درمان دستی (منوال تراپی) برای کاهش و درمان دردهای ارتوپدیک

درمان دستی به ارزیابی و درمان مشکلات عصبی، قلبی تنفسی و ارتوپدی از طریق استفاده از تکنیک‌های مختلف اشاره می‌کند. این تکنیک‌ها برای کاهش درد، افزایش دامنه حرکت، کاهش یا از بین بردن التهاب و تسهیل حرکت استفاده می‌شوند. درمانگران بر روی اعصاب، بافت نرم و بافت همبند (فاسیا) و یا افزایش حرکت مفصل فراتر از دامنه حرکت خود با استفاده از سرعت بالا و نیروی کم تمرکز می‌کنند.
درمان دستی همچنین می‌تواند شامل تمرین‌های تجویزشده - در کلینیک یا در خانه و همچنین درمان‌های الکتروتراپی، مانند اولتراسوند درمانی باشد.

اگر درد ناگهانی یا مداوم در ستون فقرات ، گردن ، شانه، پا یا مچ پا یا زانو  دارید شما می‌توانید از درمان دستی استفاده کنید. درمان دستی ماهیچه‌ها را آرام می‌کند، بافت اسکار را از بین می‌برد و انعطاف‌پذیری را بهبود می‌بخشد. درمان دستی همچنین می‌تواند حرکت مفصلی را بهبود و محدودیت حرکتی ایجادشده را کاهش دهد و درد اسپاسم عضلانی (اسپاسم عضلانی) را کاهش دهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت جهت درمان دستی برای کاهش درد، با شماره تلفن‌های  03132226284  تماس حاصل فرمایید.

 

درمان دستی چگونه کار می‌کند؟


در درمان دستی از حرکات اندازه‌گیری شده با سرعت، نیرو، و فاصله‌های مختلف استفاده می‌شود تا استخوان‌ها و مفاصل چرخیده، کشیده شوند یا با فشار دادن آن‌ها به هم ترازی برسند.  درمان دستی روشی مؤثر برای افزایش گردش خون اکسیژن در جریان خون است که باعث ایجاد آرامش و تسکین می‌شود.

 درمان دستی برای درمان چه مشکلاتی استفاده می‌شود؟


برای درمان هرگونه مفصل، عضله یا بافتی که ملتهب است یا تنش دارد، به‌طور فعال از درمان دستی استفاده می‌شود. درمان دستی به قسمت خاصی از بدن محدود نمی‌شود. به‌طورکلی، هرگونه مفصل یا عضله می‌تواند به‌طور فعال با درمان دستی درمان شود. طیف وسیعی از مشکلات متفاوت مانند استئوآرتریت زانو، مشکل شانه یا حتی خشکی فک وجود دارد که درمان دستی می‌تواند به رفع آن‌ها کمک کند.
درمان دستی به‌طور مؤثر در کیفیت مکانیکی، بیوشیمیایی و روان‌شناختی فرآیند درمان مؤثر است. انتظار می‌رود با بهبود روند پردازش سیگنال‌های درد توسط مغز محدوده وسیع‌تری از حرکات را در مفاصل خشک به دست آورید و درد تسکین یابد. یکی از سیستم‌های اصلی بدن که کنترل درد را بر عهده دارد با حرکات خاص عضلانی فعال می‌شود، یعنی درمان دستی می‌تواند به کاهش درد شما کمک کند.

تکنیک‌های مختلف درمان دستیروش‌های درمان دستی عبارتند از:

تکنیک‌های مربوط به بافت نرم

تکنیک‌های بافت نرم زمانی استفاده می‌شود که یک عضله، تاندون یا رباط وجود دارد که دچار خشکی شده  و دردناک است:

 آزادسازی بافت همبندی عضلانی

درمان دستی تکنیک درمانی است که برای بازگرداندن حرکت مکانیکی و افزایش دامنه حرکت با آزاد شدن تنش در فاسیا طراحی‌شده است. فاسیا ورقه‌ای از بافت فیبری است که با جدا کردن عضلات به لایه‌ها، عضلات را احاطه کرده و حمایت می‌کند. به دنبال ایجاد ضربه یا آسیب، حرکت فاسیا و عضلات و جریان خون به آن‌ها ممکن است محدود شوند. بسته به ناحیه‌ای که محدودیت‌های شما در آن قرار دارد، درمانگر فشارهایی را در جهات مختلفی وارد می‌کند تا چسبندگی عضلات را از بین ببرد.

تکنیک آزادسازی فعال

تنها تکنیک بافت نرم است که در آن عضله زیردست فیزیوتراپ حرکت می‌کند. علاوه بر این، تکنیک آزادسازی فعال به‌طور خاص برای اصلاح چسبندگی و بافت اسکار، که به‌طور معمول به دلیل استفاده بیش‌ازحد آسیب می‌بیند، طراحی‌شده است. فشارهایی که از جهات خاص توسط فیزیوتراپ اعمال می‌شود همراه با حرکات فعال بیمار بافت اسفنجی ضخیم در ناحیه آسیب‌دیده را از بین می‌برد.

کشش و کانتراسترین

درمانگر از تکنیک‌های کشش و کانتراسترین استفاده می‌کند تا نقاط تنش در بدن که ساختار فاسیای درگیر است را شناسایی کند. این تکنیک عمدتاً برای کاهش اسپاسم مزمن و شدید عضلانی در هرجایی از بدن استفاده می‌شود. هنگامی‌که متخصص فیزیوتراپ شما فاسیای درگیر در اسپاسم را شناسایی می‌کند، بدن را برای مدت‌زمان مشخصی (90 ثانیه تا 5 دقیقه) در وضعیتی قرار می‌دهد تا عضله کوتاه و آرام شود. با تسکین اسپاسم، گروه‌های اصلی عضلانی قادر به بازگشت به عملکردهای بدون درد خود خواهند بود.

 

تکنیک‌های مربوط به مفصل

تکنیک‌ها برای افزایش حرکت و انعطاف‌پذیری مفصل عبارتند از:

درمان دستی مفصل

درمانگران فیزیکی از تکنیک‌های درمان دستی زمانی استفاده می‌کنند که ساختارهای مفصل به‌گونه‌ای حرکت طبیعی (یعنی کشیدن، چرخاندن و غیره) مفاصل خود را محدود می‌کنند. درمانگر فیزیکی با استفاده از حرکات کوچک و خاص، مفصل سینوویال هدف را از طریق سطوح مقاومت طبیعی حرکت می‌دهد. این حرکات بافت اطراف مفصل استخوان را کشش می‌دهد و تقویت می‌کند، حرکت مفصل را به حالت طبیعی بازمی‌گرداند، اسپاسم را کاهش و درد را کنترل می‌کند.

 تکنیک انرژی عضلانی

انرژی عضلانی روشی فعال است که برای جابجایی یک مفصل ناکارآمد و درمان عضلات اطراف آن استفاده می‌شود. این روش می‌تواند برای بلند کردن عضله کوتاه یا اسپاستیک و یا تحرک مفصلی که دچار خشکی و محدودیت حرکت است مورداستفاده قرار گیرد. فیزیوتراپ با استفاده از درمان دستی انقباض عضلانی خاص در برابر نیروی مقاوم را انجام می‌دهد. درمانگر فیزیوتراپ این روند را تا زمانی ادامه می‌دهد که دامنه حرکت عضله هر بار بیشتر از قبل بهبود یابد.

تکنیک‌های محرک، سرعت بالا / دامنه کم

این فرم درمان دستی فشار سریع، کم‌عمق و مکرر را به یک مفصل خاص اعمال می‌کند. درمانگر فیزیکی به‌صورت دستی مفاصلی را که به‌صورت نامتقارن یا نادرست حرکت می‌کنند پیدا می‌کند. سپس آن‌ها با تحرک مفصل با استفاده از حرکات سریع متمایز برای بازگرداندن حرکت طبیعی درگیر استفاده می‌کنند. بنابراین این فرآیند اجازه می‌دهد که این مفصل خاص به‌طور مناسب باز و بسته شود و بهبود حرکت و ثبات در مفصل تحت تأثیر قرار گیرد.

ابزارهای فیزیوتراپی در مقابل درمان دستی

بسیاری از بیماران در اولین جلسه خود انتظار دارند که از بسته‌های یخ و گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی استفاده شود. دستگاه‌های با تکنولوژی بالا که در طول فیزیوتراپی استفاده می‌شوند، در کاهش اسپاسم عضلات و تسکین درد بسیار مؤثر هستند. بااین‌حال، شما باید درمان فیزیوتراپی را از منظر کلی در نظر بگیرید. درمان دستی را به‌عنوان نیروی محرکه طرح درمان در نظر بگیرید. ابزار دارای تکنولوژی پیشرفته و تمرینات جسمانی مکمل‌هایی قدرتمند برای روش‌های درمان دستی هستند.


سؤالات متداول درباره درمان دستی


سؤالات رایجی که ممکن است در مورد روش درمان دستی برای افراد پیش آید عبارتند از:

چه اتفاقی در طول جلسات درمان می‌افتد؟

مواردی که باید بدانید عبارتند از:

  • قرار ملاقات تقریباً 40 دقیقه طول می‌کشد.
  • در ارزیابی اولیه، کل دوره درمان دستی ممکن است دارای مشترکاتی در افراد مختلف باشد اما جریان کلی درمان بر هر بیمار منحصربه‌فرد است.
  • در ادامه ارزیابی اولیه، درمان دستی ممکن است باعث شود درد به قسمت‌های دورتر از ناحیه (های) اولیه درد گسترش یابد. به‌عنوان مثال، برای کسی که برای درمان کمردرد خود به پزشک مراجعه می‌کند، ممکن است لگن و باسن و کلیه اندام‌های پایینی ارزیابی و تحت درمان قرار گیرند.
  • پزشکان تمام درمان‌های ارائه‌شده همراه با دلیل آن را توضیح می‌دهند تا شما نه‌تنها احساس بهتری داشته باشید بلکه درک بهتر از بدن و بسیاری از ارتباطات و عملکرد آن کسب کنید.

آیا نیاز به پزشک حرفه‌ای دارم؟

چرا این تکنیک‌ها باید توسط پزشک حرفه‌ای انجام شود؟ دانش گسترده پزشکان از آناتومی، مکانیک مفصلی و فیزیولوژی عضلانی باعث می‌شود آن‌ها در تکنیک‌های درمان دستی مهارت یابند. هر تکنیک خاص به یک نوع خاص آسیب و یک بخش خاص از سیستم عضلانی مربوط است. به‌عنوان مثال، برخی از تکنیک‌های خاص دارای صدها حرکات مجزا هستند که متخصص درمان دستی در آن آموزش‌دیده است. پزشک باید مقدار فشار اعمال‌شده، چگونگی سرعت حرکت، ناحیه درمان و مدت درمان انجام‌شده را در نظر داشته باشد. در بعضی موارد، آن‌ها باید حرکت‌های خاص بیمار در برابر نقاط تماس هدایت کنند. انتظار می‌رود که درمان دستی به‌عنوان روشی مهم در کاهش محدودیت‌های حرکتی و بهبود بیماران استفاده شود.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است