درمان دررفتگی شانه به علت آسیب و یا کشیدگی بیش از حد:بدون جراحی

در دررفتگی شانه، افتادن یا ضربه باعث می‌شود بالای استخوان دست از جای شانه ناگهان بیرون آید. بر خلاف بسیاری از مفاصل در بدن شما، برای مثال آرنجتان، شانه به طور باور نکردنی متحرک است. شما می‌توانید بالای بازوی خود را تقریبا در هر جهتی چرخانده و حرکت دهید. اما برای سهولت این حرکت بهایی وجود دارد. مفصل شانه ذاتا بی‌ثبات، و مستعد لغزش خارج از محل است.

در موارد شدید در رفتگی شانه، بافت و اعصاب در اطراف مفصل شانه آسیب دیده است. اگر شانه در رفته باقی بماند، می‌توانید با بی‌ثباتی و ضعف مزمن مواجه شوید.

اگر شانه شما از مفصل در رفته است، مهم است که بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا از درد و آسیب بیشتر جلوگیری شود.

همانطور که منتظر ديدن پزشک خود هستيد، شانه خود را حرکت ندهيد يا سعی نکنيد آن را به جاي خود بازگردانید. اگر خودتان سعی کنید شانه را جا بی‌اندازید، شانه و مفصل و همچنین اعصاب، رباط‌ها، رگ‌های خونی، و عضلات در ناحیه را در معرض خطر آسیب قرار می‌دهید.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان با هدف بر بهبود در درمان در رفتگی شانه، روش‌های موثری از جمله فیزیوتراپی، درمان دستی، ماساژ و حرکات ورزشی را برای بیماران مراجعه کننده در نظر دارد.

جهت دریافت نوبت برای کاهش درد و درمان در رفتگی مفصل شانه باشماره 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

در رفتگی شانه به چه دلایلی رخ می‌دهد؟


شما ممکن است در صورت رخ دادن موارد زیر دچار دررفتگی شانه شوید:

 • افتادن روی شانه، به خصوص در یک سطح سخت
 • ضربه خوردن به شانه
 • تلاش برای جلوگیری از افتادن با دست

در رفتگی شانه‌ها همچنین می‌تواند ناشی از چرخش شدید بازو باشد.

ورزش‌هایی که خطر بالاتری از این دو صدمات را ایجاد می‌کنند عبارتند از:

 • فوتبال
 • چوگان بازی
 • صخره نوردی
 • رگبی
 • بازی فوتبال
 • اسکی
 • والیبال

در رفتگی شانه چطور احساس می‌شود؟

علائم در رفتگی شانه عبارتند از:

 • درد در شانه و قسمت بالای بازو شدید است، که باعث می‌شود حرکت بازو دشوار شود.
 • تغییر شکل شانه- یک برآمدگی در جلو یا پشت شانه، بسته به اینکه چگونه استخوان در رفته است.

تشخص با چیست؟ 


برای تشخیص دررفتگی شانه، پزشک یک معاینه کامل انجام خواهد داد. شما ممکن است برای بررسی استخوان‌های شکسته و سایر عارضه‌ها به اشعه ایکس نیاز داشته باشید.

روش‌های درمانی موثر برای درمان دررفتگی، نیمه دررفتگی و دررفتگی‌های مکرر شانه


شانه‌های در رفته باید بلافاصله درمان شوند. پزشک شما باید استخوان بازو را به جای خود باز گرداند. از آنجایی که مفصل با یک دقیقه بیشتر متورم شده و دردناک‌تر می‌شود، هرچه زودتر درمان شود بهتر است. هنگامی که استخوان بازو در جای خود قرار داده می‌شود مقداری از دردها از بین می‌روند.

پس از دوباره قرار دادن استخوان شانه در جای خود، می‌توانید برای کاهش درد و تورم از درمان محافظه‌کار استفاده کنید. همین درمان ممکن است برای شانه جدا شده نیز استفاده شود.

برای درمان هر آسیب، شما باید موارد زیر را انجام دهید:

آیا سرد کردن شانه‌ها کمکی می‌کند؟ 

برای کاهش درد و تورم شانه خود را سرد کنید. هر 3 تا 4 ساعت یکبار این کار را برای 20 تا30 دقیقه به مدت 2 تا 3 روز یا بیشتر انجام دهید.

اسلینگ 

تا زمانی که درمان پزشکی خود را دریافت می‌کنید، برای جلوگیری از آسیب بیشتر از یک اسلینگ یا ایموبلایزر شانه استفاده کنید. سپس توصیه‌ی پزشک را در مورد اینکه از اسلینگ استفاده کنید یا نه دنبال کنید.

چه دارویی بخورم ؟

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا NSAID‌ها مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin) یا ناپروکسن (Aleve) به درد و تورم کمک می‌کنند. با این حال، این داروها ممکن است عوارض جانبی مانند افزایش خطر خونریزی و زخم یا حملات قلبی و سکته مغزی داشته باشند. این داروها نباید برای دوره‌های طولانی مدت استفاده شوند، مگر اینکه پزشک شما به طور ویژه خلاف آن را بیان کند.

درمان دستی چه تاثیری دارد؟

کایروپراکتیک درمانی  کمک می‌کند تا شانه به حالت خود بازگردد. مجموعه‌ای از انواع ماساژ  وجود دارد، و درمان دستی توسط یک پزشک متخصص برای در رفتگی شانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در حالی که پزشک تلاش می‌کند سر مفصل شانه را معلوم کند و آن را در محل خود جا بزند بایستید یا دراز بکشید.

طب فیزیکی چه کمکی می‌کند؟

درمان فیزیوتراپی برای در رفتگی شانه، به منظور تسریع فرآیند بهبود و اطمینان از نتیجه مطلوب ضروری است. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ماساژ  بافت نرم
 • الکتروتراپی (به عنوان مثال اولتراسوند ، TENS)
 • بستن حفاظتی
 • موبیلیزیشن مفصل
 • تکنیک سوزن خشک
 • هیدروتراپی
 • آموزش
 • توصیه اصلاح فعالیت
 • اصلاح وضعی
 • درست کردن و نظارت بر بازگشت به برنامه فعالیت
 • لیزر درمانی

چه ورزش‌هایی برای دررفتگی شانه خوب است؟

در صورتی که پزشک توصیه کند تمرینات کششی و تقویتی را برای دررفتگی شانه انجام دهید.

پاندول 

بعد از جابجایی دررفتگی شانه، پزشک یک دوره عدم تحرک یک هفته‌ای را پیشنهاد می‌کند که در آن بازوی شما توسط یک اسلینگ برای جلوگیری از آسیب بیشتر پشتیبانی و حمایت می‌شود. پس از این دوره، شما به تدریج می‌توانید تمرینات حرکتی مانند تمرینات آونگ موثر را به آرامی انجام دهید.

ستون فقرات خود را صاف نگه دارید، بدن خود را روی کمر به سمت جلو خم کنید، و بازوی آسیب ندیده خود را برای تعادل روی میز تکیه دهید. بازوی آسیب دیده‌ی خود را به طور شل به سمت زمین آویزان کنید. بازوی خود را به جلو و عقب تا آنجا که ممکن است تاب دهید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید، اما اگر احساس درد کردید، حرکت را متوقف کنید.

دایره آونگی 

دایره آونگی به بازو حرکت می‌دهد، تحرک را افزایش می‌دهد و محدوده حرکتی را بهبود می‌بخشد. مثل پاندول، تمرین حرکت آونگی را با خم کردن بالا تنه روی کمر شروع کنید.

بازوی آسیب ندیده خود را روی میز قرار دهید. کمر خود را صاف نگه دارید و شانه‌هایتان را شل کنید، بازوی آسیب دیده خود را پایین به طرف زمین آویزان کنید. بازوی خود را در حرکت دایره‌ای به آرامی تاب دهید. جهت را معکوس کنید، اما اگر درد افزایش یافت، حرکت را متوقف کنید.

چه وقتی در رفتگی شانه بهتر می‌شود؟ 


اینکه چقدر سریع بهبود یابید بستگی به این دارد که شانه شما چقدر آسیب دیده است. شانه‌های جدا شده ممکن است طی یک دوره 6 هفته‌ای بهبود یابند. بهبودی دررفتگی شانه ممکن است طولانی‌تر باشد، و بیشتر از 3 تا 12 هفته طول بکشد. اما این مدت زمان فقط تقریبی است. هر کسی با سرعت متفاوت بهبود می‌یابد.

بعضی از علائم، مانند سفتی، ممکن است برای مدتی تاخیر داشته باشند. شانه جدا شده می‌تواند گاهی اوقات یک برآمدگی شانه دائمی، اما بدون درد، بر روی شانه شما به جا بگذارد.

هنگامی که علائم حاد از بین می‌روند، پزشک شما احتمالا می‌خواهد شروع به توانبخشی شما کند. این باعث می‌شود که عضلات شانه شما قوی‌تر و نرم‌تر شوند. هر دوی اینها به شما کمک می‌کنند تا بهبود یابید و شانس آسیب‌های شانه‌ها در آینده را کاهش می‌دهد.

شما ممکن است با تمرینات کششی ملایم شروع کنید که با بهتر شدن شما شدیدتر می‌شوند. اما بدون صحبت کردن با پزشک خود شروع به تمرین کردن نکنید.

هر کاری انجام می‌دهید، عجله نکنید. راحت ورزش کنید. اگر بیس بال بازی می‌کنید، با پرت کردن توپ شروع کنید و برای پرتاب کردن با سرعت کامل تمرین کنید. افرادی که ورزش‌های برخوردی می‌کنند باید به ویژه مراقب باشند که قبل از دوباره بازی کردن کاملا بهبود یابند.

سعی نکنید به سطح قبلی فعالیت بدنی خود بازگردید تا زمانی که:

 • بتوانید شانه آسیب دیده خود را به صورت آزاده درست مثل شانه آسیب ندیده حرکت دهید.
 • قدرت شانه آسیب دیده شما به اندازه‌ی شانه‌ی آسیب ندیده‌تان باشد.

اگر قبل از بهبود یافتن شانه آسیب دیده، از آن استفاده کنید باعث ایجاد آسیب دائمی می‌شود. بازگشت زود هنگام به بازی، ارزش یک عمر ناتوانی را ندارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است