عوارض جراحی کمر و درمان عمل ناموفق دیسک با استروئید و ورزش مهره

سندروم شکست جراحی کمر

سندروم شکست جراحی کمر FBSS ، عبارتی است که در صورت ادامه داشتن درد کمر بعد از انجام جراحی، و یا پیدایش یک نوع درد جدید بعد از جراحی، استفاده می‌شود. بیماران بسیار زیادی وجود دارند که بعد از انجام عمل جراحی کمر، بهبودی چشمگیری را شاهد نبوده‌اند. در این موارد، بعد از عمل جراحی، درد و علائم قبلی، هنوز هم، وجود دارند و حتی بعد از گذشت چند هفته شدیدتر شده و یا شرایط و عوارض جدید ظهور می‌کند.در نتیجه، سندروم شکست جراحی، یا سندروم پس از لامینکتومی، شامل تداوم شرایط قبل از عمل، و یا بروز درد‌های جدید می‌شود که بعد از جراحی ستون فقرات، پایین کمر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این شرایط معمولا افراد با کمر‌درد و یا پا‌درد مواجه هستند.

 

افرادی که مبتلا به دیابت، افسردگی، آپنه‌ی خواب، مشکلات عروقی و یا خود ایمنی بدن هستند، بیشتر در خطر عدم موفقیت جراحی کمر قرار می‌گیرند.در این شرایط افراد ممکن است به درد‌های مزمن و اذیت کننده دچار شوند که بر کیفیت زندگی و کار آن‌ها تاثیر بگذارد. این بیماران همچنین در خطر ابتلا به اختلالات نخاعی و یا فلج شدن نیز هستند.دکتر دهقان روش های درمانی مناسبی از جمله فیزیوتراپی،انواع تزریقات و حرکات اصلاحی را برای کاهش درد در بیمارانی که عمل جراحی موفقی نداشته اند توصیه می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در این مرکز با شماره تلفن های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

علل عدم موفقیت جراحی کمر


سوالی که معمولا پیش می‌آید این است که چه عواملی باعث می‌شوند که عمل جراحی کمر با شکست روبرو شود؟ عوامل دخیل در این موضوع در زیر آمده است:

تشخیص نادرست

احتمال این اتفاق وجود دارد که جراحی که تجربه‌ی کافی در زمینه‌‌ی اختلالات ستون فقرات ندارد، یک اختلال دیگر را در بدن بیمار، با اختلال در ستون فقرات اشتباه بگیرد. به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از انجام هرگونه جراحی، با یک پزشک متخصص و با تجربه در زمینه‌‌ی ستون فقرات مشورت کرده و در صورت تشخیص او عمل جراحی را انجام دهید. اگر تشخیص به درستی انجام شود احتمال بروز نتایج نامناسب بعد از عمل جراحی کاهش پیدا کرده و احتیاجی به عمل ترمیم ستون فقرات نخواهد بود.

اشتباه در درمان و عمل جراحی

در این مورد، جراح بیماری را به درستی تشخیص داده است، اما در حین انجام عمل جراحی، اشتباهات پزشکی و درمانی باعث عدم موفقیت جراحی کمر می‌شود. برای مثال در حین جراحی، عمل فشار‌زدایی از ریشه‌ی عصب‌ها انجام نمی‌شود. و یا استخوان شکسته شده و دیسک فتق دار در آن محل جا می‌ماند و باعث ایجاد فشار بر عصب و یا نخاع می‌شود. 

عدم انجام صحیح عمل فیوژن ستون فقرات

در عمل فیوژن ستون فقرات، با حذف دیسک آسیب دیده و با پیوند استخوان برای افزایش ثبات و استقامت مهره‌ها، فشار وارده بر عصب‌ها از میان برداشته می‌شود. با این حال اگر منشا درد به درستی تشخیص داده نشده باشد و یا عمل درمان آن کامل و صحیح انجام نشده باشد، بعد از انجام جراحی، درد کاهش پیدا نخواهد کرد.

جا‌به‌جایی ایمپلنت‌ها

احتمال اینکه بعد از انجام جراحی، ایمپلنت‌ها از محل اصلی خود جابه‌جا شوند، وجود دارد. بعد از انجام جراحی و قبل از اینکه بیمار کاملا بهبود یابد، ممکن است بر اثر تحرک بدن بیمار و یا وارد کردن فشار به محل جراحی، ایمپلنت‌ها تکان خورده و جابه‌جا شوند. در بعضی موارد ایمپلنت‌ها با جابه‌جا شدن ممکن است روی بافت‌های عصبی فشار وارد کنند که در نتیجه‌ی این اتفاق فرد با نوعی درد جدید روبرو خواهد شد.

بافت زخم (اسکار)

بعد از جراحی کمر و یا گردن، ممکن است  در حین بهبود فرد، بافت‌های زخم در اطراف عصب‌ها ایجاد شده و باعث ایجاد درد در آن نواحی گردند. نام این بافت‌ها اپیدورال فیبروز است.

آسیب به عصب

التهاب عصب‌ها در پی عمل جراحی کمر می‌تواند علت بروز درد باشد. این درد موقتی خواهد بود و بعد از ازبین رفتن التهاب، خود به خود از بین خواهد رفت. با این حال در بعضی موارد، آسیبی که در حین جراحی به عصب‌ها وارد می‌شود ممکن است بعد از جراحی درد‌های شدید و مزمنی را برای بیمار ایجاد کند.

نشانه‌ها و علائم عدم موفقیت جراحی کمر


افرادی که با عدم موفقیت جراحی کمر روبرو می‌شوند، معمولا بعد از عمل جراحی، درد‌های مداومی را در کمر و پا احساس می‌کنند. این اتفاق ممکن است بلافاصله بعد از عمل جراحی بوجود آید و یا درد ممکن است مدتی بعد از عمل جراحی بروز کند. در این شرایط معمولا استفاده از دارو و فیزیوتراپی تاثیر چندانی بر کاهش درد نداشته و درد باعث کاهش سطح عملکرد بدن فرد می‌شود.عدم موفقیت جراحی کمر معمولا ارتباط مستقیمی با افسردگی، اختلالات استرس و استفاده از مواد مخدر، دارد. این اختلالات و شرایط باید شناسایی و کنترل شوند تا درد ناشی از عدم موفقیت جراحی کمر درمان شود.تمام دردهای مزمن در این شرایط می‌توانند توسط قدرت ذهن فرد کنترل شده و از آن تاثیر بگیرند و یا بر آن تاثیر بگذارند. اینکه فرد چگونه با وقوع این دردها برخورد می‌کند و از نظر روانی، این دردها چگونه بر ذهن فرد تاثیر می‌گذارند، نقش بسیار مهمی را در عملکرد آن‌ها ایفا می‌کند.

عدم موفقیت جراحی کمر، چگونه تشخیص داده می‌شود؟


عمل تشخیص فاکتور‌های غیر فیزیکی که در بروز درد بعد از جراحی اهمیت دارند، توسط خود شما و با انجام پرسشنامه‌هایی راجع به درد موجود، انجام شده است. از آنجایی که آزمایش‌ها و بررسی‌های نورولوژیک ( مغز و اعصاب) نتیجه ‌قطعی  تشخیص را، مشخص می‌کنند، آزمایش‌ها و تست‌های بیشتری معمولا نیاز نخواهد بود چون تاثیری بر روند درمانی نخواهند گذاشت. نقش مهم تصویربرداری‌ها را نباید دست کم گرفت چون در بسیاری از موارد، تصویر بدست آمده از ام‌آر‌آی نشان دهنده‌ی وجود فتق دیسک بوده است در حالیکه فرد بیمار اصلا از این موضوع اطلاعی نداشته است. و در موارد دیگری، بیمارانی که دچار درد منتشر از کمر به پاهایشان بوده‌اند و پزشک تشخیص داده که فرد دچار فتق دیسک شده‌، ام‌آر‌آی نشان داده است که اصلا هیچ فتق دیسکی در ستون فقرات آنها وجود نداشته است.برای همین منظور، در مواردی که تشخیص به صورت قطعی انجام نشده است استفاده از ام‌آرآی لازم خواهد بود. در ام‌آر‌آی همچنین ممکن است برخی اختلالت دیگر نیز مشخص شود. برای این شرایط استفاده از سی‌تی‌اسکن تاثیری نخواهد داشت چون سی‌تی‌اسکن فقط شکل ظاهری استخوان‌ها را نشان خواهد داد.برای این منظور، استفاده از تست عضلات هم می‌تواند در پیدا کردن ریشه‌ عصبی که باعث ایجاد درد می‌شود، موثر باشد.همچنین برای پیدا کردن منشا درد استفاده از نوار عصب نیز توصیه می‌شود.

اگر جراحی کمر با شکست مواجه شود، درد ناشی از آن چگونه درمان خواهد شد؟


استفاده از روش‌های زیر، تحت نظر پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا درد ناشی از عدم موفقیت جراحی کمر را کاهش دهید.

دارو درمانی

دارو درمانی

برای کاهش درد ناشی از شکست جراحی کمر، از بعضی از داروها و مواد شیمیایی دارویی استفاده خواهد شد. داروهای اپیوئیدی باید بسیار با دقت و زیر نظر پزشک مصرف شوند چون این مواد بعد از مدتی می‌توانند ایجاد وابستگی و اعتیاد کنند و هم چنین تاثیر استفاده‌ی طولانی مدت از این داروها در کاهش درد، هنوز مشخص و تایید شده نیست. متخصص‌های این زمینه (جراح، پزشک و...) در صورت لزوم داروهای مناسبی را برای شما تجویز خواهند کرد.

تزریق استروئید

تزریق استروئید

تزریق بی حس کننده‌ها و یا استروئید به اطراف ستون فقرات می‌تواند برای مدت کوتاهی درد را تسکین دهد. همچنین تزریق سالین و مواد مشابه آن برای از بین بردن بافت‌های زخمی به وجود آمده می‌تواند در کاهش درد موثر واقع شود.

تحریک الکتریکی نخاع

تحریک الکتریکی نخاع

تحریک الکتریکی نخاع به این صورت است که الکترود‌هایی را در کنار ستون فقرات جایگذاری کرده و سپس جریان الکتریکی را اعمال می‌کنند. جریان الکتریکی سیگنال‌های درد را که از طریق قسمت‌های آسیب دیده فرستاده می‌شوند را تغییر می‌دهد. در میان افرادی که با عدم موفقیت جراحی کمر روبرو شده اند این روش توانسته است در کاهش درد آنها بسیار موثر باشد و بر کیفیت زندگی این افراد تاثیر بگذارد.

بلاک کردن عصب مفصل فاست

بلاک کردن عصب مفصل فاست

مفصل فاست، یک مفصل بین قسمت پایینی مهره‌‌ی بالا، و بالاترین قسمت مهره‌ی پایینی ایجاد می‌کند. مفصل با استفاده از یک لایه‌ی محافظ، پوشانده شده است. اختلال در مفصل فاست یکی از دلایل دردهای قسمت پایین کمر است که در باسن و قسمت بالایی پاها منتشر می‌شود. درد ناشی از اختلال مفاصل فاست با درد سیاتیک متفاوت است.در این روش پزشک پی خواهد برد که آیا بیماری مفاصل فاست در پیدایش درد کمر آنها دخیل است یا خیر.

درمان‌های فیزیکی

درمان‌های فیزیکی

زمانی که شما عمل جراحی کمر را انجام دهید، پزشک و دستیاران او با استفاده از روش‌های درمان فیزیکی شما را آماده می‌کنند تا به منزل رفته و کارهای روزمره‌ی خود را از سر بگیرید.فیزیوتراپیست با آموزش تمرینات ورزشی مناسب برای استقامت ماهیچه‌های شما به شما کمک می‌کند که سریع‌تر بهبود یافته و قدرت و انعطاف ستون فقرات خود را افزایش دهید. عضلات قوی مانند یک دیوار دفاعی در برابر حرکات ناگهانی عمل می‌کنند و با حفاظت از ستون فقرات و مفاصل به شما این امکان را می‌دهند که به راحتی بدن خود را حرکت دهید.در حین فیزیوتراپی پزشک ممکن است از سرما، گرما، ماساژ، طب سوزنی، و سونوگرافی استفاده کند تا تورم و درد شما را کاهش دهد. در زمان انجام فیزیوتراپی شما همچنین یاد می‌گیرید که بدن خود را در چه وضعیت و حالتی باید نگه دارید تا فشار کمتری به ستون فقرات‌تان وارد شود.

اوزون تراپی

اوزون تراپی

اوزون تراپی به عنوان یک روش موثر برای مواردی استفاده می‌شود که عمل جراحی کمر با شکست مواجه شده باشد. با اینکه اوزون تراپی در درمان بسیاری از اختلالات مورد استفاده قرار می‌گیرد اما هنوز هم برای بعضی از پزشکان یک امر نامانوس است. اوزون (O3) یکی از آلوتروپ‌های اکسیژن است که به خاطر نقش مهم‌اش در محیط زیست، استفاده‌های صنعتی و همچنین فواید درمانی‌اش بسیار شنخته شده است. بعضی از ابهامات راجع به اوزون و استفاده ی درمانی‌اش، به دلیل نگرانی‌ها راجع به خاصیت سمی آن بعنوان یک ماده ی اکسید کننده است.  فعالیت‌های گسترده‌ای برای تایید نتیجه‌ی موثر اوزون تراپی انجام شده است و در موارد بسیاری این روش توانسته است نگرانی‌ها را برطرف کند: به عوان داروی ضد درد و ضد التهاب و به عنوان اکسید کننده در پیوتوگلیکان ( در پالپوس هسته). از اوزون در غالب مخلوطی از اکسیژن و اوزون و با خاصیت غیر اکسیدی، با مقدار اوزون متغیر از ۱ تا ۴۰ در هر میلی لیتر از اکسیژن ، از طریق روش‌های مختلف پوستی برای درمان درد کمر استفاده می‌شود. با این حال هنوز هم هیچ یک از تحقیقات نتوانسته است به درستی تاثیر مثبت و کارآمد اوزون در درمان درد کمر را ثابت کند.

 پلاسمای غنی از پلاکت-پی‌آر‌پی

پلاسمای غنی از پلاکت-پی‌آر‌پی

با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت، عوامل رشد به بدن وارد شده و درمان حاصل خواهد شد. در این روش، عوامل رشد با استفاده از سلول‌های ترمیم کننده ی بدن که سلول‌های بنیادی هم شامل انها می‌شود، عمل ترمیم و درمان را انجام می‌دهد. این عمل با استاده از انبوه پلاکت‌های موجود در پلاسما انجام خواهد شد. برای انجام این روش، نمونه‌ای از خون فرد گرفته می‌شود، و تحت عمل سانتریفیوژ، پلاسمای خون از سایر مواد موجود در خون جدا می‌شود. پلاکت جدا شده، سپس به محل آسیب دیده تزریق خواهد شد. فرقی نمی‌کند که آسیب دیدگی بر اثر ضعف رباط‌ها، آسیب دیدگی مفاصل و یا اتصال ضعیف ماهیچه‌ها، ایجاد شده باشد. در این روش، سیستم ترمیم کننده و بازیابی بدن قوی خواهد شد. چون این فعالیت‌ها به روش خاصی انجام می‌شوند، پی‌آرپی تزریقی به محل آسیب دیدگی عاری از سلول‌های قرمز و سلول‌های سفید خون است که می‌توانند عمل بهبود بدن را دچار اختال کنند. این روش همچنین این امکان را می‌دهد که جداسازی و مقدار پی‌آرپی برای هر فرد به میزان نیاز بدن او و نوع آسیب دیدگی‌اش انجام گیرد.

جراحی‌ ترمیمی

 در بعضی موارد، شکست جراحی کمر و عوارض ناشی از آن با استفده از جراحی‌های ترمیمی قابل درمان است. برای مثال در مواردی که دیسک دوباره ورم کرده باشد، با انجام جراحی، ورم آن ترمیم شده و درد کاهش پیدا می‌کند. در این موارد ممکن است در حین انجام جراحی‌های بعدی، برای از بین بردن درد پیشنهاد شود که عصب ناحیه‌ی مشخصی از سون فقرات قطع شود.

تمرینات ساده و بی‌خطر فیزیوتراپی

قبل از انجام این تمرینات حتما با پزشک خود مشورت کرده تا خطری شما را تهدید نکند.اکثر این تمرینات، تمرینات بسیار ساده‌ای هستند که نتیجه‌ی چشمگیری بر جای خواهند گذاشت.

انقباض شکم

انقباض شکم

 برای انجام این تمرین:

 • روی زمین به پشت بخوابید، دست‌های خود را در کنار بدن خود قرار دهید، زانوهای خود را جمع کرده و کف پاهایتان را صاف روی زمین قرار دهید.
 • عضلات شکم خود را منقبض و سفت کنید-کمر خود را کاملا روی زمین بچسبانید و قوس کمر ایجاد نکنید- چند ثانیه در این حالت ثابت بمانید.
 • سپس به آرامی یکی از پاهای خود را کشیده و صاف روی زمین قرار دهید. در حالتی قرار می‌گیرید که گویی رژه می‌روید. سپس سعی کنید زانوی دیگر خود را تا حد ممکن به سینه‌ی خود نزدیک کنید. چند ثانیه در همین حالت نگه دارید و سپس به آرامی پایتان را به حالت اولیه برگردانید.

حرکت پل

حرکت پل

 برای انجام این تمرین:

 • به پشت روی زمین دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید و کف پاهایتان را روی زمین قرار دهید. دست‌هایتان را نیز در کنار بدن ثابت نگه دارید.
 • قسمت میانی بدن خود را از زمین بلند کنید و تا حدی بالا ببرید که تمام بدنتان در امتداد یک خط صاف قرار بگیرد.
 • چند ثانیه بدن خود را در همین حالت نگه دارید و سپس به آرامی به حالت اولیه باز گردید. این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

حرکت پلانک

برای انجام این تمرین:

 • روی شکم بر روی زمین دراز بکشید. سرتان به سمت پایین باشد و بدن خود را صاف نگه دارید. سپس بدن خود را از زمین جدا کرده و وزن خود را با استفاده از آرنج‌ها و انگشتان پا تحمل کنید.
 • تا زمانی که می‌توانید، در این حالت بمانید و اجازه ندهید که قسمت میانی بدن شما به زمین نزدیک شود.
 • هر بار زمان انجام حرکت را بیشتر کنید تا زمانیکه بتوانید ۱ تا ۲ دقیقه در این حالت بمانید.

چرخش شانه

 

برای انجام این تمرین:

 • روی یک صندلی نشسته، پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید و شانه‌های خود را به عقب بکشید.
 • سپس شانه‌های خود را بالا آورده، بعد به سمت جلو، سپس به سمت پایین و در نهایت به سمت عقب ببرید و در نهایت به حالت اولیه برگردید.
 • روزی ۲ یا ۳ باراین حرکت را انجام دهید و هر بار ۵ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.
 • این حرکت به شما کمک می‌کند که ماهیچه‌های پشت و شانه‌ی خود را تقویت کنید.

این حرکات را بصورت مداوم و طبق برنامه تکرار کنید تا عوارض جراحی را کاهش دهید و سریعتر بهبود یابید.

عواقب ورزش نکردن

بعد از انجام جراحی ماهیچه‌های پشت و کمر شما ضعیف می‌شوند و قدرت حرکتی آنها کاهش پیدا می‌کند. اگر تمرینات تقویتی را انجام ندهید و ورزش نکنید، خطر عدم موفقیت جراحی کمر شما را تهدید خواهد کرد. عدم تحرک – عدم توجه به توصیه‌های فیزیوتراپیست‌‌- باعث می‌شود که سرعت بهبود و بازیابی بدن شما بعد از انجام جراحی کاهش پیدا کند و شما دچار درد و آسیب شوید.همانطور که بسیاری از متخصصان از این جمله ـنابرده رنج گنج میسر نمی‌شودـ استفاده می‌کنند شما هم باید بدانید که شاید بعد از انجام جراحی در هنگام شروع تمرینات ممکن است کمی سختی تحمل کنید. اما اگر این تمرینات را به آرامی شروع کنید احساس درد نخواهید داشت و در مواردی که با درد روبرو می‌شوید باید با پزشک خود مشورت کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است