درمان شکستگی مچ پا با گچ،بریس و ورزش‌های توانبخشی پس از درمان

مچ پا

شکستگی مچ پا (مچ پای شکسته) به این معنی است که یک یا چند استخوان مچ پا شکسته شده است. شکستن یک کلمه مترادف برای شکافته شدن است. مچ از دو استخوان ساق پا (درشت نی و نازک نی) و یک استخوان کف پا (تالوس) تشکیل شده است. شکستگی بخشی از پا در مفصل مچ، ممکن است ناپایداری استخوان را ایجاد کرده و بخشی از مچ پا ممکن است تغییر کند که شکستگی جابجا شده نامیده می‌شود- که بسیار جدی است. شکستگی مچ پا عموماً ناشی از ضربه یا آسیب است.

مانند هر آسیب مچ و کف پا، مهم است که به درمان‌های پزشکی توجه کنید. هنگام آسیب و شکستگی قوزک پا، بهتر است که فوراً پس از آسیب به دنبال درمان پزشکی باشید.

دکتر دهقان با تشخیص زود هنگام شکستگی استخوان مچ پا می تواند با روش های توانبخشی به شما در درمان و بهبودی سریع این عارضه کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

انواع شکستگی مچ پا


 شکستگی کنده شده مچ پا

کنده شدگی کوچک انتهای استخوان‌های مچ پا ، که در درشت نی یا نازک نی ایجاد می‌شود، بهتر است که به عنوان نوع شکستگی کنده شده دسته بندی شود. واژه کنده شدن به پارگی رباط در ناحیه اتصال رابط به استخوان اشاره دارد. هنگامی که رباط کشیده شده یا تا حد بسیار زیادی دچار کشش می‌شود ، ممکن است در میانه رباط دچار پارگی شود، یا ممکن است ناحیه اتصال استخوانی پاره شود. پارگی‌های رباط در اتصال استخوانی ممکن است به اندازه کافی قوی باشد که بخشی از استخوان را با خود بکشد. مهم است که بفهمیم که شکستگی کنده شده رباط در ناحیه میانی سالم باقی مانده و در قسمت اتصال استخوان به آن پاره می‌شود. کنده شدگی همراه با شکستن مچ پا اغلب شدت آسیب را نشان می‌دهد و در برخی موارد شبیه به شکستگی‌های استخوانی درمان می‌شود.

شکستگی قوزک خارجی در مچ پا

شکستگی قوزک خارجی در مچ پا

شکستگی قوزک خارجی در مچ پا ، تنها شامل استخوان نازک نی در قوزک یا نزدیک به آن است. شکستگی قوزک خارجی شایع‌ترین نوع شکستگی مچ پا است. سه ناحیه شکستگی که نازک نی را درگیر می‌کند، وجود دارد که براساس ارتباط آنها با خط مفصل مچ پا است.

 • نوع A : زیر سطح خط مفصل مچ پا
 • نوع B : هم سطح خط مفصل مچ پا
 • نوع C : بالای سطح خط مفصل مچ پا

شکستگی قوزک خلفی مچ پا

شکستگی قوزک خلفی مچ پا نیز شامل شکستگی در استخوان درشت نی است، اما تنها بخش پشتی آن را درگیر می‌کند. این شکستگی‌ها به عنوان داخل مفصلی دسته بندی می‌شود، زیرا آنها از سطح مفصل عبور می‌کند. این شکستگی‌ها بسیار خفیف بوده و بخش متحمل بار در مفصل تحت خطر زیادی قرار نمی‌گیرد. هنگامی که شکستگی بیش از 25 درصد سطح مفصل را در بر می‌گیرد، پزشکان بطور کلی ترمیم شکستگی را پیشنهاد می‌دهند.

شکستگی های دوقوزکی  مچ پا

شکستگی های دوقوزکی مچ پا

شکستگی‌های دو قوزکی مچ پا به این معنی است که شکستگی داخل و خارج قوزک شامل قوزک داخلی و قوزک خارجی مچ پا است. این آسیب‌ها عمدتاً پایداری کمتری دارند. گاهی اوقات ناپایداری کاملاً آشکار است، و گاهی دیگر جراحان ممکن است نیاز داشته باشند تا با انجام معاینات فیزیکی استخوان جابجا شده، آن را تشخیص دهند. برخی از پزشکان آزمایشی راه رفتن را انجام می‌دهند تا ببینید که آیا استخوان حرکت می‌کند، که نشان دهنده ناپایداری است.

شکستگی های سه قوزکی مچ پا

شکستگی های سه قوزکی مچ پا

شکستگی سه قوزکی مچ پا به این معنی است که داخل، خارج و پشت مچ پا دچار شکستگی شده که شامل قوزک داخلی، قوزک خلفی و قوزک خارجی است. اغلب این آسیب‌ها عمدتاً ناپایداری هستند  چرا که تمامی جوانب مچ پا شکسته شده است.

شکستگی مشابه دو قوزکی مچ پا

شکستگی مشابه دو قوزکی مچ پا

شکستگی مشابه دو قوزکی مچ پا به این معنی است که قسمت بیرونی مچ پا (قوزک خارجی) همراه با آسیب عمیق به رباط  (شکستگی ناپایدار) در داخل مچ پا (قوزک داخلی) رخ می‌دهد. این آسیب‌ها عمدتاً ناپایدار هستند و می‌تواند تشخیص آنها بسیار سخت باشد. گاهی اوقات این ناپایداری کاملاً آشکار است ، و گاهی دیگر جراح ممکن است با انجام آزمایشات فیزیکی در ناحیه استخوان جابجا شده انجام دهد تا آن را شناسایی کند. شکستگی‌های ناپایدار و یا غیرهم‌تراز نیاز به جراحی دارد.

پارگی رباط متصل کننده دو استخوان در مچ پا

پارگی رباط متصل کننده دو استخوان در مچ پا

شکستگی رباط متصل کننده دو استخوان در مچ پا شامل آسیب به رباط قوی است که درشت نی و نازک نی را در کنار هم در قوزک و بین ساق پا نگه می‌دارد. گاهی اوقات پارگی آشکار است و گاهی دیگر، ممکن است جراح نیاز داشته باشد تا با انجام آزمایشات فیزیکی در استخوان جابجا شده، آن را تشخیص دهد. آسیب به رباط متصل کننده دو استخوان می‌تواند با پارگی رباط متعدد در اطراف مچ پا، شکستگی بالای نازک نی یا شکستگی نازک نی در نزدیکی مفصل زانو ارتباط داشته باشد.

علت شکستگی مچ پا


شکستگی مچ پا به دلیل آسیب به مچ پا رخ می‌دهد. شایع‌ترین آن آسیب‌های چرخشی در مچ پا هستند که منجر به ضربه ناگهانی مچ پا شده و چندین نمونه آسیب شناسایی می‌شود. آسیب‌های انفجاری هنگامی رخ می‌دهد که کف پا به سمت داخل روی ساق پا می‌چرخد و شکستگی‌ها در استخوان خارجی مچ ایجاد می‌شود. افتادن از ارتفاع ، فرود روی یک پا ، نیز می‌تواند منجر به شکستگی مچ پا شود، همچنین که کف پا به سمت بالا و استخوان ساق پا فشرده می‌شود. یک لغزش ساده و افتادن و همچنین ورزش‌های شدید می‌تواند منجر به شکستگی مچ پا شود. برخی از افراد که کیفیت استخوان‌های ضعیفی دارند، ممکن است به دلیل ضعف استخوان دچار شکستگی‌های ناشی از فشار بیشتری شوند.

علائم شکستگی‌های مچ پا چیست؟


علائم شکستگی‌های مچ پا بسته به شدت آسیب متفاوت است. بطور کلی ورم، درد و ناتوانی در راه رفتن روی اندام از علائم برجسته است.  شکستگی‌های ساده منجر به درد یا ناراحتی خفیف شده و بیماران ممکن است بتواند فشار کمی را روی پا تحمل کنند. شکستگی‌های شدید می‌تواند منجر به جابجایی مچ پا شود. برخی از شکستگی‌ها می‌تواند به شدت سخت باشد و استخوان شکسته ممکن است از پوست بیرون بزند- که به آن شکستگی باز گفته می‌شود که نیاز به جراحی سریع دارد. علاوه بر این ، ورم شدید، ممکن است یک مورد اضطراری جراحی باشد چرا که ممکن است جریان خون به کف پا و ساق پا را قطع کند.

ارزیابی شکستگی استخوان مچ پا


اگر بر این باور هستید که دچار رگ به رگ شدن ، کشیدگی یا شکستگی مچ پا شده‌اید، باید فوراً توسط متخصص پزشکی معاینه شوید. او قادر است علت دقیق ورم، کبودی و درد را مشخص کند.

در طول جلسه ملاقات، پزشک معاینات فیزیکی روی مچ پا و نواحی اطراف انجام داده تا آسیب و شدت آن  را مشخص کند. پزشک ممکن است نیاز به آزمایشات تصویربرداری داشته باشد تا آسیب را بهتر ببیند و شدت آن را ارزیابی کند. این کار ممکن است شامل آزمایش تصویربردای اشعه ایکس یا ام آر آی باشد.

چه زمانی درمان بدون جراحی مناسب است؟


بدون جراحی

درمان شکستگی مچ پا بدون جراحی زمانی مناسب است که این شکستگی جدا شده قوزک خارجی در سطح یا زیر سطح مفصل بدون هیچ گسترش وسیعی باشد که نشان دهنده پارگی سه بر رباط است. در این شرایط مشکلات زیر مشاهده می‌شود:

 • تالوس در مرکز قرار گرفته
 • شکستگی در قوزک داخلی ایجاد نشده است
 • فضای بین قوزک داخلی و تالوس در اشعه ایکس بزرگتر نشده باشد.

پزشک ممکن است تصویربرداری اشعه ایکس بیشتری را برای قوزک پا در سمت آن نظر بگیرد یا  تصویربرداری اشعه ایکس تاکیدی، در صورتی که درباره افزایش فاصله میانی تردید وجود داشته باشد. درمان‌های بدون جراحی ممکن است شامل استفاده از گچ پا ، یا بریس به مدت 4-6 هفته باشد. زمانی به بیمار اجازه داده می‌شود روی پا فشار وارد کند که هنگام انجام اینکار احساس درد نداشته باشد. پس از 4-6 هفته محدوده حرکت و ورزش‌های تقویتی برای بازسازی قدرت و انعطاف آن بکار می‌رود. اگر قدرت، محدوده حرکت و چابکی دوباره به حالت عادی برگردد،  ورزش معمولاً می‌تواند پس از 3 ماه از سر گرفته شود.

چه زمانی جراحی انجام می‌شود؟


جراحی معمولاً هنگامی انجام می‌شود که :

 • اگر شکستگی‌های دو قوزکی یا سه قوزکی با کاهش پایداری اتصال باشد
 • جابجایی مچ مرتبط وجود داشته باشد
 • افزایش فاصله میانی در تصویربرداری اشعه ایکس (افزایش فضای بین قوزک داخلی و تالوس) وجود داشته باشد

جراحی شامل چه مواردی است؟


برخی اوقات مچ پا باید فوراً پس از آسیب ثابت نگه داشته شده تا بتوان مچ را دوباره در جای خود قرار داد یا استخوان را تا زمانی که در انتظار جراحی قرار دارد،  تراز کرد. هنگامی که برای جراحی تصمیم‌گیری شد، اگر ورم شدید نباشد، می‌توان فوراً آن را انجام داد. با این وجود، بصورت متداول مچ پا را در اسپلینت قرار داده و ممکن است بیمار با استفاده از عصا به خانه برود، و جراحی ممکن است چندین روز یا هفته بعد انجام شود، تا امکان برنامه ریزی وجود داشته باشد و همچنین ورم کاهش یابد. در طول این زمان مهم است که مچ را بالاتر از سطح قلب قرار دهید تا ورم کاهش یابد از این رو احتمال مشکلات بهبود زخم به حداقل می‌رسد.

معمولاً این یک جراحی سرپایی است و بیمار در همان روز جراحی به خانه می‌رود. جراحی به نوع شکستگی مچ پا بستگی دارد، اما عمدتاً یک یا دو برش ایجاد شده ، استخوان به جای خود در موقعیت مناسب  برگردانده می‌شود و سپس صفحه و پیچ برای نگه داشتن آن در جای خود بکار می‌رود. معمولاً این ابزار برای همیشه در آنجا باقی می‌ماند، اما گاهی اوقات این ابزار باعث آزار فرد شده ، که در این موارد، ممکن است پس از اینکه شکستگی بهبود یافت، آنها بیرون آورده شوند. پس از جراحی، مچ پا در اسمپلینت یا یک بریس قرار داده می‌شود و از بیمار از عصا استفاده می‌کند.

بهبودی پس از جراحی چگونه است و چه زمانی پس از جراحی می‌توان ورزش کرد؟


زمان لازم برای تحمل فشار روی پاف دوره توانبخشی و برگشت به تمرینات ورزشی به نوع خاص شکستگی، کیفیت استخوان و اولویت‌های جراح بستگی دارد.

 • عمدتاً به مدت 4 تا 6 هفته از بریس یا گچ همراه با عصا استفاده می‌کنید.
 • مهم است که مچ پا را در هفته‌های اول پس از جراحی بالا نگه دارید تا ورم کاهش یابد.
 • مهم است که بر طیف حرکات و تقویت آن به همان روشی که پزشک شما را راهنمایی می‌کند، کار کنید.
 • همچنین مهم است که قبل از بازگشت به ورزش ، محدوده حرکت و قدرت کامل مچ پا بازگشته باشید. برگشت به ورزش عمدتاً 4-6 ماه است اما ممکن است بر اساس شدت آسیب طولانی تر شود.

توانبخشی و ورزش‌های مچ پا


حرکات ABC

ABC

این ورزش به افزایش محدوده حرکت (ROM) کمک می‌کند. در حالی که پای خود را از لبه میز آویزان می‌کنید روی آن بنشینید، یا مچ پا  را روی چند بالش قرار دهید تا مچ پا در هوا قرار بگیرد. سپس این حروف الفبا را با انگشتان خود ترسیم کنید. اینکار باعث انجام حرکاتی در تمام جهات می‌شود.

کشش انعطافی به عقب

کشش

در حالی که روی یک صندلی نشسته‌اید، و پای شما روی زمین قرار دارد، یک حوله لوله شده را برداشته و در قسمت سینه پا قرار دهید. به آرامی دو انتهای آن را کشیده و انگشتان خود را به سمت بالا بیاورید، کمی کشش بدون درد را احساس خواهید کرد. به مدت 10 ثانیه در این حالت بمانید، سپس آن را 3 تا 5 بار تکرار کنید.

خم کردن انگشتان پا

خم کردن

در حالی که روی یک صندلی نشسته‌اید یک حوله را کف اتاق قرار دهید. این سطح باید مانند کاشی یا کف چوبی (فرش توصیه نمی‌شود) نرم باشد. در همان حالی که پاشنه پا روی زمین قرار دارد، انگشتان خود را خم کرده و حوله را با انگشتان خود بگیرید، تا حوله  بهم فشرده شود. آن را رها کرده و دوباره فشردن حوله را تا طول کامل آن ادامه دهید. هنگامی که به انتهای حوله رسیدید، عمل را برعکس کرده و با گرفتن حوله با انگشتان خود ، آن را فشرده و آن را از خود دور کنید. این کار را تکرار کنید، تا زمانی که تمام طول حوله از شما دور شود.

واژگونی

واژگونی

دوباره از همان حوله استفاده کنید. روی یک صندلی نشسته درحالی که پاشنه پا روی زمین قرار دارد، پای خود را بلند کرده و آن را به سمت داخل بچرخانید، آن را روی حوله قرار دهید، سپس حوله را به سمت بیرون بچرخانید. این کار را تا زمانی که تمام طول حوله را رد کرده، ادامه دهید. سپس حوله را به سمت بیرون کشیده تا زمانی که تمام طول حوله را ادامه دهید. سپس حوله را به سمت بیرون و در جهت دیگر کشیده و این حرکت را در جهت مخالف ادامه دهید.

معکوس

معکوس

با همان حوله، آن را به سمت دیگر و در جهت دیگر کشیده و در جهت مخالف تکرار کنید.

بالا بردن انگشتان پا

بالا بردن انگشتان پا

روی یک صندلی بنشینید در حالی که کف پای شما روی سطح زمین قرار دارد، به آرامی انگشتان خود را بالا بکشید، پاشنه پا باید روی زمین نگه داشته شود، سپس آنها را پایین آورده و 15 تا 20 بار تکرار کنید.

اسکووات یک چهارم روی دو پا

اسکووات

اگر مچ پا بتواند وزن شما را روی خود تحمل کند، بطور مستقیم ایستاده در حالی که فشار یکسانی روی هر دو پا قرار می‌گیرد. به آرامی زانوهای خود را تا زاویه 20 تا 30 درجه خم کرده و سپس بطور مستقیم صاف بیاستید. این ورزش را 15 تا 20 بار تکرار کنید.

تغییر وزن

تغییر وزن

اگر بتوانید وزن خود را روی مچ پا تحمل کنید، بطور مستقیم ایستاده در حالی که فشار یکسانی روی هر دو پا قرار می‌گیرد. به آرامی وزن خود را از سمت مچ پای آسیبب دیده تغییر داده و سپس به مرکز برگردید. این ورزش را 15 تا 20 بار تکرارکنید.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است