درمان آرتروز مفصل آرنج ناشی از استفاده بیش ازحد دست ها و تروما

آرتروز آرنج

آرتروز آرنج یک عارضه دردناک است که ممکن است به علت فعالیت بیش از حد، ضرب دیدگی، و حتی طی فرایند پیری ایجاد شود. مفصل آرنج مانند سایر مفاصل بدن توسط غضروف پوشیده شده است که به عنوان ضربه ‌گیر عمل می‌‌کند، از آن محافظت می‌کند، باعث انعطاف پذیری آن هنگام حرکت می‌شود، و از قسمت انتهای مفصل در برابر اصطکاک دائمی محافظت می‌کند. در صورتی که سطح غضروف آرنج دچار ساییدگی شود یا آسیب ببیند باعث بروز آرتروز آرنج خواهد شد.

عملکرد آرنج شبیه لولای در است که امکان کشش و خم کردن ساعد را فراهم می‌کند. علیرغم این حقیقت که شما هر روز از ساعد خود استفاده می‌کنید احتمال آنکه دچار آرتروز آرنج شوید و شما از درد حاصل از آن رنج ببرید کم است زیرا مفصل آرنج بر خلاف مفصل زانو که وزن بدن را تحمل می‌کند و احتمال بروز آرتروز در این مفصل زیاد است، فشار چندانی به آن وارد نمی‌شود. با این حال افراد مبتلا به آرتروز آرنج هنگام خم کردن آرنج خود و حتی هنگام صاف نگه داشتن آن دچار درد و ناراحتی می‌شوند. به این ترتیب آیا شما در آرنج خود یا مفاصل اطراف آن دچار درد شده‌اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا پزشک با ارزیابی شما و بر اساس علت بروز آرتروز آرنج بتواند بهترین روش درمانی را پیشنهاد دهد.

کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان با روش های درمانی نوین از جمله کمک های فیزیوتراپی، لیزر و حرکات اصلاحی ، به شما در درمان سریع تر آرتروز آرنج و درد ناشی از این بیماری کمک خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

 علل و فاکتورهای خطر در آرتروز آرنج شامل چه مواردی است؟


 در بخش زیر به برخی از دلایل بسیار شایع آرتروز آرنج اشاره می‌کنیم:

 آرتریت روماتوئید

 آرتریت روماتوئید یک نوع اختلال التهابی مزمن است که می‌‌تواند چند مفصل را درگیر کند و باعث دردناک شدن استخوان آرنج شود. این عارضه باعث التهاب مفاصل می‌شود و منجر به بروز تورم، خشکی عضلات و احساس خستگی می‌‌شود. درد ناشی از آرتریت روماتوئید آرنج می‌تواند باعث محدود شدن حرکات بدن و کاهش کیفیت زندگی شود. در برخی از افراد این بیماری می‌‌تواند به تعداد زیادی از سیستم‌های بدن از قبیل پوست، چشم، ریه، قلب و عروق خونی آسیب برساند. این بیماری یک نوع اختلال خود ایمنی می‌باشد که این امر بدین معنا است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌های بدن حمله می‌کند. حمله سیستم ایمنی بر قسمت‌های داخلی مفصل تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد تورم و در نهایت تحلیل رفتن استخوان و بد شکلی مفصل می‌شود.

 آرتریت پسوریاتیک

 آرتریت پسوریاتیک یک بیماری خود ایمنی مزمن است که باعث افزایش التهاب در بدن می‌شود و با گذر زمان بدتر می‌‌گردد اما ممکن است افرادی که به این اختلال مبتلا هستند گاهی اوقات هیچ گونه علامتی نداشته باشند. علائم و نشانه‌های این بیماری معمولاً شبیه علائم آرتریت روماتوئید است و هر دو بیماری باعث دردناک شدن مفاصل، تورم و احساس گرما هنگام لمس کردن بدن می‌شوند. به طور کلی آرتریت پسوریاتیک بیشتر باعث متورم شدن انگشتان دست و پا، درد پا و درد قسمت پایین کمر می‌شود این بیماری باعث بروز ناهنجاری‌های پوستی موضعی نیز خواهد شد.

 ضرب دیدگی

 شکستگی مفصل آرنج می‌تواند به غضروف آن آسیب برساند. ممکن است فرد در تمرینات ورزشی، تصادفات خودرویی، و حتی به علت زمین خوردن دچار شکستگی مفصل آرنج شود. هنگامی‌که غضروف آرنج دچار آسیب دیدگی شد باعث تغییر مکانیک مفصل می‌‌شود و به این ترتیب فرآیند تحلیل رفتن به سرعت شروع خواهد شد.

 آرتروز آرنج می‌تواند همه افراد را در همه سنین درگیر کند اما برخی از فاکتورهای خطر در افزایش احتمال بروز این اختلال نقش دارند که در بخش زیر به آنها اشاره می‌‌کنیم:

 • جنس مونث (در دوران یائسگی)
 • سبک زندگی
 • ژنتیک
 • بالا رفتن سن

 علائم و نشانه‌های حاصل از آرتروز آرنج شامل چه مواردی است؟


 علائم و نشانه‌های حاصل از آرتروز آرنج بر اساس علت بروز آن در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است هر یک از بیماران علائم کاملا متفاوتی را احساس کنند. در بخش زیر به برخی از علائم مشترک بین همه بیماران اشاره می‌کنیم که جز علائم شایع آرتروز آرنج محسوب می‌شوند:

 • درد: معمولاً هنگام انجام دادن برخی از حرکات با مفصل آسیب دیده رخ می‌دهد اما بر اساس علت بروز آرتروز آرنج شدت آن در افراد مختلف متفاوت است.
 • تورم: تجمع مایع به علت بروز التهاب یکی از علائم شایع در بیماری آرتریت روماتوئید است.
 • ناپایداری مفصل: گاهی اوقات مفصل دچار ناپایداری می‌‌شود و بین بیمار هنگام انجام دادن فعالیت‌های روزمره خود به مشکل بر می‌خورد.
 • عدم حرکت کامل: در این حالت بیمار قادر به کشیدن یا خم کردن آرنج خود نیست.
 • قفل شدن آرنج: در این حالت به علت کاهش حرکت مایع در مفصل آرنج بیمار به مشکل بر می‌خورد.
 • خشکی مفصل: در این اختلال بیمار دچار خشکی مفصل می‌‌شود و دامنه حرکات آرنج او کاهش می‌یابد. این عارضه معمولاً پس از بروز آسیب دیدگی به علت درد و تورم ایجاد می‌شود.

 آرتروز آرنج چگونه تشخیص داده می‌شود؟

 هنگامی ‌که در پی بروز علائم متعدد در آرنج خود به پزشک مراجعه می‌کنید او در ابتدا سابقه پزشکی شما را به طور کامل بررسی می‌کند سپس از شما می‌‌خواهد در خصوص علائم خود و علل شروع آنها صحبت کنید. پزشک از شما در خصوص هرگونه بیماری قبلی سوال می‌پرسد زیرا این بیماری‌ها می‌‌توانند باعث بروز درد حاصل از آرتروز آرنج شوند. در مرحله بعد پزشک معاینه جسمانی شما می‌پردازد تا بتواند وجود هرگونه تورم و التهاب را تشخیص دهد و دامنه حرکات آرنج را ارزیابی نماید. پس از آنکه این ارزیابی‌های اولیه انجام شد درخواست انجام آزمایشات تشخیصی را می‌دهد. این آزمایشات می‌‌توانند شامل مطالعات عکس برداری نظیر موارد زیر باشند:

 • عکس برداری به کمک اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • اسکن ام آر آی

 چه روش‌هایی برای درمان آرتروز آرنج وجود دارد؟


روش‌های مختلفی برای درمان آرتروز آرنج وجود دارد که در بخش زیر به توصیف آنها می‌پردازیم:

 از انجام دادن برخی فعالیت‌ها خودداری کنید

استفاده از کمپرس سرد و گرم تحت عنوان مدیریت مراقبتی شناخته می‌‌شود و معمولاً از روش‌هایی برای درمان استفاده می‌‌شود که انجام دادن آن برای فرد مبتلا به درد مفصل راحت است. استفاده از کمپرس گرما از طریق پد حرارتی یا دوش آب گرم می‌‌تواند یک روش سودمند برای رفع سفتی عضلات و کاهش درد مفصل باشد. استفاده از کمپرس یخ نیز یک روش درمانی مناسب برای آرتروز آرنج و رفع تورم است.

 از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید

کمپرس سرد و گرم

استفاده از کمپرس سرد و گرم تحت عنوان مدیریت مراقبتی شناخته می‌‌شود و معمولاً از روش‌هایی برای درمان استفاده می‌‌شود که انجام دادن آن برای فرد مبتلا به درد مفصل راحت است. استفاده از کمپرس گرما از طریق پد حرارتی یا دوش آب گرم می‌‌تواند یک روش سودمند برای رفع سفتی عضلات و کاهش درد مفصل باشد. استفاده از کمپرس یخ نیز یک روش درمانی مناسب برای آرتروز آرنج و رفع تورم است.

 از داروهای تجویز شده استفاده کنید

از داروهای تجویز شده استفاده کنید

استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب در کنار استفاده از کمپرس سرد و گرم می‌‌تواند یک روش سودمند برای کاهش تورم و التهاب باشد. برخی از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن (موترین، ادویل)، ناپروکسن (الوو) و سایر انواع داروها می‌‌توانند به بهبود وضعیت آرنج کمک کنند. پیروی از دستورات پزشک هنگام استفاده از این داروها اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا تعداد زیادی از آنها با عوارض جانبی متعددی همراه هستند.

 از بریس و اسپلینت استفاده کنید

بریس و اسپلینت

ریز و ایمپلنت‌های موجود در بازار عمدتا از جنس نئوپرین ساخته شده‌اند و ضمن محافظت از آرنج به کاهش تورم کمک می‌نمایند. پزشک بر اساس نیازهای ویژه شما و سطح ناتوانی، استفاده از ایمپلنت را توصیه می‌کند شما می‌توانید هر شب هنگام خواب و در هنگام انجام دادن فعالیت‌های روزانه از آن استفاده کنید.

 از تزریق کورتیزون بهره بگیرید

تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزون می‌‌تواند به طور موقت باعث تسکین علائم و درد آرنج شود که معمولا آثار حاصل از آن حدود دو ماه طول می‌کشد و می‌تواند به کاهش تورم و التهاب مفصل کمک نماید. اثرگذاری و تسکین علائم پس از تزریق کورتیزون به صورت موقت است و در نهایت آرتروز مفصل آرنج به پیشرفت ادامه می‌‌دهد.

 مزایای استفاده از فیزیوتراپی برای آرتروز آرنج شامل چه مواردی است؟

فیزیوتراپی برای آرتروز آرنج

معمولاً در فرایند درمان آرتروز آرنج از فیزیوتراپی نیز استفاده می‌شود و هدف از انجام آن تسکین درد و بهبود دامنه حرکات آرنج است. فیزیوتراپی می‌تواند به حفظ عملکرد جسمانی و افزایش سطح سلامت شما کمک کند. استفاده از فیزیوتراپی در کنار سایر روش‌های درمانی می‌‌تواند به بهبود آرنج کمک نماید و در نتیجه شما می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را به راحتی انجام دهید.

در بخش زیر به برخی از روش‌های درمانی فیزیوتراپی در بهبود وضعیت آرتروز آرنج اشاره می‌کنیم:

 • روش درمان دستی: در این روش از حرکات دست برای ماساژ دادن بافت نرم آرنج، کشش و حرکت دادن مفصل با هدف بهبود دامنه حرکات آرنج و توانایی حرکتی استفاده می‌شود. استفاده از تکنیک‌های مربوط به حرکت آرنج می‌‌تواند به تسکین درد کمک کند.
 • استفاده از روش‌های مانند اولتراسوند، تحریک الکتریکی، لیزر درمانی، طب سوزنی، و سایر روش‌های موجود می‌تواند به کاهش درد و التهاب در مفصل آسیب دیده کمک کند.

 تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند به درمان آرتروز آرنج کمک کند

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

در پی آر پی یا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت نمونه خون شما تهیه می‌شود و درون دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود تا پروتئین‌های بدن و فاکتورهای رشد آن جدا شوند و مجدداً به بدن شما تزریق گردد. این کار باعث می‌‌شود که برخی از بیماری‌های التهابی خاص بهبود یابند و فرایند ترمیم بافت آرتروز آرنج شروع شود.

 از تمرینات ورزشی مخصوص آرتروز آرنج استفاده کنید

برخی از تمرینات ورزشی مخصوص آرتروز آرنج به شرح زیر می‌باشند:

 به کشش دست خود بپردازید

کشش دست

کشش دست یکی از تمرینات عالی برای بهبود آرتروز آرنج است. برای انجام این تمرین باید به صورت زیر عمل کنید:

 • سرپا بایستید و دست خود را به سمت جلو بکشید سپس کف دست خود را به نحوی بچرخانید که انگشتان شما به سمت بالا قرار بگیرند و شما به طور مستقیم به کف دست خود نگاه کنید.
 • اکنون انگشتان خود را ببندید و دست خود را مشت کنید سپس تا جایی که می‌توانید آنها را باز کنید و انگشتان خود را از هم جدا نمایید.
 • این تمرین را حداقل ۱۰ بار با هر دو دست خود انجام دهید.

 در حالت نشسته به کشش بازوهای خود بپردازید

کشش بازوها

برای انجام این تمرین باید به صورت زیر عمل کنید:

 • روی یک صندلی بنشینید و دست‌های خود را بالای سرتان ببرید و بکشید. سپس انگشتان خود را در هم گره کرده به نحوی که کف دست شما به سمت جلو باشد.
 • اکنون یک نفس عمیق بکشید و حدود چند ثانیه در این حالت بمانید سپس نفس خود را بیرون دهید و دست‌های خود را پایین بیاورید تا کاملاً هم سطح شانه‌های شما قرار بگیرند و مجدداً به انجام این تمرین بپردازید.

 در حالت ایستاده به کشش بازوهای خود بپردازید

حالت ایستاده

برای انجام این تمرین باید به صورت زیر عمل کنید:

 • بازوی راست خود را بالا ببرید، آرنج خود را خم کنید و کف دست خود را روی قسمت فوقانی کمرتان قرار دهید.
 • اکنون سعی کنید قسمت پشت دست چپ خود را به سمت عقب بکشید و انگشتان هر دو دست خود را در هم گره کنید.
 • حدود ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید. در صورتی که نمی‌توانید دست‌های خود را به هم برسانید از یک حوله استفاده کنید و این تمرین کششی را انجام دهید.

از  تمرینات یوگا بهره بگیرید

تمرینات یوگا

اگرچه این مسئله که تمرینات یوگا باعث می‌شود شما در حالت‌های مختلفی برای ورزش کردن قرار بگیرید کاملاً صحت دارد، تعداد زیادی از افراد عقیده دارند که یوگا می‌تواند باعث آسیب دیدگی بیشتر مفاصل دچار آرتروز شود. با این حال یوگا جز تمرینات ای است که اکثر پزشکان پیشنهاد می‌کنند برای بهبود سطح سلامت خود و کشش مفاصل بدن از آن بهره بگیرید. تمرینات یوگا به تسکین درد و رفع خشکی مفاصل شهرت دارند.

 آیا می‌توان از آرتروز آرنج جلوگیری کرد؟

اگرچه روش‌های چندانی برای جلوگیری از آسیب دیدگی ناگهانی وجود ندارد، به خاطر داشته باشید که روش‌های موثر برای حفظ سلامت آرنج پس از مدت طولانی شروع به اثر گذاری و بهبود عملکرد آرنج می‌کنند. همچنین شما می‌توانید با افزایش قدرت عضلانی و حفظ تناسب اندام خود از بروز آسیب دیدگی جلوگیری کنید و سعی نمایید سبک زندگی سالمی را برای خود انتخاب کنید و به طور صحیح به درمان بیماری‌های خود از قبیل دیابت بپردازید.

به این پست امتیاز دهید.
درمان آرتروز مفصل آرنج ناشی از استفاده بیش ازحد دست ها و تروما
5 از 1 رای