درمان خشکی و اسپاسم بی حد و حصر گردن در اثر آرتروز، دیسک و عوامل فرعی

اسپاسم و گرفتگی گردن مشکلی خطرناک است که در عضلات گردن و احتمالاً بافت نرم اطراف آن در قسمت‌های صورت یا بالای کمر اتفاق می‌افتد. اسپاسم عضلانی در گردن می‌تواند به‌طور مستقیم یا سمپاتیک سر و صورت، فک، شانه‌ها و بازوها را تحت تأثیر قرار دهد و باعث ناراحتی قابل‌توجهی در مدت‌زمان طولانی شود. بسیاری از بیماران ممکن است تا زمانی که اسپاسم رفع نشود قادر به انجام هیچ کاری نباشند. در ادامه مشکلات ناشی از اسپاسم عضلات گردن را موردبررسی قرار خواهیم داد و روش‌های درمان را نیز بیان می‌کنیم.

مقابله با اسپاسم در هر ناحیه از بدن می‌تواند سخت و طاقت‌فرسا باشد. درحالی‌که برخی از انواع اسپاسم ها جزئی هستند اما سایر آن‌ها می‌توانند واقعاً دردناک باشند. خوشبختانه میزان درد به‌طور عمده ارتباطی با شدت این بیماری ندارد. درواقع اسپاسم های شدید می‌توانند به دلایل کاملاً ایدوپاتی رخ دهند و معمولاً به فشارهای احساسی و فرآیند سرکوب ناخودآگاه مرتبط می‌شوند. البته این گرفتگی‌ها همچنین می‌توانند مربوط به موقعیت یا فعالیت نیز باشند. فیزیوتراپی ازجمله درمان‌هایی است که توسط دکتر دهقان توصیه می‌شود. دکتر دهقان عقیده دارد اگرچه این روش برای انواع درد ممکن است مفید نباشد اما منافع به‌دست ‌آمده می‌تواند کیفیت زندگی هر بیمار را بهبود بخشد و حتی ممکن است علائم آن‌ها ازجمله بروز اسپاسم دردناک را کاهش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علل اسپاسم عضلانی گردن چیست؟


گاهی اسپاسم عضله گردن می‌تواند نشانه‌ای از مشکلی جدی‌تر یا پیشرفته باشد. علل گرفتگی گردن عبارتند از:

آرتروز

آرتروز اصطلاحی است که برای توصیف مشکلات مختلف استفاده می‌شود، اما ازنظر فنی، "التهاب مفصل" است. استئوآرتریت مشکلی است که ناشی از شکستگی، پارگی و شکاف مفاصل و غضروف است. همان‌طور که این نوع آرتروز پیشرفت می‌کند، می‌تواند باعث آسیب به بافت‌های نرم اطراف، ازجمله اعصاب و عضلات شود و منجر به وقوع اسپاسم عضلانی در بسیاری از عضلات مختلف اطراف ستون فقرات گردن می‌شود. در برخی موارد، استئوآرتریت می‌تواند سبب رشد استخوان یا فروپاشی مفصل شود، که هر دو می‌توانند فشار اعصاب نخاعی را به وجود آورند. این امر موجب ایجاد علائم درد، ضعف عضلانی، اسپاسم عضلانی، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن می‌شود.

دیسک فتق

ستون فقرات گردن از هفت استخوان (مهره)تشکیل می‌شود که با دیسک‌های نرم از هم جدا می‌شوند. دیسک ستون فقرات  شوک و فشار را جذب می‌کند اما در طول زمان یا از طریق آسیب، می‌تواند به کانال نخاعی منحرف شود یا سر بخورد. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، دیسک می‌تواند فشار مستقیم را به طناب نخاعی یا اعصاب ظریف ستون فقرات وارد کند. دیسک فتق دیسک که فشار عصب را به وجود می‌آورد موجب درد موضعی و فوری می‌شود که می‌تواند به شانه، بازو و نوک انگشتان منتقل شود که می‌تواند باعث بی‌حسی و سوزن سوزن شدن، ضعف عضلانی و اسپاسم عضلانی گردن شود. اکثر سرخوردگی‌های دستگاه تناسلی به درمان محافظه‌کارانه واکنش می‌دهند و نیازی به جراحی ترمیمی ندارند.

کشیدگی عضلات

کشیدگی عضلانی زمانی اتفاق می‌افتد که عضله به‌طور ناگهانی تا حدودی کشیده شود که منجر به پاره شدن فیبرهای عضلانی می‌شود و از پارگی خفیف تا پارگی کامل عضله متفاوت است. کشیدگی عضلانی نتیجه حوادث رانندگی، آسیب‌های ورزشی و لغزش و سقوط است. وقتی عضلات تحت فشار قرار می‌گیرند، ناحیه آسیب دچار التهاب می‌شود و این التهاب می‌تواند منجر به اسپاسم عضلانی، درد موضعی و کبودی شود.

پوزیشن بدن

پوزیشن ضعیف بدن می‌تواند گردن درد همراه با اسپاسم عضلانی ایجاد کند. اسپاسم نتیجه‌ی آسیب به اعصاب پایه است که در آن عضلات گردن در مدت‌زمان طولانی به دلیل پوزیشن ضعیف تحت تأثیر کشیدگی قرار می‌گیرند.

سایر مشکلات مزمن مرتبط با گرفتگی و اسپاسم گردن

مشکلات دیگری که به‌ندرت باعث خشکی و گرفتگی گردن می‌شود اما نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد عبارتند از:

 • عفونت: درحالی‌که مننژیت شایع‌ترین عفونتی است که می‌تواند باعث اسپاسم گردن شود عفونت‌های متعدد دیگری نیز منجر به خشکی و گرفتگی گردن می‌شود.
 • تومور: تومور مغزی، به‌ویژه اگر در مخچه قرار دارد، می‌تواند باعث خشکی گردن شود. تومور در ستون فقرات گردن هم می‌تواند باعث خشکی گردن شود.
 • دیستونی گردن: دیستونی گردن این اختلال عصبی، که به‌عنوان تورتیکولیس نیز شناخته می‌شود، باعث گرفتگی عضلات گردن می‌شود. سر ممکن است در موقعیت‌های مختلف خارج از تراز اصلی نرمال بی‌حرکت بماند.

موارد ذکرشده در بالا کامل نیست زیرا بسیاری از مشکلات دیگر نیز می‌توانند سبب بروز تورم یا اسپاسم گردن شوند و درنتیجه باعث دردناک و محدود شدن حرکات گردن شوند.

علائم اسپاسم گردن


اسپاسم گرفتگی دائمی و مکرر غیرقابل کنترل بافت‌های عضلانی است که باعث احساس بسیار دردناک می‌شود و معمولاً به‌عنوان گرفتگی و خشکی نیز شناخته می‌شود. اسپاسم های گردن همچنین بر عضلات در ناحیه‌های اطراف گردن تأثیر می‌گذارند. بسته به درصد تأثیر این مشکل بر روی ستون فقرات، این علائم ممکن است در صورت و سر و یا در شانه‌ها، بازوها و کمر متمرکز باشند.
اسپاسم عضلانی می‌تواند بسیار ترسناک باشد و همچنین می‌تواند اثرات نورولوژیکی را در پی داشته باشد. گرفتگی، ضعف، بی‌حسی یا درد ویژگی‌هایی است که پس از وقوع اسپاسم شدید رخ می‌دهد. بیماران معمولاً نگران عود بیماری که ممکن است باعث تنش عضلانی یا حتی اضطراب حاد شود نیز هستند.

اسپاسم و سفتی گردن چگونه درمان می‌شود؟


روش‌های درمانی مؤثر برای کاهش درد خشکی و گرفتگی عضلات و ماهیچه‌های گردن عبارتند از:

اجازه ندهید بدن بی‌آب شود

اسپاسم عضلانی گردن اغلب با کمبود آب همراه است بنابراین ضروری است که شما بدن خود را، به‌ویژه در هوای گرم و یا هنگام فعالیت بدنی هیدراته نگه دارید. اگر می‌دانید که قرار است به‌سختی در معرض گرما قرار گیرید و کارکنید، قبل از شروع فعالیت مقدار زیادی آب بنوشید.

استراحت

استراحت محل دارای مشکل یکی دیگر از اشکال مؤثر درمان اسپاسم عضله گردن است اما حرکات را به‌طور کامل متوقف نکنید. قدم زدن‌های کوتاه یا کشش می‌تواند به جلوگیری از خشکی کمک کند.

استراحت‌های کوتاه داشته باشید

حتماً در طول روز استراحت‌های کوتاه داشته باشید. حتی می‌توانید این استراحت‌ها را در طول کار نیز داشته باشید تا اطمینان حاصل شود که از اسپاسم عضلات گردن قبل از شروع آن‌ها جلوگیری می‌کنید.

سرد یا گرم کردن

سرد کردن کمک می‌کند تا بسیاری از انواع خشکی‌های گردن با کاهش التهاب موضعی کاهش یابد. استفاده از یخ در طول 24 تا 48 ساعت اول خشکی دردناک معمولاً بیشترین کمک را به کاهش میزان التهاب می‌کند. اعمال حرارت به گردن می‌تواند جریان خون را تحریک کند، که موجب بهبود بیشتر می‌شود. برخی از بیماران یخ را ترجیح می‌دهند، درحالی‌که دیگران حرارت را ترجیح می‌دهند هر دو می‌توانند به‌طور متناوب استفاده شوند.

داروهای بدون نسخه

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)که باعث کاهش التهاب می‌شوند معمولاً اولین درمان خشکی و درد گردن هستند. انواع معمول داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ایبوپروفن و ناپروکسن هستند. حتی داروهای بدون تجویز دارای خطرات و عوارض جانبی احتمالی هستند، بنابراین مطمئن شوید که هر دارویی را با مشورت پزشک مصرف کنید.
اگر داروهای فوق کمک مؤثری نبودند پزشک ممکن است تزریق آستروئید یا بی‌حسی به عضله را تجویز کند.

فیزیوتراپی برای اسپاسم گردن

فیزیوتراپی شامل درمان‌های غیرفعال و فعال می‌باشد. درمان‌های منفعل کمک می‌کند تا شما و بدن شما آرام شود. این تمرینات بدن را برای ورزش‌درمانی، که بخشی از فعالیت فیزیوتراپی است، آماده می‌کنند.

 • تحریک الکتریکی عصب (TENS): تحریک الکتریکی عصب به کاهش اسپاسم عضلانی کمک می‌کند و ممکن است تولید اندورفین بدن شما را به‌عنوان متابولیسم طبیعی افزایش دهد.
 • تراکشن: در تراکشن درمانگر سعی خواهد کرد که ستون فقرات را با استفاده از درمان دستی درمان کند تا احساس درد کمتری داشته باشید و بتوانید راحت‌تر حرکت کنید.
 • شاک ویو تراپی: شوک با افزایش گردش خون، موجب کاهش اسپاسم عضلانی، گرفتگی، تورم، سفتی و درد گردن  می‌شود. این کار با ارسال امواج صوتی به داخل بافت‌های عضلانی و ایجاد گرمای ملایم انجام می‌شود که باعث افزایش گردش خون و بهبودی می‌شود.
 • درمان دستی: درمان دستی شامل راه‌هایی است که ماهیچه‌ها، رباط‌ها و استخوان‌ها باهم کار می‌کنند تا بدن شما خم شوند و حرکت کنند. هنگامی‌که مفاصل قفل‌شده یا فشرده می‌شوند حرکت باعث التهاب در رباط‌ها، تاندون‌ها، عضلات و اعصاب اطراف مفصل می‌شود.
 • ماساژ: ماساژ مناسب می‌تواند برای کاهش درد مفید باشد. ماساژ افزایش جریان خون و کمک به کنترل درد است. پد حرارتی و همچنین حمام آب گرم نیز در درمان اسپاسم عضلات گردن مؤثر است.

درمان پی آر پی

درمان پی آر پی درمان پزشکی است که برای ترمیم مفصل دژنراتیو مزمن، رباط‌ها و آسیب‌های تاندون مانند اسپاسم عضلانی استفاده می‌شود. پی آر پی خون غنی از پلاکت، عوامل رشد و دیگر سلول‌های شفابخش حاصل از خون شما است.
پلاکت‌های متمرکز در پی آر پی حاوی میزان بالای پروتئین‌های زیست فعال، ازجمله عوامل رشد، هستند که برای شروع و تسریع ترمیم و بازسازی بافت حیاتی هستند. این پروتئین‌های زیست فعال، درمان بافت‌های همبندی را در استخوان‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها آغاز و بازسازی و ترمیم را تحریک می‌کنند، عروق خونی جدید را افزایش و کلاژن جدید برای تحریک بافت همبند و ترمیم غضروف را افزایش می‌دهند.

تمرینات برای کاهش اسپاسم عضلات گردن

برای کسانی که در معرض اسپاسم گردن هستند تمرینات ملایم برای درمان اسپاسم عضله می‌توانند کفید باشند. بااین‌حال، تنها زمانی باید تمرینات را انجام دهید که درد کمتری دارد یا اسپاسم حداقل باشد.

ورزش‌های سودمند برای درمان اسپاسم گردن به شرح زیر هستند:

چرخش گردن

برای انجام این تمرین:

 • صاف بایستید و بدن را در پوزیشن مناسب قرار دهید و سپس بچرخید و به شانه چپ خود نگاه کنید.
 • این کشش را می‌توان با قرار دادن کف دست چپ خود در سمت راست صورت خود و ایجاد فشار ملایم به سمت چپ افزایش داد.
 • شما باید این تمرین را با نگاه کردن به شانه راست و اضافه کردن فشار با دست راست به سمت چپ صورت خود تکرار کنید.
 • این ورزش عضلات در هر طرف گردن و شانه را کشش می‌دهد.
 • هر کشش باید 30 ثانیه انجام شود و سه تا پنج بار در روز تکرار شود.

کشش چانه به سمت زیر بغل

 

برای انجام این تمرین:

 • هر دودست را پشت خود بگیرید. صاف بایستید و سپس اجازه دهید سر به پایین حرکت کند. چانه خود را به سمت زیر بغل چپ حرکت دهید.
 • پس از کشش 30 ثانیه‌ای به وضعيت شروع بازگرديد و سپس چانه خود را به سمت زير بغل راست خود بکشيد.
 • این تمرین، عضلات پشت گردن و کمر خود را کشش می‌دهد و باید سه تا پنج بار در روز تکرار شود.

کشش گوش به سمت شانه

برای انجام این تمرین:

 • بنشینید و دستان خود را در دو طرف بدن رها کنید. به جلو نگاه کنید. گوش چپ خود را به سمت شانه چپ خود بکشید و عضلات گردن و شانه در سمت راست را کشش دهید.
 • پس از 30 ثانیه، گوش راست را به سمت شانه راست ببرید و حرکت را تکرار کنید.
 • این تمرین باید سه تا پنج بار در روز تکرار شود.

فشار چانه

 • انگشتان دست را روی چانه قرار دهید و به‌آرامی سر را به سمت عقب هل دهید.
 • درحالی‌که نگه فشار روی چانه را برای پنج ثانیه ادامه می‌دهید سر را صاف نگه دارید و مستقیم به جلو نگاه کنید.
 • فشار چانه یک ورزش مؤثر برای بهبود مشکل خشکی گردن است به‌خصوص اگر مدت‌زمان زیادی را صرف نشستن پشت میز می‌کنید.

فشردگی کتف

برای انجام این تمرین:

 • هنگام نشستن یا ایستادن بازوها را در دو طرف خود قرار دهید و تیغه‌های شانه‌های خود را به سمت هم فشار داده و تا 5 ثانیه نگه دارید. 3 ست 10 تایی تکرار کنید.

آیا اسپاسم عضله گردن به دلیل اضطراب است؟


اضطراب مبارزه و واکنش بدن را فعال می‌کند و هورمون‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد که هر دو می‌توانند باعث ایجاد اسپاسم عضلانی شوند. اسپاسم همچنین به این معنی است که شما اضطراب شدیدی دارید. تست اضطراب 7 دقیقه‌ای را امتحان کنید تا علائم اضطراب خود را پیدا و با دیگران مقایسه کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است