درمان کشیدگی ( رگ به رگ شدن) گردن با طب سوزنی،ماساژ و ورزش

رگ به رگ شدن یک آسیب در عضله می‌باشد. رگ به رگ شدن عضله گردن می‌تواند دربرگیرنده‌ی عضلات عمیق یا سطحی موجود در اطراف گردن باشد. عضلات گردن مسئول حرکاتی چون خمش (چانه به طرف گردن)، کشش (چشم‌ها به طرف سقف)، چرخش و خمش جانبی (گوش به طرف شانه) هستند.

هنگامی که هر یک از این عضلات آسیب می‌بینند، حرکات سر می‌توانند به شدت محدود شوند زیرا رگ به رگ شدن عضلات اغلب منجر به اسپاسم‌های عضلانی  در عضلات آسیب دیده یا مجاور می‌گردد.

برای ورزشکاری که نیاز به حرکت کامل سر خود دارد، کشیدگی گردن می‌تواند مانع فعالیت وی تا زمان بهبود آسیب دیدگی شود. ورزشکارانی که سعی به ادامه بازی با درد ناشی از رگ به رگ شدن گردن می‌کنند ممکن است بطور ناخواسته مدت زمان فرایند بهبودی را افزایش دهند.

یکی از شایع‌ترین مکانیزم‌های آسیب برای رگ به رگ شدن گردن، آسیب شلاقی است که شبیه به مواردی است که در آنها فرد در یک تصادف خودرو آسیب می‌بیند. هرچند، در ورزش‌ها آسیب شلاقی زمانی رخ می‌دهد که سر در اثر برخورد به یک بازیکن یا زمین به جلو و سپس عقب حرکت کند.این نوع آسیب را می‌توان در ورزشکاران برخی از ورزش‌ها مانند فوتبال، بسکتبال و کشتی مشاهده کرد. از آنجایی که سر در فوتبال نقش زیادی دارد، فوتبالیست‌ها بیشتر در خطر رگ به رگ شدن گردن می‌باشند.کلینیک طب فیزیکی وتوانبخشی دکتر دهقان برای کاهش درد رگ به رگ شدن گردن درمان‌های کارسازی مانند ماساژ درمانی، اولتراسوند، طب سوزنی و حرکات اصلاحی را به بیماران خود توصیه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132226284تماس حاصل فرمایید.

دسته بندی انواع رگ به رگ شدن گردن


انواع رگ به رگ شدن گردن بسته به شدت آنها بصورت خفیف (درجه یک)، متوسط (درجه دو) یا شدید (درجه سه) دسته بندی می‌شوند.

درجه یک

رگ به رگ شدن درجه یک عضله نتیجه‌ی کشیدگی بافت عضلانی است که منجر به درد، سفتی و ناراحتی هنگام حرکت سر یا گردن می‌شود. بسته به عضله‌ی آسیب دیده، ممکن است همه یا بخشی از حرکات گردن برای فرد ورزشکار دردناک باشند.

درجه دو

رگ به رگ شدن متوسط عضله ناشی از پارگی حاد برخی از فیبرهای عضلانی در عضله می‌باشد. این امر می‌تواند منجر به افزایش درد و تورم و نیز افزایش محدودیت حرکت سر و گردن شود.

درجه سه

شدیدترین نوع رگ به رگ شدن عضله ناشی از پارگی کامل عضله است که معمولاً در محلی از عضله که تاندون و عضله به هم متصل می‌شوند یا در محل تقاطع عضله و استخوان رخ می‌دهد.

این نوع آسیب جدی می‌باشد که ممکن است منجر به تغییر شکل عضله، درد شدید، ناتوانی، تورم و تغییر رنگ شود. هر فردی که مشکوک به کشیدگی درجه سه عضله باشد باید بی‌حرکت شده و فوراً برای ارزیابی و درمان پزشکی انتقال داده شود.

علل


علاوه بر آسیب شلاقی، عضله گردن می‌تواند هر زمانی که نیروی وارده قوی‌تر از خود عضله باشد دچار کشیدگی شود. برای مثال، هنگامی که در یک بازی،‌ فرد توسط بازیکن حریف متوقف شود اما حرکت بدن به سمت جلو ادامه یابد، رگ به رگ شدن عضلات کناری گردن رخ می‌دهد.

رگ به رگ شدن گردن همچنین می‌تواند در اثر ضربه‌ی سر به سر در فوتبال در شرایطی که ابعاد بدن دو بازیکن نابرابر باشند، رخ دهد. سر ورزشکار کوچک‌تر ممکن است به یک طرف حرکت کند و منجر به کشیدگی عضله در طرف دیگر گردن شود.

در نهایت، افتادن از هر ارتفاع بیشتر از قد فرد می‌تواند منجر به رگ به رگ شدن گردن در کنار سایر آسیب‌های شدیدتر مانند شکستگی، آسیب ستون فقرات گردن یا دیسک شود. در هرگونه آسیب جدی گردن، باید ابتدا آسیب‌های حیاتی مورد بررسی قرار بگیرند.

تشخیص


یک متخصص به راحتی می‌تواند رگ به رگ شدن گردن را با بررسی سابقه‌ی کامل پزشکی و انجام یک معاینه‌ی بالینی تشخیص دهد. در صورتی که پزشک به آسیب‌های دیگری مشکوک باشد، ممکن است رادیوگرافی یا ام آر آی را جهت بررسی آسیب‌های استخوان، نخاع یا دیسک تجویز کند.

درمان


تکنیک‌های مداخله‌ای می‌توانند یک روش سریع‌تر و قطعی‌تر برای تسکین درد ناشی از رگ به رگ شدن گردن  حتی در مرحله‌ی حاد باشند. این درمان‌ها در هنگام وجود درد شدیدی که به درمان‌ها و داروهای محافظه کارانه واکنشی نشان نداده است، مفید هستند.

سرما درمانی

سرما درمانی می‌تواند با کاهش جریان خون به کاهش التهاب و درد ناشی از رگ به رگ شدن گردن کمک کند. از آنجایی که سرمای بیش از حد (دما و مدت زمان) می‌توانند به بافت نرم (پوست) آسیب بزنند، باید یک مانع مانند حوله بین پوست و منشأ سرما قرار بگیرد.

گرما درمان

گرما درمانی جریان خون را افزایش داده و در نتیجه به بهبودی و تسکین خشکی و درد عضلات کمک می‌کند. جریان خون مواد مغذی را ارسال کرده و ضایعات سلولی را از محل آسیب دفع می‌کند.

داروها

یک دوره‌ی کوتاه مدت دارو می‌تواند در تسکین درد ناشی از رگ به رگ شدن گردن بسیار موثر باشد. این دارو ممکن است شامل داروهای ضد التهابی جهت کاهش تورم و درد، شل کننده‌های عضلانی و گاهی اوقات داروهای مخدر برای تسکین درد شدید باشند.

آتل

گردن‌بند طبی یک درمان کوتاه مدت برای کمک به نگه داشتن بافت‌های حساس و دردناک گردن در حین بهبودی می‌باشد. یک گردن‌بند طبی می‌تواند درد گردن و بالای کمر را با تسکین خستگی عضله و گردن کاهش دهد.

ماساژ درمانی

ماساژ می‌تواند به کاهش درد ناشی از رگ به رگ شدن عضله کمک کند. انواع مختلفی از روش‌های ماساژ درمانی وجود دارند. آزادسازی میوفاشیال یک ماساژ موضعی در فاشیای یک عضله‌ی خاص می‌باشد؛ که بافت همبندی است که روی گروه‌های عضلانی قرار دارد. درمانگر از انگشتان، کف دست، آرنج و ساعد خود برای آزاد کردن فاشیای سفت و افزایش حرکت و کاهش درد ناشی از رگ به رگ شدن استفاده می‌کند.

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی یا تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) جریان الکتریکی خفیف و بدون دردی را از راه پوست اعمال می‌کند که اعصاب خاصی را هدف قرار می‌دهد. گرمای خفیف ناشی از این جریان به کاهش خشکی و درد و افزایش دامنه‌ی حرکتی کمک می‌کند.

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند از امواج صوتی با انرژی بالا برای انتقال گرما به بافت‌های نرم (رباط‌ها، عضلات) استفاده می‌کند. یک ژل هیپوآلرژنیک برای کاهش اصطکاک بر روی پوست استفاده می‌شود. سپس دستگاه اولتراسوند به آرامی روی سطح پوست حرکت می‌کند تا به گردش خون، بهبودی، کاهش کشیدگی گردن، التهاب و درد کمک کند.

تزریق استروئید به اپیدورال گردن

تزریق استروئید یک درمان بسیار موثر برای درد ناشی از کشیدگی گردن در نظر گرفته می‌شود. این روش اساساً همان درمانی است که یک زن در حین زایمان برای از بین بردن درد دریافت می‌کند. پزشک تحت هدایت فلوروسکوپی یک سوزن بسیار کوچک را در فضای اپیدورال وارد کرده و مقدار کمی دارو را برای کاهش درد تزریق می‌کند.

تزریق ترانس فورامینال استروئید به اپیدورال

این روش شبیه روش بالا است؛ هرچند در این مورد دارو مستقیماً روی رشته‌های عصبی متمرکز است که تشکیل دهنده‌ی عصب سیاتیک هستند، در نتیجه داروی بیشتری به ناحیه‌ی متاثر وارد می‌شود.

تخریب با رادیوفرکانسی (RFA)

امواج رادیویی بر روی یک عصب وارد می‌شوند و با بی‌حس کردن آن مانع انتقال درد ناشی از رگ به رگ شدن گردن می‌شوند.

طب سوزنی

طب سوزنی یک درمان جایگزین است که منشأ پیدایش آن چین می‌باشد. این درمان شامل وارد کردن سوزن‌های بسیار ریز در نقاط خاصی از بدن است که باعث تحریک بدن برای بهبودی می‌گردد. طب سوزنی را می‌توان برای درمان درد مزمن و حاد ناشی از کشیدگی گردن استفاده کرد.

ورزش

ورزش‌هایی که برای تسکین درد کشیدگی گردن استفاده می‌شوند عبارتند از:

غلتاندن گردن

چانه‌ی خود را موازی با زمین نگه دارید و سر را به طرف عقب حرکت دهید و به مدت ۳ ثانیه نگه دارید. به موقعیت اولیه بازگردید و ۱۰ بار این حرکت را تکرار کنید.

بالا بردن شانه

بایستید بطوری که دست‌ها کنار بدن باشند. شانه‌های خود را تا گوش‌ها به بالا ببرید و به مدت ۱ ثانیه نگه دارید. سپس شانه‌های خود را به عقب بکشید بطوری که تیغه‌های شانه‌ها به طرف هم کشیده شوند. به مدت ۱ ثانیه در این حالت بمانید. سپس شانه‌ها را رها کرده و ۲۰ بار این حرکت را تکرار کنید.

خم کردن گردن به کنار

سر خود را (با کمک دست) به سمت شانه بکشید تا کشیدگی عضلات گردن را حس کنید. به مدت ۵ ثانیه نگه دارید. سپس این حرکت را به سمت دیگر نیز انجام دهید. ۵ بار برای هر طرف تکرار کنید.

خم کردن سر به جلو

در حالی که کمر صاف است، سر خود را به آرامی به پایین بکشید (با کمک دست‌ها) و به مدت ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید. به موقعیت اولیه بازگردید و ۵ بار حرکت را تکرار کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است