علت وعلائم زانو درد ودرمان با طب فیزیکی

درد زانو یکی از رایج‌ترین دردها در تمام سنین است. درد زانو در کودکان کم‌سن به شکل بیماری ازگود اشتلاتر (OSD) و سندروم سیندینگ لارسن جوهانسن مشاهده می‌شود که منجربه تحریک برجستگی استخوان درشت نی و ایجاد توده‌ای در زیر کلاهک یا کشکک زانو می‌ گردد. این عارضه در بزرگسالان به شکل آسیب تاندون پاتلار و یا سندروم درد پاتلا- فمورال مشاهده می‌شود. وارد شدن هرگونه آسیب و ضربات به زانو ممکن است منجربه پارگی مینیسک یا رباط‌ها و درنهایت زانو درد شود. به‌طورکل، تخریب بافت زانو عاملی است که موجب درد در زانو می‌گردد. تخریب بافت زانو ممکن است منجربه آرتروز زانو و تعویض احتمالی زانو شود. در چنین شرایطی علاوه‌بر پاتوفیزیولوژی مراجعه به یک فیزیوتراپیست متخصص کمک شایانی به درمان بیماری خواهد کرد.

اگر از دردزانو رنج می‌برید توصیه می‌کنیم این مشکل را جدی گرفته و در پی درمان آن باشید. درصورت مواجه شدن با علائمی نظیر عدم تحمل وزن توسط زانوها، تورم زانو، عدم صاف کردن یا خم کردن زانو، تب، احساس بی‌ثباتی در زانو و خالی کردن زانو حتما دراسرع وقت جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی دکتر دهقان  با بررسی وضعیت زانو دردشما ،روش های درمانی مانند ماساژ، درمان دستی، ورزش ،تززریق اوزون و لیزرتراپی را برای بیماران خود توصیه میکنند.

برای رزرو نوبت ویا مشاوره با شماره 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علل


علت‌های شایع دردزانو عبارتند از:

 • آسیب رباط صلیبی قدامی: منظور از آسیب رباط صلیبی قدامی پاره شدن این رباط در زانو است. رباط صلیبی قدامی یکی از 4 رباط اصلی زانو است که استخوان درشت نی را به استخوان ران متصل می‌کند.
 • شکستگی‌ها: استخوان‌های زانو ازجمله کشکک زانو ممکن است به‌دلیل برخورد با وسایل نقلیه و یا افتادن دچار شکستگی شوند. افرادی که استخوان‌هایشان به دلیل بیماری پوکی استخوان مقاومت خود را از دست داده به‌راحتی در معرض خطر شکستگی استخوان زانو قرار دارند.
 • پارگی مینیسک: مینیسک یا جاذب ضربه، قطعه‌ی دایره‌ای شکل در زانو است که از غضروف سفت و لاستیکی تشکیل شده است. مینیسک در بین استخوان درشت نی و استخوان ران نقش ضربه گیر را ایفا می‌کند.
 • بروسیت زانو: برخی از آسیب‌های زانو موجب بروسیت زانو یا به‌عبارتی التهاب بورسا می‌شوند. بورسا کیسه‌های کوچک حاوی مایع هستند که محیط خارجی مفصل زانو را پوشانده و موجب می‌شود تاندون‌ها و رباط‌ها به‌آرامی روی مفصل حرکت کنند.
 • تاندونیت پاتلا: تحریک و التهاب یک یا چند تاندون را تاندونیت پاتلا گویند. تاندون‌ها بافت‌های فیبری محکمی هستند که عضلات را به استخوان متصل می‌کنند.
 • دررفتگی کشکک زانو: هنگامی که استخوان مثلثی شکل کشکک زانو (پاتلا) که در جلوی زانو قرار دارد از موقعیت خود خارج می‌شود (معمولا به سمت بیرون) دراصطلاح به دررفتگی یا تغییر موقعیت کشکک زانو تعبیر می‌شود.
 • درد پهلو و پادرد: وقتی به درد پهلو یا پادرد مبتلا هستید ممکن است جهت کاهش درد مفاصل راه رفتن خود را تغییر دهید. اما تغییر راه رفتن می‌تواند فشار زیادی به مفاصل زانو وارد کند. در برخی مواقع می‌توان پادرد و یا درد در پهلوها را به زانودرد ربط داد.
 • آرتروز زانو: آرتروز زانو بیماری است که فعالیت‌های روزانه نظیر راه‌رفتن و یا بالارفتن از پله‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. آرتروز یکی از مهمترین دلایل از کار افتادگی و یا ناتوانی شدید در زانوی بسیاری از افراد است.

علائم


موقعیت و شدت زانو درد معمولا بسته به علت عارضه در افراد متفاوت است. علائم و نشانه‌هایی که گاهی با زانودرد همراه هستند عبارتند از:

 • تورم و سفتی
 • قرمزی و گرم بودن زانو
 • ضعف و بی‌ثباتی
 • تق‌تق زانو
 • عدم توانایی در صاف کردن زانو

درمان


شایع‌ترین درمان‌ها برای زانودردهایی که نیاز به جراحی ندارند شامل:

دارو

پاراستامول، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و داروهای حاوی مواد مخدر از رایج‌ترین داروهای مسکنی هستند که جهت درمان زانودرد مصرف می‌شوند.

تزریق اوزون

تزریق اوزون تاثیر خوبی در درمان زانودرد دارد. این روش درمانی با تزریق گاز اوزون که نوعی گاز اکسیژن موجود در جو است صورت می‌گیرد. تحقیق جدید حاکی از آن است که تزریق هفتگی گاز اوزون موجب کاهش درد و بهبود دامنه حرکات می‌شود. تصور بر این است که اوزون درمانی موجب کاهش پروستاگلاندین‌ها در بدن می‌شود. پروستاگلاندین‌ها مهمترین واسطه‌های شیمیایی در داخل بدن هستند که علاوه‌بر ایجاد التهاب در مفصل آسیب دیده، پیام درد  را به مغز ارسال می‌کننند.

طب سوزنی

طب سوزنی که برگرفته از طب سنتی چینی می‌باشد نوعی روش درمانی نوین است که تاثیر چشمگیری در درمان بسیاری از بیماری‌ها دارد. تصور بر این است که در این روش، تزریق سوزن‌های نازک به نقاط خاصی از بدن موجب تحریک و بهبود بیماری می‌گردد. در طی طب سوزنی، انتشار انتقال‌دهنده‌های عصبی و اندورفین‌ها که به مسکن‌های طبیعی در بدن معروف هستند شاهد کاهش درد زانو خواهیم بود.

لیزرتراپی کم‌توان

لیزرتراپی کم‌توان یا به‌عبارتی لیزردرمانی سرد نوعی روش درمانی غیرتهاجمی است که با تابش نور حاصل از لیزر بر سطح سلول‌ها، موجب بهبود بافت آسیب دیده در زانو می‌شود. در این روش درمانی بدون درد، انرژی  نور لیزر به داخل بافت آسیب دیده نفوذ کرده و با کاهش التهاب موجب تسکین درد می‌گردد. با بهبود بافت آسیب دیده نهایتا درد نیز برطرف می‌شود.

ورزش درمانی

زانودرد چه به‌صورت مزمن  چه حاد، درهر صورت با انجام حرکات اصلاحی فیزیوتراپی در کنار درمان روند بهبود بهتری را سیر خواهد کرد. مطالعات حاکی از آن است که ورزش درمانی تاثیر چشمگیری در کاهش درد و بهبود دامنه حرکات بیماران دارد. ورزش درمانی ایده‌آل شامل ترکیب درمان دستی و انجام حرکات وزشی چندبعدی برای کاهش درد و خشکی مفاصل زانو است.

 • درمان دستی: این روش درمانی موجب افزایش تحرک و بهبود بافت ساختارهای تحریک شده در اطراف زانو می‌شود.
 • حرکت دادن عضلات خاص:  موبیلیزاسیون یا به‌عبارتی حرکت دادن عضلات که شامل سرخوردن مفاصل با کمک دست بر روی عضلات خاص می‌باشد، با ایجاد انعطاف‌ در زانوها، بیمار را قادر به انجام طیف وسیعی از حرکات می‌کند.
 • حرکات سفارشی: این حرکات موجب تقویت عضله چهارسرران می‌شود. عضله چهارسرران عضله‌ی اصلی است که از زانو حمایت می‌کند.
 • روش‌های دیگر: در برخی مواقع تحریک الکتریکی با انقباضات کنترل شده جهت کاهش زانودرد و افزایش قدرت عضلات چهارسر ران انجام می‌شود.

اولتراسوند

در طی این روش درمانی ارتعاشات ناشی از امواج صوتی موجب کاهش درد و بهبود عملکرد زانو می‌گردد. اولتراسوند در مطب پزشک یا کلینیک فیزیوتراپی انجام می‌شود.

مگنت تراپی

تصور بر این است که در روش مگنت تراپی، میدان مغناطیسی بدن موجب جذب و دفع ذرات باردار در خون و درنهایت باعث حرکت و تولید گرما می‌شود. این امرمنجربه انبساط رگ‌های خونی می‌شود. با گشاد شدن رگ‌های خونی و واردشدن اکسیژن تازه و مواد مغذی  به بدن و دفع سموم از بدن روند بهبود تسریع یافته و درنهایت مشکل التهاب و سفتی زانوها برطرف می‌گردد.

ماساژدرمانی

ماساژدرمانی خصوصا درمواقعی که آسیب زانو مزمن و طولانی باشد کمک شایانی به درمان زانودرد می‌کند. ماساژ ممکن است روی عضله چهارسرران و تاندون آسیب دیده صورت گیرد.

شاک‌ویو تراپی

شاک ویوتراپی  نوعی روش درمانی است که بدون نیاز به درمان بیشتر موجب افزایش قابلیت خودترمیمی بدن و بهبود آسیب می‌شود. در 95 درصد از زانودردها، شاک‌ویوتراپی باعث کاهش سندروم درد و بهبود عملکرد مفاصل زانو می‌شود.

تزریق پی‌آرپی

در تزریق پلاسمای غنی از پلاکت که گاهی با عناوین مختلفی نظیر تزریق پی‌آرپی یا درمان اوتولوگ پلاسما نامیده می‌شود سعی بر این است که با کمک اجزای خون خود بیمار بتوان بافت‌های آسیب دیده در زانو نظیر غضروف، تاندون، رباط، عضلات و حتی استخوان را ترمیم کرد.

ورزش

در این قسمت به معرفی برخی از حرکات ورزشی می‌پردازیم که تاثیر چشمگیری در کاهش دردزانو دارند:

کشش مفصل ران و عضله‌ی خم کننده

روی زمین یا تخت به شکم دراز بکشید. کش ورزشی یا کمربندی را دور پای راست خود قرار داده و دو طرف کش را با دستان خود محکم بگیرید. با کشیدن آرام کش یا کمربند، پاشنه‌ی پای راست خود را به سمت باسن نزدیک کنید. هنگامی که در عضلات چهارسرران و عضلات خم‌کننده احساس کشش کردید، 30 ثانیه در این حالت کششی خود را حفظ و سپس همین حرکت را با پای چپ تکرار کنید.

ماساژ باند ایلیوتیبیال با فوم غلتان

به پهلوی راست دراز کشیده و یک فوم غلتان را زیر ران راست خود قرار دهید. پای چپ را به‌حالت ضربدر روی پای راست و جلوی خود قرار دهید. دست راست یا ساعد راست را روی زمین قرار داده و پای چپ خود را به‌آرامی به سمت بالا حرکت دهید تا فوم به سمت پایین غلتیده و حرکت کند. زمانی‌که فوم تقریبا در بالای زانوی راست قرار گرفت حرکت را متوقف کرده و سپس پای چپ را به آرامی پایین آورده و به موقعیت قبل بازگردید. این حرکت را با پای دیگر تکرار کنید.

کشش عضلات ران

کشش عضلاتی که موجب چرخش ران می‌شوند خصوصا عضلات پیریفورمیس و گلوتئوس تاثیر مثبتی بر روی زانو دارند. برای انجام حرکت کششی عضلات ران به پشت دراز کشیده و پاها را روی زمین قرار دهید. مچ پای راست را روی پای چپ قرار داده و با دستان خود ران پای چپ را محکم بچسبید. به‌آرامی و نرمی زانوی چپ را به قفسه‌ی سینه نزدیک کنید. همین حرکت را با پای دیگر تکرار کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است