درمان قولنج کمر(صدا دادن ستون فقرات) با درمان دستی پزشک

شکستن قولنج

همه ما به خوبی با شکستن قولنج آشنایی داریم. در اکثر موارد قولنج به بیماری کمر ارتباط دارد این در حالی است که صدای حاصل از شکستن قولنج دارای یک منبع طبیعی است و معمولاً همه افراد سالم نیز این مسئله را تجربه می‌‌کنند. در حقیقت موضوعی که به شکستن ارتباط دارد این است که در فاصله بین هر دو مهره فضای خالی وجود دارد که مایع سینوویال روی سر آنها را پوشانده است. در برخی شرایط فاصله اندازه این شکاف افزایش می‌یابد و در نتیجه از میزان فشار در این فضای خالی کاسته می‌شود که این امر باعث تشکیل حباب‌های کوچکی می‌شود و هنگامی‌که حرکت می‌کنیم این حباب‌ها می‌ترکند و ما صدای شبیه به شکستن را می‌شنویم. این مسئله زمانی قابل توجه است که به مدت طولانی در یک حالت ثابت قرار بگیریم رنگدانه که اولین حرکت خود را انجام می‌‌دهیم حباب‌های ایجاد شده می‌ترکند. در اکثر موارد صدای ناخوشایند حاصل از شکستن حباب‌ها یک دلیل کاملاً طبیعی دارد و جای هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت اما در صورتی که شما به صورت دائمی این صدا را می‌شنوید باید به پزشک خود مراجعه کنید و در این خصوص با او مشورت نمایید.

آیا شنیدن صدای مفاصل و مهره‌ها در هنگام کشیدن بدن یک مسئله طبیعی است؟

در اکثر موارد شنیدن صدای مفاصل و مهره‌ها در هنگام کشیدن بدن یک مسئله طبیعی است این امر بدین معنا است که مفصل یا مهره پس از نشستن به مدت طولانی کاملا آزاد شده‌اند. در حقیقت پزشکان توصیه می‌‌کنند که حداقل هر نیم ساعت یک بار از جای خود بلند شویم و بدن خود را کمی بکشیم. گاهی اوقات گفته می‌‌شود که شکستن مفاصل به ویژه انگشتان دست می‌تواند باعث بروز آرتروز شود. اگرچه بیماران مبتلا به آرتروز هنگام شکستن مفاصل دست یا پای خود درد بسیار زیادی را تحمل می‌کنند شکستن این مفاصل باعث بروز بیماری آرتروز نخواهد شد.

دکتر دهقان پس از تشخیص علل قولنج و یا صدا دادن ستون فقرات کمر، درمان دستی و حرکات اصلاحی و کششی مناسبی را برای بهبود این عارضه به بیماران توصیه می کند.برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

 

 علت قولنج ستون فقرات چیست؟

 قولنج کمر اغلب به علت یکی از موارد زیر رخ می‌دهد:

 رسوب نمک‌های کلسیم دار

 به عنوان یک قانون کلی به خاطر داشته باشید که نشستن به مدت طولانی به ویژه هنگام رانندگی و قولنج کردن کمر به علت افزایش رسوب نمک‌ها در سطح مهره‌ها ایجاد می‌شود. تشکیل و رسوب این نمک‌ها تحت تاثیر دو فاکتور مهم است که در بخش زیر به آنها اشاره می‌‌کنیم:

  • رژیم غذایی: مصرف مقدار زیادی آرد، چربی، پروتئین، و غذاهای شور و پرنمک باعث می‌شود بدن انسان نتواند این حجم بسیار زیاد از نمک را پردازش کند. در نتیجه نمک اضافی به تدریج در بدن انباشته می‌‌شود و پس از مدتی باعث قولنج در مفاصل و ستون فقرات می‌شود.
  • ژنتیک: برخی از افراد در سطح ژنتیکی بیشتر از دیگران در معرض متابولیسم نامناسب قرار دارند و در این حالت فقط بخش کمی از مواد و ترکیباتی که وارد بدن می‌شوند پردازش و مصرف می‌شوند در نتیجه این افراد باید به میزان مصرف نمک مصرفی خود دقت کنند.

 آسیب شناسی اجرای رباطی ــ مفصلی

 قولنج کمر می‌‌تواند باعث ایجاد برخی اختلالات، بیماری‌ها، و ضایعات ستون فقرات شود که با تخریب و تحلیل رفتن مفاصل ارتباط دارند. در اکثر موارد این عارضه زمانی رخ می‌‌دهد ستون مهره‌ها دچار بیرون زدگی، دیسک بین مهره‌ای، آسیب دیدگی، استئوکندریت، و قوز کمر شوند یا کمر دچار ضرب دیدگی و کبودی شده باشد. حالت نامناسب بدن هنگام نشستن، نداشتن تحرک، برداشتن اشیاء سنگین، و راه رفتن روی پاشنه از جمله فاکتورهایی هستند که بر ستون فقرات تاثیر می‌گذارند. با بالا رفتن سن احتمال بروز این مسائل بیشتر خواهد شد. اما معمولاً با بالا رفتن سن، افراد به سلامت خود بیشتر توجه می‌کنند و از خود این سوال را می‌‌پرسند که چرا معمولاً دچار قوز کمر می‌شوند و سایر علائم دردناک را در کمر خود احساس می‌کنند. به همین دلیل اهمیت دادن به وضعیت بدن و نحوه نشستن در تمام سنین اهمیت زیادی دارد تا بتوان از بروز برخی اختلالات در آینده جلوگیری کرد.

 قولنج کمر چگونه تشخیص داده می‌شود؟


قولنج کمر چگونه تشخیص داده می‌شود

 برای تشخیص علت اصلی بروز قولنج کمر باید به پزشک مراجعه کنید تا به طور کامل شما را معاینه نماید. هنگامی‌که به پزشک مراجعه می‌کنید به طور دقیق و کامل در خصوص همه علائم خود با او صحبت کنید. در تشخیص علت قولنج کمر برخی از اطلاعات از قبیل تعداد دفعاتی که صدای قولنج شنیده می‌شود، شرایطی که باعث شنیده شدن صدای قولنج می‌شود، همراه بودن صدای قولنج با احساس درد، و مواردی مشابه نکات ذکر شده اهمیت زیادی دارد. پزشک پس از تحلیل و بررسی اطلاعات ضروری و بر اساس نتایج به دست آمده می‌‌تواند فاکتورهایی که باعث تشدید صدای قولنج می‌شوند را شناسایی کند و در صورت لزوم درمان مناسبی را انتخاب نماید.

 شنیدن صدای کمر در هنگام ورزش کردن


 اگر شما ورزش می‌کنید و گاهی اوقات هنگام انجام دادن تمرینات ورزشی متوجه صدای ستون فقرات خود می‌شوید به خاطر داشته باشید که علت بروز این مسئله به شرایط تمرینات جسمانی که انجام می‌‌دهید بستگی دارد. این امر به انجام دادن برخی از تمرینات ورزشی پیچیده مربوط است که انجام دادن آنها باعث کشیدگی نقاط خاصی از ستون فقرات می‌‌شود که با صدا همراه است.

 اگرچه شکستن قولنج کمر یک پدیده بی‌خطر است سعی کنید تا حد امکان برای انجام این کار از کسی کمک نخواهید


 هنگامی‌که به شکستن قولنج کمر خود می‌‌پردازید احتمال آسیب رساندن به مهره بسیار کم است زیرا شما به صورت غریزی قصد دارید از خود در برابر آسیب دیدگی محافظت کنید. اما هنگامی‌که فرد دیگری این کار را برای شما انجام می‌دهد فشار بسیار زیادی به بدن شما وارد خواهد شد یا آن که بدن شما در جهات مختلف و با زاویه شدید حرکت خواهد کرد. در این حالت احتمال آسیب دیدگی بدن بسیار زیاد خواهد بود. اما مراجعه به مطب پزشک یا مطب متخصص فیزیوتراپی یک مقوله کاملا متفاوت است و می‌توان تحت نظر یک پزشک با تجربه فرایند درمان دستی را به صورت یک کاری را انجام داد زیرا درمان دستی یکی از چندین ابزار تخصصی برای درمان درد مزمن کمر است. به خاطر داشته باشید که مراجعه به یک فرد باتجربه که مورد تایید وزارت بهداشت است و توانایی انجام درمان دستی را دارد اهمیت بسیار زیادی می‌یابد زیرا درمان دستی باید به صورت آرام و به دور از هرگونه تهاجم انجام شود در غیر این صورت می‌تواند باعث بروز آسیب دیدگی شود. در برخی موارد بسیار نادر این وضعیت می‌تواند باعث بروز سکته شود بنابراین باید به فردی مراجعه کنید که توانایی و تخصص لازم را برای انجام کار و هدف مورد نیاز شما داشته باشد. هنگامی‌که به پزشک مراجعه می‌کنید به طور کامل به ارزیابی شما می‌پردازد و با شما در خصوص روش‌های درمانی بالقوه صحبت می‌کند سپس فرآیند درمان دستی را آغاز خواهد کرد. اگر شما با روش های درمان دستی آشنایی دارید و دارای تخصص لازم است و هنگام انجام آنها روی خود هیچ گونه صدایی را نشنیدید این امر به معنای ناکارآمد بودن روش درمانی شما نیست. اغلب کشیدن کمر در کنار ماساژ و به حرکت در آوردن عضلات و بافت های نرم بدن یک ترفند عالی برای تسکین درد و رفع ناراحتی است. در نهایت اگر هنگامی‌که قولنج کمر خود را شکستید و احساس بهتری داشتید می‌توانید مجدداً این کار را ادامه دهید. اما به خاطر داشته باشید که درخواست از دیگران برای راه رفتن روی کمر شما، چرخش گردن یا هر کار دیگری که باعث شکستن قولنج شود در زمره روش های پرخطر قرار دارند.

 روش های پیشنهادی برای درمان قولنج کمر شامل چه مواردی است؟


 درمان قولنج کمر با شناسایی علت بروز آن شروع خواهد شد. در صورتی که پزشک در هنگام انجام معاینه جسمانی متوجه شود که یک فرایند منفی در ستون فقرات در حال شکل‌ گیری است به درمان آن می‌‌پردازد و شما دیگر صدای ناخوشایند کمر خود را نخواهید شنید. اما در صورتی که قولنج در ستون فقرات دارای ماهیت طبیعی باشد نیازی به درمان نخواهید داشت.

 روش های درمان عمومی قولنج کمر شامل چه مواردی است؟

 در صورتی که دچار قولنج کمر هستید به توصیه‌های زیر توجه کنید:

  • رژیم غذایی خود را بررسی کنید. میزان مصرف غذاهای شور و چرب را کاهش دهید یا به طور کامل آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید و از میوه و سبزیجات سالم و تازه استفاده کنید.
  • به انجام ژیمناستیک بپردازید زیرا ژیمناستیک یک روش درمانی موثر برای رفع درد و ناراحتی کمر است. بنابراین انجام دادن تمرینات ورزشی خاص می‌تواند به شما کمک کند.
  • از ماساژ درمانی بهره بگیرید. امروز سالن‌های ماساژ متعددی وجود دارد که شما می‌توانید برای لذت بردن از یک ماساژ کامل، مشاهده آثار مثبت حاصل از آن روی بدن، بهبود وضعیت عمومی سلامت، و رفع خستگی و استراحت عضلات بدن خود این مراکز مراجعه کنید.

 تمرینات کششی به تسکین درد کمر کمک می‌کنند


 صرف نظر از شنیدن صدای شکستن قولنج، تمرینات کششی مخصوص کمر یک روش مناسب برای تسکین درد کمر و جلوگیری از بروز آسیب دیدگی‌های بیشتر است. تمرینات کششی می‌توانند با رفع تنش، به افزایش انعطاف پذیری، و قدرت و توان عضلاتی که از ستون فقرات محافظت می‌کنند، کمک نمایند. شما می‌توانید برخی از تمرینات کششی ساده از قبیل فشرده شانه‌ها به هم و کشش چرخش قسمت پایین کمر در حالت نشسته را به راحتی در محل کار و پشت میز خود انجام دهید. تمرینات یوگا بر انجام تمرینات کششی و قدرتی تمرکز دارد و می‌تواند یک روش مناسب و عالی برای افرادی باشد که از درد کمر رنج می‌برند. حالت گربه، حالت مار کبرا، و حالت زانو به سینه از جمله تمرینات کششی سودمند یوگا برای کمر محسوب می‌شوند. اگر شما دچار آسیب دیدگی جدی کمر شده‌اید یا سابقه جراحی یا پوکی استخوان دارید باید قبل از انجام هرگونه تمرین کششی مخصوص کمر با پزشک خود مشورت کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است