درمان دیسک گردن بدون جراحی با گردنبند وبالش طبی و طب فیزیکی

فتق دیسک گردنی می‌تواند یک علت درد باشد که به سمت بازو متشعشع می‌شود، گاهی اوقات با بی‌حسی و مور مور شدن به نوک انگشتان و بعضی اوقات ضعف عضلانی نیز همراه است. این عارضه معمولا در مردان و زنان بین 30 تا 50 ساله ایجاد می‌شود. این یکی از شایع‌ترین عارضه‌های ستون فقرات گردنی است که توسط متخصصان ستون فقرات درمان می‌شود. دیسک فتق ممکن است از آسیب یا ضربه به ستون فقرات رخ دهد، اما اغلب به صورت خودبخود ایجاد می‌شود.

درد بازو به دلیل فشار یک دیسک روی عصب در ستون فقرات گردنی (گردن) رخ می‌دهد، که باعث متشعشع شدن درد آن عصب می‌شود. اغلب فتق دیسک گردنی به طرف کانال نخاعی بیرون می‌زند و ریشه عصب خارج شده را در سطح پایین‌تر مجاور ستون فقرات فشرده می‌کند.

اگر گردن درد شدید است یا بیش از چند هفته طول کشیده است، به پزشک مراجعه کنید.در صورتی که درد بدتر می‌شود، یا بی‌حسی یا ضعف دارید که به شانه‌ها، بازو یا دست شما متشعشع می‌شود، ممکن است دیسک گردنی داشته باشید. پزشک از شما در مورد سابقه‌ی پزشکی‌تان سوال می‌کند تا بداند از چه مدت درد داشته‌اید و چه فعالیت‌هایی به درد شما کمک می‌کنند یا درد را بدتر می‌کنند.

دکتر دهقان برخی از آزمایشات مانند اشعه ایکس، ام آر آی، یا سی تی اسکن را تجویز می‌کند تا ببیند مشکل چیست و دقیقا کجا قرار گرفته است و سپس درمان‌های مؤثر مانند فیزیوتراپی و تمرینات را برای کاهش درد گردن توصیه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع روش‌های توانبخشی در این مرکز و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های  03132226284 تماس حاصل فرمایید.

چگونه فتق دیسک گردنی رخ می‌دهد؟


فتق دیسک گردنی زمانی رخ می‌دهد که آسیب و یا تغییرات دژنراتیو، فیبرهای بیرونی دیسک گردنی را ضعیف می‌کنند به طوری که محتویات داخلی ژل مانند دیسک خارج می‌شوند، گاهی اوقات با اعصاب حساس برخورد می‌کنند و باعث ایجاد علائم درد، بی‌حسی و حتی ضعف عضلانی می‌شوند.

فتق دیسک در ستون فقرات گردن اغلب بعد از یک آسیب جراحتی دیده می‌شود، اما در برخی موارد ممکن است بدون آسیب شدید رخ دهد. شخص آسیب دیده معمولا سابقه آسیب گردن جزئی دارد.

علائم دیسک گردنی کدامند؟


بسته به اینکه کدام قسمت از ستون فقرات گردنی تحت تاثیر قرار گرفته است، هر یک از موارد زیر ممکن است علائم فتق دیسک گردنی باشند:

 • ضعف در ماهیچه دالی در قسمت بالای بازو
 • ضعف در عضله دوسر (عضلات در جلوی قسمت بالای بازوها) و عضلات منبسط مچ دست
 • ضعف در ماهیچه‌های سه سر (ماهیچه‌هایی در پشت قسمت بالای بازو منبسط در ساعد) و عضلات منبسط انگشت
 • ضعف هنگان گرفتن چیزی با دست
 • بی‌حسی و گز گز همراه با درد می‌تواند به سمت شست دست، پایین ماهیچه سه سر به سمت انگشت وسطی و یا پایین بازو به سمت انگشت کوچک دست متشعشع می‌شود.
 • شانه درد

این لیست، برخی از علائم معمول را پوشش می‌دهد، اما برخی علائم دیگر نیز ممکن است رخ دهند. ممکن است فتق دیسک گردنی با علائم کاملا متفاوت از اینها داشته باشید.

دیسک‌ها در ستون فقرات گردنی معمولا خیلی بزرگ نیستند. با این حال، حتی یک فتق دیسک کوچک می‌تواند عصب را فشرده کرده و باعث ایجاد درد شود. درد معمولا زمانی که عصب اول فشرده می‌شود بیشتر است.

این عارضه چگونه تشخیص داده می‌شود؟


از آنجا که علائم به طور گسترده‌ای متفاوت هستند، اغلب بهترین روش برای تشخیص درست فتق دیسک گردنی با یک آزمایش تصویربرداری تشخیصی مانند موارد زیر است:

ام آر آی اسکن

بهترین آزمایش برای استفاده، ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) اسکن است. ام آر آی اسکن معمولا می‌تواند هرگونه ریشه عصبی فشرده شده که ناشی از فتق دیسک گردنی است را ببیند.

سی تی اسکن با میلوگرام

سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) با میلوگرام همچنین ممکن است توصیه شود، زیرا حساس‌تر از ام آر آی است و می‌تواند فشار جزئی را که ممکن است دیدنش در ام آر آی دشوار باشد، را ببیند. این آزمایش معمولا برای بار اول توصیه نمی‌شود زیرا تزریق نیاز به قرار دادن رنگ تصویربرداری به بیمار دارد. بنابراین بهتر است ابتدا ام آر آی را امتحان کنید تا ببینید که آیا کافی است یا خیر. سی تی اسکن بدون میلوگرام برای تشخیص این عارضه چندان خوب کار نمی‌دهد، بنابراین استفاده نمی‌شود.

الکترومیوگرافی

گاهی اوقات الکترومیوگرافی نیز می‌تواند استفاده شود. این یک آزمایش الکتریکی است که باعث تحریک اعصاب خاص می‌شود تا ببیند آیا عضلات خاص ممکن است از یک عصب فشرده شده دچار آسیب شده باشند یا خیر، که می‌تواند نشاند دهنده فتق دیسک گردنی باشد.

درمان‌های غیر جراحی برای دیسک گردنی کدامند؟


درمان در ابتدا برای رفع درد طراحی می‌شود، ضعف، بی‌حسی و گز گز در طول زمان از بین می‌روند. هنگامی که درد شروع به بهبود یافتن می‌کند، معمولا باز نمی‌گردد. این ممکن است کمی قبل از این باشد که بقیه‌ی علائم از بین می‌روند، اما اگر درد تحت کنترل است، هیچ دلیلی برای حرکت به سمت درمان تهاجمی (جراحی) وجود ندارد، زیرا شواهدی وجود ندارد که جراحی به بهبود سریع‌تر ریشه عصب کمک می‌کند.

درمان‌های غیر جراحی برای دیسک گردنی عبارتند از موارد زیر:

استراحت و دارو

به طور کلی، درمان با استراحت و دارو بسیار ساده آغاز می‌شود. داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن (مانند Advil، Nuprin یا Motrin) یا مهار کننده‌های COX-2 (مانند Bextra یا Celebrex) می‌توانند به کاهش التهاب مواد دیسک کمک کنند که به کاهش میزان درد کمک می‌کند. اگر درد شدید باشد یا برای بیش از دو هفته ادامه یابد، داروهای قویتری نظیر استروئیدهای خوراکی ممکن است در نظر گرفته شوند.

تزریقات اپیدورال

در صورتی که درد با دارو بهتر نشود، ممکن است تزریقات اپیدورال در نظر گرفته شوند. تزریقات اپیدورال به طور موثری درد را تقریبا 50٪ زمان از بین می‌برند و اگر کار کنند، ممکن است هر دو هفته تا سه بار در طی یک سال تکرار شوند.

در حالی که داروها میزان درد را کاهش می‌دهند، اگر عارضه خودش از بین نرود، گزینه‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند مورد توجه قرار گیرند:

فیزیوتراپی برای دیسک گردنی

فیزیوتراپی و تمرینات برای کمک به کاهش فشار روی ریشه عصب

درمان دستی

درمان دستی ملایم می‌تواند به کاهش اختلال مفصل کمک کند که ممکن است جزء مضاعف درد باشد. این نوع درمان دستی با سرعت کم نوعی تحرک است. هر گونه درمان دستی با سرعت بالا، اغلب تنظیم می‌شود، در صورتی که بتواند درد را بدتر کند یا آسیب‌های عصبی را بدتر کند، باید از آن اجتناب شود.

کشش

کشش دستی برای کمک به باز کردن مجرای گردنی جایی که ریشه عصب از کانال نخاعی خارج می‌شود، استفاده می‌شود. اگر این درمان به کاهش درد کمک می‌کند، یک دستگاه کشش در خانه می‌تواند تجویز شود. کشش باید تحت نظارت پزشک فیزیوتراپی آغاز شود.

ماساژ 

اثبات شده است که ماساژ درمانی نیز در درمان درد گردنی مفید و موثر است. این روش در موارد کشیدگی‌های عضلات گردن که به راحتی نمی‌توان آن را کشید، مهم است.

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS)

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست، درمانی برای درد است که در درجه اول برای درد مزمن گردن استفاده می‌شود. تحریک الکتریکی عصب از راه پوست یک ضربه الکتریکی ایجاد می‌کند که می‌تواند برای پالس، تکرار و شدت تنظیم شود. مکانیزم یا دستگاه دقیق که با آن برای کاهش یا حتی از بین بردن درد کار می‌شود هنوز ناشناخته است. ممکن است چند راه مختلف برای عمل کردن تحریک الکتریکی عصب از راه پوست وجود داشته باشد. به عنوان مثال تحریک الکتریکی عصب از راه پوست ممکن است مانع مسیرهای درد شود (مسدود کردن) یا ترشح مواد کاهش دهنده درد (مثلا اندورفین‌ها، سروتونین) را در سیستم عصبی مرکزی افزایش دهد.

شاک ویو تراپی متمرکز شده 

نتایج فنی که با استفاده از شاک ویو تراپی متمرکز شده (F-SWT) به دست می‌آید، شامل بازدهی بالای درمان، امکان درمان سرپایی، بدون زخم، بدون عوارض بعد از عمل، و احتمال عود دیسک گردنی کم است. اثر اصلی این شاک ویوها یک نیروی مکانیکی مستقیم است که در سطح سلولی اتفاق می‌افتد مانند انرژی موج از طریق بافت عبور می‌کند. این امواج موجب تاثیر کنترل شده روی بافت تحت درمان می‌شوند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی سطح پایین یا لیزر درمانی سرد یک جایگزین برای افرادی که نمی‌خواهند قرصهای مسکن یا داروهای NSAID را مصرف کنند، ارائه می‌دهد. جدا از همه این حرف‌ها، هر کسی که تا به حال درد شانه داشته است می‌داند که این درد دقیقا چقدر جدی است. در صورتی که نسبت به داروهای مسکن تجویزی عکس‌العمل‌های مضر دارید، می‌توانید لیزر درمانی را در نظر بگیرید. این باعث افزایش گردش خون و سرعت بخشیدن به زمان بهبودی می‌شود.

سایر درمان‌های فیزیوتراپی

 • استفاده از نوار وضعی
 • استفاده از تکیه‌گاه وضعی
 • تحرک و بریس‌ها
 • سوزن خشک
 • آموزش
 • مشاوره اصلاح فعالیت
 • تصحیح بیومکانیک
 • مشاوره ارگونومیک
 • پیلاتس بالینی
 • یک برنامه ترمیم کاربردی
 • بازگشت تدریجی به برنامه فعالیت
 • رژیم غذایی
 • موقعیت خوابیدن مناسب

تمرینات برای دیسک گردنی

ورزش یک روش درمانی موثر برای کاهش درد دیسک گردن می‌باشد. ورزش‌های موثر برای تسکین درد و تقویت عضلات گردن عبارتند از:

تو کشیدن چانه 

برای انجام این تمرین:

 • بشینید یا بایستید و کمر و گردن خود را صاف نگه دارید، شانه‌ها باید کمی عقب باشند.
 • چانه‌ی خود را تو بکشید تا زمانی که احساس کشش ملایم تا متوسطی بدون درد داشته باشید.
 • چشم و بینی خود را به طرف جلو نگه دارید. به مدت 2 ثانیه نگه دارید و 10 بار تکرار کنید، تا جایی که علائم افزایش نیابند. روزانه 5 بار تمرین را تکرار کنید.

کشش و فشار کتف‌ها 

برای انجام این تمرین:

 • بایستید یا بنشینید و کمرتان را صاف نگه دارید.
 • کتف‌ها را تا آنجا که بدون درد ممکن است به هم فشار دهید.
 • 5 ثانیه نگه دارید و 10 بار تکرار کنید، تا جایی که علائم شدید نشوند. روزی 5 مرتبه تکرار کنید.

کشش در حالت نشسته

برای انجام این تمرین:

 • صاف بنشینید و گردن و کمر خود را صاف کنید، شانه‌ها کمی به سمت عقب باشند.
 • به آرامی گردن خود را به عقب بر گردانید، به سمت سقف نگاه کنید تا احساس کشش خفیف تا متوسط بدون درد داشته باشید.
 • تمرین را10 بار تکرار کنید. روزانه 5 مرتبه این تمرین را انجام دهید.

خم شدن رو به جلو 

این تمرین عضلات در اطراف ستون فقرات گردنی و شانه‌های شما را کشش می‌دهد.

برای انجام این تمرین:

 • بایستید و شانه‌هایتان را کمی به سمت عقب بکشید.
 • در یک حرکت کنترل شده‌ی آرام سرتان را بالا برده و سپس پایین به سمت گردن بیاورید منحنی C را با حرکت ایجاد کنید.
 • همانطور که موقعیت گردن را حفظ می‌کنید، عضلات گردن را شل کنید.
 • این موقعیت را به مدت 10 تا 15 ثانیه نگه دارید، سپس کشش را آزاد کنید. تمرین را سه تا پنج بار تکرار کنید.

کشش شانه

یک دیسک گردن می‌تواند به علت فشار عضلات باعث رنج کشیدن حالت ایستادن و نشستن شما شود. با این حال، حفظ حالت ایستادن و نشستن مناسب در حقیقت می‌تواند به کاهش درد و فشار روی ستون فقرات گردن کمک کند. برای شل کردن عضلات در قسمت پایین کمر و شانه‌ها:

 • انگشتان خود را در پشت کمر به هم قفل کنید به طوری که کف دست‌ها مخالف یکدیگر باشند.
 • دست‌های خود را بالا ببرید و در جلوی شانه‌هایتان احساس کشش کنید.
 • این حالت را به مدت 10 تا 15 دقیقه نگه دارید، سپس پایین بیاورید تا به موقعیت شروع خود بازگردید.
 • این تمرین را 2 مرتبه تکرار کنید.

کشش‌ رو به جلو با کف دست

ایزومتریک می‌تواند تمرینات تقویت گردن مفیدی را برای یک عارضه دیسک گردنی فراهم کند. ایزومتریک شامل انقباض عضلانی بدون حرکت گردن و یا مفصل است. کشش رو به جلو با کف دست را اینگونه انجام دهید:

 • راست روی یک صندلی محکم بنشینید.
 • هر دو کف دست را در قسمت مرکزی پیشانی خود قرار دهید.
 • سرتان را به کف دست خود فشار دهید. این فشار را به مدت 8 ثانیه نگه دارید.
 • فشار را رها کرده و 10 ثانیه ریلکس کنید.
 • این تمرین کشش رو به جلو را 10 بار تکرار کنید. اگر ترجیح داده شود، این تمرین را در حین صاف ایستادن انجام دهید.

فشار به پشت 

مانور ایزومتریک دیگر که می‌تواند به عنوان یک ورزش تقویت گردن برای یک فتق دیسک گردنی استفاده شود شامل یک فشار استاتیک به کمر است، به طریق دیگر به عنوان کشش ایستا شناخته می‌شود.

 • راست روی یک صندلی محکم بنشینید و پشت سر خود را با کف دست راست خود به شکل فنجان در آورید.
 • سرتان را به سمت عقب به کف دستتان فشار دهید، و از کف دست خود برای مقاومت در برابر حرکت استفاده کنید.
 • کمر یا گردن خود را تکان ندهید. این فشار را به مدت هشت ثانیه نگه دارید.
 • به آرامی فشار را آزاد کنید و 10 ثانیه ریلکس کنید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

سوالات متداول


سوالات رایجی که راجع به دیسک گردن ممکن است برای شما پیش آید عبارتند از:

چقدر طول می‌کشد تا بهبود یابم؟

زمان‌های بهبودی بسته به شرایط فردی متفاوت خواهد بود، اما بهبودی‌ها با دارو یا فیزیوتراپی باید در حدود 6 هفته دیده شوند.

چه کاری می‌توانم برای جلوگیری از آسیب‌های دیگر انجام دهم؟

برای کمک به جلوگیری از مشکلات گردن در آینده، گردن خود را به طور منظم بکشید. همچنین، سعی کنید تمرین هوازی مانند پیاده روی، شنا، و یا دوچرخه سواری برای حداقل 30 دقیقه در کل، در صورتی که نمی‌خواهید بیشتر انجام دهید، هر روز هفته انجام دهید. اگر سیگار می‌کشید، ترک کنید.

به حالت ایستادن و نشستن خود توجه کنید. همیشه گردن خود را صاف نگه دارید و کمر خود را به خوبی پشتیبانی کنید.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است