درمان صدا دادن مفصل گردن با فیزیوتراپی، طب سوزنی و ورزش

کریپتوس اصطلاح پزشکی است که به صدای تق‌تق یا به‌عبارتی ساییدگی استخوان‌ها اشاره دارد که هرزگاهی از قسمت‌هایی نظیر گردن و پاها شنیده می‌شود. این صدا ناشی از اصطکاک استخوان‌ها بر روی یکدیگر می‌باشد. باید خاطر داشت که اگر صدای تق تق از مفاصل بدن به‌طور مکرر شنیده شود می‌تواند نشانه‌ی بیماری آرتروز باشد.

آرتروز گردن بیماری است که با تخریب استخوان‌های گردن موجب خشکی و درنهایت درد و صدا دادن مفاصل گردن می‌شود. آرتروز گردن در بین افراد مسن بیشتر شایع می‌باشد و به ندرت جوانان را درگیرخود می کند. کریپتوس گردن به‌خودی خود یک بیماری نیست بلکه علائم یک بیماری نهفته است که نیاز به پیگیری و درمان دارد.

برخی افراد به‌طور عمد با حرکت گردن موجب صداهایی در استخوان‌ها و مفاصل گردن می‌شوند. این حرکات به دلایل مختلفی نظیر عادت عصبی و یا حس آرامش در استخوان‌های خشک گردن انجام می‌شوند. لازم به ذکر است که این حرکات می‌توانند عواقب خطیری به همراه داشته باشند. صدادادن استخوان گردن می تواند موجب پارگی خفیف و کوچک در شریان های مهره‌ای شده و در نهایت منجربه سکته مغزی شود. بنابراین قبل از اقدام به هر نوع درمان خانگی بهتر است از چنین عواقب خطیری مطلع باشید.در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان روش های درمانی مناسبی از جمله ماساژدرمانی،درمان دستی،طب سوزنی ویا حرکات ورزشی برای درمان صدا کردن مفصل گردن به بیمارن خود توصیه میکند.برای کسب اطلاعات بیشتر،مشاوره ویا رزرو نوبت با شماره 03132226284  تماس حاصل فرمایید.

علل


عوامل متعددی که ممکن است موجب صدای تق‌تق و یا ساییدگی استخوان‌های گردن شوند شامل:

 • تغییرات مایع سینوویال: تغییرات مایع سینوویال بین مفاصل موجب نرمی و روان شدن حرکت مفاصل و استخوان‌ها می‌شود. تغییر فشار در مایع سینوویال منجربه تولید گازهای حباب دار می‌گردد. طبق تحقیقی که در سال 2015 در این زمینه انجام شد، تشکیل چنین حباب‌های موجب صدا دادن استخوان‌های گردن و یا سایر اعضای بدن می‌گردد.
 • حرکت تاندون یا رباط: سرخوردن تاندون و یا رباط روی استخوان موجب می‌شود با حرکت مفاصل صدای تق‌تق به گوش برسد.
 • ساییدگی استخوان‌ها: تخریب غضروف بین مفاصل باعث ساییدگی استخوان‌ها روی یکدیگر و صدا دادن استخوان می‌شود.
 • آرتروز گردن: با افزایش سن، معمولا مایع بین دیسک‌های ستون فقرات گردنی از بین می‌رود. این امر طبیعتا موجب سفتی و تخریب دیسک‌ها و در نهایت درد شدید و کریپتوس ناشی از ساییدگی استخوان‌های گردن می‌گردد.

علائم


از علائم رایج صدادان مفاصل گردن می‌توان به درد هنگام حرکت گردن و سر، خشکی گردن و کاهش دامنه حرکات اشاره کرد.
به‌طور کل، صدا دادن مفاصل گردن بیماری است که هنگام حرکت دادن گردن و سر و یا در افراد مبتلا به مشکل کریپتوس به کرات شنیده می‌شود. در برخی موارد علائم دیگری نظیر سردرد، خستگی مفرط، اختلالات خواب، ضعف و یا بی حسی در اندام فوقانی مشاهده می‌گردد.

ساییدگی و یا صدادادن مفاصل گردن چه موقع نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند؟


اگر صدا دادن گردن با علائمی که در این قسمت معرفی می‌کنیم همراه باشند مسلما نشانه‌ی بیماری جدی بوده و بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرد:
درد و تورم: این علائم می تواند نشانه التهاب و یا استئوآرتریت باشد.
صدمات: اگر صدا دادن مفاصل گردن بلافاصله بعد از حادثه یا صدمات شنیده شود می تواند نشانه‌ی آسیب ساختار گردن باشد.
صدا دادن مکرر یا ثابت: اگر صدای ساییدگی یا تق تق مفاصل گردن با حرکت گردن و سر به‌طور مکرر شنیده شود می‌تواند نشانه‌ی اختلال عملکرد مفاصل باشد.
جراحی: معمولا چند هفته بعد از جراحی ستون فقرات گردنی، صدای تق‌تق در مفاصل گردن شنیده می‌شود. با وجود این‌که این صداهای جدید بعد از جراحی ممکن است خیلی جدی نباشد اما بهتر است با جراح درمیان گذاشت.

درمان


دوباره خاطر نشان می کنیم که صدا دادن گردن توام با علائمی نظیر درد و تورم باید حتما رسیدگی و پیگیری شود.

محافظ گردنی

در برخی موارد استفاده از بریس های گردنی و یا محافظ‌های گردنی تاثیر چشمگیری در کنترل علائم ناشی از ساییدگی استخوان‌ها و یا رهایی از صدادادن گردن دارد.

دارو

اگر صدا دادن گردن ناشی از استئوآرتریت باشد پزشکان برای کنترل درد، علاوه بر حرکات ورزشی ملایم مصرف برخی داروهای مسکن را به بیمار توصیه می کنند.

درمان دستی

درصورتی که با شکستن مکرر گردن احساس رضایت و راحتی نکردید به‌ احتمال زیاد به تراز مفاصل گردن از طریق درمان دستی نیاز دارید. درمان‌های دستی کمک می‌کنند بیمار کمتر به شکستن گردن فکر کند. کایروپراکتورها با دستکاری و تراز مفاصل نه تنها موجب کاهش درد و فشار در ناحیه گردن می‌شوند بلکه از شکستن پی در پی مفاصل گردن پیشگیری می‌کنند.

ماساژ درمانی


تمایل به شکست مداوم مفاصل گردن ممکن است به‌عوامل مختلفی نظیر گرفتگی عضلات نهفته گردن، صدمات ورزشی و یا تصادف با وسایل نقلیه ربط داشته باشد. از آن‌جایی که ماساژ بافت عمیق موجب کاهش اسپاسم عضلانی و التهاب و همچنین شل شدن عضلات می گردد این روش درمانی تاثیر خوبی در رفع گرفتگی‌های خفیف تا متوسط عضلات دارد. بهتر است ماساژ را به مدت 30 دقیقه و با تمرکز بر عضلات گردن و شانه شروع کرد. توصیه می‌شود حین ماساژ حرکتی نکنید تا متخصص ماساژ بتواند بافت‌های عمیق را به خوبی ماساژ دهد. البته بهتر است این حرکت را خیلی تکرار نکنید چراکه ماساژ نرم برای مشکلات گردن بیشتر توصیه می‌شود.

طب سوزنی

منظور از طب سوزنی، تزریق سوزن‌های نازک در نقاط خاصی از پوست یا عضله است تا تنش، ناراحتی و تورم در بیمار کاهش یابد. طب سوزنی تاثیر چشمگیری در درمان بسیاری از مشکلات گردنی و کاهش تمایل به شکستن مفاصل گردن دارد.

ورزش

با وجود این‌که انجام برخی حرکات ورزشی ممکن است موجب تسکین علائم کریپتوس گردن شود اما توصیه میشود قبل از شروع به انجام ورزش با پزشک مشاوره کنید.

تیلتینگ

حرکت ورزشی تیلتینگ شامل حرکت گردن به بالا و پایین و طرفین است.

 • سر و گردن را در حالت طبیعی نگهداشته و به جلو نگاه کنید. خیلی آرام سر را به عقب خم کنید و به سقف نگاه کنید. 2 تا 3 ثانیه در این حالت بمانید.
 • این‌ بار سر را خیلی آرام به جلو خم کنید تا جایی‌که چانه به قفسه سینه نزدیک شود. به زمین نگاه کنید. 2 تا 3 ثانیه در این حالت بمانید سپس به موقعیت اول بازگردید. حرکت عقب و جلو گردن را 5 تا 10 بار تکرار کنید.
 • حرکت بعدی شامل خم کردن آرام گردن به طرفین است. ابتدا گردن را به سمت چپ خم کنید تا جایی‌که گوش چپ به شانه چپ نزدیک شود. البته گوش نباید به شانه در تماس باشد فقط نزدیک شانه چپ باشد کافی است.
 • 2 تا 3 ثانیه در این حالت خود را حفظ کرده سپس به موقعیت اول بازگشته و این‌بار گردن را به سمت راست خم کنید. این حرکت را برای هر طرف بدن 5 تا 10 بار تکرار کنید.

چرخش

تمرین چرخش گردن شامل 2 مجموعه حرکتی چرخش به طرفین و چرخش کامل است:

 • حرکت چرخش گردن به طرفین را در حالتی شروع کنید که گردن کاملا صاف و نگاه شما مستقیما به جلو است. گردن را خیلی آرام به سمت چپ بچرخانید تا جایی‌که چانه بالای شانه چپ قرار بگیرد. چند ثانیه در این حالت مانده و سپس به موقعیت اول بازگردید.
 •  این بار خیلی آرام سر را به سمت راست چرخانده تا جایی که چانه بالای شانه راست قرار بگیرد. چند ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را 5 بار برای هر طرف انجام دهید.
 •  حرکت بعدی شامل پایین آوردن سر به سمت شانه راست و چرخش کامل سر در جهت و خلاف جهت عقربه‌های ساعت است.

مقاومت

تمرینات مقاومتی موجب تقویت عضلات گردن می‌شوند. انجام این حرکات کمک فراوانی به کاهش صدا دادن مفاصل گردن می‌کنند:

 • در حالت طبیعی بایستید و کف دست را روی پیشانی قرار دهید. با کمک عضلات گردن خیلی آرام سر را به سمت جلو فشار داده و باکف دست خود در برابر فشار سر مقاومت کنید. 5 ثانیه در این حالت بمانید.
 • این‌بار کف دست را پشت سر قرار داده و خیلی آرام سر را به عقب فشار داده و با کف دست در برابر فشار مقاومت کنید. 5 ثانیه در این حالت بمانید.
 • حرکت بعدی شامل فشار سمت چپ سر به دست چپ و مقاومت در برابر فشار می‌باشد. این تمرین را با سمت راست بدن نیز تکرار کنید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است