درمان گودی کمر (لودوز) در اثر چربی بیش از حد شکمی و یا مادر زادی

گودی کمر (لودوز کمر) وضعیتی ست که در آن انحنای روبه‌داخل ستون فقرات بیشتر شده است. به‌طور عادی ستون فقرات انسان دارای کمی انحنا می‌باشد اما اگر این انحنا بیشتر شود، مشکلاتی را برای فرد به وجود می‌آورد. گودی کمر را بانام قوس کمر نیز می‌شناسند.
عامل اصلی گودی کمر، کج شدن لگن به سمت جلو است. به خاطر افزایش انحنای ستون فقرات، قسمت پایین کمر فشار بیشتری را روی کل کمر وارد می‌کند و درنتیجه منجر به ضعف حرکتی در کمر و درد پایین کمر می‌شود. بهتر است انحنای ستون فقرات در موقعیت مناسبی قرار بگیرد.
عوامل شایع برای گودی و قوس کمر شامل سفت شدن عضلات فلکسور باسن، ضعیف شدن عضلات هسته (باسن)، ضعیف شدن عضلات سرینی، قرارگیری در فرم نامناسبی در حین ورزش و غیره می‌شوند. انحنا و قوس نرمال ستون فقرات باید در حال ایستاده حدوداً 30 تا 35 درجه باشد.

اگر انحنا و قوس کمر آن‌قدر شدید باشد که باعث شود که فرد، خصوصاً کودکان، دچار دردی شود که او را از حضور در بازی‌ها و کارهایی که دوست دارد محروم کند، یک متخصص باید بیمار را معاینه کند تا مشکل او را مورد ارزیابی قرار دهد. اگر قبل یا بعد و یا در حین درمان گودی کمر، کودک دچار مشکلاتی در راه رفتن، ایستادن یا کنترل مثانه و کار روده‌ی خود شود، این وضعیت تبدیل به وضعیتی اورژانسی می‌گردد و باید او را فوراً نزد پزشک متخصص برد.اگر کودکی به مدت دو هفته یا بیشتر دچار دردی مبهم در ناحیه‌ی کمر باشد و علائم او با استراحت، داروهای بدون نسخه‌ی داروخانه‌ای، کمپرس یخ یا کمپرس گرم و کاهش فعالیت از بین نرفته باشد، باید در اسرع وقت معاینات و ارزیابی‌هایی توسط متخصص کودک او و یا متخصص ستون فقرات صورت بگیرد.دکتر دهقان با سال‌ها تجربه درزمینهٔ بیماری‌های ارتوپدی، پس از تشخیص علل گودی کمر مناسب‌ترین شیوه‌های درمانی ازجمله فیزیوتراپی، استفاده از بریس کمر و حرکات اصلاحی مخصوص را به بیماران مبتلابه ین عارضه توصیه می‌کند.برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علت بروز گودی کمر


گودی کمر در هر فردی و در هر سنی ممکن است به وجود بیاید. این وضعیت بیشتر در میان ژیمناستیک کاران شایع است و برخی شرایط می‌توانند در بروز لودوز و قوس کمر نقش داشته باشند، ازجمله آکوندروپلازی (بیماری کوتاهی دست‌وپا)، عفونت و التهاب دیسک (discitis)، کیفوز یا قوز کمر، پوکی استخوان و اسپوندیلولیستزیس یا سرخوردگی مهره‌ها. عدم تعادل در کشش و طول عضله نیز می‌تواند علتی برای این مشکل باشد ازجمله عضلات ضعیف همسترینگ یا سفت شدن عضلات فلکسور ران. بیماری ریکت، کمبود ویتامین D در کودکان، نیز می‌تواند باعث ایجاد گودی کمر شود. علت‌های شایع ایجاد گودی کمر عبارت‌اند از سفت شدن عضلات قسمت پایین کمر، چربی اضافه و بیش‌ازحد شکم و بارداری. چربی اضافی شکم باعث می‌شود که لگن به سمت جلو حرکت کند و موجب کج شدن لگن گردد.
گودی کمر ممکن است مادرزادی باشد که به خاطر محیط و وضعیت نامناسب قرارگیری جنین در رحم یا از یک آسیب حاصل می‌شود. آسیب‌دیدگی گردن براثر ضربه، یکی از علل شایع این مشکل می‌باشد. گودی کمر معمولاً در بیماران مبتلابه اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانان (AIS) مشاهده می‌شود.

علائم


شایع‌ترین علائم زیاد بودن یا کم بودن قوس و گودی کمر، درد عضلانی است. به خاطر فرم غیرطبیعی صافی کمر/گودی کمر» یا قوز بیش‌ازحد کمر به جلو، عضلات محاطی کمر ممکن است به صورتی کشیده شوند که درواقع به معنای سفت و کشیده شدن یا اسپاسم ( نمی‌باشد. درد ناشی از این عارضه می‌تواند دائمی یا با انجام کارها کم‌وزیاد شود. اگر بیماری دچار علائم دیگری مانند بی‌حسی، گزگز کردن، دردهای تیرکشیده مانند شوک الکتریکی، از دست دادن کنترل مثانه و روده یا ضعف شود، این علائم می‌توانند حاکی از مشکل یا بیماری جدی‌تری باشد و بید فوراً موردبررسی قرار بگیرد.

تشخیص


در اکثر مواقع، گودی کمر اغلب از طریق معاینات فیزیکی تشخیص داده می‌شود. برای تعیین میزان دقیق انحنا معمولاً از عکس‌برداری یا ام آر آی از کمر استفاده می‌شود.
تصاویر ام آر آی یا سی‌تی‌اسکن نیز هرگونه علائم احتمالی از تأثیراتی که گودی کمر روز سیستم مغز و اعصاب گذاشته است را نشان خواهد داد.
میزان انحنا و گودی کمر برحسب درجه اندازه‌گیری می‌شود، درست مانند اندازه‌گیری زاویه. درجه‌ی گودی کمر و نیز علائم حاصل از آن، نوع درمان مناسب و قابل توصیه برای گودی کمر را مشخص خواهند کرد.

درمان گودی کمر


درمان‌های ممکن و مؤثر بری گودی کمر عبارت‌اند از:

داروهای ضدالتهاب (NSAIDs)


اولین گزینه برای شما برای درمان این است که به سراغ داروهای ضدالتهاب NSAIDs بروید. این داروهای مسکن و بدون نیاز به نسخه موجب کاهش التهاب در قسمت پایین کمرتان می‌شوند؛ اما نباید برای مدت طولانی از آن‌ها استفاده کنید و وابسته شوید زیرا این داروها عوارضی را در پی‌دارند.

سبک زندگی سالم


درواقع مهم‌ترین عامل برای درمان، تغییر سبک و عادات در زندگی می‌باشد. پس روش‌ها و عادات سالم‌تری را در زندگی خود وارد کنید. برای کاهش وزن و رسیدن به وزنی ایدئال، برنامه‌های غذایی‌تان را تغییر دهید. هنگام نشستن مراقبت وضعیت بدن خود باشید و از انجام کارهای سنگین پرهیز کنید.

درمان‌های فیزیکی برای گودی کمر


درمان‌های فیزیکی مانند کایروپراکتیک (درمان دستی) می‌تواند به کاهش درد پایین کمر ناشی از گودی و قوس زیاد کمک کند و پزشک شما ممکن است از تکنیک‌های درمان دستی برای کاهش این درد و بازیابی حرکات بدن استفاده کند.

بریس‌های مخصوص کمر

اگر اختلال، بدفرمی یا مشکلی بالقوه در ستون فقرات شما تشخیص داده‌شده است که می‌توان با استفاده از وسایل کمکی خارجی به درمان آن‌ها کمک کرد، پزشک ممکن است استفاده از بریس‌های مخصوص کمر را به شما توصیه کند. بریس‌ها راهی بی‌خطر و غیرتهاجمی برای کمک به رفع مشکل فعلی شما و یا جلوگیری از بروز مشکلاتی در آینده خواهند بود. کاربرد بریس‌ها مورد تائید بسیار واقع‌شده است. آن‌ها وسایلی مؤثر برای درمان اختلالات و مشکلات کمر ازجمله گودی کمر می‌باشند. درواقع بیش از 99% از متخصصان ارتوپدی طرفدار این روش درمانی هستند.
بریس‌های کمر بنا بر دلایل بسیار گسترده‌ای ازجمله کنترل درد، کاهش احتمال آسیب بیشتر، تسریع در بهبودی، جبران ضعف عضلانی و جلوگیری یا اصلاح بدفرمی‌های کمر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

ورزش‌های گودی کمر

انتخاب ورزش‌هایی برای گودی کمر بر اساس عدم تعادل و ضعف عضله‌ی واقع در کمرتان صورت می‌گیرد. توجه به عضله‌ی خاصی که مستقیماً به گودی زیاد کمر مربوط می‌باشد بسیار مهم است. حرکات و تمرینات اصلاحی ساده برای گودی زیاد کمر می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

حرکات کششی عضله‌ی فلکسور ران


به خاطر سفت شدن عضله‌ی فلکسور ران و باسن، گروه عضلات مقابل (عضلات سرینی) ضعیف می‌شوند و روی حالت لگن تأثیر می‌گذارند. برای حفظ حالت طبیعی لگن و جلوگیری از گودی زیاد کمر، انجام تمرینی که در آن عضله‌ی فلکسور ران کشیده می‌شود حائز اهمیت است.

عضله‌ی فلکسور ران را می‌توان با دست و در حالت ایستاده کشید، زانوها را خم‌کنید و قوزک پایتان را (درحالی‌که در پشت رانتان قرارگرفته است) بگیرید. وقتی پایتان را به عقب می‌برید، لگنتان را به جلو حرکت دهید. این حالت کششی را برای 25 تا 30 ثانیه نگه‌دارید. لطفاً برای آشنایی بیشتر با انجام ورزش برای گودی کمر به تصویر فوق توجه نمایید

حرکت کششی عضلات پایین کمر

برای درمان گودی کمر و درد ناشی از آن در پایین کمر، انجام حرکت کششی عضلات کمر حائز اهمیت است. برای انجام این حرکت:

 • به پشت بر روی زمین دراز کشیده و زانوهای خود را به‌آرامی به سمت سینه مانند تصویر بالا خم‌کنید.
 •  در زمان انجام حرکت، نفس عمیق بکشید. این وضعیت را برای 30 تا 50 ثانیه نگه‌دارید.

کرانچ شکم


عضلات شکم نقش مهمی نیز در حفظ وضعیت قرارگیری بدن دارد. حرکات تقویتی عضلات شکمی می‌توانند کمک مؤثری در تقویت ستون فقرات و کاهش انحنای روبه‌داخل داشته باشند... برای انجام این ورزش برای قوس کمر:

 • بر روی زمین دراز بکشید، در حالتی که صورت شما رو به بالا باشد و کف پاهای خود را به‌صورت صاف روی زمین قرار دهید. عضلات لگن خود را با فشار دادن کمر به زمین جمع کنید.
 • سپس انحنای بالای ستون فقرات خود را به مقدار 30 درجه از زمین بلند کنید. می‌توانید از دست‌هایتان را زیر گردن قرار دهید و آن را نگه‌دارید. سپس به‌آرامی به موقعیت اولیه خود بازگردید.
 • این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

حرکت کرانچ اریب


برای انجام ین حرکت:

 • بر روی زمین به پشت دراز کشیده و زانوهای خود را خم‌کنید، درحالی‌که کف پاهایتان را صاف بر روی زمین قرار داده‌اید.
 • پاها را به‌آرامی به سمت چپ پایین ببرید و زانوها را تا نزدیکی زمین نگه‌دارید. سرانگشتان خود را در کنار سر و پشت گوش‌ها قرار دهید.
 • قسمت پایین کمر خود را به زمین فشار دهید.
 •  سپس به‌آرامی هر دو شانه خود را برای چند سانتی‌متر از زمین بلند کنید.
 • این وضعیت را برای 5 ثانیه حفظ کرده و سپس به موقعیت اولیه بازگردید. این تمرین را 10 تا 15 بار تکرار کنید. این حرکت را در جهت مقابل تکرار نمایید.

حرکت کشش لگن در حالت تاق باز (پل)


برای انجام این حرکت:

 • به پشت بر روی زمین دراز کشیده و صورت خود را به سمت بالا قرار دهید، درحالی‌که زانوها را خم کرده‌اید.
 •  کف پاهایتان باید صاف بر روی زمین و از یکدیگر فاصله داشته باشند.
 • ماهیچه سرینی را جمع و فشرده کرده و لگنتان را به‌آرامی به عقب حرکت دهید تا پایین کمرتان روی زمین صاف شود.
 • سپس لگن خود را تا حد ممکن با جمع‌کردن عضلات سرینی از زمین بلند کنید.
 • این وضعیت را برای 10 تا 15 ثانیه نگه‌دارید و سپس به موقعیت اولیه بازگردید. این حرکت را برای 20 بار در روز تکرار کنید.

کرانچ روی توپ بدن‌سازی


تقویت عضلات شکمی برای اصلاح گودی و قوس کمر لازم و ضروری است. انجام حرکات کرانچ بر روی توپ بدن‌سازی، عضلات شکمی عمیق‌ترتان را بکار خواهد انداخت. برای انجام این حرکت:

 • روی یک توپ بدن‌سازی قرار بگیرید به‌طوری‌که باسن، قسمت پایین کمر و میانه‌ی کمرتان روی سطح توپ باشد. انگشتان دستتان را روی کناره‌های سرخود قرار دهید. برای شروع حرکت، نفس خود را به داخل بکشید.
 • با بیرون دادن نفس، بالاتنه‌تان را به بالا حرکت دهید به‌طوری‌که قفسه سینه‌تان به سمت لگن حرکت کند. این حرکت را 20 در روز تکرار کنید.

حرکت حشره مرده Dead Bug

 
این تمرینات دینامیک میان تنه به فرد کمک می‌کند تا کمر را در حین انجام حرکات پا و دست ثابت نگه دارد. در این تمرین، عضلات افقی شکم مورد هدف هستند که برای ثابت و متعادل کردن کمر لازم می‌باشند. برای انجام این حرکت:

 • روی زمین صاف و به پشت بخوابید، درحالی‌که دست‌ها و پاهایتان صاف و عمود بر بدنتان قرار دارند.
 • نفس عمیقی بکشد و در هنگام بیرون دادن نفستان، نافتان را به سمت کمر داخل ببرید به‌گونه‌ای که بدون تکان دادن باسن، کمرتان را روی زمین صاف می‌کنید.
 • دست چپ و پای راست را هم‌زمان را پایین بیاورید به‌طوری‌که چند سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین نگه‌داشته شوند.
 • به وضعیت اول برگردید و این حرکت را برای سمت دیگر انجام دهید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.
 • این تمرین باید در 3 تا 5 ست انجام بگیرد.

نکاتی برای پیشگیری از گودی کمر


اگر می‌خواهید از برزو گودی کمر جلوگیری کنید، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • هنگام نشستن، کف پاهایتان را صاف روی زمین قرار دهید. یک تکیه‌گاه کوچکی را روی صندلی خود قرار دهید یا صندلی‌تان را به صورتی تنظیم کنید که زانوهایتان کمی پایین‌تر از باسنتان قرار بگیرد. مراقب میزان قوس ایجادشده در قسمت پایین کمرتان باشید زیرا انحنای خیلی کم یا بیش‌ازحد می‌تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.
 • هنگام ایستادن، برای مراقبت از کمرتان، یک‌پا را روی یک پله یا تکیه‌گاهی بالاتر قرار دهید.
 • هنگام ایستادن، زانوها را در حالت کاملاً صاف قفل نکنید.
 • هنگامی‌که روی شکم می‌خوابید، یک بالشت در زیر شکمتان قرار دهید. بهتر است به پشت بخوابید و یک بالشت در زیر زانوهایتان قرار دهید.
 • کفش پاشنه‌بلند نپوشید، زیرا بدن شمارا در وضعیت نامناسبی قرار می‌دهد. از کفش‌هایی استفاده کنید که تعادل شمارا به‌خوبی حفظ کنند.
 • عضلات باسن و شکمتان را قوی و محکم نگه‌دارید.
 •  درصورتی‌که دچار کمردردی دائمی و مکرر هستید، حتماً به یک متخصص مراجعه فرمایید.

سؤالات متداول در رابطه با گودی کمر


سؤالاتی که ممکن است راجع به بیماری گودی و قوس کمر برای افراد پیش بیاید عبارت‌اند از:

آیا چاقی می‌توان موجب بروز گودی کمر شود؟

چاقی و بالا بودن میزان توده بدنی فرد می‌تواند فشار و تنش بیشتری را روی ستون فقرات و کمر وارد کند. اکثر افراد چاق در اغلب اوقات دردی در قسمت کمر و پایین کمر خود احساس کنند. اضافه‌وزن باعث می‌شود باسنتان به جلو کشیده شود و درنتیجه انحنای کمر نیز به سمت جلو حرکت خواهد کرد. این حرکت روبه‌جلو، همان لودوز یا گودی زاد کمر است و چاقی و افزایش توده‌ی بدنی می‌تواند فرد را درخطر بیشتری برای بروز این مشکل قرار دهد.
روش‌های متعددی برای مقابله با این فشار زیاد وارد بر کمرتان وجود دارد. آگاهی از وضعیت صحیح قرارگیری بدن می‌تواند کمک فراوانی به عضلات شانه و گردنتان کند. پوشیدن بریس‌های اصلاح‌کننده‌ی وضعیت و حالت بدن به صاف قرار گرفتن عضلاتتان کمک می‌کند و در این حین وزن واردشده بر روی ستون فقرات و کمرتان را کاهش می‌دهند. به‌علاوه، برای کمک به حفظ انعطاف‌پذیری در لگن و باسنتان، ورزش‌هایی را برای میان تنه انجام دهید.

آیا بارداری می‌تواند روی گودی کمر تأثیرگذار باشد؟

بسیاری از خانم‌های باردار در طول بارداری‌شان دچار کمردرد و علائم لودوز (گودی کمر یا پیش اندکی شکم و باسن) می‌شوند؛ اما گودی کمر در این دوران درواقع حالتی تنظیمی برای هماهنگ کردن مرکز ثقل بدن شما می‌باشد.
کمردرد دائمی در این دوران ممکن است به خاطر تغییراتی در جریان خون در بدن نیز باشد و در اکثر موارد، این درد بعد از زایمان از بین خواهد رفت.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است