درمان سر درد های مزمن و حملات میگرنی با بیوفید بک،فیزیوتراپی و ورزش

میگرن

میگرن یک بیماری است. اکثر افرادی که از میگرن رنج می‌برند، سردردهای خیلی شدید می‌گیرند. سردرد میگرنی معمولا یک درد شدید ضربان‌دار در یک طرف، یا گاهی در دو طرف سر می‌باشد. اکثر افراد مبتلا به سردردهای میگرنی در شقیقه‌ها یا پشت یک چشم یا گوش احساس درد می‌کنند، گرچه میگرن هر قسمتی از سر را می‌تواند درگیر کند. علاوه بر درد، میگرن می‌تواند باعث تهوع و استفراغ و حساسیت به نور و صدا هم بشود. بعضی افراد ممکن‌است لکه‌های نور یا نور چشمک‌زن ببینند یا بطور موقت بینایی خود را از دست دهند.میگرن هر موقعی از روز می‌تواند اتفاق افتد، گرچه اغلب بهنگام صبح شروع می‌شود. درد برای چند ساعت یا یک تا دو روز ادامه پیدا می‌کند. بعضی افراد یک یا دو بار در هفته دچار میگرن می‌شوند. بعضی هم فقط یک یا دو بار در سال. اکثر اوقات، سردردهای میگرنی تهدیدی برای سلامت کلی شخص به حساب نمی‌آیند. اما حملات میگرنی می‌توانند زندگی روزمره شما را مختل کنند.

گاهی، سردرد می‌تواند علامت مشکل جدی‌تری باشد. شما باید با پزشک خود در مورد سردردهایتان صحبت کنید، اگر:

 • چندین بار در ماه سردرد می‌گیرید و هر بار برای چند ساعت یا چند روز طول می‌کشد
 • سردردهایتان زندگی در خانه، محل کار یا مدرسه را مختل کرده
 • حالت تهوع، استفراغ یا مشکلات بینایی یا حسی دیگر دارید (مثل بیحسی یا خواب رفتگی)
 • اطراف چشم یا گوش احساس درد می‌کنید
 • احساس سردرد شدید با سفت شدگی عضلات گردن دارید
 • سردرد با سرگیجه یا عدم هوشیاری دارید
 • سردرد همراه با تشنج دارید
 • بعد از ضربه به سر احساس سردرد می‌کنید
 • قبلا سردرد نداشته‌اید، اما حالا زیاد سردرد می‌گیرید

 کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان، با بررسی علائم سر درد شدید و میگرن ، روش های درمانی موثر و سودمندی را برای کاهش و تسکین سر درد به شما بیماران عزیز توصیه می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر از روش های درمانی این کلینیک و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی باعث میگرن می‌شوند؟


دلیل دقیق میگرن بطور کامل مشخص نشده. اما دلایل رایج آن شامل موارد زیر می‌شوند:

تغییرات مغزی

دلیل میگرن تغییر در مقدار موادی است که بطورطبیعی در مغز تولید شده‌اند. وقتی مقدار این مواد افزایش پیدا کند، می‌توانند باعث التهاب شوند. سپس این التهاب باعث می‌شود رگ‌های خونی متورم شده و به عصب‌های مجاور فشار وارد کنند، که باعث درد می‌شود.

ژن

ژن‌ها هم به میگرن مرتبط اند. افرادی که میگرن دارند، احتمالا ژن‌های غیرطبیعی دارند که عملکرد سلول‌های خاصی از مغز را کنترل می‌کنند.

محرک‌ها

کارشناسان می‌دانند که افراد مبتلا به میگرن به یک سری عوامل و رویدادها، که محرک نام دارند، واکنش نشان می‌دهند. این محرک‌ها بین افراد متفاوت‌اند و همیشه باعث میگرن نمی‌شوند.  با ترکیبی از محرک‌ها - نه فقط یک عامل تنها - بیشتر احتمال دارد که شخص دچار حمله‌ی میگرنی شود. علائم میگرنی افراد در واکنش به محرک‌ها متفاوت اند. اکثر زنان مبتلا به میگرن با محرک‌های زیر دچار حمله می‌شوند:

 • نخوابیدن یا زیاد خوابیدن
 • حذف وعده‌های غذایی
 • نور زیاد، صدای بلند، یا بوهای قوی
 • تغییرات هورمونی طی چرخه‌ی عادت ماهانه
 • استرس یا نگرانی، یا آرامش بعد از آن
 • تغییرات آب و هوا
 • غذاهای حاوی نیترات‌ها، مثل هات داگ و سوسیس کالباس
 • غذاهای حاوی MSG(مونو سدیم گلوتامیک اسید)، یک افزودنی طعم دهنده، که در فست فودها، آبگوشت‌های آماده، چاشنی‌ها و ادویه‌ها یافت می‌شود
 • غذاهای حاوی تیرامین، مثل پنیر مانده، محصولات سویا، باقلاها، سوسیس‌ها و ماهی دودی
 • آسپارتام (شیرین کننده مصنوعی)

علائم میگرن


یکی از علائم میگرن ،سردرد ضربان دار، معمولا در یک سمت سر شخص، است که می‌تواند به اندازه‌ی کافی شدید شود تا شخص قادر به انجام کارهای ساده‌ی روزانه نباشد. سردرد ممکن‌است به چشم‌ها، پیشانی یا شقیقه‌ها کشیده شود و باعث تهوع، استفراغ، مشکلات بینایی، و حساسیت به نور طبیعی یا فعالیت سبک شود.

چه آزمایش‌هایی برای تشخیص میگرن انجام می‌شوند؟


اگر فکر می‌کنید سردرد میگرنی دارید با پزشکتان در میان بگذارید.پزشک احتمالا چند سوال درمورد سابقه‌ی بیماری‌های شما می‌پرسد.این سوالات می‌توانند شامل سابقه‌ی آسیب به سر و مشکلات سینوس و دندان شوند. پزشک ممکن‌است فقط با اطلاعاتی که به او می‌دهید قادر به تشخیص میگرن باشد.اگر پزشک احتمال دهد سردرد شما دلایل دیگری دارد، شما باید آزمایش خون بدهید یا تست سی‌تی اسکن یا ام‌آر‌آی انجام دهید. با پزشکتان همکاری کنید تا بهترین تشخیص را دهد.

روش های درمانی موثر برای میگرن


روش های درمانی برای درمان میگرن شامل موارد زیر می باشد:

کیسه یخ

کیسه یخ

اکثر مردم فکر می‌کنند برای سردرد یا میگرن نیاز به کیسه‌ی داغ دارند، اما کیسه یخ انتخاب بهتری برای توقف درد میگرن است تا کیسه داغ. یک کیسه یخ یا یخ پیچیده شده در حوله/روبالشی به کاهش التهابی که باعث سردرد شده کمک می‌کند. استفاده نوبتی از کیسه داغ و کیسه یخ هم می‌تواند مفید باشد.

داروهای میگرن


داروهای میگرن

 استفاده از دارو می‌تواند هم از بروز میگرن جلوگیری کند هم آن را درمان کند. شما می‌توانید با استفاده از داروهای OTC(بدون نیاز به نسخه پزشک) مثل NSAIDs(داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) یا استامینوفن (Tylenol) دردتان را تسکین دهید. به‌هرحال، اگر این داروها موثر نباشند، پزشکتان احتمالا داروهای دیگری تجویز می‌کند.این روش‌های درمان بستگی به شدت میگرن و وضعیت کلی سلامتی شما دارد. درمان دارویی هم شامل پیشگیری از حملات میگرنی می‌شود هم درمان آن‌ها.

ماساژ

ماساژ

ماساژ هفتگی (ماساژدرمانی) احتمالا تعداد دفعات میگرن را کاهش داده و کیفیت خواب را بهتر می‌کند. تحقیقات انجام شده پیشنهاد می‌کنند که ماساژ استرس و مهارت‌های مقابله با آن را بهبود می‌دهد. به کاهش ضربان قلب، نگرانی و سطح هورمون کورتیزول هم کمک می‌کند.

بیوفیدبک

بیوفیدبک

بیوفیدبک یک روش آرامش بخش است. این روش به شما کمک می‌کند واکنش‌های ارادی در مقابل استرس را کنترل کنید. بیوفیدبک احتمالا برای میگرن ناشی از واکنش فیزیکی به استرس مثل انقباض عضله، مفید است.

طب فشاری

 طب فشاری

طب فشاری(درمان دستی) با بکارگیری فشار انگشتان و دست‌ها روی نقاط خاصی از بدن، به تسکین درد و دیگر علائم کمک می‌کند. طب فشاری گزینه‌ی درمانی قابل اعتماد برای افرادی است که از سردردهای حاد و دیگر بیماری‌ها رنج می‌برند. درمان دستی ممکن‌است به تسکین حالت تهوع مربوط به میگرن کمک کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیمی‌تواند درمان خیلی اثربخشی برای سردرد و میگرن باشد که تسکین سریع بوسیله‌ی آن اثبات‌شده، است. فیزیوتراپی عمدتا شامل کار روی عضلات و مفاصل سیستم پیرامونی می‌شود. این یعنی واکنش فرد دارای میگرن به فیزیوتراپی تاحدی به محدوده‌ای که درآن  عضلات و مفاصل شخص درگیر درد شده‌اند، بستگی دارد.برای افرادی که تجربه‌ی سردرد میگرنی گهگاه کلاسیک دارند (یعنی، میگرنی که یک بار در ماه یا گهگاه ،با محرک‌های مشخص و علائم عصبی همراه با آن مثل اورا/نشانه‌های قبلی، اتفاق می‌افتد)، اثرات مفید فیزیوتراپی محدود است.درمان فیزیوتراپی شامل موارد زیر می‌شود:

 • ورزش سر
 • مگنت درمانی
 • تحریک الکتریکی
 • طب سوزنی

ورزش‌هایی که برای میگرن و سردرد انجام می‌شوند

ورزش‌هایی که برای میگرن و سردرد انجام می‌شوند

ورزش کمک زیادی به درمان سردردهای مزمن و میگرن می‌کند. در این قسمت چند پیشنهاد ورزشی که می‌توانند به مدیریت میگرن و سردرد کمک کنند آمده است. دوچرخه‌سواری، شنا، و پیاده‌روی روش‌های مهم تاسب اندام ازطریق ورزش‌های هوازی و کمک به کاهش تعداد دفعات و شدت میگرن و سردرد، هستند.تمرین‌های مدیتیشن، تنفس عمیق، و دیگر تکنیک‌های آرامش‌بخش می‌توانند ذهن - ودرد - شما را به کمک تمرکز روی زمان حال تسکین دهند همچنین به شما برای پرورش نگرش مثبت کمک می‌کنند.حرکات یوگا و دیگر ورزش‌های کششی به کاهش خشکی عضلات و فشار روی سر، گردن و شانه‌ها کمک می‌کنند. این موضوع مهم است زیرا وقتی این عضلات خشک هستند علائم میگرن و سردرد بدتر می‌شود. یوگا به شل شدن عضلات و همینطور کم شدن استرس کمک می‌کند.

سوالات رایج میگرن


  سوالات رایجی که ممکن است برای بیماران پیش آید، عبارتند از:

من درست قبل از عادت ماهانه دچار میگرن می‌شوم. آیا ارتباطی بین این دو می‌تواند وجود داشته باشد؟

بیش از نیمی از زنان مبتلا به میگرن، درست قبل از دوره، حین دوره، یا بعد از آن دچار میگرن می‌شوند. این حالت را معمولا "میگرن قاعدگی" نامیده‌اند. اما فقط تعداد کمی از زنانی که میگرن قاعدگی دارند فقط در این دوره دچار میگرن می‌شوند. اکثر آن‌ها در روزهای دیگری از ماه هم سردرد میگرنی دارند.ارتباط بین قاعدگی و میگرن هنوز مشخص نیست. شما می‌دانید که کمی قبل از شروع قاعدگی، سطح هورمون‌های زنانه، استروژن و پروژسترون، بطور قابل توجهی پایین می‌آیند. این افت هورمون‌ها احتمالا باعث تحریک میگرن می‌شوند، زیرا استروژن مواد شیمیایی در مغز که روی احساس درد زن اثر می‌گذارند را کنترل می‌کند.

آیا میگرن در دوره‌ی یائسگی بدتر می‌شود؟

اگر سردرد‌های میگرنی شما مرتبط با دوره‌ی قاعدگی شما هستند، یائسگی می‌تواند از شدت آن‌ها بکاهد. وقتی مسن‌تر می‌شوید، تهوع و استفراغ هم احتمالا کمتر می‌شوند. طبق گزارشات، حدود دو سوم زنان مبتلا به میگرن، با یائسگی علائمشان بهبود پیدا کرده.اما در بعضی زنان، با یائسگی، علائم بدتر شده‌اند و یا یائسگی، محرکی برای آغاز علائم شده است. مشخص نیست که چرا این اتفاق می‌افتد. درمان هورمونی مربوط به یائسگی، که برای بعضی زنان، حین یائسه شدن تجویز شده، احتمالا به میگرن در این دوره مربوط است. در کل، وقتی یائسگی بطور کامل اتفاق می‌افتد، این تشدید علائم یائسگی از بین می‌رود.

من باردار هستم. آیا  میگرن من در این دوره هنوز می‌تواند درمان شود؟(

بعضی داروهای میگرن نباید در دوره‌ی بارداری استفاده شوند زیرا می‌توانند باعث نقص یا مشکلات دیگر در نوزاد شوند. این داروها شامل داروهای بدون نسخه‌ی پزشک، مثل آسپرین و ایبوپروفن می‌شوند. اگر در بارداری سردرد میگرنی دارید، یا قصد بارداری دارید، با پزشکتان در میان بگذارید. پزشک احتمالا دارویی که مشکل مصرف در بارداری ندارد و به شما کمک می‌کند، تجویز می‌کند.

من به کودکم شیر می‌دهم. آیا دارو خوردن برای میگرن، به کودکم آسیبی می‌رساند؟

از پزشکتان بپرسید چه داروهایی منع مصرف در دوران شیردهی ندارند. بعضی داروها ممکن است وارد شیر شوند و برای کودکتان مضر است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است