رفع سریع بی حسی در انگشتان پا می‌توانید مخلوطی از آب گرم و کافور تهیه کرده و پاهای خود را در آن قرار دهید. این یک درمان خانگی عالی برای بی حسی انگشتان پاست که به تسکین درد نیز کمک می‌کند. همچنین شما می توانید از کمپرس یخ برای تقویت گردش خون و تسکین درد و رفع بی حسی استفاده کنید.

کفش مناسب

کفش مناسب
در صورتی که پینه ی پا علت اصلی بروز این مشکل باشد، پزشک به شما استفاده از کفش‌های مربعی شکل و جوراب‌های بدون درز را توصیه می‌کند. این کار می‌تواند بی حسی و مورمور شدن در انگشتان پا را از بین ببرد.
شلوار بیش از حد تنگ، جوراب و دیگر لباس هایی که بر روی اندام های تحتانی خود می‌پوشید می‌توانند از جریان خون در پاهای شما جلوگیری کنند که منجر به بی حسی خواهد شد. این لباس‌ها را کنار بگذارید تا خون بیشتری در پاهای شما جریان پیدا کند.

تغییرات سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی

معمولاً به افراد توصیه می‌شود تا استفاده از غذاهای غنی از ویتامین B12 را افزایش دهند و در تمام طول روز از کفش‌های راحت استفاده کنند. همچنین به شما توصیه می‌شود تا در موقعیت صحیح نشسته و در بین کارهای خود استراحت کنید و به مدت چند دقیقه قدم بزنید تا گردش خون شما بیشتر شود. به‌عنوان بخشی از یک برنامه‌ی درمانی برای بی حسی انگشتان پا، این تغییرات در سبک زندگی می‌توانند تا حد زیادی تاثیرگذار باشند.

ماساژ کف پا

ماساژ کف پا

به آرامی ناحیه‌ی بی حسی شده‌ی پای خود را ماساژ دهید تا گردش خون تقویت شده و بی حسی با سرعت بیشتری از بین برود.

تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS)

تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست

الکترود های نصب شده بر روی پوست یک جریان الکتریکی ملایم را وارد بدن می‌کنند که فرکانس های مختلفی خواهد داشت. این روش باید به صورت روزانه در طی یک ماه مورد استفاده قرار بگیرد که هر جلسه‌ی درمانی آن حدود 30 دقیقه زمان می‌برد.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی
شاک ویو تراپی یک روش بسیار کارآمد، مؤثر و بدون جراحی برای رفع علائم فشار بر روی اعصاب در انگشتان پاست. امواج مکانیکی پر انرژی به راحتی فیبرهای بافت همبند آسیب دیده که باعث فشار بر روی عصب شده‌اند را از بین می‌برند.

تعویض پلاسما و تزریق وریدی ایمونوگلوبولین

تعویض پلاسما و تزریق وریدی ایمونوگلوبولین

این کارها که منجر به سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شوند می‌توانند به برخی از افراد مبتلا به عارضه‌های التهابی کمک کنند. تعویض پلاسما عبارت است از برداشتن خون شما، خارج کردن آنتی بادی‌ها و پروتئین‌های دیگر از آن و سپس بازگرداندن آن به بدن. در ایمونوگلوبولین تراپی نیز مقادیر زیادی از آنتی بادی‌ها (ایمونوگلوبولین) بخ بدن شما تزریق می‌شود.

اوزون تراپی

اوزون تراپی

با افزایش مقدار اکسیژن موجود در بدن، اوزون تراپی به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کند و همچنین موجب سم زدایی کبد، کاهش اوریک اسید بدن، تقویت گردش خون و منابع اکسیژن، کشتن ویروس‌ها باکتری‌ها و قارچ‌ها و تقویت فعالیت گلبول‌های سفید خون می‌شود.
در این روش، مقدار بسیار دقیقی از این گاز به بدن وارد می‌شود که راه ورود آن نیز هیچ گاه تنفس نخواهد بود. در کلینیک ما، اوزون تراپی یکی از بی‌خطرترین روش‌های درمانی در دسترس است و عوارض جانبی آن بسیار نادر می‌باشند.

ورزش درمانی

ورزش درمانی

بهترین راه برای رهایی از بی حسی انگشتان پا تقویت گردش خون در این اندام‌هاست. برای این کار می‌توانید مسیر کوتاهی را قدم بزنید و یا حتی در سر جای خود، پا ها را حرکات دهید.
ورزش منظم علاوه بر مفید بودن برای رهایی از بی حسی، می‌تواند به طور کلی از این عارضه جلوگیری کند. سعی کنید در برنامه‌ی روزانه‌ی خود مقداری ورزش کنید حتی یک پیاده روی کوتاه هم می‌تواند برای شما مفید باشد.
ورزش های سنگین مثل دویدن می‌توانند در برخی از افراد منجر به بی حسی انگشتان و کف پا شوند پس ورزش‌های سبک تر مثل شنا و دوچرخه سواری را انتخاب کنید.
قبل از ورزش کردن بدن خود را خوب گرم کنید، از کفش مناسب استفاده کنید و بر روی یک سطح صاف و هموار ورزش کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است