درمانی نوین و بدون جراحی برای روماتیسم ستون فقرات (اسپوندلیت آنکیلوزان)

اسپونديليت انكيلوزان (AS) نوعی از آرتروز است که عمدتا بر روی مفصل ستون فقرات و مفاصل خاصره‌ای خاجی (قسمت پایین کمر) تاثیر می‌گذارد. بیماران مبتلا به آرتروز انكيلوزان می‌توانند طیف وسیعی از علائم، ناراحتی و سفتی کلی در کمر گرفته تا درد ناتوان کننده کمر و محدود بودن حرکت را تجربه کنند. اگر اسپونديليت انكيلوزان درمان نشود، ممکن است منجر به درد شدید و کاهش کیفیت زندگی شود.

در صورتی که درد پایین کمر یا درد باسن دارید که به آهستگی ایجاد می‌شود و در صبح شدیدتر است یا شما را در نیمه‌ی دوم شب از خواب بیدار می‌کند، به ویژه اگر این درد با ورزش بهبود یابد و با استراحت بدتر شود، ممکن است مبتلا به اسپونديليت انكيلوزان باشید. در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان با به کارگیری روش‌های درمانی طب فیزیکی نوین از جمله طب سوزنی، ماساژ و فیزیوتراپی سعی بر آن دارد که در بهبودی و رفع کامل درد و علائم ناشی از رماتیسم ستون فقرات به بیماران یاری رساند. جهت اطلاع بیشتر می‌توانید با ما از طریق شماره‌ 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

دلایل


علت دقیق اسپوندلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات ناشناخته است، هرچند ژنتیک نقش مهمی دارد. نشانگر ژنتیکی HLA-B27 در 95 درصد سفید پوستان مبتلا به اسپوندليت انكيلوزان (AS) وجود دارد. این ارتباط ژنی در بین گروه‌های قومی و نژادی متفاوت است. به طور کلی، حمل ژن HLA-B27 ممکن است 40 درصد خطر ابتلا به اسپوندليت انكيلوزان را ایجاد ‌کند. بسیاری از افراد مبتلا به این نشانگر ژنتیکی مبتلا به اسپوندیليت آنكيلوزان نمی‌شوند و شما نباید HLA-B27 مثبت داشته باشید تا مبتلا به اسپوندليت آنكيلوزان باشید. پنج یا شش ژن دیگر ممکن است ارتباطی با اسپوندليت آنكيلوزان داشته باشند. هنگامی که این ژن‌ها با یک عفونت باکتریایی یا دیگر عامل محیطی ترکیب می‌شوند، ممکن است منجر به اسپوندليت انكيلوزان شوند. در این زمینه تحقیق بیشتری مورد نیاز است.

علائم بیماری روماتیسم ستون فقرات


سه علت اصلی برای مشخص کردن بیماری اسپوندلیت آنکیلوزان:

  •  درد
  •  سفتی
  •  از دست دادن تحرک

درد علت اصلی اسپوندليت انكيلوزان است، به ویژه در ناحیه پایین کمر و باسن در مراحل اولیه بیماری. اگر چه کمر درد یکی از علائم اصلی اسپوندليت آنكيلوزان است، التهاب به ستون فقرات محدود نمی‌شود و سیستمیک است، به این معنی که التهاب و درد می‌توانند در سایر قسمت‌های بدن نیز ظاهر شوند، مانند:

  •  در سایر مفاصل (علائم آرتروز و آماس غشای مفصلی)
  •  در گردن
  • در بالای استخوان ساق پا در قسمت پایین پا 
  •  پشت پاشنه پا (التهاب در تاندون آشیل)
  •  زیر پاشنه پا

تشخیص


اولین قدم به سوی تشخیص اسپوندلیت آنکیلوزان، مشاوره با پزشک است که همچنین یک معاینه فیزیکی را انجام می‌دهد و در صورت لزوم آزمایشات را ترتیب می‌دهد. تست‌های تشخیص اسپوندليت آنكيلوزان عبارتند از:

آزمایشات خون

پزشک قبل از ارجاع بیمار به یک روماتولوژیست و رادیولوژیست جهت بررسی بیشتر و تصویربرداری، ممکن است دستور آزمایش خون را بدهد. در حالی که هیچ تست خونی نمی‌تواند اسپوندلیت آنکیلوزان را تایید کند، می‌تواند در تشخیص احتمالی اهمیت داشته باشد و سایر دلایل علائم را بررسی کند.

آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری زیر در تشخیص کمک می‌کنند:

  •  اشعه ایکس: می‌تواند تغییرات در ستون فقرات و لگن را نشان دهد، نشان دهنده علائم اولیه و پیشرفته اسپوندليت انكيلوزان (رماتیسم ستون فقرات) است.
  •  ام آر آی و اولتراسوند: این اسکن‌ها همچنین ممکن است برای بررسی اسپوندلیت آنکیلوزان استفاده شوند و ام آر آی مفاصل خاصره‌ای خاجی (مفصل SI) می‌تواند نشانه‌های پیش از وقت این عارضه را نشان دهد. اولتراسوند هنوز یک بخش عادی آزمایش است.

درمان روماتیسم ستون فقرات


درمان‌هایی که می‎توانند ناراحتی رماتیسم ستون فقرات را کاهش داده و عملکرد را بهبود بخشند عبارتند از:

اعمال گرما یا سرما

اعمال گرما به مفاصل سفت و ماهیچه‌های تنگ می‌تواند درد و سفتی را کاهش دهد. کیف آب جوش یا حمام داغ و دوش آبگرم را امتحان کنید. یخ در نواحی ملتهب می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.

داروها

داروهای خاص به کاهش درد و سفتی کمک می‌کنند و به بیماران امکان می‌دهند که تمرینات خود را با حداقل ناراحتی انجام دهند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین، رایج‌ترین داروهای مورد استفاده برای درمان روماتیسم ستون فقرات هستند.

کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید به مفصل یا تاندون‌های اطراف نیز می‌تواند باعث ایجاد تسکین شود. با این حال، این درمان‌ها برای بیماران مبتلا به آرتروز به دور از ستون فقرات کار می‌کنند. آنها درد و سفتی در ستون فقرات را کاهش نمی‌دهند.

طب سوزنی

طب سوزنی یک درمان قدیمی برای درد است. این روش شامل قرار دادن سوزن‌های نازک در نقاط خاصی در پوست شما است. تصور می‌شود که این روش هورمون‌های کاهش دهنده درد بدن شما را فعال می‌کند. برخی افراد گزارش می‌دهند که طب سوزنی درد روماتیسم ستون فقرات را کاهش می‌دهد.

درمان لیزر سرد

درمان لیزر سرد (لیزرتراپی)، شامل استفاده از نور لیزر کم انرژی برای افزایش سرعت، کیفیت و قدرت تعمیر بافت، کاهش التهاب و کاهش درد است. این روش برای اسپوندليت انكيلوزان توصیه می‌شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی بخش مهمی از درمان برایروماتیسم ستون فقرات است. یک فیزیوتراپیست می‌تواند یک برنامه تمریناتی را ایجاد کند که قدرت عضلانی شما را افزایش دهد و به شما کمک کند حرکت در ستون فقرات و سایر مفاصلتان را حفظ کنید. برای جلوگیری از سفتی در حالت خم شده، مهم است که کمر و گردن خود را ورزش دهید.

آب درمانی

یک فیزیوتراپیست به شما در مورد چگونگی حفظ حالت‌های خوب ایستادن و نشتن توصیه‌هایی خواهد کرد و همچنین ممکن است بتواند به شما هیدروتراپی یا آب درمانی را پیشنهاد دهد، که شامل تمرینات ویژه در استخر آب گرم است. این روش درمان روماتیسم ستون فقرات برای بسیاری از افراد مبتلا به روماتیسم ستون فقرات مفید است و برنامه خود را در استخر محلی خود ادامه می‌دهند.

ماساژ درمانی

ماساژ به شما کمک می‌کند که آرام و ریلکس باشید. همچنین ممکن است به شما کمک کند که احساس انعطاف پذیری یا شلی بیشتری کنید تا بتوانید ورزش کنید یا بدن خود را کشش دهید. ماساژ ممکن است در نقاط حساس اطراف ستون فقرات شما باعث ایجاد درد شود. اگر این اتفاق بیافتد، از ماساژ این نواحی اجتناب کنید و فقط از تکنیک‌های ماساژ سبک استفاده کنید تا درد بهبود یابد.

درمان دستی

درمان دستی می‌تواند با جابه‌جایی مهره‌ها و کاهش فشار ناشی از مفاصل شما از طریق دستکاری ستون فقرات، به کاهش درد در مفاصل شما کمک کند.

الکترو تراپی یا برق درمانی

الکتروتراپی استفاده از انرژی الکتریکی برای درمان درد، اسپاسم عضلانی، ضعف عضلانی، عدم گردش خون و محدوده حرکتی مرتبط با روماتیسم ستون فقرات است. الکتروتراپی با مسدود کردن سیگنال‌های درد، مانع از رسیدن آنها به مغز می‌شود.

کشش

کشش کمک می‌کند تا انعطاف پذیری ایجاد شود و درد را کاهش می‌دهد. کشش ستون فقرات یا کشش چرخشی پایین کمر را به کار و ورزش عادی روزانه‌ی خود اضافه کنید.

ورزش

یک برنامه ورزش مناسب روماتیسم ستون فقرات روزانه به کاهش سفتی کمک می‌کند، ماهیچه‌های اطراف مفاصل را تقویت می‌کند و خطر ابتلا به ناتوانی را به حداقل می‌رساند. تمرینات تنفس عمیق ممکن است به حفظ انعطاف پذیری قفسه سینه کمک کند. شنا یک فرم عالی برای ورزش برای افراد مبتلا به اسپونديليت انكيلوزان است. یوگا همچنین می‌تواند به کاهش درد و افزایش انعطاف‌پذیری کمک کند. بسیاری از مردم دریافتند که یوگا به کاهش استرس و تنش کمک می‌کند و موجب خواب آرام می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
درمانی نوین و بدون جراحی برای روماتیسم ستون فقرات (اسپوندلیت آنکیلوزان)
4 از 3 رای