درمان شکستگی پا بر اثر حوادث اتومبیل،پوکی استخوان و ورزش

درمان شکستگی پا بر اثر حوادث اتومبیل،پوکی استخوان و ورزش

شکستگی پا شامل شکسته‌شدن هرکدام از سه استخوان ساق پا می‌شود. فمور (استخوان ران) بزرگترین استخوان است و از مفصل ران تا زانو را دربرمی‌گیرد. فیبولا و تیبیا 2 استخوان دیگر در قسمت پایینی پا هستند که از قسمت زانوی تا مچ پا را شامل می‌شوند. شکستگی پا اغلب ناشی از آسیب است. حوادث اتومبیل و ورزشی از جمله علل شایع شکستگی‌های پا هستند. شکستگی تنشی استخوان نیز ممکن ‌است بر اثر استفاده تکراری یا بیش از حد از پا به وجود آید. شکستگی های تنشی استخوان، ترکهای کوچکی هستند که در استخوان‌های دراز  مانند استخوان تیبیا شکل می‌گیرند. پوکی استخوان (استخوان های شکننده) نیز می‌تواند خطر شکستگی پا بر اثر به زمین‌ افتادن را افزایش‌دهد. شکستگی پا با درد همراه‌است و پزشک بعد از تشخیص دقیق می‌تواند درمان مناسب را تجویز کند.

اصلی‌ترین علامت و یا نشانه‌ی شکستگی پا، درد است که معمولا با ورم و کبودی نیز همراه می‌شود. همچنین ممکن است که پای فرد پیچ بخورد و یا تغییر شکل دهد و یا ممکن است استخوان از پوست خارج شود. احتمال دارد که به هنگام شکسته شدن پا، صدای ممکن است شنیده باشید که هنگام شکستگی سر و صدای سایش و یا شکستگی شنیده‌ شود. در صورت شکسته‌شدن پا، راه رفتن و یا تحمل‌کردن وزن بدن بر روی آن دشوار خواهد بود. حتی ممکن است که شوک و درد ناشی از شکستگی پا موجب احساس ضعف، سرگیجه یا بیماری شود.
در صورتی که دچار شکستگی پا شده‌اید و قادر به راه رفتن نیستید باید به نزدیکترین کلینیک درمانی مراجعه‌کنید.
چنانچه شکستگی پای شما از نوع شکستگی باز است سعی بر بستن زخم و یا جاانداختن استخوان نکنید. جهت مداوای مناسب مراجعه به پزشک الزامی است.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان پس از تشخیص دقیق شکستگی پای شما، روش درمانی مناسبی را برای درمان و جوش خوردن سریع استخوان توصیه می‌کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌ تلفن های 03132226284 تماس حاصل‌فرمایید.

انواع شکستگی پا


شکستگی پا شامل انواع مختلفی از شکستگی ها می‌شود. برخی از شکستگی های پا با توجه به محل شکستگی پا، نحوه شکسته‌ شدن پا و آسیب‌دیدگی بافت مجاور جدی‌تر از بقیه‌ هستند. شایع‌ترین شکستگی های پا عبارتند از:
• شکستگی های تنشی استخوان: ترکهای کوچکی در استخوان هستند که بر اثر استفاده زیاد از پا به‌ وجود‌ می‌آیند. این نوع از شکستگی ها بیشتر در بین ورزشکاران شایع است.
• شکستگی مویی یا بدون جابجاشدگی: شکستگی است که در آن استخوان پا دچار شکستگی شده اما آسیب اندکی به بافت اطراف آن واردشده است.
• شکستگی همراه با جابجاشدگی: در این نوع شکستگی، دو قسمت از استخوان شکسته‌شده از همدیگر جدا می‌شوند.
• شکستگی خرد شده: در این نوع شکستگی، استخوان به چند تکه خردمی‌شود.
• شکستگی باز یا مرکب: یک شکستگی پیچیده است که در آن ارتباط استخوان با پوست شكسته می‌شود یا آسیب باعث شکستگی استخوان شده است.

علل شکستگی پا چیست؟


معمولا برای شکسته شدن پا نیاز به نیرویی است که به آن فشار وارد کند. البته استخوان هایی که ضعیف شده‌اند در مقایسه با سایر استخوان ها راحت‌تر دچار شکستگی می‌شوند. اگر فشار وارد شده به استخوان بیشتر از آن‌ چیزی باشد که استخوان بتواند تحمل کند منجر به شکستگی آن استخوان می‌شود.
• استخوان پا ممکن است بر اثر تروما شکسته شود که در آن نیروی و یا آسیب زیادی همچون اتومبیل، موتورسیکلت، تمامی حوادث اتومبیلی، آسیب‌های ناشی از اسکی و افتادن از بلندی به استخوان پا فشار وارد می‌کند.
• آسیب‌دیدگی می‌تواند باعث شکستگی استخوان شود اگر استخوان های فرد بر اثر بیماری‌هایی همچون سرطان یا سایر تومورها، کیست‌های استخوانی یا پوکی استخوان ضعیف شده باشند.
• گاهی‌اوقات، استفاده‌های تکراری و بیش از حد از پا مانند حرکات مربوط به دوهای طولانی می‌تواند منجر به شکستگی تنشی استخوان شود.

علائم شکستگی پا کدامند؟


اصلی‌ترین علائم شکستگی پا عبارتند از:
• درد: معمولا درد ناشی از شکستگی استخوان پا شدید است. برای کاهش درد می‌توانید استخوان را با دست نگه دارید اما با تکان دادن استخوان شکسته شده شدت درد نیز افزایش می‌یابد.
• ورم: ورم و کبودی در ناحیه شکسته شده از جمله علائم شایع هستند.
• بدشکلی: بدشکلی استخوان شکسته شده ممکن‌است به شکل های زیر رخ دهد:
o کوتاه‌شدن: پای شکسته شده نسبت به پای سالم کوتاه‌تر دیده می‌شود.
o چرخش: قسمت پایینی ساق پای شکسته شده به راحتی پیچ می خورد.
o زوایه داری: به جای آن که ساق پا در مفصل خم شود در قسمت شکستگی خم شده و زاویه‌ای تشکیل می‌دهد.

معاینات و آزمایش‌ها


پزشک پای شما را معاینه‌می‌کند تا شهواد و علائمی در خصوص شکستگی پا پیداکند. چنانچه که پزشک احتمال دهد که استخوان شما شکسته شده باشد استفاده از عکسبرداری را تجویز می‌کند.
o همچنین پزشک به دنبال علائمی می‌گردد تا ببیند که آیا رگ یا عصبی آسیب دیده است یا نه. برای اطمینان از این امر، پزشک پالس‌ها و ضربان شما را بررسی کرده و مقاومت و همچنین حس لامسه در قسمت پایین آسیب‌دیدگی را آزمایش‌می‌کند.
o چنانچه که پزشک احتمال دهد که شرایط پزشکی دیگری موجب ضعف استخوان و نهایتا شکستگی‌شده است ممکن است که سایر آزمایش‌های آزمایشگاهی را تجویز کند.
o غالبا تشخیص شکستگی‌های تنشی استخوان دشوار است و به مطالعات خاصی فراتر از عکسبرداری اشعه ایکس نیاز است.

درمان پای شکسته چیست؟


درمان پای شکسته شده شامل موارد زیر می‌باشد:

درمان های خانگی برای درمان شکستگی پا

چنانچه در قسمت پا دچار آسیب‌دیدگی شدید و احتمال می‌دهید که پا دچار شکستگی شده باشد، موارد زیر را بخاطر بسپارید:
• استراحت. از تشدید کردن میزان آسیب‌دیدگی خودداری کنید. برای انجام این کار بهتر است که استراحت کنید.
• استفاده از آیس‌پک : آیس پک یا بسته یخ را در یک روبالشی یا حوله پیچیده و آن را بر روی قسمت آسیب‌دیده بگذارید تا ورم آن کاهش یابد.
• در صورت امکان پای خود را بالا نگه دارید تا ورم آن کاهش یابد. برای اینکار می‌توانید از بالش استفاده کنید.
• از بریس یا اسپلینت بر روی پای خود استفاده کنید تا میزان حرکت پا را کاهش داده و استخوان شکسته شده را در سر جای خود نگه‌دارد. این وسایل می‌توانند به کاهش درد کمک کرده و از بروز آسیب‌دیدگی بیشتر در قسمت استخوان پا جلوگیری می‌کنند.

جا انداختن استخوان یا ریداکشن

جاانداختن استخوان یا ریداکشن

اگر استخوان پا دچار دررفتگی شده باشد در این صورت استفاده از یک روش غیرجراحی به نام  ریداکشن بسته می‌توان به جا انداختن آن کمک کند. معمولا قبل از شروع جا انداختن استخوان به فرد آرامبخش و یا بی حس‌کننده‌ی موضعی داده می‌شود تا پای وی بی حس شده و دردی را احساس نکند. البته در برخی از موارد از بیهوشی معمولی استفاده می‌شود به طوری که فرد در تمام طول درمان بیهوش خواهد بود. بعد از جا انداختن استخوان دررفته از پلاستر جهت ثابت نگه‌داشتن آن استفاده می‌شود.

بی حرکت نگه‌داشتن پا

بی‌حرکت نگه‌داشتن پا

زمانی که استخوانی می‌شکند، می‌تواند بخودی خود التیام یابد اما شرط لازم برای این کار این است که استخوان به مدت طولانی در سر جای خود و بدون حرکت قرار گیرد تا به درستی جوش بخورد.
جهت ثابت نگه داشتن استخوان پا به بیمار مسکن و اسپلینت داده می‌شود تا از وارد آمدن آسیب بیشتری به آن جلوگیری شود. شکستگی های تنشی، مویی و شکستگی بدون جابجاشدگی که در آنها استخوان در حالت تراز باقی خواهد ماند را معمولا می‌تواند از طریق استفاده از پلاستر جهت ثابت نگه داشتن استخوان درمان کرد. ممکن است در صورت بروز کبودی زیاد، بلافاصله از پلاستر استفاده شود اما الزاما از اسپلینت استفاده‌ نخواهد شد. احتمال پزشک مقداری مسکن برای شما تجویز خواهد کرد تا در منزل مصرف کنید و اطلاعات مربوط به نحوه‌ی مراقبت از پلاستر را به شما ارائه خواهد کرد.

تراکشن یا کشش استخوانی

تراکشن یا کشش استخوانی

گاهی اوقات از تراکشن برای نگه‌داشتن یک پای شکسته در موقعیت صحیح در مراحل اولیه بهبودی یا برای کاهش درد ناشی از شکستگی در حین انتظار برای عمل جراحی استفاده می‌شود. در تراکشن یا کشش استخوان پا از وزنه، طناب و قرقره استفاده می‌شود و فرد به آرامی پای خود را می‌کشد تا استخوان های وی در یک ردیف دیگر قرار بگیرند و استخوان شکسته شده جابیفتد. وزنه‌ها با استفاده از یک چسب نواری به پوست و یا با استفاده از پین‌های فلزی به استخوان فرد متصل‌می شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

پس از آن که استخوان شکسته شده بهبود یافت، جهت بازیابی قدرت عضله و همچنین تحرکات قسمت آسیب‌دیده مراجعه به فیزیوتراپی الزامی‌ است. اگر شکستگی در داخل و یا نزدیکی مفصل اتفاق افتاده باشد در این صورت خطر خشکی دائمی یا آرتروز وجود دارد به طوری که فرد قادر به خم‌کردن مفصل پا همانند سابق نخواهد بود. در این شرایط، پزشک از طب سوزنی، لیزر درمانی، تحریک الکتریکی و ماساژ درمانی جهت کاهش درد، خشکی و افزایش جریان خون استفاده می‌کند.

تزریق پی‌آر‌پی

تزریق پی‌آر‌پی

تزریق پی‌آر‌پی به محل شکستگی موجود در یک استخوان دراز می‌تواند روند بهبودی را تسریع کند و توانایی مقاومت استخوان در برابر تنش را افزایش می‌دهد. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت که در آن از خون خود فرد استفاده می‌شود یک شیوه درمانی پزشکی است که هزاران کاربرد دارد. در حقیقت در این تزریق، با قراردادن خون فرد در دستگاه سانتریفیوژ و چرخش با دور سریع، پلاسمای آن از سایر بخش‌های خون جداشده و پلاکت‌های سلول التیام‌بخش از غلظت بالاتری برخوردار خواهد بود، سپس آن را به محل آسیب‌دیده تزریق می‌کنند. شایان ذکر است که از پی‌آر‌پی جهت بهبود بافت نرم نیز استفاده می‌شود.

ورزش‌های توانبخشی برای پای شکسته

پس از درمان پای شکسته، ورزش‌های زیر برای بهبود درد و تسریع در بازگشت به فعالیت‌های روزانه ورزش ضروری است. ورزش‌های مناسب پس از درمان عبارتند از:

ورزش کشش پا

ورزش کشش پا

برای انجام این ورزش:
بند یا کشی دور پای خود بپیچید و پای خود را نزدیک قفسه سینه خود بکشید طوری که زانوی شما خم‌شود. به مرور زمان انجام این کار آسان تر، کم درد‌تر می‌شود و از دامنه حرکتی بیشتری برخوردار خواهید بود.

ورزش دورچرخه

ورزش دورچرخه

برای انجام این ورزش:
به پشت بخوابید. پاهای خود را بالا ببرید و طوری وانمود‌ کنید که دارید دوچرخه سواری می‌کنید. با حرکات پدالی کوچک شروع کنید و به تدریج پدال‌های بزرگتر را امتحان کنید.

روند بهبودی شکستگی پا

حتی پس از اینکه پلاستر (گچ)، بریس و یا میله‌های فلزی از روی پای شما برداشته شد، ممکن‌است که تا چندین هفته قادر به انجام فعالیت های معمولی خود نباشید. ممکن است که احساس خشکی و سفت شدگی در عضلات و مفاصل داشته باشید. چنانچه از پلاستر یا اسپلینت استفاده کرده باشید احتمالا مقداری از قدرت عضلانی را در قسمت آسیب‌دیده از دست‌ داده‌ باشید.

به این پست امتیاز دهید.
درمان شکستگی پا بر اثر حوادث اتومبیل،پوکی استخوان و ورزش
1.5 از 2 رای