درمان پا درد با روش های درمانی جامع و بدون دارو:طب فیزیکی و ورزش

پادرد یا آسیب‌دیدگی پا، شایع‌ترین درد و ناراحتی در میان افراد می‌باشد و علت‌های بسیاری دارد. تشخیص دقیق علت پادرد و آسیب‌دیدگی پای شما حائز اهمیت است که درنتیجه‌ی آن، درمان مناسبی را می‌توان با توجه به علت آن به کار برد.

پادرد مشکلی بسیار شایع است. این درد و آسیب می‌تواند درنتیجه‌ی آسیب‌های ورزشی، آسیب‌هایی در کار یا کارهای روزانه‌ای که پا در آن‌ها به‌کاربرده می‌شود.

برای درمان و کنترل درد پا، تشخیص دقیق و صحیح، امری بسیار مهم و ضروری است. پادرد می‌تواند ناشی از صدماتی به عضلات موضعی، تاندون‌ها یا مفاصل باشد. همچنین ممکن است دردی ارجاعی از مفاصل پایین کمر باشد.

اگر زود و به‌موقع برای درمان اقدام کنید، درد و آسیب‌دیدگی پا می‌تواند نسبت به روش‌های فیزیوتراپی واکنش خوبی نشان دهد. پس درصورتی‌که دچار درد پا هستید، لطفاً برای مراجعه به پزشک درنگ نکنید. آن را به تأخیر نیندازید. بسیاری از مشکلات و آسیب‌های پا درصورتی‌که به‌غلط تشخیص داده شوند یا به‌موقع تحت درمان قرار نگیرند، ممکن است چند ماه یا حتی چند سال طول بکشد تا بهبود یابند.

برای درمان سریع درد پا، باید از علت بروز آن اطلاع یافت. درمان پادرد کلاً به علت اصلی آن بستگی دارد. به‌طور مثال، بسیاری از علل حاد پادرد را می‌توان با روش‌ها و مراقبت‌های خانگی درمان کرد. این درمان‌ها در ابتدا شامل استراحت و سپس گرما و سرما درمانی، استفاده از باندهای کشی یا ساق‌بندهای طبی و استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می‌باشند. برای موارد خفیفی از رگ به رگ شدن و کشیدگی‌ها، اغلب به همه‌ی روش‌هایی برای درمان مؤثر درد نیاز است. درصورتی‌که دچار درد شدید و دائمی در پا شده‌اید، حتماً به یک پزشک مراجعه کنید. اگر پایتان دچار بریدگی و زخم عمیقی شده است، پای شما سرد و رنگ‌پریده شده است یا آسیب پایتان موجب شده که نتوانید بایستید یا راه بروید، فوراً به پزشک یا بخش اورژانس مراجعه کنید.
کلینیک طب فیزیکی دکتر دهقان با بررسی علت آسیب و درد در پا، روش‌های درمانی فیزیوتراپی، شاک ویو، لیزر و حرکات اصلاحی را برای تسکین و بهبود درد بیماران تجویز می‌کند. برای دریافت نوبت جهت درمان درد پا با شماره تلفن‌ 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علت‌ها


ازآنجایی‌که پادرد مقوله‌ای بسیار گسترده است، می‌تواند براثر مشکلات یا موقعیت‌های متعددی بروز کند. پادرد در میان افرادی که ورزش می‌کنند شایع است یا می‌تواند بعد از یک سانحه‌ی رانندگی رخ دهد. مشکلات و بیماری‌هایی مانند آرتروز یا پوکی استخوان می‌توانند موجب درد در پاها شوند. بیماری‌هایی که ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مانند پادرد سیاتیکی نیز می‌توانند منجر به پادرد شوند. برخی از مشکلات و بیماری‌های خونی نیز می‌توانند باعث بروز درد در پاها شوند، مانند بیماری سرخرگ محیطی و ترومبوز سیاهرگی عمقی.

موارد پادرد ناشی از مشکلات اسکلتی-عضلانی عبارت‌اند از:

 • رگ به رگ شدن عضله
 • شکستگی (شکستگی)
 • درد و آسیب ساق پا (شاین اسپلینت)
 • آرتروز، معمولاً در نوع استئوآرتریت Osteoarthritis که شایع‌ترین نوع آرتریت است مشاهده می‌شود.
 • آسیب‌هایی به عضلات همیسترینگ
 • درد عضلانی
 • سندرم کمپارتمان
 • استئوسارکوما، نوعی از سرطان استخوان

پادردهایی که با آسیب یا صدمه‌ای در سیستم عصبی ارتباط دارند، عبارت‌اند از:

 • سیاتیک
 • نوروپاتی محیطی، مانند نوروپاتی دیابتی
 • زونا (بیماری ویروسی اعصاب - shingles )
 • سندرم پس از لامینکتومی یا سندروم عدم موفقیت و عود درد بعد از جراحی

علائم


علائمی که می‌توانند همراه با پادرد ناشی از آسیب بروز کنند شامل کبودی پا، ورم پا، حساس بودن پا و ناتوانی در راه رفتن روی آن پا می‌باشند.

علائمی که می‌توانند همراه با پادرد ناشی از عفونت یا التهاب بروز کنند شامل قرمزی پوست، ورم پا، تب، ورم مفاصل، درد مفاصل، کمردرد و متورم شدن غدد لنفاوی در ناحیه کشاله‌ی ران می‌باشند.

 احساس " سوزن سوزن شدن" در پا می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل عصبی باشد یا می‌تواند به این معنا باشد پای شما به خاطر مشکلات خونی (مانند کم‌خونی)، به خواب می‌رود.

تشخیص


ارزیابی و معاینه جهت پادرد همیشه با پرس و جوی پزشک از بیمار و انجام معاینات فیزیکی برای کمک به تشخیص علت بالقوه‌ی پادرد انجام می‌گیرد.

روش‌های دیگر برای تشخیص علت پادرد عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون
 • عکس رادیولوژی
 • سونوگرافی
 • شاخص پایی-بازویی (ABI)
 • آنژیوگرام
 • سی‌تی‌اسکن
 • ام آر آی
 • مطالعات هدایت عصبی
 • تزریق درون مفصلی
 • فشارهای کامپارتمان

چرا پادرد بیشتر در شب رخ می‌دهد؟


بااینکه دلایل زیادی برای پادرد وجود دارد، این واقعیت وجود دارد که بیشتر آن‌ها در شب شدیدتر می‌شوند:

انسداد عروق (همچنین تحت عنوان بیماری سرخرگ محیطی)

بسیاری از افرادی که دچار کم‌خونی هستند، هنگام راه رفتن با مشکل پادرد مواجه می‌شوند که به آن لنگش متناوب (intermittent claudication) می‌گویند؛ اما پادرد هنگام خواب بدون اینکه فرد راه بروز رخ می‌دهد که به آن "درد هنگام استراحت" (rest pain) می‌گویند. درد هنگام استراحت شدیدتر از درد در هنگام راه رفتن یا به عبرتی لیگش متناوب می‌باشد و باید سریعاً درمان شود. افرادی که دچار کم‌خونی شدید هستند و جریان خون ضعیفی به پاهایشان می‌رسد تا وقتی‌که به حالت ایستاده هستند، دردی احساس نمی‌کنند. دلیل این امر این است که جاذبه‌ی زمین جریان خون را به سمت پاها می‌کشد. اگرچه وقتی‌که پاهایشان را هنگام خواب دراز می‌کنند، جاذبه دیگر کمکی به جریان خون به پاها نمی‌کند. درنتیجه اکسیژن کافی به بافت‌ها نمی‌رسد. اگر بافت‌ها دچار کمبود اکسیژن شوند، آسیب می‌بینند و موجب ایجاد درد می‌شوند. همچنینی به خاطر این موضوع، آویزان کردن پاها از لبه‌ی تخت خواب می‌تواند کمی از این درد بکاهد؛ زیرا جاذبه‌ی زمین می‌تواند مجدداً تأثیر خود را بگذارد.

گرفتگی عضله

مورد دیگر درباره‌ی درد پا در شب، سختی و گرفتگی دردناک ماهیچه پا در هنگام شب می‌باشد. گرفتگی عضلات در شب و در هنگامی‌که فرد به خواب عمیق فرورفته است رخ می‌دهد. گرفتگی عضلات دلایل بسیاری دارد. برخی افراد عضلات همیسترینگ یا عضلات پشت پای سفتی دارند. این موضوع شاید خیلی ساده باشد اما تمرینات کششی روزانه می‌تواند کمک شایانی به این افراد کند تا از درد پا در هنگام شب جلوگیری کنند.

دردهای عصبی

دردهای عصبی بیشتر در شب بروز می‌کنند زیرا فرد حواسش به کارهای دیگری پرت نیست و مشغله‌ای ندارد. در طی رو، مغز مشغول رسیدگی به کارهای دیگر است ازاین‌رو تمرکز کمتری روی پاها وجود دارد؛ اما در شب، وقتی همه‌ی اعضا بی‌کار هستند و مشغله‌ی ذهنی وجود ندارد، درد شروع می‌شود. درد عصبی معمولاً به‌صورت گزگز شدن و سورش است. این درد می‌تواند به‌قدری زیاد باشد فرد قادر به خوابیدن نباشد. درد عصبی بیشتر در بیماران دیابتی شایع است اما می‌تواند به خاطر علت‌های بسیار دیگری رخ دهد.

درمان


درمان پادرد به علت زمینه‌ای آن بستگی دارد. مؤثرترین روش‌های درمانی بدون مصرف دارو برای پادرد شامل موارد زیر می‌باشند:

کفش مناسب

اصلی‌ترین بخش تجهیزات هر ورزشی کفش است. یک کفش نامناسب یا بی‌کیفیت می‌تواند در تشدید مشکلات پادرد و نیز بروز مشکلاتی جدید نقش داشته باشد؛ بنابراین، هنگامی‌که از تمرینات ورزشی برای کنترل پادرد استفاده می‌کنید، داشتن کفش‌هایی مناسب بسیار حائز اهمیت خواهد بود. یک پزشک متخصص، یک فیزیوتراپیست یا یک کفش‌فروشی معروف باید بتواند به شما یک جفت کفش مناسب را توصیه کند. اگر کفش‌هایتان دارای تناسب لازم نباشند، استفاده از کفی‌های طبی نیز می‌تواند مفید باشد.

سرما درمانی

بسته به منبع پادرد، کمپرس سرد می‌تواند در کاهش درد و التهاب کمک‌کننده باشد. این کار خصوصاً برای درد بعد از ورزش مؤثر است. کمپرس سرد را، درحالی‌که در یک پارچه پیچانده شده است، برای 20 دقیقه روی محل درد قرار دهید، نباید آن را مستقیماً روی پوست قرار دهید.

دارو

ایبوپروفن می‌تواند به‌عنوان یک داروی ضدالتهاب و برای کنترل درد به شما توصیه شود؛ مانند همه‌ی داروهای داروخانه‌ای بدون نسخه، حتماً با دکتر داروخانه یا پزشکتان مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف ایبوپروفن در شرایطی که دارید، بی‌خطر می‌باشد.

ماساژ

بسیاری افراد اعتقاددارند که ماساژ می‌تواند شل کردن عضلات دردناک و گرفته و کاهش درد کمک کند. پزشکان در حین ماساژ از روغن برای افزایش تأثیرات کاهش درد استفاده می‌کنند.

لیزر درمانی

اگر بعد از انجام درمان‌های اولیه و محتاطانه، پادرد و علائم دیگر آن همچنان ادامه یابند، لیزر درمانی می‌تواند کمک‌کننده باشد. لیزر درمانی از فرآیندی بنام فوتوبیوماژولاسیون استفاده می‌کنند. فوتون‌ها وارد بافت می‌شوند و با کمپلکس سیتوکرومی موجود در میتوکندری واکنش نشان می‌دهند. این برهم‌کنش موجب ایجاد یک سری رویدادهای بیولوژیکی می‌شود که منجر به افزایش متابولیسم سلولی و کاهش درد و التهاب خواهند شد.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی (swt)، یک درمان جدید و مورد تائید برای دردهای حاد، مزمن یا تریگر پوینت‌ها (نقاط ماشه‌ای) می‌باشد. این درمان از امواج صوتی با شدت بالا برای تحریک کردن واکنش بهبودی در بدن استفاده می‌کند. این درمان به‌عنوان آخرین درمان غیرتهاجمی قبل از جراحی توصیه می‌شود.

تزریق اوزون

اوزون، برای اهداف درمانی، با یک مولدی تولید می‌شود که اکسیژن را از یک مخزن می‌گیرد و آن را در معرض یک جرقه‌ی الکتریکی قرار می‌دهد. این باعث ایجاد دو یون اکسیژن می‌شود که سپس خود را به دو مولکول O2 می‌چسبانند و دو مولکول O3 تشکیل می‌شود. سپس گاز اوزون را می‌توان در یک سرنگ کشید و به قسمتی از بدن که دچار التهاب و درد مزمن است، تزریق کرد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی، با به‌کارگیری درمان‌های فیزیکی و ورزش، به کاهش درد کمک می‌کند. یک متخصص فیزیوتراپی یا فیزیوتراپیست، بر اساس مشکلی که با آن مواجه شده‌اید، به درمان دردتان خواهد پرداخت. وی ابتدا شمارا معاینه می‌کند و بررسی می‌کند که آیا درد پای شما ناشی از مشکلات اسکلتی-عضلانی است یا مربوط به مشکلات عصبی یا هر چیز دیگری می‌باشد.

ورزش

اگر از پادرد رنج می‌برید، تمرینات و حرکات ورزشی زیر می‌توانند درد شمارا کاهش دهند: 

پیاده‌روی

اگر در جستجوی راهی برای رهای از پادرد هستید، یکی از آسان‌ترین راه‌حل‌ها راه رفتن بیشتر و بیشتر است. انجام فقط 20 دقیقه پیاده‌روی در روز می‌تواند مزایای بسیاری را برای سلامتی شما دربر داشته باشد. مهم‌تر از همه اینکه این کار باعث می‌شود تا پاهایتان حرکت و فعالیت خود را حفظ کند.

شنا کردن

ازآنجایی‌که بدن در آب سبک‌تر و شناور است، ورزش شنا تأثیر منفی روی مفاصل پایتان نخواهد داشت. همچنین آب مقاومتی را در عضلات فراهم می‌آورد تا برخلاف جهت آن حرکت کنند. شنا کردن در هر سطحی برای بدن مفید است و حتی ورزش‌ها و فعالیت‌های آبی، مانند ورزش‌های هوازی (ایروبیک) در آب که نسبت به تمرینات ایروبیک معمولی کم فشارتر هستند، می‌توانند برای پادرد مؤثر باشند.

این ورزش، ورزشی عالی برای بیمارانی می‌باشد که از پادرد سیاتیکی رنج می‌برند، زیرا این کار می‌تواند فشاری را که باعث بروز درد در عصب سیاتیک می‌شود، بردارد.

یوگا

مانند شنا، ورزش یوگا نیز می‌تواند برای تسکین درد پای ناشی از سیاتیک مفید باشد. ازآنجایی‌که این درد به علت فشاری روی عصب سیاتیک بروز می‌کند، هر کاری که می‌تواند این فشار را از بین ببرد می‌تواند موجب تسکین این درد شود. حرکات‌چرخشی کمر در وضعیت ایستاده یا نشسته و همچنین حرکاتی که عضلات باسن و لگن را باز می‌کنند، می‌توانند به کاهش این درد کمک کنند.

به این پست امتیاز دهید.
درمان پا درد با روش های درمانی جامع و بدون دارو:طب فیزیکی و ورزش
4 از 1 رای