درد تاندون آشیل پا بعلت ضربه:درمان با ترمیم بافت آسیب دیده

درد تاندون آشیل پا بعلت ضربه

درد تاندون آشیل، که به آن تاندونیت آشیل یا التهاب تاندون آشیل می‌گویند، ناشی از خشکی، تورم و پارگی بافت همبند اطراف پاشنه پا و پهلوی قوزک پاست. اولین نشانه تاندونیت آشیل، حساسیت یا تپش گرفتن آن ناحیه از پا هنگام حرکت با بلند کردن پاشنه است، مخصوصاً اگر درد نزدیک به پهلوی تاندون (یعنی دو طرف استخوان قوزک) همراه با درد در پشت پاشنه باشد.
تاندونیت آشیل را به راحتی می‌توان با سایر بیماری‌ها اشتباه گرفت، بیماری‌هایی همچون پلانتار فاشئیت یا خار پاشنه. همچون سایر مصدومیت‌های متداول دویدن، در اکثر مواقع، درد تاندون آشیل ناشی از استفاده بیش از حد از آن در نتیجه فشار و کشش بیش از حد تاندون است که منجر به پارگی‌های میکروسکوپی در آن می‌شود.

چه کسانی بیشتر در معرض مصدومیت‌های تاندون آشیل هستند؟

تاندونیت در تاندون آشیل (به همراه التهاب این تاندون) دوندگان را بیش از سایرین مبتلا می‌کنند، و کسانی که وقت زیادی را سرپا در حال انجام فعالیت های روزمره خود هستند. هرچند برخی مطالعات نشان می‌دهد که ورزش و فعالیت جسمانی آن چیزی نیست که معمولاً دلیل ریشه‌ای درد آشیل باشد، در عوض به نظر می‌رسد این نوع فعالیت های تنها به التهاب و علائم موجود در تاندون دامن می‌زند. طناب زدن حرکات کششی پس از تمرین فشار آوردن به پا بخاطر خشکی و عدم انعطاف، رنج بردن از عضلات پای ضعیف و یا تحلیل مفصل به خاطر بالا رفتن سن، ظاهراً همگی عوامل خطر درد تاندون آشیل هستند.
در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان پس از انجام تصویر برداری های لازمه وتشخیص آسیب و یا پارگی تاندون آشیل پا ، با توصیه و انجام روش های درمانی موثر از جمله درمان های خانگی ،توانبخشی و فیزیوتراپی و حرکات کششی را به بیماران درد بهبودی و تسکین درد کمک بسیاری می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علل درد تاندون آشیل


همانند سایر انواع تاندونیت‌ها، درد آشیل نیز شامل التهاب بافت نرم اطراف ماهیچه و استخوان می‌شود. تاندون یک نوار منعطف از بافت الیافی است که عضلات را به استخوان متصل می‌کند. تاندون‌ها با اجازه دادن به حرکات کششی عضله برای بالا بردن استخوان به منظور ایجاد حرکت، عمل می کنند. هنگامی که یک حرکت بارها و بارها تکرار شود، تاندون بیش از حد کش آمده و دچار کشیدگی می‌شود. همچنین تاندونیت با بالا رفتن سن بیشتر رخ می‌دهد زیرا تاندون انعطاف خود را از دست داده، ضعیف‌تر می‌شود و در نتیجه مستعد مصدومیت خواهد شد.

علل درد پاشنه آشیل شامل یک یا ترکیبی از موارد زیر است:

• افزایش ناگهانی فشار تمرین، بخصوص بدون گرم کردن و استراحت دادن به آن: میانسالان غیرحرفه‌ای، کسانی که آخر هفته‌ها به فکر ورزش کردن می‌افتند و سنگین ورزش می‌کنند ولی در روزهای هفته ورزش خاصی نمی‌کنند، ظاهراً این افراد بیشتر مستعد درد تاندون آشیل هستند.
• استفاده بیش از حد، برای مثال انجام چند باره حرکات تکراری که تاندون آشیل را درگیر کند. از جمله این حرکات می‌توان به دو، بالا رفتن از پله، کوه نوری یا پیاده روی با کفش‌های نامناسب اشاره کرد.
• در ورزشکاران، تمرین بیش از حد و عدم استراحت کافی عضله بین جلسات تمرینی: تمرین بیش از حد فشار زیادی را روی تاندون می‌آورد و همچنین زمان کافی به بدن برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده پس از تمرین نمی‌دهد. انواع ورزش‌ها و تمرینات سنگین که باعث مصدومیت تاندون آشیل می‌شود عبارتند از: شتاب سریع، پریدن و تکل کردن. ورزشکارانی که فوتبال، تنیس، راگبی و بسکتبال بازی می‌کنند در معرض خطر تاندونیت آشیل هستند.
• گرم نکردن پیش از تمرین که می‌تواند منجر به تضعیف یا سفتی عضلات ساق شود: این کار بخاطر جبران عضلانی، فرم ضعیف و مشکلات وضعیتی باعث وارد آمدن فشار اضافی روی تاندون آشیل می‌شود.
• داشتن عضلات پا و یا مفصل سفت یا غیر منعطف: این امر می‌تواند ناشی از آرتریت، پشت‌میز نشینی یا بالا رفتن سن باشد.
• داشتن عارضه‌ای که منجر به تحلیل و التهاب مفاصل شود: عارضه‌هایی چون بیماری‌های خودایمنی، عفونت‌های مکرر، نقرس، بیماری تیروئید یا دیابت.

شایع‌ترین علائم درد آشیل


یکی از مهمترین وظایف آشیل کمک به بالا و پایین کردن پاشنه از روی زمین است، حرکتی که برای راه رفتن و بیشتر ورزش‌ها و تمرینات ضروری است. به همین خاطر است که علائم تاندونیت آشیل، شامل شایع‌ترین آسیب‌دیدگی‌های ورزشی، تمرینی یا مرتبط با دو است. علائم تاندونیت آشیل معمولاً بصورت تدریجی آغاز می‌شود و اگر به آن توجهی نشده و تحت درمان قرار نگیرد، بدتر خواهد شد.

علائم مصدومیت تاندون آشیب عبارتند از:
درد در پشت پا ، درد بالاتر از پاشنه یا درد در اطراف استخوان قوزک.
• تپیدن قوزک یا پاشنه در هنگام حرکت، مخصوصاً با برداشتن پاشنه یا رفتن روی نوک انگشتان پا. بعضی افراد درد شدیدی را نیز روز بعد از تمرین تجربه می‌کنند.
• ایجاد خشکی، تورم، بافت ملتهب، ضخیم شدن و حساسیت در اطراف پاشنه پا.
• دامنه حرکتی محدود در قوزک یا پاشنه پا.
• شنیدن صدای غیر معمول با حرکت دادن تاندون، مثل صدای شکستن قلنچ یا ترکیدن حباب.

درمان درد تاندون آشیل


تنها جنبه مهم درمان این مصدومیت مداخله و درمان سریع است. با پیروی از این اقدامات می‌تواند تاندون آشیل خود را استراحت داده، ترمیم و تقویت کنید تا از مصدومیت‌های آتی پیشگیری نمایید.

استراحت

استراحت

به تاندون آشیل خود استراحت دهید. از تمام فعالیت‌هایی که باعث کشیدگی تاندون می‌شود مانند بالا رفتن از پله‌ها یا دویدن خودداری کنید. ورزش‌های دیگری همچون شنا کردن را در روزها، هفته‌ها یا ماه‌هایی که برای بهبودی تاندون استراحت می‌کنید، انجام دهید. دکتر پرهیزها و اقداماتی را که باید انجام دهید، توصیه خواهد کرد.

یخ درمانی و دارو

یخ درمانی و دارو

می‌توان با قرار دادن یخ روی تاندون آشیل و مصرف مسکّن‌های بدون نیاز به نسخه، همچون استامینوفن یا داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAIDها)، طبق تجویز پزشک، درد خود را کاهش دهید. در مصرف داروها جانب احتیاط را رعایت کنید. برچسب یا دستورالعمل داروها را خوانده و مطابق آن مصرف کنید.

استفاده از کفش‌های مناسب یا طبی

استفاده از کفش‌های مناسب یا طبی

از کفش‌هایی استفاده کنید که در زمان ترمیم از تاندون محافظت کند. کفش باکیفیت ورزشی که بتواند از قوس کف پا حمایت کرده و پاشنه پای شما را کاملاً دربر بگیرد، تفاوت زیادی در راحتی و بهبودی شما خواهد داشت. در صورت نیاز با پزشک خود در مورد استفاده از پد پاشنه یا کفی طبی مشورت کنید.

فشار آوردن

فشار آوردن
اطراف تاندون خود را برای فشار آوردن بر ناحیه مصدوم با بانداژ یا چسب‌های ورزشی بپیچید. همچنین می‌توانید از پارچه نیز برای پیچاندن دور این ناحیه استفاده کنید. این کار مانع از تورم بیش از حد تاندون می‌شود. ولی مراقب باشید که بیش از اندازه سفت نبندید، زیرا جریان خون را کاهش می‌دهد.

بالاتر نگهداشتن

بالاتر نگهداشتن

پای خود را از سطح سینه خود بالاتر نگاه دارید. بخاطر اینکه پایتان از قلب بالاتر است، خون به قلب برگشته و تورم را کمک می‌کند. ساده‌ترین روش برای انجام این کار، دراز کشیدن و قرار دادن پا روی بالشت یا یک سطح بلند دیگر است.

درمان بافت نرم

درمان بافت نرم

تعدادی از درمان‌های بافت نرم می‌توانند به شما در درمان علل اصلی درد تاندون آشیل کمک کنند، مانند ضعف عضلانی، فرم ضعیف و بافت ملتهب یا آسیب‌دیده. به فکر مراجعه به متخصصین روش‌های درمان دستی باشید، زیرا ثابت شده است که این روش‌ها می‌توانند درد مفصل یا عضله را برطرف کرده و به مردم برای غلبه به درد کمک کنند. در ادامه چند نوع از این روش‌ها آورده شده است.
• تکنیک‌های رها سازی فعال
طب سوزنی 
ماساژ درمانی

تمرینات و فیزیوتراپی برای تصحیح پوسچر

تمرینات و فیزیوتراپی برای تصحیح پوسچر

از آنجایی که تمرینات تصحیح پوسچر و فیزیوتراپی می‌توانند به کاهش ضعف و ترمیم کمک کنند، ثابت شده است که فیزیوتراپی و سایر روش‌های تنظیم فرم ، پوسچر می‌تواند برای مبتلایان به تاندونیت آشیل (مخصوصاً تاندونیت غیرتهاجمی) کمک کند. فیزیوتراپ یا متخصص درمان دستی می‌تواند به شما نحوه انجام صحیح تمرینات خارج از مرکز و کشش‌های تاندون آشیل را نشان داده و با بهبود پوسچر و دامنه حرکتی با روش‌های مختلف از بروز مصدومیت‌های آتی پیشگیری کند.
برای کسانی که در حال بهبودی پس از جراحی یا مصدومیت شدید هستند، فیزیوتراپی بخش مهمی از مداوای صحیح بوده و معمولاً باید حدود 6 الی 12 ماه تداوم یابد.

شاک ویو تراپی (ESWT)

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی نیز در درمان این عارضه موثر است. البته تحقیقات صورت گرفته حاکی از تأثیر این روش در درمان پلانتار فاشئیت بوده ولی برای مصدومیت های غیرتهاجمی تاندون نیز موفق بوده است. از لحاظ نظری، شاک ویو تراپی به تشکیل رگ‌های خونی جدید در اطراف ناحیه تحت درمان کمک می‌کند و باعث تسریع در روند مداوای بافت می‌شود.

اوزون تراپی

اوزون تراپی

اوزون یکی از انواع واکنش‌پذیر اکسیژن است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شود، اوزون با آزاد کردن فاکتورهای رشد برای تحریک مفاصل آسیب‌دیده و همچنین کسیژن‌رسانی به سلول‌ها، فرآیند ترمیم را تسریع می‌کند. اوزون به خودی خود می‌تواند بهبودی بافت را افزایش دهد، بافت زخم را از بین ببرد، التهاب را کنترل و سیستم ایمنی را تقویت نماید. پرولوزون اصطلاحی است که به تزریق عامل ترمیم (معمولاً ویتامین‌ها و آمینو اسیدها) همراه با اوزون اطلاق می‌شود. این نوع از تزریق درمانی در تحریک بافت آسیب‌دیده برای ترمیم حداکثری موثر است. تزریق اوزون را می‌توان با تزریق پرولوتراپی، PRP یا سلول‌های بنیادین تلفیق کرد.

درمان بازسازی به روش تزریق (پرولوتراپی)

درمان بازسازی به روش تزریق (پرولوتراپی)

درمان بازساری به روش تزریق مخصوصاً نوع بخصوصی از آن با نام PRP، از فاکتورهای رشد موجود در پلاکت و سلول‌های بنیادین استفاده می‌کند تا سیستم ترمیم طبیعی بدن را برای تاندون‌های آسیب‌دیده فعال کند. . هر دو روش برای درمان بیماری‌های مزمن تاندون آشیل موثرند، هرچند برخی متخصصین در مورد مناسب بودن درمان PRP برای این نوع مصدومیت مرددند.

کشش

می‌توان برای کمک به ریکاوری، حرکات آرام کشش پاشنه پا را انجام داد. اصلی‌ترین نکته آن است که نباید بیش از حد حرکت کشش را انجام داد (بخصوص در اوایل شروع تمرین) زیرا این کار در برخی موارد باعث تشدید درد می‌شود. اگر درد تیزی را در هنگام کشش احساس کردید، صبر کنید تا درد فروکش کند و سپس ادامه دهید. هر حرکت استاتیک کششی را برای تاندون آشیل 10 الی 30 ثانیه نگاه دارید، بهترین کار تکرار چند باره این حرکت در هر روز است. شاید در اوایل تمرین با کمی ناراحتی همراه باشد، ولی با گذشت زمان، درد پا در هنگام انجام حرکات کششی نیز کاهش می‌یابد. بسیاری از حرکات کششی با تکرارهای آهسته انجام می‌شوند، که می‌توانید با برطرف شدن درد آن ها را افزایش دهید.

برخی از حرکات کششی برای برطرف کردن درد تاندون آشیل عبارتند از:

برخی از حرکات کششی

• یک باند ورزشی یا طناب (همچون باند فیزیوتراپی) را از زیر پای مصدوم خود رد کنید، این باند به شما مقاومت مورد نیاز حرکت را می‌دهد، طناب را لای انگشتان پا نگاه دارید و سپس به آرامی پاشنه پا را به سمت پایین فشار دهید. پاشنه پا را با حرکات آرام و محتاطانه بالا و پایین کنید تا تاندون رها شود، این حرکت را 10 الی 15 بار انجام دهید. روزانه سه ست 10 الی 15 تایی از این حرکت را انجام دهید، مگر آن که درد پایتان افزایش یافت یا حس سختی نمودید.
• روی لبه پله بایستید، به نحوی که تنها نیمه جلوی پا روی پله قرار گرفته باشد. روی انگشتان پای خود بایستید تا پاشنه‌ها از زمین جدا شوند و سپس پاشنه پای خود را تا جای ممکن پایین ببرید. این حرکت را روزانه چندین مرتبه با 5 الی 15 تکرار انجام دهید.
• انعطاف پذیری مفصل قوزک پا را افزایش داده و حرکات تمرینی خود را دائماً تغییر دهید تا تمام دامنه حرکتی پا را شامل شود. در حالت درازکش، با قوزک پای خود در هوا دایره‌های کوچک فرضی بکشید یا انگشتان پای خود را به دیوار تکیه داده و به آرامی با پاشنه پا حرکت رفت و برگشت پیستونی را انجام دهید.
• عضلات ساق را کش داده و تقویت کنید تا خشکی و ضعیف آن را کاهش دهید. روی لبه مبل بنشینید و پای خود را کاملاً صاف روی زمین بگذارید. پاشنه پای خود را روی زمین نگاه داشته و انگشتان خود را به سمت سقف بکشید تا احساس کشیدگی در عضلات ساق پا نمایید. برای 30 ثانیه در همین حالت بمانید و سپس با پای دیگر این حرکت را تکرار کنید، 3 بار برای هر پا.
• اگر عضلات ساق قدرتمندی داشته باشید، خطر ایجاد مصدومیت آشیل با قرار گرفتن فشار روی آن در حین ورزش کاهش می‌یابد. تمرینات عضله ساق شامل انجام بلند کردن ساق پا را می‌توان در حالت ایستاده، نشسته، یک پا یا حتی با استفاده از پله انجام داد.

رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد کولاژن، امگا3 و ضدالتهاب‌ها برای بهبودی

رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد کولاژن، امگا3 و ضدالتهاب‌ها برای بهبودی

کولاژن فراوان‌ترین نوع پروتئین طبیعی در تمام بدن است، که به بافت‌های همبند دوام و قدرت می‌بخشند. مصرف هرچه بیشتر کولاژن در وعده‌های غذایی به ترمیم بافت‌های همبند آسیب‌دیده کمک کرده و کیسه‌های مفصلی میان استخوان‌ها را افزایش داده، که باعث کاهش اصطکاک و فشار می‌شود. مصرف کولاژن بیشتر از منابعی همچون آبگشوت قلمه می‌تواند به افزایش قدرت بافت‌های همبند (تاندون یا مفصل) کمک کرده و همچنین از مصدومیت‌های افزایش سن جلوگیری کند.
پزشکان مصرف غذاهای حاوی امگا 3 را توصیه می‌کنند (که در ماهی‌های آب‌های آزاد همچون ماهی قزل‌آلا، گوشت گاو طبیعی، دانه چیا و دانه های کتان، سبزیجات ارگانیک، میوه‌ها و گیاهان خوراکی ارگانیک همچون زردچوبه، سیر و زنجبیل یافت می‌شود). این غذاهای ضدالتهابی می‌توانند با کاهش فشار اکسایشی و تأمین ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروی به کُند کردن روند پیری کمک کنند. یک رژیم غذایی سالم به ریکاوری بهتر، عوارض کمتر و بازگشت سریعتر به زندگی عادی کمک می‌کنند.

استعمال دخانیات را متوقف کنید

استعمال دخانیات را متوقف کنید

سیگار نکشید و از سایر مواد حاوی تنباکو نیز استفاده نکنید. استعمال دخانیات بهبودی را کُند می‌کند، زیرا منابع خونی را کاهش داده و ترمیم بافت را به تأخیر می اندازد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است