درمان خشکی زانو ها با ماساژ، طب سوزنی و ورزش

مفصل زانو یکی از مفاصل اصلی و تحمل کننده‌ی وزن در حین بیشتر فعالیت‌ها است. این مفصل همچنین مستعد انواع آسیب‌ها و بیماری‌ها می‌باشد. مشکلات زانو به شکل‌های مختلفی وجود دارند، خشکی زانو یکی از این عوارض است که نیاز به بررسی مناسب دارد. ضربه، بیماری‌های مرتبط با مفصل یا هرگونه اختلالی که باعث محدودیت حرکت زانو شده و مانع حرکت آزادانه‌ی مفصل می‌شوند، می‌توانند در خشکی زانو نقش داشته باشند. همچنین خشکی زانو حرکات مفصل را محدود کرده و مشکل را دو چندان می‌کند. درک علل احتمالی خشکی مفصل زانو و اتخاذ رویکرد منطقی برای تشخیص و کنترل این وضعیت ضروری است.

در صورتی که در هنگام حرکت زانو احساس خشکی و درد می‌کنید، احتمالاً دچار یک آسیب مانند بورسیت زانو، یک مشکل مزمن مانند آرتروز یا یک مشکل حاد در اثر استفاده‌ی مفرط از مفصل زانو مانند تاندونیت هستید. به جای تلاش برای راه رفتن همراه با درد یا بی توجهی به این مشکل، باید با یک پزشک مشورت کنید. در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان درمان‌های متعددی مانند ماساژ درمانی، لیزر درمانی، شاک‌ویو و ورزش‌های کششی جهت تسکین درد و خشکی ناشی از آسیب زانوی شما توصیه می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان خشکی زانو با شماره 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علل


علل خشکی زانو عبارتند از:

آسیب

خشکی مفصل زانو زمانی رخ می‌دهد که به علت آسیب یا التهاب مفصل در حرکت دادن مفصل زانوی خود مشکل داشته باشید. هر چیزی که منجر به محدودیت حرکت مفصل زانو می‌گردد ممکن است به عنوان علل خشکی زانو در نظر گرفته شود. چهار رباط در حفظ پایداری و عملکرد مفصل زانو، رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی و رباط‌های طرفی داخلی و خارجی مهم هستند. منیسک‌ها دو قطعه‌ی غضروفی هستند که به استخوان‌های مفصل زانو امکان حرکت راحت روی همدیگر را می‌دهند. آسیب به این ساختارها ممکن است حرکت مفصل زانو را محدود کند.

شکستگی

سایر علل ناشی از ضربه در خشکی مفصل زانو شامل شکستگی‌های استخوان، التهاب تاندون‌ها یا بورسا و یا آسیب به غضروف کاسه زانو می‌باشند. آسیب‌ها ممکن است ناگهانی باشند یا به تدریج در طول زمان ایجاد شوند.

آرتروز

انواع مختلف آرتروز شایع‌ترین بیماری‌های مزمن هستند که بر زانو اثر می‌گذارند. آرتروز در اثر ساییدگی و فرسایش مفصل رخ می‌دهد، در حالی که روماتیسم مفصلی (بیماری خود ایمنی مزمن به صورت التهاب مفصل) در اثر سوء عملکرد سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود. در موارد نادر تومورها و عفونت‌های مفصل زانو و نواحی اطراف ممکن است باعث خشکی و بی حرکتی مفصل زانو شوند.

علائم خشکی زانو


خشکی و سفتی زانو به معنی ناتوانی در حرکت مفصل زانو در دامنه‌ی حرکتی طبیعی خود است که ممکن است همراه با احساس سنگینی باشد. این وضعیت به طور معمول بعد از آسیب، استفاده‌ی مفرط یا التهاب در مفصل یا بافت‌های اطراف رخ می‌دهد. خشکی مفصل زانو می‌تواند کوتاه مدت باشد و یا مدت زمانی طولانی باقی بماند که بستگی به شرایط زمینه‌ای دارد.

تشخیص


تشخیص صحیح خشکی مفصل زانو ممکن است شامل استفاده از روش‌هایی مانند ام آر آی، آرتروسکوپی یا تحلیل مایع سینوویال باشد. تست‌های پزشکی تصاویر و اطلاعاتی را ارائه می‌کنند که به پزشک اجازه می‌دهد مشکلات زمینه‌ای را بررسی کرده و یک برنامه‌ی درمانی تهیه کند.

درمان خشکی مفصل زانو


به طور معمول، درمان مشخصی که برای خشکی مفصل زانو توصیه می‌شود بستگی به علت خشکی مفصل زانو و شدت آسیب دارد. درمان‌ها شامل موارد زیر می‌باشند.

پد گرمایشی یا کیسه سرد

گرما باعث شل شدن و توقف اسپاسم و خشکی عضلات می‌گردد. سرما نیز می‌تواند به کاهش تورم و درد کمک کند. هنگامی که در ابتدا اسپاسم رخ می‌دهد باید از سرما استفاده کنید. یک کیسه یخ را در چند روز اول روی ناحیه‌ی متاثر قرار دهید. هر ۳ یا ۴ ساعت به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یخ را روی محل اسپاسم نگه دارید. سپس، در صورتی که اسپاسم باقی ماند، از گرمای مرطوب به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز استفاده کنید.

دارو

گاهی اوقات اسپاسم‌ها و خشکی عضلات می‌توانند باعث درد شدید شوند. برای مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی با پزشک مشورت کنید. این داروها شامل ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم هستند. همچنین می‌توانید از آستامینوفن استفاده نمایید.

لیزر درمانی

لیزر درمانی سرد یک روش درمانی جایگزین می‌باشد. این روش شامل قرار دادن بافت در معرض میزان کم نور قرمز و مادون قرمز است. انرژی نور مستقیم به پوست زانو وارد می‌شود و می‌تواند ۲ تا ۵ سانتی‌متر وارد بافت شود که در آنجا باعث ایجاد واکنش فیزیولوژیکی می‌گردد. این واکنش ممکن است التهاب و خشکی را کاهش داده و باعث بهبود گردش خون و تسریع بهبودی شود.

شاک‌ ویو تراپی

شاک ویو تراپی یک درمان متداول برای خشکی زانو است. بیمارانی که تحت این درمان قرار می‌گیرند متوجه افزایش حرکت جسمی، کاهش خشکی و بهبود درد در حد شاخص‌های عملکردی استاندارد می‌شوند.

ماساژ درمانی

زانو درد همیشه در مفاصل زانو نمی‌باشد بلکه عضلات و بافت‌های اطراف زانو نیز دخیل هستند. ماساژ درمانی با اعمال فشار یا ارتعاش در نقاط ماشه‌ای باعث تسکین درد و خشکی در ناحیه‌ی زانو می‌گردد.

طب سوزنی

طب سوزنی به عنوان درمانی برای درد خشکی و گرفتگی زانو برای هزاران سال استفاده شده و نقش مهمی را در طب سنتی چینی ایفا می‌کند. متخصصین طب سوزنی مشکلات پزشکی را با وارد کردن سوزن‌های فلزی بلند و باریک در پوست در نقاط مشخصی از بدن درمان می‌کنند. سلامتی توسط جریان انرژی (که تحت عنوان چی شناخته می‌شود) در سرتاسر بدن در امتداد مسیرهایی به نام مریدین‌ها کنترل می‌شود.

ورزش

از آنجایی که خشکی زانو اساساً به علت محدودیت حرکت زانو رخ می‌دهد، انجام ورزش‌های درمانی که امکان حرکت آزادانه‌ی مفصل زانو را فراهم می‌کنند ضروری است. این ورزش‌ها نه تنها به بهبود دامنه‌ی حرکتی کمک می‌کنند بلکه در تقویت عضلات و بافت‌ها، افزایش انعطاف پذیری، افزایش جریان خون و کاهش احتمال آسیب دیدگی نیز موثر هستند.

ورزش نیمه اسکات

صاف بایستید به طوری که پاها به اندازه عرض شانه باز باشند. حال به آرامی زانوهای خود را خم کنید و در حین خم کردن، دستان خود را تا ارتفاع شانه بالا ببرید به طوری که انگشتان دست‌ها به طرف بالا اشاره کنند. تا جایی که راحت هستید خود را خم کرده و سپس پاها را صاف نمایید. این حرکت را چند بار تکرار کنید.

ورزش چرخش زانو در حالت ایستاده

صاف بایستید به طوری که پاها در تماس با یکدیگر یا تا حد ممکن نزدیک به هم باشند. حال دستان خود را در بالای زانو قرار داده و زانو را به صورت دایره‌ای (در جهت عقربه‌های ساعت) بچرخانید، در حین چرخاندن باید زانوها را خم کنید تا زمانی که یک چرخش دایره‌ای کامل شود. این حرکت را ۵ تا ۶ بار یا بیشتر انجام داده و سپس در خلاف جهت عقربه‌های ساعت تکرار کنید.

ورزش زانو روی سینه

دراز بکشید و سعی کنید یکی از زانوها را با کمک دستان خود به سمت سینه بکشید اما نباید فشار زیادی را برای کشیدن زانوها به طرف سینه وارد کنید زیرا در اینجا تمرکز بر روی کشش و تقویت زانو با حرکات سبک است نه کار روی عضلات همسترینگ یا کمر. این حرکت را با پای دیگر نیز تکرار کنید.

ورزش خم کردن زانو در حالت نشسته

روی یک صندلی بنشینید، پا را به طرف جلو و عقب حرکت دهید و در حین حرکت پاها به سمت عقب زانو را خم کنید.

خوابیدن روی کمر

در حالی که کاسه زانو به طرف بالا است پاشنه‌های پا را به طرف باسن خود بلغزانید. تا حد ممکن است پاشنه‌ها را به باسن نزدیک کرده و سپس با صاف کردن پاها استراحت کنید. چند بار این حرکت را انجام دهید.

دوره بهبودی خشکی زانو


بهبودی خشکی زانو بستگی به علت آن داشته و ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. اما فیزیوتراپی زود هنگام و ورزش‌های درمانی به تسکین خشکی و درد کمک می‌کنند و باعث بهبود دامنه حرکتی و بازیابی قدرت و انعطاف پذیری زانو می‌گردند. فعالیت‌ها باید به تدریج طبق توصیه پزشک از سر گرفته شوند.

به این پست امتیاز دهید.
درمان خشکی زانو ها با ماساژ، طب سوزنی و ورزش
3 از 2 رای