علت، علائم و درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر

رگ به رگ شدن یا کشیدگی قسمت‌های قفسه سینه یا کمری شامل آسیب به بافت نرم پشت بدن است. رگ به رگ شدن به آسیب رباط‌ها یا دیسک‌ها و کشیدگی به آسیب‌های عضلانی و تاندون اشاره می‌کند. منطقه قفسه سینه در قسمت فوقانی پشت و منطقه کمری در ناحیه پایین پشت قرار دارد. ورزش‌هایی که شامل کشش‌های زیاد مکرر، پریدن (فرود با فشار شدید) و چرخش هستند، می‌توانند ورزشکاران را در خطر ابتلا به کشیدگی و رگ به رگ شدن ناحیه پشتی یا کمر قرار دهد. این ورزش‌ها عبارتند از ژیمناستیک، بسکتبال، کشتی، تنیس، گلف و قایقرانی.

عضلات پشت زمانی در معرض خطر رگ به رگ شدن قرار می‌گیرند که یک فرد در هر موقعیت ترکیبی از خم شدن، خم شدن به پهلوها، چرخش، کشش و چرخش ستون فقرات به حالت خنثی تمریناتی را انجام دهد. در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان درمان‌هایی نظیر ماساژ تراپی، درمان دستی، شاک ویو تراپی و طب سوزنی برای درمان رگ به رگ شدن کمر، برای بیماران انجام می‌شود. جهت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌ 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علل


آسیب می‌تواند تاندون‌ها و عضلات پشت بدن در ناحیه پایین را از بین ببرد. ورزش‌هایی که نیاز به فشار داددن و کشیدن دارند، مانند وزنه برداری یا فوتبال، می‌توانند منجر به رگ به رگ شدن کمر گردند. علاوه بر این، ورزش‌هایی که نیاز به چرخش ناگهانی کمر دارند، مانند تنیس، بسکتبال، بیس بال و گلف، می‌توانند منجر به آسیب این نواحی شوند. برخی از عوامل خاص، مانند انحنای بیش از حد کمر، لگن رو به جلو، عضلات کمری ضعیف یا عضلات شکمی و همسترینگ‌های سفت، می‌توانند خطر آسیب را افزایش دهند.

علائم رگ به رگ شدن کمر


بیمار دچار درد پایین کمر و خشکی کمر خواهد بود و این علائم با انجام دادن حرکت شدیدتر می‌شوند. خم شدن (به سمت پایین) اغلب مشکل ساز است زیرا این حرکت یک نیروی کششی را در بافت خلفی پاره شده ایجاد می‌کند. اگر رگ به رگ شدن یا کشیدگی روی یک طرف پشت کمر قرار گیرد، خم شدن به پهلوها به طرف مقابل نیز درد و اسپاسم را افزایش می‌دهد. با این حال، به دلیل اسپاسم عضلانی محافظتی که به دلیل کشیدگی یا رگ به رگ شدن پایین کمر ایجاد می‌شود، حرکت در هر جهت می‌تواند محدود باشد. درد همراه با حرکت نیز موجب کاهش طیف حرکات پایین کمر می‌گردد. کشیدگی کمر یا رگ به رگ شدن نیز با التهاب همراه است. به طور کلی درجه التهاب نشان دهنده میزان پارگی است.

تشخیص


علاوه بر یک تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، روش‌های تشخیصی برای درد پایین کمر ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 •  اشعه ایکس: تست تشخیصی است که تصاویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌ها را روی فیلم ایجاد می‌کند.
 •  سی تی اسکن: سی تی اسکن یا اسکن توموگرافی کامپیوتری(که همچنین CT یا CAT اسکن نامیده می‌شود) یک آزمایش تصویربرداری است که از اشعه ایکس و کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از بدن استفاده می‌کند. سی تی اسکن جزئیات استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، چربی و اندام‌ها را نشان می‌دهد.
 •  ام آر آی: ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) یک روش تشخیصی است که از ترکیبی از آهنرباهای بزرگ، رادیوفرکانسی و یک کامپیوتر برای تولید عکس‌های دقیق از اندام‌ها و ساختارها در بدن استفاده می‌کند.
 •  اسکن رادیونوکلئید استخوان: یک روش تصویربرداری هسته‌ای است که از مقدار بسیار کمی مواد رادیواکتیو که به جریان خون تزریق می‌شود، استفاده می‌کند تا توسط یک اسکنر شناسایی شود. این آزمون میزان جریان خون به استخوان و فعالیت سلولی داخل استخوان را نشان می‌دهد.
 •  نوار عصب و عضله: نوار عصب وعضله (الکترومیوگرافی) آزمونی است که برای ارزیابی عصب و عضله استفاده می‌شود.

درمان کشیدگی کمر


درمان‌های احتمالی برای کشیدگی کمر یا رگ به رگ شدن کمر عبارتند از:

داروها

داروها (داروهای ضد التهابی مثل آسپیرین، ایبوپروفن، و غیره و یا آرامبخش‌های عضلانی که توسط پزشک تجویز شده‌اند) برای از بین بردن درد می‌توانند استفاده شوند.

درمان دستی

درمان دستی یا ام تی تی از جمله ماساژ بافت نرم، کشش و موبیلیزاسیون مفصل که توسط یک متخصص طب فیزیکی برای بهبود هم ترازی، تحرک و دامنه حرکت ستون فقرات کمری انجام می‌گردد را می‌توان برای درمان کشیدگی کمر یا رگ به رگ شدن کمر انجام داد. استفاده از روش‌های موبیلیزاسیون نیز به تعدیل درد کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

یک ماساژ ملایم می‌تواند عضلات منقبض شده در قسمت پایینی پشت کمر را آرام‌تر کند و باعث آزاد شدن اندورفین‌ها جهت مبارزه با درد گردد.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی یا ESWT یک روش درمانی مدرن و بسیار مؤثر است که امواج صوتی با انرژی بالا در مناطق دردناک بدن اعمال می‌شوند. با استفاده از درمان جدید شاک ویو تراپی، تغییرات پاتولوژیک تاندون‌ها، رباط‌ها، کپسول‌ها، عضلات و استخوان‌ها می‌تواند به طور سیستماتیک درمان گردد. شاک ویو تراپی برای درمان کشیدگی عضلات کمر یا رگ به رگ شدن کمر نیز مفید است.

تزریق اوزون

اوزون تراپی می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. برای درمان درد عضلانی اسکلتی حاد و مزمن و کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر، اوزون با استفاده از روش‌های معمول به صورت تزریق (که اغلب در ترکیب با مواد تولید کننده کلاژن به عنوان تزریق پرولوزون شناخته می‌شود) جهت درمان کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر اعمال می‌شود. اوزون تراپی ممکن است به چندین روش داخل مفصلی، داخل عضلانی، داخل شکمی یا زیر جلدی انجام گردد.

اولتراسوند

در درمان اولتراسوند از ارتعاش برای ایجاد گرما و انرژی به قسمت‌های پایین پشت از جمله ماهیچه‌های نخاعی، رباط‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌ها استفاده می‌گردد. هدف از درمان اولتراسوند این است که روند بهبودی تسریع شود.

طب سوزنی

طب سوزنی یک درمان جایگزین رگ به رگ شدن کمر بدون نیاز به عمل جراحی و دارو است. طب سوزنی رگ به رگ شدن کمر را کاهش می‌دهد و دامنه حرکت را بهبود می‌بخشد.

مگنت تراپی

مگنت تراپی برای درمان درد پشت یک روش جایگزین برای تسکین علائم کمر درد است. آهنرباهای پزشکی هزاران سال در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آهنربا اثرات اثبات شده و مستندی روی خون و سایر بافت‌های بدن دارند.

تزریق پی آر پی

اگر شما دچار کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر هستید، انجام پی آر پی می‌تواند باعث بهبودی شود. برای انجام درمان پی آر پی، پس از خون گیری از بیمار، نمونه خون سانتریفیوژ می‌شود و تزریق پلاکت غلیظ شده انجام می‌شود.

تمرینات درمانی

تمرین‌های درمانی (TE) از جمله تمرین‌های کششی و تقویتی برای بازگرداندن حرکت مفصل، دامنه حرکات و تقویت عضلات پشت و شکم جهت حمایت، تثبیت و کاهش تنش‌ها روی مفاصل نخاعی، دیسک‌ها و ناحیه پشت است. این تمرینات عبارتند از:

نشستن با تکیه به دیوار

پشت خود را به دیوار تکیه دهید و به آرامی در حالت نشسته پایین بیایید. برای مدت 30 ثانیه خود را در این حالت نگه دارید (یا تا زمانی که احساس راحتی کنید) و سپس حرکت را تکرار کنید.

موقعیت بریج یوگا

روی زمین بخوابید، زانوهای خود را خم کنید و پاها را روی زمین بگذارید. به آرامی پشت خود را از زمین با زاویه حدود 45 درجه بلند کنید. در این موقعیت برای مدت 20 ثانیه بمانید و سپس حرکت را تکرار کنید.

خم شدن

روی زمین بخوابید، زانوهای خود را خم کنید و کف پا را روی زمین بگذارید. با استفاده از عضلات اصلی خود، به آرامی شانه‌های خود را از زمین بلند کنید. حدود 1-2 ثانیه در این موقعیت بمانید و سپس شانه‌ها را پایین بیاورید. سعی نکنید از گردن خود برای نگه داشتن شانه‌ها استفاده کنید و به جای آن از عضلات شکمی کمک بگیرید. این حرکت را حدود 15 بار تکرار کنید.

فشار دادن

روی زمین به شکم دراز بکشید و کف دست خود را در زیر شانه‌ها قرار دهید. شانه‌های خود را با استفاده از کف دستان از زمین بلند کنید و این موقعیت را برای 10 ثانیه نگه دارید. سپس حرکت را تکرار کنید.

پیشگیری


شما می‌توانید با رعایت موارد زیر از کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر جلوگیری نمایید.

 •  بدن خود را در حالت نشسته و ایستاده در موقعیت صحیح قرار دهید.
 •  در هنگام بلند کردن اجسام از روش‌های مناسب استفاده کنید (در صورت استفاده از پاها برای بلند کردن اجسام، پشت خود را صاف نگه دارید، زانوها را خم کنید و جسم را حین بلند کردن به بدن نزدیک کنید).
 •  قبل از شروع فعالیت‌های بدنی و ورزش بدن خود را گرم کنید و حرکات کششی انجام دهید.

شرایط مناسب خود را به صورت زیر حفظ کنید:

 •  انعطاف پذیری پشت و عضله همسترینگ
 •  تقویت و ایجاد استقامت در عضلات
 •  آمادگی قلبی عروقی
 •  حفظ وزن مناسب
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است