رفع درد دنبالچه در مردان و زنان به علت سقوط به عقب و آسیب در کودکی

درد دنبالچه ممکن است ناشی از ناهنجاری‌های ساختاری یا سقوط باشد اگرچه علت درد در حدود یک‌سوم موارد ناشناخته است. درد دنبالچه معمولاً زمانی پیشرفت می‌کند که فرد برای مدت طولانی نشسته است. در برخی موارد درد شدید زمانی که بیمار در حال بلند شدن است اتفاق می‌افتد. همچنین ممکن است درد در هنگام رابطه جنسی یا در هنگام دفع وجود داشته باشد.

بر اساس برخی تحقیقات درد دنبالچه تقریباً در زنان پنج برابر بیشتر از مردان است. این اتفاق ممکن است به علت آسیب‌دیدگی دنبالچه در طول زایمان رخ دهد.
اگر درد شدید دنبالچه دارید، حتماً اطمینان پیدا کنید که درد به دلیل عفونت و تومور را نیست. همچنین به پزشک خود کمک کنید تا تشخیص دهد که آیا درد ناشی از ضربه، فشار مکرر یا بی‌ثباتی است یا خیر. ازآنجاکه بی‌ثباتی دنبالچه تشخیصی نسبتاً جدید است، ممکن است لازم باشد این اطلاعات را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. تشخیص دقیق باعث افزایش شانس برای درمان مؤثر درد دنبالچه می‌شود. دکتر دهقان  پس از تشخیص آسیب و درد دنبالچه در انتهای ستون فقرات ،مؤثرترین شیوه‌های درمانی ازجمله فیزیوتراپی،درمان دستی،ماساژ،طب سوزنی،شاک ویو، لیزر و یا حرکات ورزشی را برای کاهش درد به بیماران مبتلا به این عارضه توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های  03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علل درد دنبالچه 


درد دنبالچه اغلب به علت آسیب حاد مانند سقوط روی کمر و یا در غیر این صورت فرود نامناسب روی سطح سخت ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث کبودی و یا حتی جابجایی و شکستگی دنبالچه شود.
درد دنبالچه همچنین می‌تواند از آسیب و فشار مکرر روی دنبالچه مثلاً به دلیل نشستن طولانی‌مدت روی مکان‌های سخت و یا باریک (مانند زین دوچرخه) رخ دهد. تحرک غیرطبیعی یا بیش‌ازحد دنبالچه  (که منجر به التهاب و تغییرات دژنراتیو در استخوان می‌شود)؛ عدم تعادل مفاصل آن؛ اسپاسم عضلات کف لگن (که به دنبالچه  متصل می‌شوند)؛ و به‌ندرت، عفونت‌ها یا تومورها از علل دیگر درد دنبالچه است.
گاهی اوقات درد دنبالچه به دلیل دیسک کمر در ستون فقرات است اما همیشه علت اصلی قابل شناسایی نیست. درد می‌تواند فعالیت‌های روزمره را نیز تحت تأثیر قرار دهد زیرا معمولاً در هنگام نشستن (مخصوصاً برای مدت زمان طولانی)، هنگام بلند شدن و گاهی اوقات حتی در طی رابطه جنسی و یا در حال دفع اتفاق می‌افتد.

علائم آسیب و درد دنبالچه


فرد باید از پزشک بخواهد تا علت درد را تشخیص دهد اما دانستن این علائم ممکن است به شما کمک کند تشخیص دهید که دنبالچه علت مشکل است یا خیر. شناسایی علائم نیز اطلاعات کافی را به پزشک شما می‌دهد. علائم آسیب دنبالچه شامل موارد زیر است:

 • درد در دنبالچه بدون درد کمر
 • درد هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته به موقعیت ایستاده
 • نیاز به دفع مکرر مدفوع و یا درد در هنگام دفع
 • با نشستن روی پاها یا فقط یک‌طرف نشیمنگاه درد تسکین می‌یابد.

آزمایش‌های مربوط به درد دنبالچه


پزشک در هنگام ارزیابی درد دنبالچه می‌داند چه چیزی را باید معاینه کند. او ممکن است اشعه ایکس یا سی‌تی‌اسکن یا ام آر آی را تجویز کند. دو مورد از مؤثرترین آزمایشات برای تشخیص درد دنبالچه تزریق بی‌حس‌کننده موضعی به ناحیه دنبالچه است تا پزشک امتحان کند که آیا موقتاً درد کاهش می‌یابد یا خیر. مورد دیگر، مقایسه اشعه ایکس دنبالچه در حالت نشسته و ایستاده است تا پزشک آزمایش کند آیا دنبالچه  در هنگام نشستن حرکت می‌کند یا خیر.
پزشک شما همچنین وجود کیست‌های پیلونیدال، که کیست‌هایی هستند که فقط در ناحیه دنبالچه رخ می‌دهند و علت عفونت فولیکول‌های رشد نیافته مو هستند، را موردبررسی قرار می‌دهد. درمان موفقیت‌آمیز این نوع کیست ممکن است به کاهش درد کمک کند یا درد را به‌طور کامل رفع کند.

درمان درد دنبالچه چیست؟


درمان‌هایی وجود دارند که می‌توانند به کاهش درد دنبالچه کمک کنند که شامل موارد زیر می‌شوند:

پوزیشن بدن را اصلاح کنید
 

پوزیشن نامناسب ممکن است در ایجاد درد دنبالچه تأثیر بگذارد. سعی کنید صاف بنشینید، گردن خود را صاف بگیرید و پشت را کمی قوس دهید. اگر هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته دچار درد شدید می‌شوید، قبل از بلند شدن کمی به جلو خم شوید و پشت خود قوس دهید.

روی یک کوسن بنشینید

بالشتک‌های ویژه با برش زیر دنبالچه وجود دارند که برای بیماران مبتلا به درد دنبالچه طراحی‌شده‌اند. این کوسن ممکن است به کاهش درد ناشی از نشستن کمک کند. بیمار می‌تواند کوسن مخصوص خود را از یک قطعه لاستیک فوم ایجاد کنید. فقط یک فرورفتگی در مرکز ایجاد کنید تا صندلی مشابه صندلی توالت شکل بگیرد.

قرار دادن گرما / یخ روی منطقه 

قرار دادن یخ روی دنبالچه می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. در 48 ساعت اول پس از آسیب می‌توانید یخ را هر ساعت یک‌بار روی ناحیه قرار دهید. بسته یخ را در حوله‌ای بپیچید و هر ساعت به مدت 20 دقیقه روی دنبالچه بگذارید. پس از 48 ساعت می‌توانید یخ را سه بار در روز به همان شیوه استفاده کنید.
اعمال حرارت به ناحیه دنبالچه می‌تواند درد را کاهش دهد. از پد گرما تا 4 بار در روز و هر بار 20 دقیقه استفاده کنید.
شما همچنین می‌توانید اگر پد گرم ندارید، کمپرس گرم یا حمام گرم را امتحان کنید.

داروهای تجویزی و تزریق 

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDS) را برای کاهش درد و تورم مصرف کنید. این محصولات بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن یا استامینوفن را می‌توان در هر داروخانه‌ای خریداری کرد.
هر 8 ساعت یک‌بار 600 میلی‌گرم ایبوپروفن مصرف کنید و هر 4 ساعت 500 میلی‌گرم استامینوفن دریافت کنید. بیش از 3500 میلی‌گرم استامینوفن را در 24 ساعت مصرف نکنید.
تزریق استروئیدی نیز گاهی تجویز می‌شود. این تزریق ممکن است کمکی دائمی یا تسکین موقتی را برای یک ماه فراهم کند.

فیزیوتراپی برای درد دنبالچه  

فیزیوتراپی می‌تواند شامل کشش، تمرینات تقویتی و آرامش عضلات اطراف دنبالچه باشد.
درمان‌های فیزیوتراپی عبارتند از:

تکنیک‌های درمان دستی
 

هدف درمان دستی کاهش حساسیت و درد بافت نرم و بهبود تحرک دنبالچه، مفصل و کمر باشد. در درمان دستی، پزشکان همچنین طب سوزنی را نیز اعمال می‌کنند.

درمان بافت نرم

 

ماساژ نباید تجربه‌ای دردناک باشد! پزشکان ماهر می‌توانند به بهبود حساسیت و نقاط تنش در بافت‌ها، ناحیه کمر، عضلات کم‌حجم و عضلات کف لگن کمک کنند. برای کف لگن، ماساژ را می‌توان به‌صورت خارجی، واژینال (در زنان) یا رکتال انجام داد. گاهی اوقات سوزش خفیف می‌تواند در کاهش حساسیت بافت نرم نیز مفید باشد.

تحریک دنبالچه  

دنبالچه می‌تواند از خارج از بدن، درحالی‌که بیمار نشسته است، تحریک شود. بهترین راه برای تحریک دنبالچه با درمان‌های داخلی رکتوم است. تحریک یا درمان دستی رکتوم ممکن است شامل تحریک مستقیم برای فلکشن یا اکستنشن و منحرف کردن دنبالچه باشد.

لیزر درمانی 

لیزر درمانی روش غیرتهاجمی، ایمن و مؤثر درمان است که در آن نور برای تسکین درد لگن، کاهش التهاب و ترمیم زخم و بهبود بافت نرم مورداستفاده قرار می‌گیرد. لیزر به بافت عمیق تابیده می‌شود که می‌تواند به‌سرعت درد را پایان دهد. لیزر در تماس با پوست قرار می‌گیرد و باعث می‌شود انرژی شفابخش به بافت، جایی که با مولکول‌های مختلف بیولوژیک داخل سلولی ارتباط دارد، نفوذ کند و باعث بازسازی عملکرد طبیعی سلولی شود. لیزر درمانی همچنین فرآیندهای طبیعی بدن را بهبود می‌بخشد. در اصل، انرژی نور به انرژی بیوشیمی تبدیل می‌شود.

شاک ویو تراپی  

شاک ویو تراپی روشی مؤثر و بی‌خطر، غیر جراحی و غیرتهاجمی برای درد مزمن دنبالچه، کمر و ستون فقرات، آسیب‌های ناشی از استفاده بیش‌ازحد از عضلات و اختلالات مزمن تاندون است. شاک ویوتراپی جریان خون محلی و عروق بافت را بهبود می‌بخشد، باعث افزایش متابولیسم، تحریک برای ترمیم بافت و سرعت بخشیدن به فرایندهای بهبود طبیعی می‌شود.  شاک ویو تراپی همچنین به کاهش درد و ناراحتی کمک می‌کند و به بهبود حرکت کمک می‌کند.

ورزش‌های مرتبط با درد دنبالچه 

ورزش یک روش درمانی آسان و سریع برای کاهش و تسکین درد استخوان دنبالچه هست. ورزش‌های توصیه‌شده توسط پزشکان برای این عارضه عبارتند از:

 • چاکراسانا

برای انجام این تمرین:

 • در حالت چهار دست و پا قرار گیرید. مچ دست‌ها را زیر شانه‌ها و زانوهای خود را در زیر لگن و باسن قرار دهید. اگر زانوها صدمه دیده است، پتویی را برای پشتیبانی اضافه کنید.
 • نفس بگیرید و پای راست را بالا ببرید و تا پشت سرتان بکشید. اگر احساس راحتی دارید بازوی چپ را نیز بکشید.
 • بازدم داشته باشید، پشت را گرد کنید و زانو را به سمت پیشانی بکشید. اگر میتوانید دست را نیز درگیر کنید، آرنج را به زانو وصل کنید. دوباره به موقعیت شروع بازگردید و بیحرکت بمانید و دوباره آرنج را به زانو وصل کنید.
 • قبل از رفتن به طرف دیگر، این حرکت را، درحالی ه دم و بازدم دارید، پنج بار دیگر تکرار کنید.

ورزش پارسواکوناسانا

برای انجام این تمرین:

 • در جلوی تشک صاف بایستید.
 • پای راست را چند سانتی‌متر به عقب بکشید و لبه‌ی بیرونی پای راست را به‌موازات لبه تشک نگه‌دارید
 • زانوی جلویی را خم‌کنید، اطمینان حاصل کنید که آن را روی مچ پا قرار ندهید.
 • نفس بگیرید و بازوها را تا جایی بالا ببرید که موازی با زمین باشند. درحالی‌که بازدم دارید آرنج چپ را خم کنید و دست را پایین بیاورید تا در کنار ران چپ قرار گیرد.
 • بازو راست را تا جای ممکن به سمت آسمان بکشید و با چشم، تا جایی که در احساس ناراحتی ندارید، دست را نگاه کنید. همچنین می‌توانید نگاهتان را روی زمین نگه دارید.
 • با افزایش کشش دست راست در امتداد گوش و به سمت دیوار در مقابل خود، تمرین را شدیدتر کنید.
 • 5 تا 7 ثانیه حالت را نگه دارید و در طرف دیگر تکرار کنید.
 • حالت مثلث

برای انجام این تمرین:

 • یک پا را به موازات لبه انتهایی تشک بگذارید و پاشنه پای جلو را در امتداد قوس پای عقب قرار دهید.
 • هر دو پا را صاف نگه دارید و در حالی که نفس میگیرید دست‌ها را به موازات زمین بلند کنید.
 • بازدم داشته باشید، بدن را به سمت پای جلو خم کنید و هم‌زمان، در حالی که هر دو زانو صاف نگه داشته شده‌اند، دست جلو را به سمت زمین پایین بیاورید. با دست قسمت داخل پا را نگه دارید. تا جایی خم شوید که احساس راحتی می‌کنید. حتی شاید فرد فقط تا ران بتواند خم شود.
 • هر دو ساق دست را تا جای ممکن در یک خط قرار دهید.
 • پنج تا ده ثانیه وضعیت را حفظ کنید و سپس حرکت را در طرف دیگر تکرار کنید.

سؤالات متداول درباره درد دنبالچه


سؤالات رایجی که ممکن است راجع به درد دنبالچه برای افراد پیش آید عبارتند از:

آیا استخوان دنبالچه در تمام افراد مشابه هستند؟

ساختار دنبالچه از جهات مختلف مثلاً تعداد مهره‌ها(معمولاً بین پنج تا هفت عدد)، طول استخوان‌ها، زاویه‌ی انحنای آن‌ها و مقدار حرکت در افراد متفاوت است. دنبالچه در زنان معمولاً کوتاه‌تر و صاف‌تر است و حدود 25 درصد افراد دارای خار استخوان روی آن هستند. تحقیقات درباره ساختار آناتومی دنبالچه پراکنده و نتایج تحقیقات به دست آمده متناقض هستند.

چرا درد دنبالچه در زنان شایع‌تر از مردان است؟

طبق تحقیقات صورت گرفته درد دنبالچه در زنان چهار تا پنج برابر بیشتر از مردان است. این امر می‌تواند به این دلیل باشد که لگن زنان بزرگ‌تر از مردان است و این ویژگی دنبالچه زنان را آسیب‌پذیرتر از مردان می‌کند. همچنین تفاوت‌های آناتومی زنان نسبت به مردان مثلاً ازنظر اندازه و مقدار انحنای دنبالچه می‌تواند دلیلی بر درد دنبالچه بیشتر زنان باشد. دلیل اصلی شیوع درد دنبالچه در زنان زایمان است بخصوص اگر زایمان با تأخیر انجام شود.

آیا اضافه‌وزن و چاقی باعث محافظت از دنبالچه می‌شود؟

خیر. معمولاً برعکس است. ممکن است افراد فکر کنند که داشتن گوشت اضافه دنبالچه را در لفافه قرار می‌دهد و باعث محافظت از آن می‌شود و افراد لاغر درخطر بیشتری از آسیب دنبالچه قرار دارند اما این‌گونه نیست. هنگامی‌که وزن افزایش می‌یابد خطر نامحور شدن و دررفتگی استخوان دنبالچه بیشتر می‌شود. طبق نظر متخصصان فرد دارای اضافه‌وزن هنگام نشستن احتمال دارد با بیرون‌زدگی استخوان دنبالچه روبه‌رو شود. همچنین فرد چاق هنگام نشستن خود را روی زمین رها می‌کند که این کار باعث چرخش نامناسب لگن می‌شود اما در افراد لاغر هنگام نشستن دنبالچه زیر لگن تا می‌شود و باعث محافظت از دنبالچه می‌شود. به نظر یکی از متخصصان در افراد لاغر یا با وزن متعادل، دنبالچه به‌صورت مطلوب‌تری می‌چرخد و فشار بر دنبالچه هنگام نشستن و برخاستن کاهش می‌یابد.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است