درمان پارگی و فتق دیسک کمربعلت فشار و آسیب بیش از حد در ستون مهره

درمان پارگی و فتق دیسک کمربعلت فشار و آسیب بیش از حد در ستون مهره

دیسک در بین دو مهره‌ی بالا و پایین قرار می‌گیرد. عملکرد دیسک در هنگام راه رفتن، پریدن و هرگونه حرکتی در ستون مهره‌ها، مانند یک ضربه‌گیر یا جذب کننده شوک می‌باشد. کمردرد همیشه از آسیب در دیسک‌ها، عصب‌ها، عضلات، رباط‌ها، استخوان‌ها و مفاصل ناشی ی شود. بیرون‌زدگی و فتق دیسک، شایع‌ترین علت بروز درد پایین کمر و پادرد در همه‌ی سنین می‌باشد. دررفتگی اندک دیسک معمولاً بدون هیچ علائم و نشانه‌ای رخ می‌دهد. ماده‌ی ژلاتینه ای ضخیم و نرم داخل دیسک را هسته دیسک (نوکلئوس پالپوزوس) می‌نامند. بافت فیبروز سخت هم‌مرکز خارجی که نوکلئوس پالپوزوس را می‌پوشاند، آنولوس فیبروز خارجی نامیده می‌شود. بیرون آمدگی دیسک، یک پیش‌آمدگی یا برآمدگی در کانال نخاعی است و یا شامل شکل‌گیری یک نوکلئوس پالپوزوس ژلاتینه نرم می‌شود درحالی‌که آنولوس فبیروزی که دیسک را می‌پوشاند، سالم باقی می‌ماند.

فورامن (سوراخ) کمری یک تونل استخوانی میانی است که عصب نخاعی از آن می‌گذرد و کانال نخاعی در یک سر پایینی طناب نخاعی و قسمت دم اسب (Cauda equina) انطباق می‌یابد. دم اسب (Cauda equina) یک دسته تشکیل‌شده از چند عصب است که در زیر مهره‌ی کمری دوم قرار دارد. وقتی بیرون آمدگی دیسک متوسط یا بزرگ در فورامن رخ می‌دهد، باعث فشردگی یا دردناک شدن ستون فقرات می‌شود. اگر برآمدگی دیسک کم باشد، ممکن است هیچ علائمی در بیمار مشاهده نشود و این بیرون‌زدگی موجب فشردگی یا تحریک عصب نخاعی نخواهد شد. کانال نخاعی قطر و فضای زیادی دارد. برآمدگی یک دیسک بزرگ در کانال نخاعی ممکن است منجر به فشردگی یا تحریک قسمت دم اسب (Cauda equina) (اعصاب واقع در کانال نخاعی) شود. برآمدگی یک دیسک بزرگ در کانال نخاعی همچنین منجر به تنگی کانال نخاعی خواهد شد. برآمدگی یک دیسک کوچک یا متوسط در کانال نخاعی اغلب باعث بروز علائمی نخواهد شد.

اگر سبک و نوع زندگی‌تان، شمارا بر آن می‌دارد تا فشار زیادی روی کمرتان وارد کنید، مانند فعالیت‌های ورزشی، وظایف شغلی یا حتی بچه‌داری (بلند کردن و زمین گذاشتن کودک)، باید سعی کنید فشار وارده از این کارها را روی بدنتان به حداقل برسانید. اگر استراحت نکنید و خود را از عوامل خطری که در وهله‌ی اول منجر به آسیب دیسک کمر می‌شوند دور نگه ندارید، شانس برگشت آسیب دیسک بسیار اندک خواهد بود. دکتر دهقان پس از بررسی علائم و علل گوناگون پارگی و آسیب دیسک کمر، روش‌های درمانی مؤثری ازجمله فیزیوتراپی، لیزر درمانی، ماساژ و انواع تزریقات داخل ستون فقرات را برای کاهش درد و تورم دیسک به بیماران مبتلابه این عارضه توصیه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علت‌های آسیب دیسک کمر چیست؟


آسیب‌های دیسک (فتق و پارگی) می‌توانند بنا بر علل متعددی به وجود بیایند، ازجمله فرسودگی و ساییدگی ناشی از پیری، آسیب به کمر، قرارگیری بدن در وضعیت نادرست، چاقی مفرط، زوال کلی، کفش نامناسب و برخی حرکات خطرناک.

آسیب به ستون فقرات

اگر هرگونه آسیب و صدمه به کمرتان وارد شود، خارج از فشار و تنش عادی که در کارهای روزمره و ورزش وارد می‌شود، ممکن است حرکات یک دیسک بین مهره‌های کمرتان به‌طور قابل‌توجهی افزایش بیاید و این امر می‌تواند منجر به بیرون‌زدگی دیسک و درنتیجه ممکن است منجر به فتق دیسک شود

وضعیت قرارگیری بدن

قرارگیری بدن در وضعیت نامناسب می‌تواند بیشترین نقش را در آسیب به دیسک کمر داشته باشد، زیرا این وضعیت می‌تواند فشارثابت و دائمی را روی بدنه‌ی خارجی یک دیسک وارد کند و درنتیجه منجر به تغییر شکل آن برای مدتی طولانی شود. وقتی این فشار برداشته شود، دیسک نمی‌تواند برای همیشه به فرم اصلی خود بازگردد. این وضعیت به‌مرورزمان باعث بیرون آمدگی و فتق دیسک کمر خواهد شد.

فرآیند پیری

با بالا رفتن سن، بدن شما به طرق مختلفی فرسایش و زوال می‌یابد و این وضعیت شامل دیسک‌های موجود در بین مهره‌های کمر نیز می‌شود. علاوه بر این، مقدار آب موجود در بدن شما و در آن دیسک‌ها، به‌مرورزمان، شروع به کاسته شدن می‌کنند. بدون وجود آبی که باعث حالت پر و بادکرده بودن آن‌ها می‌شود، دیسک‌ها به‌تدریج صاف‌تر و برای حرکت کردن، آسیب دیدن و التهاب مستعدتر می‌شوند. این فرآیند تدریجی ممکن است ده‌ها سال طول بکشد، البته این اتفاق ممکن است برای هرکسی به‌طور ناگهانی رخ دهد.

انتخاب کفش

باآنکه کف پاهایتان فاصله زیادی از ستون فقراتتان دارند، می‌توانند تأثیری جدی بر هر قدمی که برمی‌دارید و فشارثابتی که روی مهره‌های کمرتان وارد می‌کنید داشته باشند. پوشیدن کفش‌هایی که سطح اتکاء ضعیفی دارند یا کفش‌هایی که بسیار بزرگ یا بسیار کوچک و تنگ هستند، باعث می‌شود که روزانه به دیسک‌های کمرتان آسیب وارد شود و درنتیجه خطر بروز آسیب جدی را برای شما افزایش خواهد داد.

حرکات خطرناک

مشاغل بخصوصی که نسبت به کارهای دیگر به تحرک بیشتری نیاز دارند و بسیاری از مشاغل صنعتی، سطوح بالاتری از بیماران آسیب دیسک را در برمی‌گیرند. اگر به کاری مشغول هستید که لازم است دائماً چیزهایی را بردارید، فشار بیاورید، حمل کنید یا بپرید، فشار زیادی را به روی دیسک‌هایتان وارد می‌کنید و باید مراقب باشید که به کمرتان استراحت بدهید تا مهره‌ها بتواند خود را بازیابی و ترمیم کنند.

زوال کلی

هرروز که در خیابان راه می‌روید، خریدهای مایحتاجتان را حمل می‌کنید، کودکتان را بغل می‌کنید، می‌دوید یا خانه را تمیز می‌کنید، مدام دارید فشاری را به کمرتان وارد می‌کنید. فسردگی و ساییدگی عمومی، امری اجتناب‌ناپذیر در زندگی‌مان می‌باشد که می‌تواند منجر به فرسایش و زوال تدریجی بدنه‌ی خارجی دیسک کمرتان گردد.

چاقی

اگر اضافه‌وزن دارید، باید برای نگه‌داشتن و تحمل کردن وزن اضافی، فشار زیادی را به بدنتان – به پاها، فاصل و ستون فقرات- وارد می‌کنید. اگر فرم بدن شما به‌طور طبیعی بزرگ نباشد تا بتواند این وزن اضافی را تحمل کند، فشار بیشتری به کمر و دیسک‌ها وارد خواهد شد و به همین خاطر است که دررفتگی یا بیرون‌زدگی دیسک معمولاً در افراد چاق مشاهده می‌شود.

علائم دیسک کمر

علیرغم اینکه برخی افراد در هنگام بیرون آمدگی و فتق دیسک کمرشان، علائمی مشاهده نمی‌کنند، اما برخی از علائم رایج این عارضه شامل انواع مختلفی از احساس گزگز شدن و بی‌حسی در ناحیه گردن، درد در کمر و اسپاسم عضلانی می‌باشند.

بی‌حسی و گزگز کردن

احساس گزگز شدن و بی‌حس شدن در دست‌ها، گردن، پاها یا اندام‌های تحتانی می‌تواند نشانه‌ی این باشد که یکی از دیسک‌های ستون فقرات شما بیرون زده است. اگرچه این احساس ممکن است خفیف باشد، فشار روی آن قسمت از ستون فقرات می‌تواند موجب آسیب جدی به عضله و ناتوانی در راه رفتن عادی یا انجام برخی حرکات گردد. اگر برای بیش از یک روز دچار این نوع علائم هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

درد

وقتی مایع میانی یک دیسک به بیرون از ستون فقرات رانده شود، می‌تواند روی عصب‌های مجاور فشار وارد کند و ممکن است منجر به بروز درد و التهاب گردد. این درد از نقطه‌ای که فشار وارد می‌شود به ناحیه شکم و زیر شکم گسترش می‌آید و نیز تا حدی می‌رسد که بیمار ناچار به مراجعه به پزشک خواهد شد و پزشک می‌تواند تشخیص دهد که این درد از مشکلی جدی‌تر ناشی شده است یا خیر.

اسپاسم عضلانی

گروهی از رشته‌های عصبی واقع در ستون فقرات، مسئول کنترل عضلات بسیار زیادی از بدن و عملکرد حرکتی‌تان می‌باشند، بنابراین وقتی فشاری به خاطر بیرون آمدگی دیسک ایجاد می‌شود، این فشار می‌تواند منجر به اسپاسم های عضلانی در پاها و باسن شود. این اسپاسم معمولاً نشانه‌ای از آسیب دیسک پایین کمر باشد و می‌تواند منجر به بروز علائمی شود که می‌توانند شامل علائمی از بی‌اختیاری ادرار گرفته تا دردهای تیرکشیده در پاها باشند.

بررسی‌ها و معایناتی برای تشخیص آسیب دیسک کمر


آسیب دیسک (بیرون آمدگی، فتق و پارگی) از طریق روش‌های زیر قابل‌تشخیص است:

 • ام آر آی (MRI):
  • یک معاینه‌ی مطمئن برای تشخیص بیرون آمدگی دیسک کوچک و بزرگ می‌باشد.
 • آزمایش سدیمانتاسیون (رسوب‌گیری):
  • در بیمارانی که سابقه‌ی بین آمدگی و فتق دیسک دارند، نرمال است.
  • در بیمارانی که سابقه‌ی روماتیسم مفصلی یا آرتروز پسوریاتیک دارند، بالا می‌رود.
 • پروتئین واکنشگر با ماده سی (CRP: C- Reactive):
  • در بیمارانی که سابقه‌ی بین آمدگی و فتق دیسک دارند، نرمال است.
  • در بیمارانی که سابقه‌ی روماتیسم مفصلی یا آرتروز پسوریاتیک دارند، بالا می‌رود.
 • آزمایش تعداد گلبول‌های سفید خون:
  • در بیمارانی که سابقه‌ی بین آمدگی و فتق دیسک دارند، نرمال است.
  • در بیمارانی که سابقه‌ی روماتیسم مفصلی یا آرتروز پسوریاتیک دارند، بالا می‌رود.
 • عکس رادیولوژی:
  • در بیمارانی که سابقه‌ی بین آمدگی و فتق دیسک دارند، نرمال است.
  • نتیجه غیرعادی عکس رادیوگرافی در بیماری دژنراتیو دیسک و سرخوردگی مهره‌ها (spondylolisthesis)
 • سی‌تی‌اسکن:
  • بیرون‌زدگی یک دیسک کوچک ممکن است در یک تصویر سی‌تی‌اسکن قابل‌مشاهده نباشد، ولی اندازه‌های متوسط تا بزرگ این دیسک‌ها از این طریق دیده می‌شوند.
 • پرتونگاری از نخاع (عکس مغز تیره):
  • پرتونگاری از نخاع یا میلوگرام، در گذشته رایج‌ترین و پرکاربردترین روش آزمایش قبل از انجام جراحی کمر بود.
  • در حال حاضر به خاطر کاربرد بیشتر ام آر آی، کاربرد میلوگرام کمتر شده است.
  • پرتونگاری نخاع یا مغز تیره، یک روش عکس‌برداری اشعه‌ی ایکس است که در طی آن یک رنگینه ی مات پرتو (پرتو بند) مستقیماً به کانال نخاعی تزریق می‌شود.
  • میلوگرام یا پرتونگاری نخاعی، اطلاعات دقیق و معتبری را از بیرون آمدگی دیسک نسبت به عکس‌برداری رادیولوژی ارائه خواهد داد.
 • نوار عصب و عضله (EMG):
  • نوار عصب و عضله یا EMG  برای ارزیابی آسیب عصبی و رادیکولوپاتی (آسیب کلی به ریشه عصب) انجام می‌شود.
 • اسکن استخوانی:
  • اسکن استخوانی همیشه نتیجه عادی را نشان می‌دهد مگر آنکه بیمار همراه با سیب دیسک کمر، دچار پوکی استخوان یا آرتروز مفصلی-استخوانی باشد. این اسکن استخوانی، میزان و غلظت کلسیم در استخوان‌ها را اندازه‌گیری می‌کند و به تشخیص تومور استخوانی، شکستگی فشاری و پوکی استخوان کمک خواهد کرد.
 • آزمایش تراکم استخوانی:
  • نتیجه‌ی بررسی و مطالعه‌ی تراکم استخوانی نرمال خواهد بود مگر آنکه بیمار دچار پوکی استخوان باشد.

درمان دررفتگی و فتق دیسک کمر


طبق توصیه‌ی پزشکان، درمان‌های زیر می‌توانند در کاهش درد ناشی از دیسک کمر مؤثر واقع شوند:

درمان با یخ

اغلب اوقات، ساده‌ترین راه بهترین راه می‌باشد؛ یخ می‌تواند موجب کاهش التهاب ایجادشده در اطراف یک دیسک بیرون آمده شود که می‌تواند درد را کاهش دهد و به برگشت دیسک به محل عادی خود کمک کند.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)، برای التهاب عصب نخاعی ناشی از تحریک و عصب نخاعی تحت‌فشار تجویز می‌شوند. این داروها از بدتر شدن التهاب جلوگیری می‌کنند. آسپرین، ایبوپروفن (Motrin, Advil) و ناپروکسن (Aleve) ازجمله‌ی این داروها هستند.

درمان‌های مداخله‌ای برای کاهش درد

درمان‌های مداخله‌ای برای کاهش درد

این نوع درمان می‌تواند شامل تزریق‌های مختلفی به کمر باشد:

 • تزریق ترانس لامینار داروی کورتیکوستروئید به کمر: تزریق کورتیکوستروئید به کمر به درمان التهاب دیسک و عصب کمک خواهد کرد.
 • تزریق کورتیکوستروئید کودال: تزریق کودال کمری، گزینه‌ی دیگری برای تکنیک تزریق داروهای کورتیکوستروئید در ناحیه‌ی کمر می‌باشد.
 • تزریق ترانسفورامینال اپیدورال استروئید: تزریق اپیدورال ترانسفورامینال، یک تزریق کورتیزون با هدفی مشخص‌تر در دیسک بیرون آمده و عصب تحریک‌شده است.

درمان دستی

درمان دستی

درمان دستی و مانوپولاسیون ستون فقرات برای درمان بیرون آمدگی دیسک‌های کوچک و متوسط مفید است. درصورتی‌که کاهش درد حاصل از این درمان رضایت‌بخش بوده باشد، این نوع درمان می‌تواند مانع از انجام درمان‌های تهاجمی مانند درمان مداخله‌ای درد و جراحی شود. پزشکان علاوه بر مانوپوبلاسیون و درمان دستی، از طب سوزنی  نیز استفاده می‌کنند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی ، از راه لایه‌های سطحی و عمیق‌تر عضلات و بافت‌های پیوندی به تسکین درد کمک می‌کند. ماساژ کم می‌کند تا جریان خون به عضلات بهتر صورت گیرد و نیز اسپاسم عضلاتی کاهش یابد.

درمان الکتریکی

درمان الکتریکی

دستگاه TENS (مخصوص درمان الکتریکی)، پالس‌های الکتریکی کوچکی را از طریق الکترودهایی که روی پوست قرار می‌گیرند به بدن انتقال می‌دهد. دستگاه تنس باعث القای عملکرد تولید اندوسرین ها (غدد درون‌ریز) می‌شود. اندوسرین، مانع از برگشت سیگنال‌های درد به مغز می‌شود.

مگنت تراپی

مگنت تراپی

در درمان مگنت تراپی ، میدان مغناطیسی از طریق قرارگیری آهنرباهایی روی قسمت بخصوصی از ناحیه‌ی پایین کمر ایجاد می‌شود و درنتیجه در برخی از بیماران باعث کاهش درد و اسپاسم عضله خواهد شد. مگنت باعث بهبود جریان خون در بافت‌های زیرپوستی می‌شود، البته روی عضلات، تاندون با بافت‌های نرم زیرین تأثیر نخواهد داشت.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

یکی از روش‌های جدید، لیزر تراپی  است که می‌تواند به کاهش التهاب اطراف دیسک بیرون آمده و آسیب‌دیده بدون نیاز به جراحی تهاجمی کمر کمک خواهد کرد و با هزینه‌ی کمتر و تأثیر مشابهی می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در کاهش خطر آسیب‌های بیشتر برای بیمار داشته باشد. پزشک همچنین ممکن است برای کاهش التهاب و پایین آمدن جریان خون، از روش شاک ویو تراپی استفاده کند.

اوزون درمانی

اوزون درمانی

اوزون درمانی درمانی دیگر برای دیسک کمر است که کم تهاجم و درعین‌حال بسیار مؤثر است. اوزون، یک فرم الوتروپیک ناپایدار از اکسیژن است و این درمان از ماهیت شیمیایی اوزون برخوردار است که این درمان را از دو طریق تأثیرگذار می‌کند:

 • اولاً، اوزون هسته‌ی داخلی نرم را با تخریب موادی بنام پروتئوگلیکانهای موجود در آن جمع می‌کند. این مواد مسئول نگه‌داشتن آب در هسته‌ی داخلی و برآمدن بودن آن هستند.
 • دوما، اوزون با کاهش دادن مؤلفه‌های التهابی در دیسک درر رفته، باعث کاهش التهاب و درد ناشی از آن می‌شوند.

 درمان prp

درمان prp

خون شما از ترکیبی از سلول‌های سفید و قرمز، پلاکت و پلاسما تشکیل‌شده است. پلاکت‌ها با کمک به لخته شدن خون و جذب کردن بخش‌های سلول‌های بنیادی به آن، به تسکین بدنتان کمک می‌کنند. این پلاکت‌ها حاوی مقدار فراوانی از فاکتورهای رشد هستند که به تحریک فرآیند تسکین طبیعی بدنتان کمک خواهند کرد. درروش درمان پی آر پی (prp)، پلاسمایی که سرشار از پلاکت می‌باشد تفکیک سازی و سپس غلیظ می‌شود و سپس پزشک آن را به ناحیه آسیب‌دیده‌ی شما منتقل می‌کند. این پلاسما از خون خود شما گرفته می‌شود و درنتیجه هیچ جای نگرانی برای بروز واکنش‌های آلرژیک بالقوه وجود ندارد.

ورزش‌هایی برای دیسک کمر

برخی از بهترین ورزش‌ها برای افراد مبتلابه پارگی و فتق دیسک کمر عبارت‌اند از:

 • پیاده‌روی و شنا: بجای ورزش‌هایی مانند دویدن یا انجام ورزش‌های جدی‌تر، ورزش‌های کم‌فشار مانند پیاده‌روی بسیار توصیه می‌شوند.
 • پیلاتس: پیلاتس و یوگا، دو ورزش عالی برای کسانی هستند که از مشکل دیسک کمر رنج می‌برند. این تمرینات کششی باعث بهبود میزان انعطاف‌پذیری و نیز کاهش التهاب در ستون فقراتتان خواهد شد.
 • تمرینات کششی: انجام کشش بیشتر قبل از شروع فعالیت‌های روزانه یا کارهای کمی سنگین‌تر لازم است. این کار عضلات واقع در کمرتان را گرم می‌کند و انعطاف‌پذیری کمر را افزایش می‌دهد که منجر به کاهش میزانی از تنش و فشار در دیسک آسیب‌دیده خواهد شد.

جراحی

تقریباً در 10 درصد از موارد ابتلا به دیسک کمر، روش‌های غیر جراحی نمی‌تواند به‌تنهایی تأثیری داشته باشند و برای جلوگیری از خطر فتق و پارگی ناگهانی دیسک، از روش جراحی استفاده خواهد شد. اگرچه این روش می‌تواند مؤثر واقع شود، جراحی باز روی کمر می‌تواند خطرات بسیاری را همراه داشته باشد و مدت‌زمان بهبودی و نقاهت بعدازاین عمل می‌تواند بسیار هزینه‌بر باشد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است