درمان قوز کمر(گوژپشتی) با جذب ویتامین دی،شنا،یوگا و حرکات کششی

درمان قوز کمر(گوژپشتی) با جذب ویتامین دی،شنا،یوگا و حرکات کششی

بخش‌های فوقانی (گردن) و تحتانی (کمر) ستون فقرات به‌طور طبیعی به طرف جلو انحنا دارند. قوس به طرف خارج در بین کمر و گردن با نام کیفوز شناخته می‌شود. هایپرکیفوز (کیفوز بیش از حد) به قوس بیش از حد ستون فقرات در ناحیه‌ی سینه گفته می‌شود. استخوان‌های مهره‌های ستون فقرات طبیعی به شکل بلوک‌های قرار گرفته در یک ستون می‌باشند. زمانی که فرد دچار هایپرکیفوز می‌شود این مهره‌ها بیشتر به شکل گوه تبدیل خواهند شد و مناطق فرورفته‌ی ستون فقرات نیز مسطح می‌شوند. در این حالت فرد دچار قوز یا گوژپشتی خواهد شد.

با وجود اینکه اکثر موارد کیفوز خفیف بوده و تنها نیازمند نظارت هستند، موارد شدید این عارضه می‌توانند ناتوان کننده باشند. کیفوز شدید ممکن است با درد و ناراحتی و حتی مشکلات تنفسی و گوارشی، ناهماهنگی‌های قلبی عروقی و آسیب‌های عصبی همراه باشد. این عارضه در شدیدترین انواع خود می‌تواند طول عمر فرد را نیز کاهش دهد. دکتر دهقان با معاینه‌ی فیزیکی و تصویربرداری از ستون فقرات، نسبت به سن،قد و وزن بیمار،حرکات اصلاحی مناسب و مؤثری را برای درمان و رفع قوز کمر به بیماران مبتلا به این عارضه توصیه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

انواع کیفوز


انواع کیفوز عبارت‌اند از:

کیفوز حالتی شایع‌ترین نوع کیفوز در کودکان و بزرگسالان می‌باشد. این عارضه در دوره‌ی نوجوانی و کودکی به دلیل قوز کردن ایجاد شده و می‌توان با اصلاح عضلات آن را رفع کرد. می‌توان با استفاده از یک برنامه‌ی بازتوانی عصبی عضلانی و یک برنامه‌ی ورزشی این کار را انجام داد. این نوع از کیفوز در بیماران مسن‌تر منجر به قوز دواگر شده و می‌تواند در زنان مسن زاویه‌ی انحراف اسکولیوز بیشتر از 40 درجه ایجاد کند. قوز کمر ممکن است تنها به دلیل سالخوردگی ایجاد شود ولی تقریباً در حدود یک سوم از شدیدترین موارد این عارضه در اثر تضعیف استخوان‌های ستون فقرات به دلیل پوکی استخوان و ترک خوردن و شکستن این استخوان‌ها ایجاد می‌شوند.

کیفوز شوئرمن نوع شدیدتری از این عارضه بوده و می‌تواند در برخی از موارد منجر به درد شود. این عارضه می‌تواند نقاط دیگری از ستون فقرات را نیز درگیر کند (معمولاً ناحیه‌ی سینه). این عارضه که بیشتر با نام بیماری شوئرمن شناخته می‌شود، شیوع بالایی در نوجوانان دارد. این عارضه در بین پسران بیشتر از دختران دیده می‌شود. فرد مبتلا به قوز شوئرمن نمی‌تواند به‌طور خودآگاه قوز خود را اصلاح کند چراکه رأس قوز ایجاد شده خمیده‌تر از حالت عادی است. فرد ممکن است در رأس قوز خود احساس درد کند که این درد با انجام فعالیت‌های فیزیکی و یا ایستادن و نشستن طولانی مدت تشدید می‌شود. سطح فعالیت این افراد به دلیل عارضه‌ی شوئرمن تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. در کیفوز حالتی مهره‌های ستون فقرات فرد و دیسک‌های بین مهره‌ای ظاهری سالم داشته و مشکل محسوسی در آن‌ها دیده نمی‌شود در حالی که در بیماری شوئرمن این مهره‌ها و دیسک‌ها حالتی غیرطبیعی داشته و معمولاً دیسک‌ها دچار فتق شده و یا مهره‌ها حالتی گوه شکل به خود گرفته‌اند. خستگی مفرط یکی از علائم بسیار شایع این عارضه است که دلیل آن فعالیت بسیار زیاد عضلات برای حفظ حالت بدن در موقعیت ایستاده یا نشسته می‌باشد. این عارضه معمولاً به صورت وراثتی ایجاد می‌شود و اکثر افرادی که برای درمان قوز کمر تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، به بیماری شوئرمن مبتلا هستند.

کیفوز مادرزادی ممکن است در تعداد کمی از نوزادان که ستون فقرات آن‌ها به‌طور صحیح در رحم مادر تشکیل نشده است دیده شود. مهره‌های کمر ممکن است تغییر شکل داده و یا به یکدیگر جوش بخورند و منجر به کیفوز پیشرونده در کودک شوند. ممکن است در مراحل اولیه‌ی بیماری، انجام عمل جراحی لازم باشد و با تحت نظر گرفتن عارضه به صورت مداوم می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد. البته تصمیم گیری برای انجام این عمل جراحی ممکن است کار بسیار دشواری باشد چراکه خطرات بالقوه‌ی زیادی برای نوزاد خواهد داشت. کیفوز مادرزادی ممکن است سنین نوجوانی نیز به‌طور ناگهانی بروز پیدا کند مخصوصاً در کودکان مبتلا به فلج مغزی و دیگر اختلالات عصبی.

کیفوز تغذیه‌ای ممکن است در اثر کمبودهای غذایی و سوءتغذیه بروز پیدا کند. این عارضه مخصوصاً در دوران کودکی و در اثر کمبود ویتامین D که منجر به نرمی استخوان می‌شود بروز پیدا می‌کند. در بیماری نرمی استخوان، ستون فقرات و اندام تحتانی کودک تحت فشار بدن وی دچار خمیدگی می‌شوند.

بدشکلی گیبوس نوعی کیفوز ساختاری است که در طی آن یک یا چند مهره‌ی کنار هم به شکل گوه تغییر شکل می‌دهند. بدشکلی گیبوس در اثر سل پیشرفته‌ی اسکلتی ایجاد شده و علت آن، تخریب بدنه‌ی مهره‌ها می‌باشد. این عارضه ممکن است سبب فشردگی نخاع و فلج اندام‌های تحتانی شود.

کیفوز پس از آسیب در اثر شکستگی‌های درمان نشده و یا بد درمان شده‌ی ستون فقرات ایجاد می‌شود.

تشخیص کیفوز


برای این کار انجام یک معاینه‌ی فیزیکی لازم است که در طی آن پزشک قد شما را اندازه گیری کرده و ممکن است از شما بخواهد تا به سمت جلو خم شوید در حالی که او از کنار به ستون فقرات شما نگاه می‌کند. قوس بخش فوقانی کمر ممکن است در این حالت بیشتر شود. پزشک رفلکس‌ها و قدرت عضلانی شما را نیز بررسی می‌کند. بسته به علائم عارضه ممکن است انجام عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس نیز برای تعیین شدت عارضه و تشخیص بدشکلی‌های مهره‌ها برای تعیین نوع کیفوز لازم باشد. در صورت نیاز به جزئیات بیشتر پزشک می‌تواند از سی‌تی‌اسکن استفاده کند.

در صورت مشکوک بودن به تومور یا عفونت ممکن است پزشک انجام اسکن MRI از ستون فقرات را تجویز کند. در این روش عکس‌برداری از امواج رادیویی و یک آهنربای بسیار قوی برای ایجاد تصاویر با جزئیات بالا از استخوان‌ها و بافت‌های نرم استفاده می‌شود. در صورت وجود هرگونه بی‌حسی و یا ضعف عضلانی، پزشک آزمایشات متعددی را توصیه می‌کند که می‌توانند چگونگی انتقال سیگنال‌های عصبی در بین نخاع و اندام‌ها را بررسی کنند. در صورت شدید بودن کیفوز، پزشک وجود اختلالات تنفسی که ممکن است در اثر قوس بیش از حد ستون فقرات ایجاد شوند را نیز بررسی می‌کند. همچنین ممکن است پزشک آزمایشاتی را برای شما تجویز کند که میزان ظرفیت ریه‌ها و سرعت تخلیه‌ی آن‌ها را اندازه گیری می‌کنند.

درمان کیفوز


درمان کیفوز به سن بیمار، علت بروز عارضه و اثرات آن بستگی خواهد داشت. کیفوز می‌تواند در برخی از افراد منجر به کمردرد و گرفتگی شود. موارد خفیف کیفوز ممکن است هیچ علامت محسوسی ایجاد نکنند. ازجمله روش‌های درمانی رایج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دارودرمانی

دارودرمانی

در بسیاری از افراد مسن، کیفوز نشانه‌ای از پوکی استخوان می‌باشد. داروهای پوکی استخوان می‌توانند به پیشگیری از ترک خوردگی‌های بیشتر ستون فقرات و درنتیجه جلوگیری از تشدید کیفوز کمک کنند.

بریس کمر و کفی طبی کفش برای اصلاح قوس ستون فقرات و تسکین درد

بریس کمر و کفی طبی کفش برای اصلاح قوس ستون فقرات و تسکین درد

بریس می‌تواند از ستون فقرات شما حمایت کرده و خطر بروز گرفتگی‌های عضلانی را نیز کاهش دهد. پزشکان معمولاً این روش را برای کودکان و نوجوانانی که بدن آن‌ها در حال رشد است توصیه می‌کنند که این افراد در بیشتر موارد به کیفوز شوئرمن مبتلا هستند. لازم است شما این بریس را برای ساعات تعیین شده‌ای در روز استفاده کنید و به‌طور منظم برای تنظیم مجدد بریس به پزشک مراجعه کنید. در اکثر موارد لازم است تا کودک تا زمان تکمیل دوره‌ی رشد خود و بلوغ کامل اسکلت بدن از بریس استفاده کند.

برای بزرگسالان که اسکلت آن‌ها به بلوغ کامل رسیده است، بریس نمی‌تواند از وقوع کیفوز جلوگیری کند ولی می‌تواند در تسکین درد مؤثر باشد. برای افرادی که طول پاهای متفاوتی دارند، وسایل طبی مثل کفی کفش می‌توانند در کاهش کمردرد مؤثر باشند.

نور خورشید و ویتامین D و غذاهای غنی از کلسیم برای درمان کیفوز ناشی از پوکی استخوان

در صورتی که کیفوز شما به دلیل پوکی استخوان ایجاد شده است، شما می‌توانید با درمان پوکی استخوان، این عارضه را به صورت ریشه‌ای تحت درمان قرار دهید. ازجمله روش‌های طبیعی برای این کار می‌توان به استفاده از کلسیم و ویتامین D از طریق رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید اشاره کرد.

 • غذاهای غنی از کلسیم مصرف کنید: گزینه‌های شما شامل شیر، ماست و محصولات لبنی مثل پنیر و همچنین لوبیا و حبوبات دیگر، میوه‌های خشک شده مثل انجیر، سبزیجاتی مثل اسفناج، کلم بروکلی، بامیه، آب پرتقال غنی شده، کنجد و غذاهای دریایی مثل ماهی خال دار و سالمون می‌باشند.
 • غذاهای غنی از ویتامین D مصرف کنید: مصرف ویتامین D از طریق رژیم غذایی خود را با استفاده از ماهی‌های چرب شامل ماهی خال دار، تون و سالمون و همچنین پنیر، جگر و زرده‌ی تخم مرغ افزایش دهید.
 • در معرض نور خورشید قرار بگیرید: با وجود اینکه شما می‌توانید ویتامین D موردنیاز خود را از طریق رژیم غذایی تأمین کنید، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از موثرترین روش‌ها برای تولید داخلی این ویتامین در بدن می‌باشد. می‌توانید زمانی که در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اید، ورزش‌هایی مثل پیاده روی را انجام داده و یا به سادگی در زیر نور بنشینید یا بخوابید. مدت‌زمان لازم برای این کار به رنگ پوست شما بستگی خواهد داشت. افرادی که رنگ پوست روشن‌تری دارند نسبت به افراد تیره به مدت‌زمان کمتری برای تولید ویتامین D از این روشن نیاز خواهند داشت. این زمان ممکن است بین 15 تا 20 دقیقه الی یک ساعت و حتی بیشتر متفاوت باشد.

فیزیوتراپی برای داشتن حالت مناسب بدن و تسکین درد

فیزیوتراپی برای داشتن حالت مناسب بدن و تسکین درد

ورزش درمانی و فیزیوتراپی برای بزرگسالان مبتلا به کیفوز اهمیت زیادی دارند. تحقیقات نشان داده‌اند که تقویت ستون فقرات و اصلاح حالت بدن می‌توانند در عرض 6 ماه اثرات مثبتی را بر روی بدن نشان داده و علائم کیفوز را بهبود بخشند. فیزیوتراپیست شما به همراه موارد دیگر، تمریناتی را به شما آموزش می‌دهد تا با استفاده از آن‌ها حالت بدن خود را به خوبی اصلاح کرده و آن را حفظ کنید. این تمرینات عبارت‌اند از:

 • تمرینات حالتی (پاسچرال)
 • تمرینات تنفس عمیق به منظور بهبود تنفس و افزایش ظرفیت تنفسی
 • تمرینات تحرک پذیری عمومی
 • تمرینات شانه و پا
 • سرفه کردن عمدی

خوابیدن بر روی شکم نیز به منظور کاهش فشار از روی ستون فقرات توصیه می‌شود

شنا کردن و تمرینات وزنه‌ای به منظور افزایش تحرک پذیری

شنا کردن و تمرینات وزنه‌ای به منظور افزایش تحرک پذیری

شنا کردن معمولاً گزینه‌ی مناسبی است. سطح بالایی از فعالیت را به صورت منظم داشته باشید تا تحرک پذیری شما تقویت شود. این فعالیت‌ها شامل تمرینات کششی و تقویتی کمر و عضلات مرکزی می‌باشند. پیلاتس و یوگا می‌توانند تأثیر مناسبی داشته باشند. تمرینات وزنه‌ای می‌توانند برای افرادی که به کیفوز ناشی از سالخوردگی و یا ناشی از پوکی استخوان مبتلا هستند بسیار مفید باشند.

یوگا برای اصلاح حالت بدن و تقویت عضلات کمر و مرکزی و استخوان‌ها

یوگا برای اصلاح حالت بدن و تقویت عضلات کمر و مرکزی و استخوان‌ها

یوگا توانایی اصلاح حالت بدن افراد مبتلا به کیفوز را دارد. یوگا با تقویت عضلات ستون فقرات و عضلات مرکزی و همچنین کشیدن عضلات شانه‌ها شما را قادر به اصلاح حالت بدن می‌سازد. یوگا می‌تواند به بهبود سلامت استخوان‌ها، تعادل، کاهش خطر زمین خوردن و رفع کیفوز در سالخوردگان که گروه سنی در معرض خطر برای کیفوز ناشی از سن و کیفوز ناشی از پوکی استخوان می‌باشند کمک کند.

ورزش درمانی برای کیفوز

خم کردن کمر به سمت عقب – با تکیه گاه

خم کردن رو به عقب کمر می‌تواند به تقویت رباط‌های جلوی ستون فقرات، عضلات سینه‌ای کوتاه شده و عضلات شکم در افراد مبتلا به کیفوز کمک کند. مراقب باشید که فشار بیش از حد به نواحی گردنی و کمری ستون فقرات وارد نکنید و این مناطق را بیش از اندازه خم نکنید. در عوض می‌توانید بر روی بخش میانی کمر متمرکز شوید. انجام تمرینات کششی برای مدت 2 دقیقه و یا بیشتر به منظور تقویت بافت‌های همبند گزینه‌ی مناسبی است. تمرینات زیر می‌توانند برای شما مفید باشند. مراقب باشید که فشار زیادی به بدن خود وارد نکنید و در زمان احساس درد انجام تمرین را متوقف کنید. در حال انجام این تمرینات شما باید بتوانید به آسانی نفس بکشید.

خم کردن کمر به سمت عقب – نشسته

برای انجام این تمرین:

 • بر روی زمین بنشینید و بخش میانی کمر خود را به یک صندلی تکیه دهید.
 • به سمت عقب خم شده و سر خود را به طرف پشتی صندلی ببرید.
 • از خم کردن بیش از حد گردن پرهیز کرده و سر خود را با دست و یا یک بالش کنترل کنید.
 • در حین انجام تمرین زانوهای خود را خم نگه دارید.
 • به مدت 2 تا 5 دقیقه در این حالت باقی بمانید و به تدریج این زمان را افزایش دهید.

سالاباسانا یا حرکت ملخ

برای انجام این تمرین:

 • بر روی یک تشک نرم بر روی شکم خود بخوابید و دست‌ها را در کنار بدن قرار دهید.
 • بینی و قفسه‌ی سینه‌ی خود را 7 تا 10 سانتیمتر از زمین بلند کنید.
 • استخوان لگن شما باید چسبیده به زمین باقی بماند – این کار به جلوگیری از خمیدگی بیش از حد بخش تحتانی کمر کمک می‌کند
 • سر و سینه‌ی خود را تنها تا جایی که راحت هستید به سمت بالا بیاورید.
 • به زمین زیر پای خود نگاه کنید و از نگاه کردن به دیوار روبرو خودداری کنید چراکه این کار می‌تواند منجر به خمیدگی بیش از حد کمر شما شود.
 • این حالت را به مدت چند ثانیه نگه داشته و به تدریج این زمان را به 30 ثانیه افزایش دهید. 3 تا 4 بار تکرار این حرکت در هر بار کافی خواهد بود.

تاداسانا یا حرکت کوه

این حرکت به شما کمک می‌کند تا از حالت بدن خود مطلع شده و عضلات خود را درگیر کنید. این تمرین تأثیر تمرینات خم کردن کمر به سمت عقب و حرکت ملخ را نیز خواهد داشت.

برای انجام این تمرین:

 • به سادگی بایستید و سر شست پاهای خود را در تماس با یکدیگر نگه دارید. سپس بین پاشنه‌های خود کمی فاصله بیندازید به‌طوری که انگشت دوم دو پای شما با یکدیگر موازی شوند.
 • مطمئن شوید که وزن شما به‌طور مساوی بر روی هر دو پا تقسیم شده است.
 • ران‌های خود را منقبض کرده و بخش فوقانی ران را کمی به طرف داخل بچرخانید.
 • اجازه دهید کتف‌های شما به کمر فشار وارد کنند. در ابتدا به حالت گشاده و سپس در حالت استراحت.
 • دست‌ها باید در کنار تنه‌ی شما آویزان باشند. تاج سر شما باید در وسط استخوان لگن قرار گرفته باشد.
 • باید کشیده شدن پاها به طرف پایین و ستون فقرات به طرف بالا را احساس کنید.
 • جایی که پتو یا صندلی در تمرینات قبل به کمر شما فشار وارد می‌کرد را به یاد آورده و از آن نقطه به بالا، کمر خود را بکشید. باید کشیده شدن دنده‌ها و باز شدن فضا برای ریه‌های خود را احساس کنید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است