درمان التهاب مزمن تاندونیت عضلات شانه با روش های غیر جراحی

تاندونیت (التهاب تاندون) شانه یکی از علل شایع درد و خشکی شانه است که به صورت ورم (التهاب) ناحیه معینی در داخل مفصل شانه بروز می‌یابد. مفصل شانه توسط گروهی از عضلات، موسوم به روتاتور کاف و تاندون دوسر (تاندون نگهدارنده‌ی استخوان بالای بازو داخل حفره شانه) پایدار نگه داشته می‌شود. زمانی که تاندون روتاتورکاف یا تاندون دوسر ملتهب یا تحریک شود، عارضه تاندونیت (التهاب تاندون) روتاتور کاف یا دوسر بروز می‌یابد. بورس ساب آکرومیال (زیراخرمی) داخل فضای بین تاندون‌های شانه قرار دارد و از این تاندون‌ها محافظت می‌کند. التهاب بورس (بورسیت) زیراخرمی پی‌آمد ملتهب شدن بورس است. هم تاندونیت و هم بورسیت شانه باعث درد و خشکی اطراف شانه می‌شود و ممکن است همزمان بروز یابد.

اکثر موارد تاندونیت خود به خود و به مرور زمان برطرف می‌شود. البته بهبودی آن، بسته به شدت التهاب چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد. اگر درد شانه مانع از انجام کارهای روزمره شده است یا درد و خشکی شانه علی‌رغم درمان‌های خانگی و مراقبت لازم بهبود نیافته است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. عود کردن عارضه، تب داشتن و قرمز یا ملتهب شدن (متورم و داغ شدن) ناحیه تاندونیت نیز مراجعه به پزشک را ضروری می‌سازد، چرا که این نشانه‌ها و علائم بیانگر وجود عفونت است. همچنین اگر به عارضه‌های افزایش دهنده خطر عفونت دچار شدید یا اگر داروهایی، مانند کورتیکواستروئید یا سرکوب کننده‌های سیستم ایمنی، مصرف می‌کنید که خطر عفونت را افزایش می‌دهد، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان بعد از بررسی علائم التهاب تاندون شانه و شانه درد بیمار، روش‌های درمانی سریع و موثر مانند ماساژ درمانی، فیزیوتراپی یا تزریقات را به بیماران توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علل التهاب تاندون شانه


تاندونیت در اثر آسیب دیدگی‌های ورزشی، وارد شدن ضربه‌های جزیی و مکرر به ناحیه درگیر یا آسیب ناگهانی و جدی ایجاد می‌شود. برای مثال بازیکنان حرفه‌ای بسکتبال، شناگران، تنیس بازان و گلف بازان مستعد التهاب تاندون شانه، بازو و آرنج هستند. به کار بردن تکنیک نامناسب در این ورزش‌ها یکی از علل اصلی تحمیل فشار شدید به بافت‌هایی مانند تاندون است که در نهایت به التهاب تاندون‌های شانه می‌انجامد. البته فقط ورزشکاران حرفه‌ای دچار این عارضه نمی‌شوند. اشتغال داشتن در حرفه‌هایی که بالا بردن مکرر دست را ایجاب می‌کند، مانند کارگران خط مونتاژ یا کار کردن با دستگاه پرس و افرادی که اشیاء سنگین بلند می‌کنند، نیز در خطر ابتلا به التهاب تاندون شانه قرار دارند. وارد شدن ضربه شدید به شانه یا افتادن روی دست به جلو دراز شده نیز باعث التهاب تاندون شانه می‌شود.

تشخیص


پزشک علاوه بر بررسی سابقه پزشکی بیمار و معاینه بالینی، از رادیوگرافی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و یا سونوگرافی نیز بهره می‌گیرد. رادیوگرافی روشی تشخیصی است که در آن از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی برای منعکس کردن تصاویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌ها روی فیلم استفاده می‌شود.

درمان التهاب تاندون شانه


درمان التهاب تاندون شانه با هدف کاهش درد و التهاب، حفظ توانایی حرکتی و پیشگیری از ناتوانی و عود عارضه انجام می‌شود. در ادامه روش‌های متداول درمان تاندونیت عضلات شانه را توضیح می‌دهیم.

استراحت

از انجام فعالیت‌های تشدید کننده درد یا صدمه زننده به شانه و همچنین کارهای مولد مشکل خودداری کنید. پزشک برای بی‌حرکت نگه داشتن شانه، آتل تجویز می‌کند.

سرما

کیسه یخ را دو بار در روز، هر بار به مدت 20 دقیقه از روی حوله روی شانه بگذارید. همچنین گذاشتن کیسه یخ را پس از انجام فعالیت‌های تشدید کننده درد شانه فراموش نکنید.

دارو

داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسین درد و ورم را کاهش می‌دهد.

تزریق استروئید

اگر دارو، استراحت و طب فیزیکی درد را تسکین ندهد، تزریق داروی بی‌حسی موضعی و کورتیزون به تسکین درد کمک خواهد کرد. کورتیزون داروی ضدالتهابی بسیار موثری است که تزریق آن داخل بورس زیر زائده اخرمی استخوان کتف (استخوان آکرومیون) درد را آرام می‌کند.

اوزون تراپی

تزریق اوزون در کنار داروهای دیگر اثر تسکین دهندگی داروها را به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد. اوزون از دو اثر تعدیل کنندگی سیستم ایمنی و افزایش دهندگی قدرت التیام‌بخش عمومی بدن برخوردار است. برای مثال درد شانه با تزریق اوزون در این مفصل بسیار کمتر می‌شود و التیام عمقی‌تری به دست می‌آید.

گرم کردن و ماساژ

گرما و ماساژ بافت‌ها را برای انجام حرکت‌های مختلف آماده می‌کند و بهره‌گیری از آنها پیش از انجام این تمرین‌ها توصیه می‌شود. بهترین روش برای گرم کردن بافت‌ها گرفتن دوش یا حمام آب گرم 15 ـ 10 دقیقه قبل از ورزش کردن است. حرارت موضعی (برای مثال با پد گرم کننده مرطوب یا کیسه گرم شده در ماکروویو) نیز یکی از روش‌های گرم کردن بافت است، هر چند گرمای موضعی، به دلیل موقعیت عمقی تاندون‌های روتاتورکاف، معمولاً به اندازه حمام موثر نیست.

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند (US) به طور گسترده برای درمان بیماران دچار تاندونیت سوپرااسپیناتوس، بورسیت ساب اکرومیال (زیراخرمی) یا کپسولیت چسبنده به کار برده می‌شود. اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای گرم کردن موضع و افزایش خون‌رسانی استفاده می‌کند. اولتراسوند فرایند التیام را تسریع می‌کند و با برانگیختن واکنش هیستامین در بدن التهاب را کاهش می‌دهد تا التهاب تاندون شانه کمتر شود.

لیزر تراپی

در درمان با لیزر پرتوان از تابش لیزر برای نفوذ در بافت عمقی استفاده می‌شود تا گرادیان گرمایی بالا و اثرهای فوتوشیمیایی به دست آید که به نظر می‌رسد برای ترمیم بافت و افزایش تخلیه لنفاوی در ناحیه‌های آسیب دیده شانه مفید باشد.

تزریق پی آر پی

پلاسمای سرشار از پلاکت (PRP) درمان غیرجراحی جدیدی است که برای درمان تاندونیت مفصل شانه به کار برده می‌شود. پلاکت یکی از اجزاء تشکیل دهنده خون است که در کنار گلبول‌های سفید و پلاسما، یعنی منبع غنی پروتئین، به فاکتورهای رشد معروف‌اند. بدن در فرایندهای التیامی از این فاکتورهای رشد استفاده می‌کند.

طب فیزیکی

پزشک ابتدا بر بازیابی توانایی حرکتی شانه متمرکز می‌شود. نرمش‌های کششی دامنه حرکتی مفصل را افزایش می‌دهد. اگر نمی‌توانید دستتان را پشت بدن ببرید، این محدودیت علامت سفتی کپسول خلفی شانه است. کپسول، پوشش داخلی شانه و منظور از خلفی عقب شانه است. تمرین‌های کششی خاصی برای کپسول خلفی شانه تعریف شده است که انجام دادن آنها درد را کاهش می‌دهد. در ادامه چند تمرین کششی موثر در فیزیوتراپی تاندونیت شانه را توضیح می‌دهیم.

کشش در چهارچوب در

این حرکت کششی به درمان تاندونیت شانه کمک می‌کند. مراحل انجام این حرکت به شرح زیر است:

 •  گرم کردن عضلات قبل از ورزش کردن از آسیب دیدگی آنها جلوگیری می‌کند. برای این کار می‌توانید صاف بایستید و دست‌ها را رو به بیرون و داخل باز و جمع کنید.
 •  از ارتفاعی کمتر از بلندی شانه چهارچوب در را بگیرید و آن‌قدر به جلو خم شوید تا کشش را حس کنید.
 •  پشتتان را صاف نگه دارید و وزن بدن را روی پنجه بیاندازید.
 •  باید کشش را در جلوی شانه حس کنید.
 •  البته مراقب باشید که کشش بیش از حد نباشد.

چرخش رو به پهلو در حالت خوابیده

 •  روی زمین دراز بکشید و آرنج را 90 درجه خم کنید.
 •  سپس آرنج را از روی شکم رد کنید.
 •  همان طور که آرنج را کنار پهلوی مخالف نگه داشته اید، یک دمبل در دست بگیرید.
 •  سپس دمبل را به تدریج به سمت سقف بالا ببرید.
 •  مراقب باشید که هنگام تحمل فشار، بازو را نچرخانید.
 •  چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس به موقعیت اول برگردید.
 •  حرکت را چند بار تکرار کنید.

حرکت پاندول

حرکت پاندول عضلات گردن و بازو را تقویت می‌کند و التهاب تاندون شانه را کاهش می‌دهد. این حرکت به شیوه زیر انجام می‌شود:

 •  صاف بایستید و دست سالم را روی صندلی بگذارید.
 • بازوی دیگر باید آویزان باشد تا بتوانید آن را به عقب، جلو و به صورت دورانی تاب دهید.
 •  این حرکت را هر روز، دو یا سه نوبت، هر نوبت 5 بار تکرار کنید.

حرکت پرواز

مراحل انجام این حرکت به شرح زیر است:

 •  صاف بایستید و پاها را به عرض شانه باز کنید.
 •  زانوها را اندکی خم کنید، پشت را صاف نگه دارید و اندکی از کمر به جلو خم شوید.
 •  دست‌ها را به طرفین دراز کنید.
 •  دست‌ها را رو به بیرون بالا ببرید و کتف‌ها را به هم فشار دهید.
 •  بازوها را بالای شانه‌ها نبرید.
 •  به حالت اولیه برگردید و حرکت را تکرار کنید.

ماشین چمن‌زنی

این نرمش مانند حرکت ماشین چمن‌زنی و یکی از موثرترین تمرین‌ها برای تسکین التهاب تاندون شانه است. مراحل این تمرین به شرح زیر است:

 •  صاف بایستید و پاها را به عرض شانه باز کنید.
 •  سپس کش مقاومتی را زیر پا بگذارید.
 •  سر دیگر کش را در یک دست بگیرید و آن را از روی بدن عبور دهید.
 •  دست دیگر را روی لگن بگذارید و اندکی خم شوید.
 •  بدن در این وضعیت حالتی مانند ماشین چمن‌زنی دارد. آرنج قرار گرفته در عرض بدن را صاف کنید و به سمت دنده‌ها بکشید.
 • چند ثانیه در این حالت بمانید، سپس عضلات را شل کنید و کتف‌ها را به هم فشار دهید.
 •  حرکت را چند بار تکرار کنید.
به این پست امتیاز دهید.
درمان التهاب مزمن تاندونیت عضلات شانه با روش های غیر جراحی
3.5 از 2 رای