تراکشن:کشش مکانیکی و دستی برای دیسک و مشکلات ارتوپدی

تراکشن ستون فقرات که با اهداف درمانی انجام می‌شود شامل اعمال نیروهای دستی یا مکانیکی به منظور کشش و حرکت ستون فقرات است. تراکشن ستون فقرات با کشیدن عضلات سفت ستون فقرات که در اثر اسپاسم ایجاد می‌شوند به تسکین کمر درد کمک می‌کند. تراکشن ستون فقرات همچنین به باز کردن سوراخ‌های بین مهره‌ای کمک می‌کند بطوری که گیر افتادگی ریشه‌ی عصب کاهش می‌یابد و در نتیجه باعث تسکین کمر درد و درد انتشاری می‌گردد.

درد پایین کمر و گردن از شایع‌ترین مشکلاتی هستند که در کلینیک‌های فیزیوتراپی مشاهده می‌شود. در صورتی که تحریک یک یا چند عصب با منشأ نخاع وجود داشته باشد ممکن است درد مرتبط با این شرایط به بازوها، دست‌ها و پاها انتقال یابد. در صورتی که دچار کمر درد مزمن هستید یا یک مشکل نخاعی در شما تشخیص داده شده است، یک قرار ملاقات با پزشک تنظیم کنید تا یک برنامه‌ی درمانی تراکشن ستون فقرات مورد بحث قرار بگیرد. وی می‌تواند به شما برای تعیین اینکه این درمان بسته به نوع مشکل ستون فقرات و شدت آن یک روش سودمند برای شما است یا خیر کمک کند.
کلینیک طب فیزیکی وتوانبخشی دکتر دهقان، روش درمانی تراکشن و کشش چند بعدی ستون فقرات را برای بسیاری از مشکلات وعارضه‌های ستون فقرات مانند کمر درد و یا گردن درد به بیماران پیشنهاد می‌دهد. امروزه از این روش برای کاهش درد دیسک کمر و یا دردهای عصبی استفاده می‌شود .برای کسب اطلاعات بیشتر از ساعات کار و خدمات این مرکز با شماره تلفن‌ 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

تراکشن ستون فقرات


تراکشن ستون فقرات شامل کشش گردن یا کمر یک گزینه‌ی درمانی است که متمرکز بر اعمال نیروی طولی بر روی محور ستون فقرات می‌باشد. نواحی خاصی از ستون فقرات بطور ملایم و به آرامی در جهات مختلف کشیده می‌شوند تا موقعیت بخش‌های آسیب دیده‌ی ستون فقرات ثابت یا تغییر داده شود. انواع بسیاری از روش‌های پذیرفته شده برای تراکشن ستون فقرات از جمله حرکت بافت‌های نرم یا مفاصل، رفع فشار از روی ریشه‌های عصبی فشرده و کاهش فتق دیسک بین مهره‌ای وجود دارند. تراکشن ستون فقرات مانند کشش گردن و کمر بسیار موثر بوده و در اصلاح دررفتگی در ستون فقرات گردن یا کمر و تثبیت آسیب دیدگی‌ها در ستون فقرات تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

ارزیابی بیمار برای تراکشن ستون فقرات


شرایط هر بیمار متفاوت و منحصر بفرد بوده و آنچه که برای یک بیمار موثر است ممکن است برای بیمار دیگر تاثیری نداشته باشد. بنابراین، هر بیمار بالقوه‌ای قبل از شروع درمان تراکشن ستون فقرات بطور کامل ارزیابی می‌شود. این ارزیابی به فیزیوتراپ یا متخصص کایروپراکتیک امکان تصمیم‌گیری در مورد نوع تراکشن مورد استفاده، نیروی تراکشن و مدت زمان درمان را فراهم می‌کند.

چه کسانی متقاضی این درمان هستند؟


افراد مبتلا به مشکلات ستون فقرات از این درمان بهره‌مند می‌شوند زیرا نیروی تراکشن مخالف نیروی جاذبه عمل می‌کند. این درمان اغلب برای موارد زیر استفاده می‌شود:

  • لغزش دیسک
  • خارهای استخوانی
  • بیماری دژنراتیو دیسک
  • دیسک کمر
  • بیماری فاست
  • سیاتیک
  • تنگی سوراخ بین مهره‌ای
  • عصب باریکش

باید به این نکته توجه داشت که تراکشن ممکن است برای تمام این شرایط قابل استفاده نباشد. در صورتی که یک یا چند مورد از این مشکلات در شما تشخیص داده شده باشد، متخصص باید به دقت وضعیت شما را بررسی کند تا مشخص شود تراکشن ستون فقرات برای شما مناسب است.

از چه تکنیک‌هایی استفاده می‌شود؟


تکنیک‌های مورد استفاده در تراکشن ستون فقرات تا حدی بستگی به وضعیت جسمی بیمار، اختلالات، میزان تحمل و بخش تحت درمان ستون فقرات دارد. تراکشن ستون فقرات ممکن است بصورت دستی، وضعیتی یا مکانیکی اجرا شود. تراکشن را می‌توان بصورت متناوب یا یک نیروی مداوم اعمال کرد.

چه انواعی از تراکشن ستون فقرات وجود دارند؟


دو نوع تراکشن به صورت زیر وجود دارند:

تراکشن گردن

تراکشن گردن نوعی تراکشن ستون فقرات است که به عنوان یک درمان کوتاه مدت برای گردن درد استفاده می‌شود. تراکشن گردن به شکلی طراحی شده است که باعث تسکین فشردگی ریشه عصب گردن و اسپاسم‌های عضله می‌گردد. یک نیروی ثابت یا متناوب به منظور کشش عضلات گردن و بافت‌های نرم به گردن اعمال می‌شود و در کنار آن فضای بین مهره‌های بالا با استفاده از نیروی دست یا مکانیکی باز می‌شود. متخصص کایروپراکتیک یا فیزیوتراپیست مقدار نیرو و مدت زمانی که فرد در حالت تراکشن گردن قرار می‌گیرد را تعیین می‌کند. میزان فشار برای تراکشن گردن به تدریج افزایش می‌یابد.

تراکشن کمر

به همان شیوه، در تراکشن کمر نیروی متناوب یا مداوم بصورت دستی یا مکانیکی روی ستون فقرات کمر وارد می‌شود. هدف از تراکشن کمر کاهش کمر درد ناشی از اسپاسم‌های عضلانی کمر و گیر افتادگی ریشه‌های اعصاب کمر می‌باشد. تراکشن کمر همچنین برای درمان دیسک کمر یا دیسک‌های بیرون زده، بیماری دژنراتیو دیسک و آرتروز انجام می‌شود. مانند تراکشن گردن، تراکشن کمر نیز فضای بین استخوان‌های مهره را افزایش داده و باعث تسکین کمر درد و تسریع بهبودی می‌گردد.

تراکشن+ ورزش= یک ترکیب سودمند


در حالی که تراکشن ستون فقرات ممکن است باعث مقداری تسکین درد برای بیماران شود، اما به ندرت به عنوان یک درمان تکی برای درد پایین کمر یا گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند که تراکشن مکانیکی همراه با ورزش منجر به بهبود بیشتر در مقایسه با تراکشن یا ورزش به تنهایی می‌شود. تراکشن می‌تواند باعث تسکین موقت شود، هرچند برای دستیابی به نتایج ماندگار باید تراکشن را با ورزش‌های مناسب ترکیب کرد.

پزشک ورزش‌های مناسب را برای رفع آسیب دیدگی تجویز خواهد کرد. ورزش باعث ایجاد یک تنه‌ی قوی جهت حفظ ستون فقرات و افزایش انعطاف پذیری عضلات و مفاصل اطراف ستون فقرات شده و از عدم بازگشت آسیب اطمینان حاصل می‌کند. پزشک همچنین نحوه‌ی قرارگیری مناسب بدن و حرکاتی که برای سلامت ستون فقرات ضروری هستند را آموزش می‌دهد.

تراکشن تنها یک وسیله در برنامه‌ی درمانی در صورت ابتلا به گردن یا کمر درد می‌باشد. هیچ چیزی جایگزین یک تنه‌ی قوی و پایدار، لگن و سینه منعطف و مکانیک مناسب بدن برای داشتن ستون فقراتی سالم نمی‌شود.

نتایج بعد از چه مدتی ظاهر می‌شوند؟


معمولاً بعد از دو جلسه پزشک می‌تواند بگوید که تراکشن مفید بوده است یا خیر. در صورتی که نشانه‌هایی از پیشرفت وجود داشته باشد، معمولاً بطور متوسط ۶ تا ۱۰ جلسه کافی خواهد بود.

درمان تراکشن اغلب به عنوان بخشی از یک برنامه‌ی فیزیوتراپی موفقیت آمیز استفاده می‌شود. این روش باید به عنوان یکی از چندین روشی که پزشک برای کمک به افراد مبتلا به مشکلات گردن و کمر برای داشتن یک زندگی بدون درد در نظر می‌گیرد، دیده شود.

موارد منع مصرف تراکشن ستون فقرات


در صورتی که یکپارچگی ساختاری ستون فقرات مختل شده باشد مانند آنچه که در پوکی استخوان، عفونت، تومور یا روماتیسم مفصلی گردن مشاهده می‌شود، باید از تراکشن ستون فقرات اجتناب کرد. تراکشن همچنین در سایر شرایط جسمی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، بارداری، فتق و برخی موارد مشکلات مفصل گیجگاهی فکی ممنوع است. تراکشن ستون فقرات در صورتی که در این شرایط انجام شود می‌تواند بسیار مضر باشد.

هزینه تراکشن


هزینه درمان تراکشن بسته به عواملی مانند تکنیک مورد استفاده، تجربه‌ی پزشک، استفاده از دستگاه رفع فشار ستون فقرات و وسایل اضافی دیگر متغیر است.

به این پست امتیاز دهید.
تراکشن:کشش مکانیکی و دستی برای دیسک و مشکلات ارتوپدی
5 از 1 رای