فیزیوتراپی، لیزر و ورزش پس از عمل تعویض مفصل زانو برای کاهش درد و تورم

اکثر افرادی که جراحی تعویض کامل مفصل زانو را انجام می­‌دهند می­‌خواهند بدانند از چه زمانی می‌­توانند به زندگی روزمره و عادی خود برگردند. سوال درباره زمان بهبود، از سوالات شایع در این نوع جراحی است. عوامل متعددی می‌­تواند بر دوران بهبود تاثیر بگذارد اما معمولا بیماران می­‌توانند طی مدت سه تا شش ماه به زندگی عادی خود برگردند. بدین منظور بیمار باید بتواند تفاوت بین کوتاه بودن دوران بهبود و طولانی بودن آن را درک کند زیر این عبارات را هنگام مراجعه به جراح ارتوپد، پزشکان، پرستاران و فیریوتراپ خواهد شنید. کوتاه بودن دوران بهبود به این معناست که بیمار برای قطع کردن داروهای مسکن به کمی کمک نیاز دارد تا بتواند راه برود. طولانی بودن دوران بهبود به این معناست که بیمار چه موقع می‌تواند فعالیت­‌های روزانه خود را به طور کامل از سر بگیرد. پزشک و جراح به طور کامل و دقیق به ارزیابی فرایند بهبودی کامل محل زخم‌ها و بافت‌­های نرم داخلی می­‌پردازد و از التیام یافتن آنها اطمینان حاصل می­‌کند.

مرحله آخر آرتروز زانو، اصلی­‌ترین دلیل برای انجام جراحی تعویض مفصل است که 94 تا 97 درصد از عمل­‌های جراحی زانو به همین علت انجام می­‌شود. آرتروز یک مشکل شایع است با این حال همه افراد مبتلا به آرتروز نیازی به عمل جراحی ندارند. بیش از 50 درصد از افرادی که 65 سال به بالا سن دارند پس از انجام عکسبرداری از زانو متوجه می­‌شوند که دچار آرتروز شده‌­اند به طور کلی، آرتروز دلیلی برای انجام عمل جراحی نیست. میلیون­‌ها نفر در سراسر جهان دچار آرتروز هستند اما درد بسیار کمی را احساس می­‌کنند. علاوه بر عمل جراحی تعویض مفصل زانو، مهمترین مساله پس از جراحی این است که بیمار تلاش کند دامنه حرکات خود را گسترش دهد و بتواند زانویش را خم و صاف کنید. در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان پس از عمل جراحی تعویض مفصل به شما روش‌های درمانی فیزیوتراپی و حرکات ورزشی را برای بهبود سریع زانوی عمل شده‌ی شما و کاهش درد پیشنهاد می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر جهت مراقبت‌های بعد از عمل تعویض مفصل زانو با شماره 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟


آرتروپلاستی کامل زانو که تحت عنوان تعویض کامل زانو نیز شناخته می‌­شود روشی سطوح مفصل زانو است. این نوع جراحی معمولا در آخرین مرحله از آرتروز انجام می­‌شود. تعویض مفصل زانو می‌تواند به طور کلی یا جزئی انجام شود. این روش شامل تعویض سطوح مفصل زانو با ترکیبات فلزی و پلاستیکی طراحی شده مخصوص است که از حرکات طبیعی زانو را تقلید می­‌کند.

چرا پس از جراحی تعویض مفصل انجام فیزیوتراپی اهمیت زیادی دارد؟


اکثر پزشکان بر اهمیت فیزیوتراپی در شش هفته اول بعد از جراحی تاکید دارند زیرا فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو می‌­تواند به بهبود بیمار در طولانی مدت کمک کند. فیزیوتراپی می­‌تواند به بهبود دامنه حرکات زانو و توانبخشی آن برای انجام دادن فعالیت‌­ها و حرکات روزمره کمک کند. اهداف فیزیوتراپی برای توانبخشی موفق و کامل زانو پس از جراحی تعویض مفصل عبارتند از:

  • بهبود دامنه حرکات زانو که حداقل از صفر تا 110 درجه قابلیت حرکت دادن آن تغییر کند.
  • توان و قدرت عضلات اطراف پا بهبود یابد.
  • توانایی عملکردی بیمار برای انجام دادن امور روزمره بهبود یابد و بیمار بتواند با کمترین مشکل زندگی خود را مدیریت کند.

در صورتی که بیمار چند هفته در مرکز توانبخشی به ادامه فرایند درمان با فیزیوتراپی بپردازد می‌­تواند شاهد میزان پیشرفت خود باشد.

نقش لیزر درمانی پس از جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟


لیزر درمانی می­‌تواند به طور موثر التهاب و بافت اسکار که باعث محدود شدن دامنه حرکات بیمار می­‌شوند را، کاهش دهد. این فرایند طی 16 جلسه فیزیوتراپی انجام می­‌شود که 6 جلسه آن شامل لیزر درمانی است. پزشک از لیزر برای مفاصل زانو و بافت اسکار استفاده می­‌کند. لیزر درمانی شامل استفاده از نور است که به درون بافت‌­های عمیق بدن نفوذ می­‌کند. تاثیرگذاری لیزر فقط به زمان قرارگیری آن روی بدن نیست بلکه پس از اتمام درمان نیز روی بافت تاثیر می­‌گذارد زیرا بر سطح سلولی کار می‌کند.

ورزش کردن پس از جراحی تعویض مفصل زانو


ورزش‌های بعد از عمل تعویض مفصل زانو بسیار سودمند خواهند بود. فشار آوردن به زانو یا آسیب دیدن آن به علت انجام دادن برخی ورزش­‌های سنگین باعث می‌­شود که بیمار به جراحی تعویض مفصل زانو نیاز داشته باشد. به علاوه، متخصصان معتقدند که ورزش درمانی پس از جراحی تعویض مفصل زانو برای بهبود زانو بسیار ضروری است. بیمار باید به محض مرخص شدن از مرکز توانبخشی، همه تمرینات ورزشی که پزشک به او آموزش داده است را به طور کامل ادامه دهد. تحقیقات نشان داده است بیمارانی که جراحی تعویض مفصل انجام داده‌­اند و به طور مرتب تمرینات ورزشی خود را در منزل انجام می­‌دهند نسبت به بیمارانی که در منزل تمرین نم‌ی­کنند، سریع‌تر بهبود می­یابند. انجام دادن تمرینات ورزشی و زمان کافی برای آن می‌تواند برای بیمار چالش برانگیز باشد اما برای بهبود زانو بسیار مفید و ضروری است.

ورزش شماره1: تمرین روی دوچرخه ثابت و وسایل مخصوص

تمرینات ورزشی  اهمیت بسیار زیادی دارند زیرا می‌­توانند به تقویت عضلات چهار سر ران کمک کنند. این امر پس از جراحی تعویض مفصل اهمیت بیشتری دارد زیرا عضلات چهار سر ران برای حفظ حرکت و استقامت زانو بسیار ضروری است. این تمرینات ورزشی هیچ گونه تاثیر منفی بر زانو نمی­‌گذارند اما برخی ورزش‌ها مانند دویدن بر زانو تاثیر می‌­گذارند. پزشکان خاطر نشان می­‌کنند به بیمارانی که جراحی تعویض مفصل انجام داده‌اند توصیه می­‌کنند که هرچه محکم­تر و باقدرت­‌تر پدال بزنند زودتر بهبود می­‌یابند و به نتایج مطلوب خواهند رسید. این امر باعث افزایش مزایای حاصل از ورزش کردن می­‌شود.

ورزش شماره2: فشار دادن زانو به سمت پائین

برای تقویت عضلات چهار سر ران انجام این تمرین ورزشی سودمند است. بیمار باید به پشت روی زمین دراز بکشد و حوله‌ای را لوله کرده و زیر زانوهای خود قرار دهد. سپس با منقبض کردن عضلات جلوی ران ( عضلات چهار سر ران )، زانوی خود را به سمت زمین فشار دهد. بیمار باید 5 دقیقه در این حالت باقی بماند و 20 دفعه این تمرین را انجام دهد. انجام دادن این تمرین ورزشی به تقویت عضلات چهار سر ران، بهبود دامنه حرکات، واکنش زانو کمک می‌­کند.

ورزش شماره 3: حرکت صدف

تقویت عضلات ران پس از جراحی تعویض مفصل زانو اهمیت بسیار زیادی دارد. تقویت عضلات ران و عضلات سرینی برای حفظ ثبات و استقامت زانو ضروری است. بیمار باید برای انجام دادن این حرکت روی پهلو دراز بکشد و زانوهایش را خم کند سپس پای مخالف را بلند کند و با حرکت دادن آن، پاهایش را به هم نزدیک کند و این تمرین را در دو مرحله که هر مرحله شامل 12 بار تمرین است را انجام دهد.

ورزش شماره 4: حرکت لغزش پاشنه پا

پس از جراحی تعویض مفصل زانو، احتمال سفت شدن زانو وجود دارد خم کردن زانوی جراحی شده می­‌تواند با درد زیادی همراه باشد اما بیمار حتما باید از انجام آن غفلت نورزد تا بافت اسکار توسعه پیدا نکند. زانوی تعویض شده همانند مفصل زانوی سالم دارای دامنه حرکات کامل نیست، اما این تمرین می­‌تواند به افزایش دامنه حرکات زانو کمک کند. برای انجام این تمرین باید بیمار به پشت روی زمین دراز و پای جراحی نشده‌­اش را صاف مقابل خود نگه دارد و زانوی جراحی شده را خم کند و پاشنه‌اش را به سمت باسن خود نزدیک کند. بیمار باید هر زمان که درد را احساس می­‌کند از ادامه کار دست بکشد و قبل از جدا کردن پاشنه پا از باسن، دو یا سه ثانیه در همان حالت باقی بماند. بیمار باید این تمرین را در سه دوره که هر دوره شامل 10 مرحله تکرار است انجام دهد پس استراحت نماید. بیمار می‌­تواند برای تسکین درد زانو، ورزشی که راه رفتن پنگوئن نام دارد را نیز انجام دهد.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است