درمان کمردرد شدید بعلت فرایندهای مختلف(دیسک،آسیب،آرتروز،تحریک عصب)

کمر درد شدید

درد در بخش زیرین کمر یا کمر درد یکی از دغدغه‌های شایع در میان افراد است که بیش از 80 درصد مردم را در مقطعی از زندگیشان تحت تأثیر قرار خواهد داد. بسیاری از این افراد بیش از یک مقطع این درد را تجربه خواهند کرد. درد در بخش زیرین کمر یک بیماری نیست، بلکه جزء علائم بالینی است که از طیف متنوعی از فرآیندهای مختلف ناشی می‌شود. در بیش از 85 درصد افراد مبتلا به کمر درد، علیرغم معاینه کامل جسمانی، هیچ علت خاصی را برای درد نمی‌توان یافت.

چه زمانی باید برای کمردرد به سراغ مراقبت‌های پزشکی رفت؟

وجود هر یک از علائم خطر زیر به همراه کمر درد را باید جدی گرفت و در اولین فرصت ممکن باید بی درنگ برای ارزیابی کامل به پزشک مراجعه کرد.

 • ترومای شدید که به تازگی رخ داده باشد همچون سقوط از ارتفاع
 • ترومای خفیف که به تازگی رخ داده باشد در افراد بالای 50 سال: سقوط از چند پله کوچک یا سر کردن و افتادن روی باسن می‌تواند یک ترومای خفیف باشد.
 • سابق استفاده طولانی مدت از استروئید: افراد مبتلا به آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و اختلالات روماتیسمی، بعنوان مثال، شاید از این دسته از داروها استفاده کنند.
 • سابقه قبلی ابتلا به سرطان
 • تب بالای 100 درجه فارنهایت
 • درد کمر که با استراحت تشدید شود
 • کاهش یا از دست دادن وزن بی دلیل
 • عدم کنترل بر مثانه یا روده

دکتر دهقان پس از تشخیص علل و ارزیابی دقیق استخوان و مفاصل کمر ،موثر ترین شیوه های درمانی از جمله فیزیوتراپی،تزریق و حرکات اصلاحی را برای درمان سریع تر به بیماران خود توصیه می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علل درد پایین کمر


دلایل اصلی کمر درد عبارتند از:

پیچ خوردگی یا کشیدگی کمر (حاد یا مزمن)

 پیچ خوردگی یا کشیدگی کمر یک مصدومیت کششی وارده به لیگامان‌ها، تاندون‌ها و/ یا عضلات کمر است. سانحه کشیده شدن بافت منجر به بروز پارگی‌های میکروسکوپی با درجات مختلف در این بافت‌ها می‌شود. کشیدگی یا پیچ خوردگی کمر یکی از شایع‌ترین علل درد در بخش زیرین کمر است. مصدومیت می‌تواند ناشی از استفاده بیش از حد، استفاده نامناسب یا تروما باشد. مصدومیت بافت نرم اگر برای چند روز الی چند هفته بوقوع پیوسته باشد، معمولاً در دسته مصدومیت‌های "حاد" طبقه‌ بندی می‌شود. اگر کشیدگی برای بیش از سه ماه ادامه یابد، به آن "مزمن" گفته می‌شود. کشیدگی کمر معمولاً در 40 سالگی افراد رخ می‌دهد، با این حال امکان دارد در هر سنی رخ دهد. مشخصه این عارضه ناراحتی موضعی در ناحیه کمر با شروع ناگهانی درد یا ناراحتی پس از یک فعالیتی است که از لحاظ حرکتی بر بافت‌های کمر فشار وارد کند. شدت مصدومیت می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد، بسته به درجه کشیدگی و اسپاسم عضلات کمر متعاقب آن.

 حساسیت‌های عصبی

عصب‌ها در ستون فقرات کمری ممکن است توسط فشار حرکتی توسط استخوان یا دیگر بافت‌ها یا بخاطر بیماری دچار حساسیت شود (گیر افتادگی)؛ که این اتفاق می‌افتد در هر نقطه‌ای از ستون فقرات ناحیه کمر رخ دهد - از ریشه آن در طناب نخاعی تا نزدیک به سطح پوست. این عارضه‌ها عبارتند از بیماری دیسک کمر (رادیکولوپاتی)، فشار استخوان و التهاب عصبی ناشی از عفونت ویروسی (زونا).

 رادیکولوپاتی کمر

رادیکولوپاتی کمر یک نوع حساسیت عصبی است که از مصدومیت دیسک‌های بین مهره‌ها ناشی می‌شود. آسیب به دیسک می‌تواند بخاطر تحلیل رفتن ("ساییدگی") حلقه خارجی دیسک، مصدومیت ناشی از تروما یا هر دو رخ دهد. در نتیجه، بخش نرم‌تر میانی دیسک ممکن است دچار بیرون زدگی (فتق) از میان حلقه خارجی دیسک شود و طناب نخاعی یا عصب‌های آن را در محل خروج از ستون استخوانی فقرات تحت فشار قرار دهد. این بیرون زدگی علت آن چیزی که در اصطلاح به آن درد "سیاتیک" ناشی از فتق دیسک می‌گویند که از کمر به سمت باسن و پایین پاها تیر می‌کشد. ممکن است سیاتیک زمینه‌ای از سابقه درد موضعی ناحیه کمر داشته باشد یا می‌تواند پس از احساس "ترکیدن حباب" رخ دهد یا با بی حسی یا سوزن سوزن شدن همراه باشد.

 عارضه‌های استخوان و مفصل

عارضه‌های استخوان و مفصل که می‌توانند منجر به درد کمر شوند عبارتند از عارضه‌های مادرزادی (که در زمان تولد وجود داشته)، عارضه‌های ناشی از ساییدگی (تحلیل رونده) یا مصدومیت و عارضه‌های ناشی از التهاب مفاصل (آرتریت).

عارضه‌های استخوانی مادرزادی

 علل مادرزادی (از زمان تولد) کمر درد عبارتند از اسکولیوز و اسپینا بیفیدا.

 • اسکولیوز انحراف ستون فقرات به یک طرف است که می‌تواند زمانی ایجاد شود که یک طرف اسکلت تحتانی بدن از طرف دیگر کوتاهتر باشد (اسکولیوز وضعیتی) یا علت آن ناهنجاری در ساختمان ستون فقرات باشد (اسکولیوز ساختاری). کودکانی که بطرز چشمگیری تحت تأثیر اسکولیوز ساختاری قرار داشته باشد احتمالاً نیازمند درمان با بریس و/ یا جراحی ستون فقرات خواهند بود. بزرگسالان در موارد نادر با جراحی درمان می‌شوند ولی در بیشتر موارد از بریس‌های حمایت کننده بهره می‌برند.
 • اسپینا بیفیدا یکی از نقائص مادرزادی در قوس استخوانی مهره‌ها روی کانال نخاعی است، که غالباً بخاطر فقدان زائده خاری شکل ایجاد می‌شود. این نقیصه مادرزادی در بیشتر موارد مهره‌های زیرین کمر و بالای استخوان خاجی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. معمولاً دسته‌ موی غیرطبیعی روی پوست ناحیه درگیر وجود دارد. اسپینا بیفیدا ممکن است یک ناهنجاری استخوانی خفیف بدون علائم بالینی باشد. هرچند، این عارضه می‌تواند با چندین ناهنجاری جدی عصبی در اندام تحتانی همراه باشد.

عارضه‌های تحلیل رونده استخوان و مفصل

با افزایش سن، محتوی آب و پروتئین در غضروف‌های انسان تغییر می‌کند. این تغییرات منجر به ضعیف‌تر، نازک‌تر و شکننده‌تر شدن غضروف می‌شود. از آنجایی که هم دیسک و هم مفاصلی که ستون مهره‌ها را صاف نگاه داشته‌اند (مفاصل فاست) تا به یک اندازه از غضروف تشکیل شده‌اند، این نواحی به مرور زمان دچار ساییدگی (تغییرات تحلیل رونده) می‌شوند. به تحلیل رفتن دیسک اسپوندیلیوز نیز گفته می‌شود.

 مصدومیت‌های وارد به استخوان‌ها و مفاصل

شکستگی‌های ستون فقرات کمر و استخوان خاجی (شکستگی استخوان) بیشتر افراد مسن مبتلا به پوکی استخوان، را درگیر می‌کند مخصوصاً کسانی که برای مدتی طولانی از داروهای کورتیزون مصرف کرده‌اند. برای این افراد، گاهاً حتی فشارهای خفیف روی ستون فقرات (همچون خم شدن برای بستن بند کفش) می‌تواند منجر به شکستگی استخوان شود. در این شرایط، مهره‌ها می‌توانند متلاشی شوند (شکستگی فشاری ستون مهره‌ها). شکستگی باعث شروع ناگهانی و آنی درد موضعی بسیار شدیدی می‌شود که می‌تواند اطراف کمر به شکل یک کمربند بپیچد و با حرکات بدن بسیار تشدید شود. این درد معمولاً به اندام‌های تحتانی بدن تیر نمی‌کشد. شکستگی‌های ستون فقرات در بیماران جوان‌تر تنها پس از تروما بسیار شدید رخ می‌دهد، همچون پس از تصادفات با موتورسیکلت یا تشنج‌های تکان دهنده.

التهاب مفاصل

بیماری‌های اسپوندیلوآرتروپاتی انواع التهابی آرتریت هستند که می‌توانند کمر و مفاصل ساکروایلیاک یا خاجی تهیگاهی را تحت تأثیر قرار دهد. مثال‌های بیماری‌های اسپوندیلوآرتروپاتی عبارتند از: آرتریت واکنشی (بیماری سندروم رایتر)، اسپوندیلیت آنکیلوزان، ورم مفاصل پسوریاتیک و بیماری آرتریت التهابی روده. هریک از این بیماری‌ها می‌توانند منجر به درد و خشکی کمر شده که معمولاً در اوایل صبح بعد از خواب تشدید می‌شود. این عارضه‌ها معمولاً در دهه‌های دوم و سوم زندگی آغاز می‌شوند. می‌توان این عارضه‌ها را با داروهای کاهش التهاب درمان کرد.

علائم بالینی درد پایین کمر


درد در ناحیه لومبوساکرال (پایین کمر) اولین علامت بالینی کمر درد است.

 • این درد می‌توان به جلو، پهلو یا پشت پا نیز تیر بکشد یا ممکن است تنها محدود به کمر باشد.
 • ضمناً ممکن است درد با فعالیت تشدید شود.
 • گهگاه درد در شب‌ها تشدید می‌شود یا بعد از نشستن برای مدت طولانی مثلاً برای سفر طولانی با ماشین.
 • ممکن است بی‌حسی یا ضعف در بخش‌هایی از پا حس کنید که عصب آن از عصب تحت فشار قرار گرفته تأمین می‌شود.
 • این درد می‌تواند باعث شود تا پلانتار توانایی خود را برای خم کردن پا از دست بدهد. به عبارت دیگر نمی‌توانید با تعادل سابق روی پنجه پا بایستید یا پای خود را به سمت پایین خم کنید. این عارضه هنگامی رخ می‌دهد که عصب اول ساکرال تحت فشار قرار گرفته یا صدمه ببیند.
 • مثال دیگر آن عدم توانایی شخص برای بالا آوردن انگشت بزرگ پاست. زمانی این عارضه رخ می‌دهد که عصب پنجم لومبار تحت فشار قرار گیرد.

آزمایشات و تست‌های درد کمر


سابقه دارویی

 • از آنجاایی که بسیاری از عارضه‌های مختلف باعث کمردرد می‌شوند، بررسی کامل سابقه بخشی بعنوان بخشی از فرآیند معاینه انجام می‌شود. سوالاتی از شما پرسیده خواهد شد که شاید برای شما مرتبط به نظر نرسد و برای پزشک در تعیین منشأ درد شما بسیار مهم است.

معاینه فیزیکی

برای اطمینان از معاینه کامل، از بیمار خواسته می‌شود تا یک لباس بلند بپوشد. پزشک در هنگام راه رفتن روی پاشنه، پنجه و کف پا، به دنبال نشانه‌های آسیب عصبی در کف پاهای شما خواهد گشت. معمولاً با استفاده از یک چکش پزشکی، عکس‌العمل‌ها تست می‌شود. این تست معمولاً در ناحیه زانو و پشت قوزک انجام می‌شود. همانطور که بیمار به پشت دراز می‌کشد، یکی از پاهای خود را بلند می‌کند، هم با کمک و هم بدون کمک پزشک. این کار برای آزمایش عصب‌ها، قدرت عضلانی و ارزیابی وجود تنش در عصب سیاتیک انجام می‌شود. معمولاً با استفاده از یک سوزن، گیره کاغذ، سوزن منگنه یا سایر اشیاء نوک تیز حس لامسه تست می‌شود تا هرگونه فقدان حس لامسه در پا ارزیابی گردد.

آزمایشات تصویری

پزشکان می‌توانند از آزمایشات مختلفی برای دیدن "داخل بدن شما" استفاده کنند تا متوجه علت احتمالی کمر درد شوند. هیچ آزمایشی به خودی خود بی نقص نیست که بتوان در 100 درصد مواقع وجود یا عدم وجود یک بیماری را تشخیص دهد.

 • عکس رادیولوژی
 • اسکن MRI
 •  سی تی اسکن

درمان پزشکی کمر درد


درمان‌های اولیه

درمان‌های اولیه جهت درمان کمردرد

درمان اولیه کمردرد بر این فرض انجام می‌شود که در حدود 90 درصد از بیماران درد به خودی خود در همان یک ماه اول برطرف می‌شود. گزینه‌های درمانی مختلف زیادی وجود دارد. کارایی برخی از این گزینه‌ها اثبات شده است ولی مباحثات زیادی در مورد مابقی درمان‌ها وجود دارد. باید درباره تمام درمان‌هایی که انجام داده‌اید با پزشک صحبت کنید.

 • مراقبت خانگی برای درمان اولیه کمر درد توصیه شده است.
 • استراحت در رختخواب هنوز کارایی آن به اثبات نرسیده و اکثر متخصصین توصیه می‌کنند که نباید بیشتر از دو روز در رختخواب استراحت کرد و یا فعالیت خود را کاهش داد. برخی افراد مبتلا به سیاتیک می‌توانند از دو الی چهار روز استراحت بهره ببرند.
 • استفاده از یخ و گرما بصورت موضعی برای برخی افراد باعث تسکین درد می‌شود و می‌توانید آن را امتحان کنید.
 • استامینوفن و ایبوپروفن برای کنترل درد موثرند.

استروئیدها

استروئیدها جهت درمان کمردرد

استروئیدهای خوراکی می‌تواند در درمان سیاتیک حاد کارآمد باشد. شواهدی در ارتباط با تأثیر تزریق استروئید در فضای اپیدورال بر کاهش دوره علائم بالینی یا بهبودی عملکرد یافت نشده و در حال حاضر برای درمان کمردرد حاد بدون سیاتیک توصیه نمی‌شود. همچنین مباحثات زیادی پیرامون تأثیر این داروها بر درد مزمن بهمراه سیاتیک وجود دارد. تزریق به داخل فضاهای مفصل خلفی، فاست‌ها، می‌تواند برای کسانی که درد همراه با سیاتیک دارد موثر باشد.

 هنوز تأثیر تزریق این دارو در نقطه اشتعال اثبات نشده است. تزریق در نقطه اشتعال با استروئید و بی حسی موضعی ممکن است در کمردردهای وضعی موثر باشد. با این حال استفاده از این داروها همچنان مورد مناقشه است.

فیزیوتراپی برای کمر درد

فیزیوتراپی برای کمر درد

 فیزیوتراپی می‌تواند به رفع درد کمر کمک کند. دوره درمان معمولاً 6 تا 12 هفته طول می‌کشد.

متخصص فیزیوتراپی تکنیک‌ها و درمان‌های زیر را به شما پیشنهاد خواهد داد:

 • حفظ پوسچر مناسب. اگر کارتان پشت میز یا کامپیوتر است، حتماً سعی کنید صندل میز یا نمایشگر کامپیوترتان در جای مناسبی قرار داشته باشد. شاید بتوانید از کارفرمای خود بخواهید تا محیط کارتان را مورد ارزیابی قرار دهد. همچنین برای مدت طولانی در یک وضعیت قرار نگیرید.
 • کفی کفش و بریس کمر: برخی از افراد از بریس‌ها و پشتی‌های کمر در حین رانندگی یا نشستن برای مدتی طولانی استفاده می‌کنند. کفی کفش به گونه‌ای طراحی شده که وقتی داخل کفش قرار می‌گیرد، به پوسچر شما کمک کند.
 • درمان دستی ستون فقرات: درمان دستی یا کایروپراکتیک ظاهراً در چند ماه اول بروز علائم بالینی اثربخش است. درمان دستی برای کسانی که مشکل ریشه عصب دارند موثر نیست.
 • طب سوزنی: شواهد کنونی استفاده از طب سوزنی برای درمان کمردرد حاد را تأیید می‌کند.
 • الکتروتراپی (TENS): الکتروتراپی، در واقع ارسال پالس‌های الکتریکی از طریق الکتروهایی است که روی سطح پوست قرار داده می‌شود تا درد را کاهش دهد.
 • تمرینات ورزشی: راه رفتن، شنا کردن یا استفاده از دوچرخه‌ها تمامی همگی جزء فعالیت‌هایی ورزشی هستند که شما می‌توانید در صورت احساس درد در کمر خود آنها را انام دهید. اگر در حال تجربه فعالیت‌های جدید هستید تشکیل عضلات و آمادگی جسمانی برای آن ورزش مقداری زمان می‌برد.
 • شاک ویو تراپی : شاک ویو تراپی بعنوان یک درمان موثر متابولیسم را در ناحیه دردناک را بهبود بخشیده، گردش خون را افزایش می‌دهد و مکانیسم‌های ترمیمی درونی بدن را به طرز موثری تحریک می‌کند. بافت آسیب دیده به تدریج خود را بازسازی کرده و نهایتاً بهبود می‌یابد.
 • لیزر درمانی:  لیزر درمانی نیز همچون شاک ویو تراپی زمان بهبودی را سه الی پنج برابر بیشتر از سایر درمان‌ها تسریع می‌کند، درد را کاهش داده، گردش خون را بهبود بخشیده و التهاب را کاهش می‌دهد و همچنین تأثیرات این درمان در تسکین درد را می‌توان بصورت آنی تجربه کرد.

اوزون تراپی

اوزون تراپی جهت درمان کمر درد

اوزون تراپی می‌تواند به بسیاری از بیماران که حتی عارضه‌های مرتبط با کمردرد را ندارند نیز کمک کند و از جراحی پیشگیری نماید. اوزون تراپی التهاب را کاهش داده، درد کمر را کم می‌کند و فشار را از روی عصب‌هایی که سیگنال‌های درد را به مغز ارسال می‌کنند برمی‌دارد.

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

درمان کمردرد با پلاسمای غنی از پلاکت

تأثیر تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP به منشأ و علت درد کمر بستگی دارد. برخی از شایع‌ترین عارضه‌های نخاعی و کمری عبارتند از دیسک‌های آسیب دیده و/ یا تحت فشار قرار گرفتن ریشه‌های عصب، یعنی فتق دیسک، بیماری تحلیل رونده دیسک و تنگی مجرای نخاعی. ولی این عارضه‌ها، حقیقتاً از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP بهبود نمی‌یابند - کشیدگی ماهیچه، آسیب به لیگامان‌ها و تاندون‌ها و فیبروز عضله در کمر.

یکی از بهترین تأثیرات تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP این است که در این درمان از خون بیمار استفاده می‌شود. خون شما حاوی پروتئین‌های زیست‌فعالی است که پروسه التیام بخشی بدن را بهبود بخشیده و مدیریت می‌کنند، که می‌تواند بدون دوره نقاهت خاصی شما را به وضعیت طبیعی خود باز گرداند.

جراحی برای درد پایین کمر

برای کمر درد حاد به ندرت جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد مگر آن که بیمار به سیاتیک یا سندروم دم اسب مبتلا باشد. جراحی برای کسانی مناسب است که به برخی از مشکلات پییش رونده عصبی ناشی از فتق دیسک مبتلا هستند.

به این پست امتیاز دهید.
درمان کمردرد شدید بعلت فرایندهای مختلف(دیسک،آسیب،آرتروز،تحریک عصب)
5 از 1 رای