درد کمر و سیاتیک در زنان باردار ناشی از اضافه وزن و غلط خوابیدن

بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از زنان باردار کمر درد را در بخشی از دوران بارداری خود تجربه می‌کنند. اما تنها به این دلیل که شایع است و معمولاً نشانه‌ی چیز نگران کننده‌ای نیست، به این معنی نمی‌باشد که باید خود را ۹ ماه تسلیم رنج و درد کنید. با اینکه دارو از بین گزینه‌های موجود حذف می‌شود، اما درمان‌های فراوانی وجود دارند که پزشکان و متخصصین برای کمک به کاهش درد یا حتی رفع کامل آن توصیه می‌کنند. برخی درمان‌ها را می‌توانید برای راحت نگه داشتن بدن تا حد ممکن در طول دوره‌ای که مهم‌ترین کار خود یعنی رشد فرزندتان را انجام می‌دهد، امتحان کنید.

عوامل بسیاری از جمله تغییرات هورمونی، افزایش رشد کودک و یا بد خوابیدن در کمر درد دوران بارداری دخیل هستند و بسیاری از مادران آگاهی‌های لازم در این زمینه را ندارند. زیرا مصرف دارو در حاملگی برای سلامتی جنین ممنوع می‌باشد، دکتر دهقان بسیاری از روش‌های درمانی دیگر از جمله ماساژ درمانی، طب سوزنی و یا استفاده از حرکات اصلاحی صحیح که هیچ گونه عوارض جانبی ندارند را به مادران آینده برای تسکین و بهبود درد توصیه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

درد کمر و سیاتیک در طول بارداری: علل


کمر درد در طول بارداری معمولاً در محل اتصال لگن با ستون فقرات در ناحیه پایین کمر رخ می‌دهد. این قسمت مفصل ساکروایلیاک می‌باشد.

علل احتمالی زیادی وجود دارند اما در ادامه فهرستی از شایع‌ترین آنها ذکر شده است:

در طول بارداری، بدن هورمونی به نام ریلاکسین تولید می‌کند. این هورمون به رباط‌های موجود در ناحیه لگن کمک می‌کند تا آرام باشند و در حین آماده شدن شما برای زایمان مفاصل انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند. ریلاکسین همچنین باعث می‌شود رباط‌هایی که ستون فقرات را نگه می‌دارند شل شوند که اغلب منجر به ناپایداری و درد می‌گردد.

جای تعجب ندارد که راه رفتن بدون تلو تلو خوردن بارداری کمی دشوار است. هنگامی که مرکز ثقل بدن تغییر می‌کند، شما به تدریج نحوه ایستادن و حرکت خود را تنظیم می‌کنید. بیشتر زنان تمایل به خم شدن به عقب دارند و این کار روی پایین کمر فشار وارد کرده و اغلب منجر به کمر درد می‌گردد.

بیشتر زنان در طول یک بارداری سالم حدود ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می‌کنند. ستون فقرات همچنان باید این وزن اضافه را تحمل کند و از آنجایی که بیشتر این وزن اضافه در جلوی بدن است، استخوان‌های ستون فقرات و مفاصل پایین کمر بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند. آنها به راحتی در اثر این فشار اضافه دچار کشیدگی شده و موجب درد پایین کمر و سیاتیک می‌شود.

بسیاری از زنان تشخیص نمی‌دند که نحوه خوابیدن آنها در واقع ممکن است باعث کمر درد در طول باردرای شود. از آنجایی که خوابیدن روی کمر و شکم ممکن نیست، زنان باردار اغلب خواب شبانه‌ی خوبی ندارند. حتی هنگامی که روی پهلو می‌خوابید، وزن فرزند در حال رشد می‌تواند شکم و شانه‌ها را به طرف تخت بکشد و کمر و گردن را در حالت نامناسبی قرار دهد.

رحم در طول بارداری با رشد فرزند بزرگ می‌شود. این امر باعث جدا شدن عضلات راست شکم می‌گردد. این عضلات از قفسه سینه تا استخوان شرمگاهی کشیده شده‌اند.

حتی بعد از زایمان، بسیاری از زنان همچنان یک فاصله‌ی بزرگ در بین این دو عضله دارند و این جداشدگی می‌تواند باعث بدتر شدن کمر درد شود.

استرس عاطفی می‌تواند باعث کمر درد، سر درد و گردن درد شود. این وضعیت باعث تنش در کمر شده و می‌تواند منجر به درد کمر و سیاتیک و حتی اسپاسم عضلات گردد.

مطلع بودن از محرک‌های عاطفی که باعث استرس می‌شوند و حفظ تعادل با گنجاندن حرکات کششی کاهنده استرس و دوره‌های استراحت در برنامه‌ی روزمره بخصوص در دوران بارداری حائز اهمیت است.

درمان درد کمر و سیاتیک در بارداری


شما می‌توانید با انجام موارد زیر درد کمر خود در طول بارداری را تسکین دهید:

پوشیدن کفش‌های مناسب

ممکن است شما یک فرد پیرو مد باشید که عادت به شنیدن تعاریف از سبک لباس‌های خود در طول بارداری دارید، اما اگر از کفش‌های پاشنه بلند استفاده کنید، به کمر خود آسیب می‌رسانید. کفش‌های پاشنه بلند انحنای کمر را افزایش داده و فشاری ایجاد می‌کنند که وزن بارداری شما را مستقیم به پایین ستون فقرات و مفاصل لگن هدایت می‌کند. همچنین ممکن است تعادل خود را از دست دهید –وزن شما در طول بارداری تغییر یافته و مرکز ثقل نیز تغییر می‌کند- و پاشنه‌ها باعث می‌شوند که پایداری کمتری داشته باشید. اما راه رفتن با کفش صاف نیز روش صحیحی نمی‌باشد، زیرا آنها از پاها که در طول بارداری به علت تغییرات هورمونی پهن‌تر می‌شوند حفاظت نمی‌کنند. حالت ناماسب قرارگیری پا می‌تواند خود را بصورت عدم تعادل و درد تا بالای پا و کمر نشان دهد. برای دستیابی به بهترین وضعیت نگهداری از پا و برای کاهش بیشتر فشار، پزشکان استفاده از کفش‌های با پاشنه کوتاه را توصیه می‌کنند که با یک تکیه گاه قوسی توکار یا یک کفی طبی راحت هستند.

استفاده از بالش

اگر با درد گردن، شانه و پایین کمر از خواب بیدار می‌شوید، باید ایجاد تغییراتی در نحوه‌ی خوابیدن خود را در نظر بگیرید.

یک بالش را در زیر شکم خود قرار داده و بالش دیگری را بین زانوها و یکی دیگر را در بین مچ پاهایتان بگذارید. همچنین می‌توانید یک بالش مخصوص که چنین حالتی را برای بدن در طول بارداری ایجاد می‌کند خریداری کنید.

ممکن است احساس کنید که یک پرنده بزرگ در حال ساخت یک لانه با بالش دور شما است، اما این کار باعث می‌شود که ستون فقرات در طول خواب تراز باشد و مانع بخشی از دردهای عضلات گردد. برای راحتی بیشتر می‌توانید از بالش‌های خواب استفاده کنید.

طب سوزنی

طب سوزنی یک درمان موثر است که در آن سوزن‌هایی در نقاط فشار خاصی از بدن که با سیستم‌های مختلف سلامت جسمی و عاطفی بدن در ارتباط هستند، وارد می‌شوند. طب سوزنی هرگونه انسداد که در جریان طبیعی انرژی بدن به نام چی اختلال ایجاد می‌کند را از بین می‌برد. تحریک نقاط طب سوزنی چه از طریق وارد کردن سوزن چه با طب فشاری که در آن متخصص به جای سوزن از انگشتان خود استفاده می‌کند، می‌تواند به بهبود گوارش، افزایش میزان انرژی و تسکین بیماری صبحگاهی، سردردهای میگرنی و درد کمر و سیاتیک کمک کند.

ماساژ دوران بارداری

ماساژ درمانی می‌تواند باعث تسکین سریع در زمان حاد بودن کمر درد شود، بخصوص هنگامی که ناشی از فشردگی عضلات باشد که اعصاب را تحریک می‌کند (بخصوص عصب سیاتیک در باسن و پاها) و سیگنال‌های درد را به مغز می‌فرستد. علاوه بر تسکین درد، ماساژ منظم می‌تواند به کاهش افسردگی و اضطراب در بارداری کمک کند. ماساژ سوئدی متداول‌ترین و توصیه شده‌ترین روش ماساژ بارداری است زیرا ملایم و آرام بخش است و از ضربه‌های نرم و طولانی استفاده می‌شود که باعث ناراحتی مفاصل یا هدایت مایع در بدن به شکل ناسالم نمی‌گردد. زنان باید ابتدا با پزشکان خود مشورت کنند تا مطمئن شوند که این ماساژ برای آنها بی‌خطر است و سپس از واجد شرایط بودن متخصص ماساژ درمانی مطمئن شوند. برای راحتی روی میز ماساژ، دراز کشیدن به پهلو معمولاً بهترین حالت است.

مراقبت کایروپراکتیک

ممکن است شما کایروپراکتیک را مرتبط با اصلاح صدا دادن مفصل بدانید، اما در این روش از تکنیک‌های مختلفی برای تسکین کمر درد استفاده می‌شود و بسیاری از زنان تحت مراقبت یک فرد مجرب تسکین پیدا می‌کنند. پزشکان بطور متداول از درمان دستی مفصل، ‌کار روی بافت نرم و تجویز ورزش‌هایی برای پیشگیری از سفتی عضلانی، فشردگی عصب و ناهم‌ترازی مفصل استفاده می‌کنند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست‌ها علاوه بر درمان آسیب‌های حاد، به زنان باردار کمک می‌کنند تا با درمان دستی مفاصل، عضلات و نقاط فشار عصب و ارائه‌ی ورزش‌هایی که این زنان می‌توانند در خانه ادامه دهند، بر کمر درد خود فائق آیند. یکی از اهداف پزشکان در فیزیوتراپی آموزش بیماران در مورد چگونگی راه رفتن، نشستن، ایستادن، خم شدن به جلو، دراز کشیدن و ورزش کردن به شکل سالم است. یک روش برای انجام این کار قرار دادن نوار در پشت زانوهای زن باردار برای یادآوری به آنها جهت باز کردن زانوهایشان است، عادتی که می‌تواند روی عضلات بزرگ پا و مفاصل لگن و کمر فشار وارد کند.

تمدد اعصاب

برخلاف یوگا یا ماساژ، تمدد اعصاب تکنیکی است که می‌توانید در هر زمان و مکانی به آن دسترسی داشته باشید. روش‌های زیادی برای انجام مدیتیشن یا تمدد اعصاب وجود دارند. یک روش نشستن یا دراز کشیدن در یک جای آرام و تمرکز روی تنفس آگاهانه و انجام دم و بازدم عمیق است. شما می‌توانید در سکوت این روش را انجام دهید یا به یک موسیقی آرام بخش یا برنامه صوتی هدایت شده گوش دهید که می‌تواند عمومی (یک ساحل زیبا را تصور کنید) یا مختص بارداری (امواج عشق در بر گیرنده‌ی فرزند خود را احساس کنید) باشد. نشان داده شده که تمدد اعصاب واکنش بیولوژیکی آرامش بخش را به همراه دارد که باعث تحریک مغز جهت کنترل آزادسازی هورمون‌های استرس می‌شود. هنگامی که استرس کنترل شود، تاثیرات سمی آن (مانند فشار خون بالا و تنش عضلانی) کاهش می‌یابند. با انجام منظم تمدد اعصاب، می‌توانید آستانه تحمل درد خود را نیز افزایش دهید که هم به کنترل کمر درد و هم تحمل درد زایمان کمک می‌کند.

یوگای بارداری

یوگا که یک تمرین استقامتی و انعطاف پذیری مبتنی بر حرکت می‌باشد یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی است که زنان برای تسکین درد انجام می‌دهند، و یوگا در دوران بارداری یک انتخاب برتر در میان زنان بارداری است که کمر، عضلات، مفاصل و اعصاب آنها در اثر وزن بارداری دچار مشکل شده است. یوگای بارداری می‌تواند به بهبود وضعیت بدن و تقویت قوای جسمی در حین آماده شدن برای فرایند زایمان موثر باشد. این یوگا همچنین استرس عاطفی را با تمرین‌های تنفس عمیق و آگاهانه که به ذهن قدرت و توانایی می‌دهند، برطرف می‌کند. علاوه بر این، تمرین یوگا می‌تواند به خوابیدن و آرامش بهتر ذهن و عضلات کمک کند. در حین تغییر هورمون‌ها و احساسات، یوگا باعث تمرکز خواهد شد.

شنا

شنا یکی از توصیه شده‌ترین انواع ورزش برای زنان باردار است زیرا فشار روی ستون فقرات را برمی‌دارد. هنگامی که در آب غوطه‌ور هستید، جاذبه تاثیری روی بدن ندارد و در آب در حالت بی‌وزنی قرار می‌گیرید. تنها شنا کردن در طول استخر به رفع فشار روی ستون فقرات و تقویت پاها، دست‌ها و کمر و عضلات تنه کمک می‌کند. در حین حرکت تمام بدن در یک فضای امن، تنفس عمیق و کاملی داشته باشید تا غوطه‌ور بمانید. تنفس عمیق به آرامش عاطفی و جسمی شما کمک خواهد کرد. با پیشروی در طول بارداری، شنا کردن می‌تواند باعث تقویت عضلات سینه و کمر شود.

تمرین کششی برای سیاتیک در طول بارداری

حرکات کششی که درد کمر و سیاتیک را در طول بارداری کاهش می‌دهند عبارتند از:

کشش روی میز 

این حرکت باعث ایجاد فشار اندکی روی عصب سیاتیک شده و فرزند را از جلوی ستون فقرات آویزان می‌کند.

برای اضافه کردن به احساس کشیده شدن ستون فقرات، ابتدا یک استخوان نشیمن‌گاه و سپس استخوان دیگر را از میان باسن خود فشار دهید، مانند حالتی که چراغ جلوی ماشین را با باسن خود تمیز می‌کنید. این کار شامل خم کردن تنه‌ی بدن به طرفین، ابتدا به یک طرف و سپس به طرف دیگر بصورت یک حرکت کشش هلالی شکل از امتدا زیر بغل و دنده‌های کناری تا استخوان لگن می‌باشد. به مدت ۵ ثانیه این حرکت کششی را انجام دهید و در طول روز هرگاه احساس نیاز کردید تکرار کنید.

تکان دادن زانو

با استفاده از ران‌های خون به عنوان اهرم، این ورزش نوسانی ملایم مانند یک پمپ مکانیکی کار می‌کند. با گرد کردن و آزاد کردن پایین کمر سطوح مفصل فاست مقابل در پایین کمر باز می‌شوند. این حرکت تکراری ملایم که کمی سریع‌تر از یک دور در ثانیه است، با تسکین ناراحتی ناشی از تماس استخوان با استخوان التهاب را برطرف می‌کند. همچنین موجب کاهش تورم ناشی از مایع گیر افتاده دور مفاصل فاست شده و با کاهش فشار باعث می‌شود که مفاصل کمتر درد را به پاها انتقال دهند.

تمرین حرکت دادن زانو و حرکت کودک در موارد شدیدتر سیاتیک در بارداری استفاده می‌شوند. با پیشروی به انتهای بارداری، ممکن است نشستن روی زمین و انجام این تمرین‌های تسکین دهنده‌ی کمر درد چند با در روز ضروری باشد. برای انجام تمرین حرکت دادن زانو نباید عجله کنید و باید با ملایمت انجام شود، مانند حرکت دادن کودکی که در کالسکه خوابیده است.

به این پست امتیاز دهید.
درد کمر و سیاتیک در زنان باردار ناشی از اضافه وزن و غلط خوابیدن
5 از 1 رای