درمان فلج مغزی: اختلال در سیستم عصبی، جنبشی و حرکتی کودک و بزرگسال

فلج مغزی

فلج مغزی یک اختلال عصبی است که حرکات، توانایی‌های حرکتی و تونوس عضلانی کودکان یا بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در اکثر موارد، فلج مغزی در اثر آسیب‌های مغزی ایجاد می‌شود. این آسیب‌های مغزی اکثراً زمانی که کودک در داخل رحم مادر بوده و یا در مدت زمان کوتاهی پس از تولد وی ایجاد می‌شوند.

در حال حاضر درمانی برای فلج مغزی وجود ندارد ولی روش‌های درمانی متعددی برای کمک به کودکان مبتلا به این عارضه وجود دارند که می‌توانند به افزایش کیفیت زندگی آن‌ها کمک کرده و این افراد را قادر سازند تا در آینده به افرادی موفق تبدیل شوند.

متاسفانه فلج مغزی ممکن است منجر به تعداد زیادی از عارضه‌های پزشکی دیگر نیز بشود که این مشکل به شدت عارضه بستگی خواهد داشت. ازجمله دیگر مشکلات مربوط به فلج مغزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اختلالات تکلمی
 • ناتوانی‌های یادگیری
 • مشکلات مربوط به بینایی و شنوایی

در بسیاری از موارد، فلج مغزی تا زمانی که کودک به سن راه رفتن و حرف زدن نرسیده باشد تشخیص داده نمی‌شود. در صورتی که والدین متوجه مشکلات مربوط به عدم کنترل عضلات و مشکلات تعادلی بشوند معمولاً کودک خود را به نزد پزشک برده و از فلج مغزی وی مطلع می‌شوند.

در بسیاری از موارد دیگر به خصوص در مواردی که کودک به طور نارس متولد شده و خطر بیشتری برای ابتلا به این عارضه وی را تهدید می‌کند، احتمال تشخیص داده شدن این مشکل در ماه‌های اولیه‌ی زندگی نوزاد وجود خواهد داشت.

در زمان تشخیص فلج مغزی، دکتر دهقان به دنبال اختلالات تعادلی، حرکات اسپاستیک و حرکات کنترل نشده‌ی عضلات می‌گردد. بر اساس تست‌های حرکت عضلانی و سوابق پزشکی کودک و معاینه‌ی فیزیکی، پزشک می‌تواند ابتلای کودک شما به فلج مغزی را مشخص کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان فلج مغزی با شماره تلفن‌های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی سبب فلج مغزی می‌شوند؟


در برخی از موارد، علل بروز فلج مغزی شناخته نمی‌شوند.

علل احتمالی این عارضه عبارت‌اند از:

بارداری و آسیب‌های مغزی

تحقیقات نشان می‌دهند که این عارضه ممکن است در طی دوران بارداری و در اثر عدم رشد مناسب و یا وارد شدن آسیب به مغز جنین ایجاد شده باشد. آسیب‌های مغزی ممکن است در اثر بیماری‌های مادر، عوامل ژنتیکی و یا استفاده از داروهای غیرمجاز در زمان بارداری ایجاد شده باشند. همچنین ممکن است فلج مغزی در هنگام تولد نوزاد نیز ایجاد شود.

نوزادانی که به طور نارس متولد می‌شوند در خطر بروز این مشکل قرار دارند. نوزادان نارس در خطر کمبود اکسیژن و همچنین تعداد دیگری از عارضه‌های منتهی به فلج مغزی قرار دارند.

حوادث و فلج مغزی

فلج مغزی همیشه در طی دوران بارداری و یا در زمان تولد ایجاد نمی‌شود. در برخی از موارد ممکن است کودک در طی دوران کودکی خود دچار حادثه‌ای شده که درنهایت منجر به آسیب و فلج مغزی شود. به علاوه، نوزادان ممکن است به عارضه‌های شدیدی مثل مننژیت مبتلا شوند که درنهایت منجر به آسیب مغزی و فلج مغزی خواهد شد.

قصور پزشکی

یکی دیگر از دلایل فلج مغزی، بروز آسیب‌های مغزی در اثر قصور پزشکی است. زمانی که نوزاد در هنگام تولد در معرض کمبود اکسیژن قرار می‌گیرد ممکن است آسیب‌های وارد شده در حدی شدید باشند که منجر به فلج مغزی شوند. استفاده‌ی نامناسب از فورسپس (انبرک قابلگی) در زمان تولد نیز می‌تواند منجر به آسیب شود.

انواع و علائم فلج مغزی


نوع و شدت فلج مغزی در کودکان مختلف متفاوت خواهد بود. در زیر به برخی از انواع فلج مغزی اشاره می‌کنیم که کودکان و نوزادان را به شکل‌های مختلف درگیر می‌کنند:

فلج مغزی اسپاستیک

فلج مغزی اسپاستیک شایع‌ترین نوع این عارضه بوده و تقریباً 76,9 درصد از افراد مبتلا به این عارضه را شامل می‌شود. فلج مغزی اسپاستیک از دیگر انواع این عارضه متفاوت بوده و علائم و ویژگی‌های خاصی خواهد داشت. ازجمله علائم و نشانه‌های فلج مغزی اسپاستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم ایجاد توانایی‌هایی مثل راه رفتن، نشستن و چهار دست و پا رفتن
 • حرکات غیرطبیعی
 • محدودیت‌های حرکتی
 • گرفتگی عضلات
 • گرفتگی بیشتر عضلات با حرکت بیشتر کودک
 • دشواری در کنترل عضلات خاص
 • دشواری در تغییر موقعیت و حالت بدن

فلج مغزی دیسکینتیک

فلج مغزی دیسکینتیک (که با نام دیستونیک و آتنوئید نیز شناخته می‌شود) دومین نوع شایع این عارضه بوده با این حال در حدود 2,6 درصد از افراد مبتلا به این عارضه را شامل می‌شود. ازجمله علائم فلج مغزی دیسکینتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حرکات چرخشی و مکرر (دیستونی)
 • حرکات پیچشی و آهسته (آتتوز)
 • حرکات نامنظم و غیر قابل پیش بینی (کورا)
 • حالت نامناسب بدن
 • حرکات ممکن است از آهسته تا سریع متفاوت بوده و همراه با درد باشند

فلج مغزی آتاکسیک

فلج مغزی آتاکسیک در پی کلمه‌ی آتاکسی به معنی "ناهماهنگی و بی نظمی" نام گذاری شده است. این نوع از عارضه نادرترین نوع فلج مغزی بوده و ازجمله علائم آن می‌توان به عدم تعادل، لرزش بدن و حرکات لرزان اشاره کرد.

فلج مغزی مخلوط

فلج مغزی مخلوط زمانی بروز پیدا می‌کند که کودک به دو یا چند نوع از عارضه‌های ذکر شده در بالا به طور همزمان مبتلا باشد. فلج مغزی اسپاستیک دیسکینتیک شایع‌ترین نوع فلج مغزی مخلوط است. زمانی که کودک به فلج مغزی مخلوط مبتلاست ممکن است ترکیبی از علائم چند عارضه که به آن‌ها مبتلاست را به نمایش بگذارد.

در صورت مشاهده‌ی علائم فلج مغزی در کودک خود چه کنیم؟


در صورتی که علائم فلج مغزی را به طور واضح مشاهده کردید باید بلافاصله به متخصص اطفال مراجعه کنید. حتی در صورت مشاهده‌ی علائمی که به طور مطمئن ربطی به فلج مغزی ندارند (مثل گرفتگی عضلانی، اسپاسم و حرکات غیرطبیعی) باید کودک خود را نزد متخصص اطفال ببرید. درمان زودهنگام برای کودکان مبتلا به فلج مغزی امری بسیار کلیدی است.

آیا کودک من به مشکلات ذهنی دچار خواهد شد؟


این باور غلط در بین بسیاری از افراد وجود دارد که کودکان مبتلا به فلج مغزی حتماً به مشکلات ذهنی و هوشی دچار خواهند شد. این باور نه تنها صحیح نیست بلکه بسیاری از کودکان مبتلا به فلج مغزی، ضریب هوشی بالاتر از سطح عادی دارند. پزشکان، وکیل‌ها، معلمین و افراد زیاد دیگری وجود دارند که با فلج مغزی در حال زندگی بوده و در شغل خود نیز موفق هستند. به یاد داشته باشید، قسمتی از مغز که در طی این عارضه آسیب دیده است، تنها قسمتی است که مسئول حرکات بدن می‌باشد.

فلج مغزی چگونه تشخیص داده می‌شود؟


پزشکان آزمایشات غربالگری برای رشد مغزی در کودکان و نوزادان انجام می‌دهند. آزمایشات غربالگری رشد به پزشک این اجازه را می‌دهند تا در صورت تأخیر در حرکات بدن و یا تأخیر در دیگر ابعاد رشد، متوجه آن شوند.

مهم است بدانید که تشخیص فلج مغزی در یک روز انجام نمی‌شود. تشخیص صحیح این عارضه نیازمند زمان بوده با این حال تشخیص عارضه در نوزادان نارس سریع‌تر از کودکان خواهد بود.

گزینه‌های درمانی فلج مغزی چیست؟


روش‌های درمانی رایج که برای کمک به کودکان مبتلا به فلج مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

داروی فلج مغزی

داروی فلج مغزی

به طور کلی، داروها به منظور کنترل حرکات اسپاستیک، تشنج و درد مورد استفاده قرار می‌گیرند. پزشک بسته به علائم کودک شما، داروهای موردنیاز وی را تعیین می‌کند. ممکن است برای کمک به درمان علائم فلج مغزی از داروهای زیر استفاده شود:

 • باکلوفن
 • دیازپام
 • داروهای ضد تشنج
 • داروهای آنتی کولینرژیک
 • داروهای ملین
 • دانترولن (دانتریوم)

فیزیوتراپی برای فلج سی پی

فیزیوتراپی برای فلج سی پی

فیزیوتراپی شاخه‌ای از رشته‌ی پزشکی است که بر روی توانبخشی به عضلات و دستگاه اسکلتی عضلاتی تمرکز دارد. این روش، روشی اساسی برای درمان فلج مغزی است. فیزیوتراپی معمولاً در چندین سال اولیه‌ی زندگی و یا پس از تشخیص عارضه شروع می‌شود. در فیزیوتراپی از تجهیزات و تمرینات ورزشی مختلفی برای کمک به بیمار در رسیدن به توانایی‌ها و تحرک پذیری لازم استفاده می‌شود.

در فیزیوتراپی از تمرینات ورزشی و فعالیت‌های فیزیکی مخصوص بسته به نیازهای بیمار استفاده می‌شود. دو هدف مهم این روش، جلوگیری از تضعیف و تحلیل عضلاتی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند (آتروفی ناشی از عدم استفاده) و جلوگیری از سفت شدن عضلات در حالت نامناسب و غیرطبیعی می‌باشد.

گفتار درمانی برای فلج مغزی

گفتار درمانی برای فلج مغزی

گفتار درمانی روشی است برای درمان اختلالات ارتباطی بدون توجه به دلیل بروز آن‌ها. درمانگرانی که در زمینه‌ی اختلالات ارتباطی کار می‌کنند با نام گفتاردرمان و متخصصین آسیب شناسی زبانی شناخته می‌شوند. در این روش‌های درمانی از یک سری تمرینات طراحی شده برای تقویت عضلات درگیر در عمل تکلم و بلع استفاده می‌شده و سعی می‌شود توانایی‌های حرکتی در دهان فرد تقویت شوند. در گفتاردرمانی ممکن است از زبان ایما و اشاره و تصاویر و علائم به عنوان روش‌های ارتباطی جایگزین استفاده شود.

کاردرمانی برای فلج مغزی

کاردرمانی برای فلج مغزی

کاردرمانی و توانبخشی به طور عمده با عضلاتی که کارهای زیر را انجام می‌دهند سر و کار خواهند داشت:

 • حرکات مچ، کف و انگشتان دست
 • حالات چهره
 • حرکات زبان و رفلکس بلع

متخصصین کاردرمانی آموزش دیده‌اند تا به بیمار در به دست آوردن و تقویت توانایی‌های موردنیاز برای مراقبت از خود، شغل و بازی کردن کمک کنند. در کاردرمانی از یک سری تمرینات، تجهیزات و آموزش‌ها برای کمک به کودک در درک اهداف و استقلال خود استفاده می‌شود.

روان درمانی

روان درمانی

روان درمانی می‌تواند در رفع مشکلات رفتاری، ایجاد اعتماد به نفس، انگیزه دادن و جلوگیری از رفتارهای منفی مفید باشد.

تحریک الکتریکی درمانی

تحریک الکتریکی درمانی

تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NES) از تکانه‌های الکتریکی برای تحریک اعصاب و القای انقباض در گروه‌های عضلانی خاص استفاده می‌کند. بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که این روش می‌تواند دامنه‌ی حرکتی و قدرت عضلات را افزایش دهد.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است