ماساژ درمانی در تسکین درد های اسکلتی و عضلانی با افزایش جریان خون

ماساژ

ماساژ درمانی عبارت است از "منوپولاسیون یا درمان دستی ساختار عضلانی و بافت‌های نرم بدن انسان(از جمله عضله،بافت پیوندی، تاندون‌ها و رباط‌ها)". هزاران سال است که همه‌ی افراد سراسر جهان از روش‌ها و تکنیک‌های ماساژ به عنوان وسیله‌ای برای درمان طبیعی ناراحتی‌های روانی و فیزیکی بدن استفاده می‌کنند.امروزه، مطالعات علمی نشان می‌دهند که ماساژ درمانی به بهبود عملکردهای سیستم لنفاوی و تنظیم هورمون‌ها کمک می‌کند و می‌تواند از بسیاری آسیب‌ها جلوگیری کند.

ماساژ درمانی نه تنها روشی مؤثر برای کمک به تسکین درد عضلات و بهبود جریان خون است،بلکه همچنین روشی بسیار مؤثر و طبیعی برای کاهش استرس و فشار روانی در بسیاری از افراد می‌باشد. امروزه طیف گسترده‌ای از تکنیک‌های ماساژ وجود دارد که پزشکان و متخصصین طب فیزیکی از آن‌ها برای کمک به رفع مشکلات شایعی همچون فیبرومیالژیا، اضطراب و آرتروز استفاده می‌کنند. تکنیک‌های ماساژ مانند ماساژ سوئدی، ماساژ نقطه‌ای و روش رفلاکسی از جمله روش‌های پرکاربردی هستند که در مکان‌هایی مانند سالن‌های ماساژ، سالن‌های یوگا،هتل‌ها و مطب‌های پزشکی انجام می‌شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان دردهای فیزیکی با ماساژ تراپی در کلینیک دکتر دهقان با شماره تلفن‌های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

انواع ماساژها و تکنیک‌های ماساژ


امروزه بسیاری از پزشکان و متخصصین دوره‌دیده در این زمینه از تکنیک‌های مختلف ماساژ بدن برای بیماران خود استفاده می‌کنند. برخی از پرکاربردترین انواع ماساژ عبارت‌اند از :

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی

 این نوع از ماساژ، پرکاربردترین فرم ماساژ در سراسر دنیا می‌باشد. این نوع ماساژ سبب تحریک جریان خون شده و شامل پنج ماساژ یا ورز دادن اساسی می‌شود (که می‌توان آن‌ها به نرمی و آرامی یا محکم‌تر انجام داد)  و برای ماساژ و تحریک بافت نرم، مسیر همگی آن‌ها به سمت قلب می‌باشد.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق

این تکنیک ماساژ، با استفاده از حرکات بافت‌های عمقی/عضلات عمقی جهت تحریک زیر لایه‌ی ساختمان عضلانی و لایه‌ی پوششی رشته‌ای انجام می‌گیرد. از این حرکات معمولاً برای درمان دردهای مزمن عضله، توان‌بخشی بعد از آسیب و کاهش بیماری‌های التهابی مانند آرتروز  استفاده می‌شود.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی اغلب روی ورزشکاران جهت گرم کردن بدن آن‌ها، بهبود جریان خون به عضلات و بافت‌ها و کمک به جلوگیری یا درمان برخی صدمات انجام می‌گیرد. این ماساژها را قبل از مسابقه، بعد از مسابقه و در بخشی از برنامه‌های درمان‌های پیشگیرانه از آسیب‌ها انجام می‌دهند.

ماساژ بارداری

ماساژ بارداری

گفته می‌شود که ماساژ بارداری هم برای مادر و هم برای جنین مؤثر و بی‌خطر است. این نوع ماساژ معمولاً در حالتی انجام می‌گیرد که مادر باردار به پهلو دراز کشیده است و می‌تواند به کاهش ناراحتی‌های حین بارداری مانند کاهش کمردرد یا پادرد و همچنین آرامش و تندرستی مادر کمک کند.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی

تکنیک‌های ماساژ تایلندی (با عنوان نوآد بو رارن نیز شناخته می‌شود) بیش از 2500 سال است که در تایلند انجام می‌شوند و اغلب شامل مراسمی روحانی می‌باشند. این تکنیکها ، بجای روی میز، بر روی یک تشک سفت که روی زمین قرار گرفته است انجام می‌شود و شامل ورز دادن و حرکاتی می‌شود که طبق خطوط انرژی (چاکراها) مخصوصی ، سبب تحریک بافت‌ها و اعضای بدن می‌شوند.

ماساژ/آزادسازی بافت نرم

آزاد سازی

این روش در اروپا برای کمک به ورزشکاران و دوندگان طراحی و ابداع شد. این تکنیک ماساژ با قرار دادن عضلات در وضعیتی بخصوص و دست‌کاری یا منوپولاسیون ملایم آن‌ها انجام می‌گیرد تا این عضلات در همان جهت یا الگوی بخصوص کشیده شوند.

طب فشاری (Acupressure)

طب فشاری

طب فشاری یا Acupressure ، یک هنر تسکین درد در شرق باستان است که در آن از انگشتان برای فشار دادن نقاط کلیدی بروی سطح پوست استفاده می‌شود. این کار باعث تحریک کانال‌های انرژی (گاهی اوقات به نام Qi نیز نامیده می‌شوند) می‌شود تا به جریان خون و کاهش فشار عضلانی کمک کند.

شیاتسو

شیاتسو

شیاتسو (Shiatsu)، یک ماساژ باستانی در ژاپن است که از نظر تمرکز بروی آزاد کردن جریان انرژی زندگی و بازیابی توازن در کانال‌ها و چاکراهای بدن، به تکنیک طب فشار شباهت دارد.اگرچه ماساژ به معنای به کارگیری تکنیک‌های دست‌کاری بافت نرم برای بدن است، اما درمان‌های بادی ورک  (bodywork) و  درمان‌های سوماتیک یا تنی (somatic )نیز نقاط تشابه زیادی با هم دارند. بادی ورک شامل اشکال مختلفی از درمان‌های لمسی می‌باشد که از تکنیک‌های دست‌کاری یا منوپولاسیون، حرکت و طرح یابی مجدد استفاده می‌کنند، درحالی‌که درمان‌های سوماتیک یا تنی روی مفهوم " بدن یا کالبد" و کانال‌های انرژی (چاکراها) آن در راستای ارتباط بین ذهن و بدن تمرکز دارد. وقتی‌که زمینه‌های ماساژ درمانی‌های سراسر جهان را با هم ادغام می‌کنید، یعنی بادی ورک و سوماتیک، پرکاربردترین تکنیک‌های این درمان عبارت‌اند از:

 • لمس کردن
 • وارد کردن سوزن یا شی‌ء نوک‌تیز
 • ورز دادن
 • ضربه زدن آهسته
 • فشار دادن
 • استفاده از بادکش
 • لرزش
 • تکان دادن
 • مالش
 • استفاده از روغن‌ها، لوسیون و پودر
 • اعمال فشار به بافتهای عضلانی یا اندام‌های عضلانی

ماساژ درمانی برای درمان چه بیماری‌هایی به کار می‌رود؟


ماساژ درمانی در موارد بسیاری از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

درمان درد پایین کمر

طبق گفته‌ی پزشکان، ماساژ درمانی می‌تواند برای بیماران مبتلابه درد پایین کمر حاد و مزمن مفید باشد، خصوصاً وقتی‌که با تمرینات ورزشی دیگر و آموزش حرکات مناسب در خانه همراه باشد. برخی شواهد نشان می‌دهند که ماساژ طب سوزنی (طب فشاری) برای درد پایین کمر می‌تواند حتی مؤثرتر از  ماساژ کلاسیک یا سوئدی باشد.

کاهش درد ناشی از آرتروز، فیبرومیالژیا، بوریست و درد مفاصل

حدود 35 درصد از همه‌ی افرادی که تحت ماساژ درمانی قرار می‌گیرند، گزارش کرده‌اند که ماساژ درمانی توانسته است به کاهش درد ناشی از خشکی، گرفتگی، درد، آسیب‌ها و بیماری‌های مزمن کمک کند. کارشناسان دریافته‌اند که ماساژ درمانی عضلات  و مفاصل خشک را به‌خوبی شل می‌کند، به‌علاوه علائم ناشی از فیبرومیالژیا  را کاهش می‌دهد- فیبرومیالژیا یک سندروم مزمن است که مشخصه‌های شامل درد عمومی بدن، خشکی مفاصل، خستگی مفرط، اختلالات خواب، سردرد و اسپاسمهای عضلانی می‌باشد.

آیا ماساژ درمانی می‌تواند به کاهش فشارخون بالا کمک کند؟

به‌طور متوسط، بیمارانی که تحت ماساژ درمانی قرار می‌گیرند، فشار سیستولیک و دیاستولیک میانگینشان پایین‌تر از این فشار در گروه‌های کنترل در آن‌ها مشاهده می‌شود. ارزیابی صورت گرفته درباره‌ی تأثیرات ماساژ درمانی بروی فشارخون نشان می‌دهد که " ماساژ یک روش درمانی بی‌خطر، مؤثر، کاربردی و مقرون‌به‌صرفه برای کنترل فشارخون و پیش فشارخون است."

کاهش افسردگی، اضطراب و خستگی مفرط

ثابت‌شده است که ماساژ درمانی به کاهش احساساتی مانند استرس، افسردگی و خستگی که توأم با آن است، کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که بروز افسردگی در فرد اغلب از طریق وجود دردی مزمن تحریک می‌شود و این افسردگی خود سپس منجر به بدتر شدن فشار و درد عضلانی خواهد شد.برخی یافته‌ها نشان می‌دهند که هم درد مزمن و  هم افسردگی را می‌توان به تغییراتی در عملکرد ادراکی بدن، خصوصاً در محور هیپوتالاموس- هیپوفیسیل، نسبت داد. روش‌های ماساژ چندمنظوره می‌توانند به بازگشت چرخه‌ی افسردگی کمک کنند و بهبودی‌های قابل‌توجهی را در بیماران مبتلابه فشار و درد مزمن عضلانی، کم‌توانی یا بدخوابی و افسردگی حاصل کند.

کمک به تنظیم هورمون‌ها و کنترل دیابت

امروزه روش‌های درمانی مختلفی برای درمان علل هورمونی و التهابی زمینه‌ای بیماری دیابت به‌کاربرده می‌شود، از جمله ماساژ، مکمل‌های غذایی ، طب سوزنی، آب‌درمانی و یوگا. به نظر می‌آید که این درمان‌ها می‌توانند برای کاهش علائم دیابت و عوامل خطر آن مؤثر باشند، به‌علاوه در این روش‌ها دیگر اثری از عوارض ناشی از مصرف دارو یا روش‌های دیگر برای درمان دیابت وجود نخواهد داشت.بیش از 100 سال است که ماساژ درمانی برای دیابت توصیه شده است و مطالعات مختلفی ثابت کرده‌اند که این درمان می‌تواند به  القای آرامش، کاهش آسیب عصبی (نوروپاتی)، فعال‌تر شدن بیمار، کاهش پر خوردی هیجانی، بهبود کیفیت رژیم غذایی، بهبود کیفیت خواب، بازیابی کاربرد مناسب انسولین و کاهش التهاب ناشی از عدم تعادل هورمونی کمک کند.

بالا بردن ایمنی بدن

برخی پزشکان دریافته‌اند که ماساژ درمانی به روش سوئی می‌تواند به بیماران سرطانی کمک می‌کند تا از پس علائم بیماری‌شان برآیند و نامیدی در آن‌ها را کاهش دهد که ممکن است بهبودی آن‌ها از بیماری را افزایش دهد.تکنیک‌های درمانی ماساژ سوئدی بروی بیماران سرطانی نتایج مثبتی را در کاهش سطوح دریافتی چهار معیار درد، ناراحتی فیزیکی، ناراحتی روانی و خستگی مفرط حاصل می‌کنند.

کمک به ارتقای عملکرد ورزشی و بهبود و پیشگیری از آسیب‌های ورزشی

انواع بخصوصی از ماساژ از جمله ماساژهای ورزشی،تکنیک‌هایی هستند که برای افزایش عملکرد ورزشی و بهبودی و همچنین پیشگیری از مشکلاتی مانند پارگی رباط‌ها یا آسیب‌های دوندگان طراحی‌شده‌اند. امروزه همه‌ی ورزشکاران در میادین ورزشی یا محل‌های تمرین، ماساژ داده می‌شوند تا جریان خونشان بهبود یابد و عضلاتشان را قبل از مسابقه گرم کنند. در برخی از روش‌های ماساژ ورزشی ، از شیوه‌های دیگری مانند تجسم، تمرکز و تنفس عمیق نیز برای آرام کردن سیستم عصبی و ارتقای سطح بهبودی در بین مسابقات استفاده می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است