درمان کجی گردن (دیستونی و تورتیکولی) با ورزش برای بهبود اسپاسم ناگهانی

درمان کجی گردن

دیستونی گردن، اشاره به وضعیت غیرطبیعی عضلات گردن دارد که باعث وضعیت گردنی پیچ‌خورده، چرخیده، خمیده یا بیش‌ از اندازه باز شده می‌شود. این وضعیت اجباری، باعث ایجاد ناراحتی می‌شود که به‌ وسیله سیگنال‌های غیرطبیعی که از بخش‌های عمیق مغز می‌آیند، ایجاد شده ‌است. بدین علت که منشا آن عصب‌شناختی است و از سیگنال‌های مغزی است، مشابه گرفتگی گردن نیست و بنابراین با ماساژ عضلات گردن یا کشش آن‌ها، برطرف نخواهد شد. دیستونی گردنی هم در زنان و هم در مردان اتفاق می‌افتد. دیستونی گردنی (که تحت عنوان اسپاسمودیک‌تورتیکولیس نیز شناخته می‌شود) توانایی شخص را در کنترل فعالیت عضله تحت تاثیر قرار می‌دهد و اغلب به آسیب سیستم عصبی نسبت داده ‌می‌شود؛ آسیب‌هایی که ناشی از سکته‌مغزی، بیماری یا ضربه هستند. اختلال نادری که می‌تواند در هر سنی حتی دوران طفولیت اتفاق بیفتد، دیستونی گردنی است که البته اغلب در افراد میانسال اتفاق می‌افتد و شیوع آن در زنان بیش‌از مردان است. افرادی با سابقه‌ی خانوادگی دیستونی گردنی یا دیگر انواع دیستونی در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به این اختلال نسیت به بقیه هستند.

دیستونی گردنی بسیار دردناک است؛ یک اختلال عصب‌شناختی مزمن است؛ در آن عضلات گردن و شانه به‌ صورت غیرارادی منقبض می‌شود و در نتیجه سر به سمت چپ یا راست یا بالا یا پایین می‌چرخد یا می‌پیچد.

نشانه‌ها عموما به تدریج شروع می‌شوند و آنگاه به یک کفه می‌رسند؛ جایی که اساسا علائم بدتر نمی‌شوند.

این وضعیت به ‌شدت کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما کلینیک دکتر دهقان ورزش را به بیماران مبتلا به دیستونی گردنی توصیه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت درمان دیستونی گردن با شماره تلفن‌ 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علت دیستونی گردن چیست؟


دیستونی گردن بدون هیچ علت روشنی، یا ناشی از جهش ژنتیکی، تحت عنوان دیستونی گردنی اولیه شناخته ‌می‌شود. اگر دیستونی، علامت یک وضعیت دیگر باشد، تحت عنوان دیستونی گردنی ثانویه شناخته ‌می‌شود.

دیستونی گردنی اولیه

اکثر افراد مبتلا به دیستونی اولیه علت مشخصی ندارند. بخش اندکی از موارد این بیماری، با جهش‌های ژنتیکی در ارتباط است که اغلب بیماری در دوران کودکی شروع می‌شود.

در حال حاضر، بیش‌ از یک دوم نوع (یا زیرنوع) دیستونی مرتبط با جهش‌های ژنتیکی وجود دارد که شامل دیستونی عمومی، دیستونی پاسخ‌دهنده ماده دوپا و دیستونی تشنجی است.

ژن مسئول این نوع‌های دیستونی تحت عنوان الگویی که اتوزومی غالب خوانده‌ می‌شود، در خانواده‌ها منتقل می‌شود. اتوزومی غالب یعنی اینکه اگر شما یکی از ژن‌های غیرسالم را داشته باشید،  احتمال دارد که فرزندانتان ژن را به ‌ارث ببرند و به دیستونی مبتلا شوند.

دیستونی گردنی ثانویه

دیستونی گردنی ثانویه که تحت عنوان دیستروفی گردنی اکتسابی نیز شناخته ‌می‌شود، می‌تواند گستره وسیعی علت داشته ‌باشد شامل:

 • بیماری پارکینسون: یک وضعیت عصبی که به علت عدم وجود یک انتقال‌دهنده عصبی به‌نام دوپامین ایجاد شده.
 • بیماری هانتینگتون: یک مشکل ژنتیکی که می‌تواند منجر به مشکلات روانی و رفتاری مثل غداخوردن، ارتباطات و حرکات غیرطبیعی شود.
 • بیماری ویلسون: مشکل ژنتیکی که منجر به رسوب مس در بافت‌های بدن می‌شود.
 • مولتیپل‌اسکلروزیس: وضعیتی که به علت تخریب سیستم عصبی ایجاد شده.
 • فلج مغزی: وضعیتی که به علت آسیب مغز قبل یا بلافاصله بعد از تولد ایجاد می‌شود.
 • داروهای خاص: مثل آنتی‌سایکوتیک‌ها (که برای درمان مشکلات خاص مغزی استفاده ‌می‌شوند) یا آنتی‌کنوولسانت‌ها (برای درمان صرع) که باعث دیستونی در شمار اندکی افراد می‌شوند
 • عفونت: مثل HIV یا انسفالیت
 • آسیب: به جمجمه یا ستون فقرات
 • تومورهای مغزی
 • سکته‌مغزی: وضعیت پزشکی جدی که خون‌رسانی به بخشی از مغز قطع می‌شود
 • مسمومیت:-مثل مسمومیت با کربن‌مونواکسید

نشانه‌ها و علائم کجی گردن چیست؟


نشانه‌های دیستونی گردنی به‌آرامی شروع می‌شود و می‌تواند هرکدام از عضلات گردن را درگیر کند.

 • وضعیت قرارگیری سر در دیستونی گردن می‌تواند فرق ‌کند. شایع‌ترین وضعیت قرارگیری غیرعادیِ مرتبط با دیستونی گردنی، وضعیتی است که چانه به‌ سمت شانه می‌چرخد و بنابراین سر نیز به پهلو می‎چرخد. (تورتیکولیس)
 • دیگر وضعیت قرارگیری غیرعادی مرتبط با دیستونی گردن شامل آنترکولیس است که نوک سر به‌ سمت جلو است؛ رتروکولیس که در آن سر به عقب می‌چرخد؛ یا لتروکولیس که در آن سر به یک سمت می‌چرخد. همچنین می‌تواند سر روی شانه‌ها به سمت جلو (جابجایی ساژیتال قدامی) یا عقب (جابجایی ساژیتال خلفی)، جابجا شود.
 • اغلب، دیستونی گردن پیچیده است و با بسیاری زاویه‌های جابجایی سر همراه است. در برخی افراد با دیستونی گردنیِ (CD) تنها، ممکن است لرزش دست داشته ‌باشند.

می‌تواند مشکلات ثانویه‌ای برخاسته از دیستونی گردنی وجود داشته ‌باشد که شامل آرتروز ستون فقرات گردنی، تحت فشار قرار گرفتن ریشه‌های اعصاب و گاهی باریک ‌شدن نخاع در گردن (استنوز گردنی) می‌باشد. دردی که مستقیما مربوط به دیستونی گردن است معمولا در همان طرفی حس می‌شود که سر می‌چرخد و نیز به‌ صورت دردی عضلانی در ناحیه عضلات بسیار فعال حس می‌شود. درد به‌صورت بالقوه می‌تواند شدید و ناتوان‌کننده شود.

راه تشخیص با چیست؟


تشخیص دیستونی گردنی براساس معاینات کلینیکی، یک تاریخچه خانوادگی دقیق و اطلاعاتی در خصوص خود اختلال است. هیچ تست آزمایشگاهی یا تصویربرداری مشخصی، تشخیص دیستونی گردنی را قطعی نمی‌کند. تصویربرداری رزونانس مغناطیسیِ (MRI) مغز، طبیعی است و MRI گردن کمکی به تشخیص نمی‌کند؛ مگر اینکه پزشک مشکوک به تحت فشار قرار گرفتن نخاع شود. الکترومیوگرافی بیماری را نشان نمی‌دهد مگر اینکه علامت و نشانه‌های اضافی از آسیب عصب باشد.

درمان دیستونی گردنی


هر گزینه‌ی درمانی برای همه افراد مبتلا به دیستونی گردنی، موفقیت‌آمیز نیست. بنابراین، هیچ روش و استراتژی‌ای به ‌تنهایی برای همه موارد مناسب نیست. بیشتر درمان‌ها، صرفا برای برطرف‌ کردن علائم است و می‌خواهد اسپاسم‌، درد و وضعیت‌های قرارگیری و عملکردهای مختل‌کننده را رفع کند. شناسایی روش درمانی که بیشترین تاثیر را روی موارد بیماری داشته‌ باشد، ممکن است به صبر و پشتکار بیمار و پزشک نیاز داشته ‌باشد.

ضرورتا 3 گزینه درمانی وجود دارد:

تزریق سم بوتولینوم

تزریق سم بوتولینوم درماینی جهت کجی گردن

تزریق سم بوتولینوم یک گزینه درمانی برای دیستونی گردن است. سم بوتولینوم، یک سم عصبی است که در دوزهای کم به داخل عضلات دیستونیک گردن تزریق می‌شود. سم بوتولینوم از رهاشدن پیامی از عصب به ‌نام استیل‌کولین جلوگیری می‌کند. استیل‌کولین موجب انقباض عضلات می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود عضله ضعیف شود.

تاثیر سم بوتولینوم روی عضله، تقریبا 2 تا 3 روز بعداز تزریق آغاز می‌شود و حدود 4 هفته به اوج می‌رسد و باعث بهبودی طی تقریبا 2 تا 6 ماه می‌شود. روش سم بوتولینوم، باعث بهبودی کامل نمی‌شود اما علایم بیماری را برطرف می‌کند.

تمرین‌هایی برای دیستونی گردن

تمرین می‌تواند ازطریق کشیدن و قوی‌کردن عضلات به بهتر شدن وضعیت قرارگیری گردن کمک کند و درد را کاهش دهد. هیچ تمرینی بهبودی کامل را فراهم نمی‌کند. هر فردی متفاوت است و نیاز به درمان‌های متفاوتی دارد. قبل‌ از آغاز هرگونه تمرین معمولی، با پزشکتان مشورت کنید.

تیلت (انحرافات)های سر

تیلت (انحرافات)های سر ورزشی برای کجی گردن

کشیدگی باعث کمک به دیستونی عضلانی به‌ وسیله شل‌کردن فیبرهای عضلانی سفت و تنگ می‌شود. تیلت‌های سر می‌توانند عضلات گردنی‌تان را بکشند. تیلت‌های سر می‌توانند به ‌صورت با کمک یا بدون کمک انجام شوند. برای تیلت سری کمکی، روی یک صندلی قائم بایستید یا بنشینید. عضلات ناحیه چپ گردنتان را به وسیله‌ی قراردادن دست راست روی سمت چپ سرتان بالای گوش، بکشید. به ‌آرامی سرتان را با دست به ‌سمت راست بکشید. این کشش را برای 5 ثانیه نگه‌دارید. سرتان را به وضعیت قبلی و مستقیم برگردانید. برای 3 دقیقه استراحت کنید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید. آن را دوباره برای سمت چپتان انجام دهید. در تیلت سری غیرکمکی، همین تمرین را بدون استفاده از دست سمت مخالف انجام دهید و عضلات گردنتان را حین حرکت ‌دادن سرتان، بکشید.

کشش گردن و کمر

کشش گردن و کمر ورزش برای کجی گردن

کل ستون فقرات و گردن را بکشید تا به حفظ انعطاف‌پذیری عضلاتتان کمک کند. بایستید و پاهایتان را به ‌اندازه عرض شانه باز کنید. انگشتانتان را در هم بپیچید و دستانتان را پشت سرتان قرار دهید. به‌آرامی زانوانتان را خم کنید؛ همانطور که به‌آرامی، بالاتنه‌تان را پایین می‌آورید.کشش را تا زمانی که سرتان هم‌سطح زانوانتان شود ادامه دهید. گردنتان را به منظور کشش بیشتر پایین بیاورید. گردنتان را نکشید. این کشش را به‌مدت 10 ثانیه نگه‌دارید. به‌آرامی بدنتان را به ‌وضعیت قبلی برگردانید. برای 3 دقیقه استراحت کنید. این تمرین را 5 بار تکرار کنید. اگر درباره کمرتان نگران هستید، شکل اصلاح‌شده‌ی این تمرین را انجام دهید؛ بدین صورت که بر روی یک توپ تمرینی بزرگ بنشینید. اینکار فشار کمتری برکمرتان وارد می‌کند.

یوگای صندلی

یوگای صندلی ورزشی برای کجی گردن

یوگای صندلی، تمرینی است که کمک می‌کند که عضلات شانه، بالای کمر و گردن کشیده‌ شوند. وضعیت قرارگیری یوگای هاتا را انجام دهید؛ نام دیگر آن شیرجه آرام است. به‌صورت قائم روی یک صندلی محکم و بدون دسته بنشینید. دستانتان را روی زانوانتان قرار دهید. به ‌آرامی عمل دم را انجام دهید تا ریه‌هاتان پرشود. به‌آرامی بالاتنه‌تان را همزمان با بازدم، تا ران‌ها و زانوان پایین بیاورید. سرتان را بین دو پا شل و آویزان کنید. تا آنجا که امکان دارد خم شوید. اگر هنوز احساس راحتی می‌کنید، کشش را با پایین ‌آوردن دستانتان تا زمین، بیشتر کنید. این وضعیت کششتان را برای 1دقیقه حفظ کنید. به‌طور کامل همزمان با کشش نفس بکشید. همزمان با عمل دم، خودتان را با کمک دستانتان به وضعیت سابق برگردانید. برای 3 دقیقه استراحت کنید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است