روش نوین بدون جراحی در درمان درد شانه و کتف (شانه درد)

شانه‌درد ممکن است در مفاصل یا تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات آغاز شود و معمولا درد آن با جابجایی دست یا شانه شدت پیدا می‌کند. شانه چرخان از چهار تاندون ساخته شده و امکان انجام یک سری حرکات در مفصل شانه را میسر می‌سازد. آسیب‌ها یا استفاره بیش‌ازحد می‌تواند منجر به پارگی، التهاب، تغییرات استخوانی یا ورم پیرامون تاندون‌ها شود، در نتیجه به هنگام جابجایی دست در چهار جهت جلو، پشت، بغل و بالای سر دچار درد می‌شوید. آسیب‌دیدگی‌ها دلایل اصلی درد مزمن کتف شناخته شده‌اند. عارضه‌های طولانی مدت شانه معمولا با گذشت زمان و به صورت تکرار درد و ناراحتی پیشرفت می‌کنند.

برخی علائم شانه‌درد جدی هستند و ممکن است جان بیمار را تهدید کنند. اگر احساس درد‌شانه طی چند روز تداوم داشته باشد و با علائمی همچون تنگی نفس، سینه درد، سرگیجه، یا احساسی شبیه به دلشوره از احتمال بروز اتفاقی ناگوار برای بدن همراه باشد حتما به پزشک مراجعه کنید. وقت خود را تلف نکنید. بسیاری از نارحتی‌هایی که درباره آنها صحبت کردیم با یک درمان پزشکی فوریتی علاج‌پذیر هستند. کلینیک طب فیزیکی دکتردهقان با بررسی وتشخیص علل شانه درد شما روش‌های درمانی موثری مانند فیزیوتراپی،طب سوزنی وتزریق اوزون را برای بهبودی درد شما به کار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا آگاهی از ساعات کار کلینیک با شماره تلفن 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

دلایل


در اینجا برخی از علت‌های احتمالی شانه درد را ذکر می‌کنیم:

کشیدگی عضلات

کشیدگی عضلات یکی از شایع‌ترین دلایل شانه‌درد شناخته شده‌ است. تعدادی ماهیچه در اطراف استخوان اسکاپولا قرار دارد و وظیفه جابجابی و حفاظت از این استخوان را برعهده دارند. خیلی اوقات انجام متداوم یک نوع فعالیت می‌تواند باعث کشیدگی این عضلات شود و به دنبال آن دردی زیر شانه احساس شود.

حتی بعضی‌اوقات ممکن است بیمار در وضعیت نادرست خوابیده باشد و صبح هنگام برخواستن با درد شدیدی داخل یا مابین استخوان کتف مواجه شود.

ازآنجاکه استخوان کتف با نحوه استفاده از بازوها در ارتباط است، تعجبی ندارد بگوییم شرایط کاری و فعالیت هم می‌تواند درد مزمن شانه را به دنبال داشته باشد.

بیماری دیسک

بیماری دیسک به دو نوع تقسیم بندی می‌شود:

 • خراب شدن دیسک مهره‌ای
 • فتق دیسک‌کمر

عارضه فتق دیسک معمولا با افزایش سن بروز می‌کند زمانی که مایع درون دیسک‌های مهره‌ای تحلیل می‌رود و کارایی طبیعی خود را از دست می‌دهد. این وضعیت فضا برای حرکت عصب نخاعی واقع در مابین مهره‌ها را تنگ می‌کند و ممکن است آنها را تحت فشار قرار دهد.

شکستگی‌ها

وارد شدن هر نوع ضربه ناگهانی به یک استخوان موجب درد خواهد شد. شکستگی استخوان شانه به‌ندرت اتفاق می‌افتد چون باید بواسطه یک حادثه مانند تصادف رانندگی متحمل فشار بسیار زیادی قرار گیرد. بعضی‌مواقع شکستگی استخوان شانه ممکن است در اثر زمین خوردن حین باز بودن کامل دست رخ دهد.

آرتروز

ورم مفاصل و استخوان (OA) شکلی از بیماری تخریبی مفصل است و مسبب علائم گوناگونی همچون درد، ورم، رشد غیرطبیعی استخوان، بدشکل شدن غضروف و عدم توانایی جابجایی استخوان کتف می‌باشد. خیلی مواقع دیده شده بیمار مبتلا به آرتروز در ناحیه مفصل بین استخوان ترقوه و نوک شانه یا محل اتصال استخوان بازو به کتف دچار التهاب شود.

بیماری‌های قلبی

اکثر بیماران عارضه‌های قلبی (مانند حملات قلبی) را با احساس ناراحتی در سینه مرتبط می‌دانند. بااینحال بیماری‌های حاد قلبی هم می‌توانند بر ناحیه کتف اثرگذار باشند. دراین‌گونه موارد احتمالا بیمار با احساس درد در قسمت چپ شانه روبرو خواهد شد. این حالت نمونه‌ای از درد جابه‌جا شده‌ است (درد جایی از بدن که علت آن در جای دیگر است). حمله‌های قلبی معمولا موجب سینه‌درد و احساس ناراحتی در زنان و مردان می‌گردند. ولی احتمال دارد خیلی از خانم‌ها به حمله قلبی بدون سینه‌درد دچار شوند.

سرطان ریه

در موارد نادر ممکن است تومور پان‌کوست علت درد و ناراحتی در سمت چپ یا راست شانه تشخیص داده شود. این تومور بالای ریه رشد می‌کند و احساس درد شانه، دست و ناحیه کتف یکی از نخستین علائم آن است. درد مرتبط با این عارضه معمولا طولانی‌مدت و حاد است.

سرطان سینه

یکی از شایع‌ترین انواع بیماری در جهان، سرطان سینه است و در بین زنان و مردان متداول است. معمولا پیش از اینکه علائم سرطان سینه ظاهر شوند، بیماران دچار درد در ناحیه بالایی کمر و مابین استخوان کتف می‌شوند.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا عارضه‌ای است که با حس درد مزمن عضلات و بافت در نواحی گوناگون بدن در ارتباط است و در نهایت موجب شانه درد می‌شود. خستگی و اختلال الگوهای خواب هم از دیگر علائم این بیماری به حساب می‌آیند.

علائم


در ادامه برخی از علائم شانه درد را ذکر می‌کنیم که باید سریع به آنها توجه کرد:

 • سینه درد
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب تند و نامنظم
 • مشکلات گفتاری ناگهانی
 • سرگیجه
 • درد، ورم، یا قرمز شدن پاها
 • سرفه همراه با خون
 • تب
 • اختلال بینایی
 • فلج شدن یک سمت بدن
 • کاهش هوشیاری
 • تعریق بیش از حد

تشخیص


در نخستین مراجعه به کلینیک پزشک یک سری معاینات کامل به همراه بررسی سوابق سلامتی بیمار را در دستور کار خود قرار خواهد داد. همچنین مو به مو پرسشهایی را درباره آسیب‌دیدگی بیمار جویا خواهد شد. به منظور تایید احتمال ابتلا به سندروم کتف صدا دهنده برخی آزمایشات خاص هم انجام خواهد شد. پزشک معالج تصمیم‌گیری‌های لازم در خصوص سرمنشاء درد را خواهد گرفت، امکان دارد درد در ناحیه گردن، مفصل شانه یا دیگر نواحی و یا در قسمت کتف متمرکز باشد.

شاید برای تشخیص قطعی بیماری پزشک با یک متخصص ارتوپد هم همکاری داشته باشد و آزمایشات بیشتری نظیر عکسبرداری اشعه ایکس را از وی درخواست کند تا نهایتا عارضه تشخیص داده شود و گزینه‌های دیگر مانند آسیب به ستون فقرات، قفسه سینه و اسکاپولار منتفی شوند. همیشه هم به انجام آزمایش عکسبرداری نیاز نیست.

درمان


درمان تاحدود زیادی به تشخیص علت اصلی درد بستگی دارد. برخی روشهای درمانی عبارتند از:

استفاده از پک‌های حرارتی و سرما

استعمال پک‌های سرما جهت فشرده‌سازی و پک حرارتی به صورت نوبتی می‌تواند به تسکین شانه‌درد کمک کند. این روش درمانی را می‌بایست دست‌کم سه مرتبه در روز انجام داد.

مصرف دارو

داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن از درد و ورم شانه می‌کاهند. در برخی موارد تزریق داروهای استروئید اثربخش هستند. کورتیزون دارویی قوی و ضدالتهابی است که مستقیم به مفصل شانه بیمار تزریق می‌شود.

تزریق اوزون

اوزون تراپی درمانی بی‌خطر و بدون جراحی است و جهت تسکین درد حاد و مزمن حین ابتلا به بسیاری از عارضه‌های عضلانی‌اسکلتی کاربرد دارد. اوزون درمانی بدین صورت انجام می‌پذیرد که به منظور تکثیر سلولی، احیا، بازسازی رباط، تاندون و بافت غضروفی جدید در نواحی تضعیف‌شده شانه از گاز اوزون استفاده می‌شود.

طب‌سوزنی

درمانگر به هنگام برطرف کردن گرفتگی عضلانی سوزن‌ها را به بافت سفت عضله شکم یا تریگر پوینت وارد می‌کنند. این کار موجب انقباض موقت ماهیچه می‌گردد که اصطلاحا به آن "پاسخ توییچ" هم گفته می‌شود. سپس حس آرامش تاثیرگذاری در عضله سفت‌شده ایجاد می‌گردد و کاهش درد و گرفتگی احساس خواهد شد. همچنین برای کمک به رفع درد یا ورم، ایجاد آرامش کلی یا درمان تخریب غضروف، می‌توان طب سوزنی را بدون پاسخ توییچ هم اجرا کرد. تحریک جریان خون و فعال شدن دستگاه عصبی سر منشاء این بهبودی‌ها در نظر گرفته می‌شوند.

ماساژدرمانی

پیشگیری از التهاب و آسیب بعدی با برطرف کردن فشار و کشیدگی عضلات شانه و ماساژدرمانی امکان‌پذیر است. ماساژدرمانی مزیت‌های زیر را به همراه دارد:

 • دامنه حرکتی عضله را با شل کردن ساختمان عضلانی منقبض شده افزایش می‌دهد
 • دامنه حرکتی عضله را با ایجاد کشش نرم در ناحیه مفصل شانه بالا می‌برد
 • از بین بردن بافت‌های زائدی که اطراف شانه جمع شده‌اند (و همینطور جای زخم در بافت عضلانی)
 • به کار انداختن قابلیت‌های صحیح اندام حرکتی بدن با تحریک عضله و تریگر پوینت‌ها

شاک ویوتراپی

طی درمان به روش شاک ویوتراپی ممکن است بیمار متحمل ضربات کمی ناراحت‌کننده اما بدون درد شود. شاک ویوتراپی با هدف کاهش درد، افزایش دامنه حرکتی ستون‌فقرات یا شانه، مقاومت و عملکرد بهتر بدن، بهبود ساختارهای آسیب‌دیده و پیشگیری از بروز دوباره آسیب انجام می‌شود.

لیزر درمانی

لیزر درمانی به درمانی گفته می‌شود که در آن از طول موج‌های نوری خاص برای ایجاد برهم‌کنش در بافت بدن استفاده می‌شود و ثابت شده در تسریع پروسه درمانی تاثیرگذار است. با این روش درمانی می‌توان به بیماران مبتلا به انواع عارضه‌های مزمن و حاد همچون شانه‌درد کمک کرد تا از این طریق احساس درد، ورم و گرفتگی‌های عضلانی آنها برطرف شود و قابلیت‌های حرکتی‌شان افزایش یابد.

تزریق پی‌آرپی

درمان پی‌آرپی بر روی شانه‌ها با کمک بیهوشی موضعی و هدایت سونوگرافی انجام می‌پذیرد. باآنکه پی‌آرپی روش درمانی نسبتا ساده‌ای به نظر می‌رسد پیش از اجرای آن می‌بایست تمام قسمت شانه بادقت توسط پزشک متخصص تحت آزمایش قرار گیرد تا از این طریق علت اصلی بیماری مشخص شود. این درمان با جذب مستقیم خون بیمار آغاز می‌شود. سپس با استفاده از دستگاه مرکز گریز پلاکت‌ها در نمونه خونی متمرکز می‌شوند. بعد از آن پلاسما غنی شده از پلاکت مجددا به ناحیه آسیب دیده بدن بیمار تزریق می‌شود.

حرکات

حرکات مخصوص کاهش شانه درد عبارتند از:

پلانک ازجلو

به حالت زانوی خم و کف‌پای کاملا صاف بر روی زیراندازی بنشینید. دستها را به فاصله15 تا 30 سانتیمتر در پشت بدن خود قرار دهید. درصورت امکان نوک انگشتان دو دست را به سمت جلو هدایت کنید. همزمان با عمل دم قفسه سینه را بالا بیاورید. اکنون بازدم کنید شانه‌ها را به سمت پشت بالاتنه برده و آنها را تحت فشار قرار دهید. با انجام 5 تا 10 مرتبه عمل دم و بازدم عمیق از راه بینی در این وضعیت باقی بمانید.

حرکت کششی گربه و گاو

حرکت کششی گربه و گاوی عضلات شانه و قسمت میانی کمر را هدف قرار می‌دهد. دست‌ها و زانوها را مانند تصویر فوق روی زمین قرار دهید. دست‌ها را زیر شانه‌ها و زانوها را زیر لگن قرار دهید. آرنج دو دست را صاف نگه دارید و تا جایی‌که امکان دارد کمر را به مانند یک گربه به سمت بالا قوس دهید. گونه را پایین آورده و به سمت قفسه سینه هدایت کنید. به مدت 3 تا 5 ثانیه در این وضعیت بمانید سپس کمر را صاف کنید. حالا با هدایت قوس کمر به سمت پایین و نگاه کردن به سقف در وضعیت کشش گاوی قرار بگیرید. به مدت 3 تا 5 ثانیه در این وضعیت بمانید و بعد عضلات را شل کنید. حرکت کشش گربه و گاوی را به نوبت 5 تا 10 مرتبه اجرا کنید.

غلت‌خوردن روی فوم

می‌توانید از یک غلتک فومی استفاده کنید و به‌تنهایی عمل ماساژ را بر روی عضلات اطراف کتف انجام دهید. بنشینید و غلتکی را پشت خود درست وسط کمر قرار دهید. می‌توانید به عنوان تکیه‌گاه دست‌ها را بالای سینه نگه دارید یا پشت سر قفل کنید. زانوها را خم کنید و کف‌پا را بر روی زمین قرار دهید. روی غلتک لم دهید. برای بلند کردن باسن پاشنه‌ها را محکم به زمین فشار دهید. بدون اینکه پاها از جای خود جابجا شوند به‌آرامی بر روی قسمت پایین و بالایی کمر و نواحی شانه غلت بزنید. در صورت تمایل می‌توانید 30 تا 60 ثانیه بخصوص روی نقاط دردآور مکث کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است