متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی: درمان دردهای مفصلی و آسیبهای مغزی

متخصص طب فیزیکی

متخصص طب فیزیکی پزشک متخصصی است که برای ارزیابی درمان مشکلات مرتبط با حرکات و عملکرد فرد آموزش دیده است. متخصص طب فیزیکی تجربه کار کردن با افرادی مبتلا به بیماری‌های عصبی عضلانی را داشته و با بسیاری از مسائل و مشکلاتی که این افراد دارند آشنا است. برخی از این مشکلات عبارتند از مسائل مرتبط با فعالیت و ورزش، اختلالات راه رفتن، مشکلات تعادلی، اشکال در انجام فعالیت‌های عملکردی روزانه (خوردن، لباس پوشیدن، حمام کردن و ...)، احساس ضعف و خشک‌شدگی (اسپاسم) عضلانی و درد مفاصل.

متخصص طب فیزیکی بیماران را با آموزش تمرینات مختلف تقویتی و کششی عضلات درمان کرده و به آنها در کاهش درد کمک می‌کند. وظایف معمول یک متخصص طب فیزیکی عبارتند از:

 • مشورت با بیماران به منظور آموزش بیماری‌ها و علائم مختلف فیزیکی
 • ارائه برنامه درمانی
 • آموزش بیماران در مورد نحوه صحیح انجام تمرین‌های ورزشی
 • ماساژ و تحریک بیمار
 • استفاده از ابزارها و تجهیزات برای کمک به بیمار
 • حفظ رکوردهای بیمار، حرکت و پیشروی در مسیر اهداف درمانی
 • ارائه توضیحات به بیمار و خانواده وی در مورد روش‌ها و تمرین‌هایی که باید در منزل انجام دهد.

امروزه پزشکان تکنیک‌های مختلف طب فیزیکی را مؤثرترین روش درمانی برای بسیاری از مشکلات و دردهای ارتوپدی در بزرگسالان و کودکان می‌دانند. دکتر دهقان پس از صحبت با بیمار و انجام تصویربرداری‌های لازم، مناسب‌ترین شیوهٔ درمان در طب فیزیکی را برای تسکین درد، بهبود بافت و عضلات آسیب دیده به بیماران توصیه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

تخصص‌های فیزیوتراپی و خدمات توان‌بخشی 


 توان‌بخشی فرد قطع عضو شده

بسیاری از متخصصین طب فیزیکی در توان‌بخشی افرادی که قطع عضو شده‌اند متبحرند. مراقبت از اندام آسیب دیده، آمورش راه رفتن و انجام فعالیت‌های روزمره، آموزش استفاده از وسایل کمکی (عصای زیر بغل، عصا، اندام مصنوعی و...) توسط متخصص طب فیزیکی که برای درمان و مراقبت از افرادی که قطع عضو شده‌اند آموزش دیده است انجام می‌شوند.

 طب فیزیکی آبی

در آب درمانی از ویژگی‌های فیزیکی آب برای کمک به فرایند توان‌بخشی استفاده می‌شود. شناوری، تلاطم، فشار هیدرو استاتیکی و ویژگی‌های حرارتی آب می‌تواند در فرایند توان‌بخشی بیمار مؤثر باشد. آنها که از درد مزمن، آرتروز، فیبرومالژی، روماتیسم مفصلی، عمل جراحی فیوژن کمری رنج می‌برند یا با وضعیت محدود تحمل وزن مواجه هستند؛ برخی از بیماری‌هایی هستند که می‌توان برای توان‌بخشی بیماران مبتلا به آنها از آب درمانی استفاده کرد.

توان‌بخشی تعادل، سرگیجه و دوران سر 

بسیاری از افراد از سر گیجه (دوران وضعیتی سر پروگزیمال خوش‌خیم) رنج می‌برند. برخی متخصصین بالینی در توان‌بخشی بیماران مبتلا به دوران سر متبحر هستند. آموزش بیماران، تقویت، هشیاری‌های ایمنی، تمرینات تعادلی و وضعیتی، تمرینات راه رفتن و برخی روش‌ها که بر مرکز تعادل و حسی مغز و اندام‌ها تأثیر می‌گذارند مؤلفه‌های مهم برنامه‌های توان‌بخشی برای این گروه از بیماران است.

 توان‌بخشی قلبی و ریوی 

درصد کمی از متخصصین طب فیزیکی در این رشته آموزش دیده و کار می‌کنند. کار کردن با بیمارانی که حمله قلبی داشته‌اند، عمل بایپاس قلب یا آنژیوگرافی انجام داده‌اند، مشکلات تنفسی، آمفیزم و بیماری‌های قلبی و ریوی دیگر دارند از وظایف این گروه از متخصصین طب فیزیکی است. متخصصین طب فیزیکی برای کار کردن با این دسته از بیماران مجهز هستند زیرا بسیاری از آنها به بیماری‌های ارتوپدی مبتلا هستند که توانایی‌های عملکردی آنها را محدود کرده است؛ به عبارت دیگر، یک متخصص طب فیزیکی می‌تواند مشکلات قلبی و ریوی و همچنین مشکلات عضلانی ناشی از ابتلا به آنها را کاهش دهد.

متخصص الکتروفیزیولوژیکی بالینی

یک متخصص طب فیزیکی است که بورد تخصصی در انجام معاینات الکترونوروفیزیولوژی مانند مطالعات هدایت عصبی و الکترومیوگرافی دارد

 تناسب اندام و خوب بودن

متخصص طب فیزیکی برای کمک به تناسب اندام و خوب بودن به خوبی آموزش می‌بیند. اگر شما به برنامه‌های تمرینی نیاز دارید، مشکلات وزنی دارید، به پوکی استخوان مبتلا هستید، مشکلات دیابتی دارید یا برای پیشگیری از زمین خوردن نیاز به آموزش دارید، یک متخصص طب فیزیکی می‌تواند به شما کمک کند. مثال‌های قبلی نمونه‌های کمی از برنامه‌هایی است که متخصص طب فیزیکی ارائه می‌کند.

 طب فیزیکی سالمندی 

برخی از متخصصین طب فیزیکی در توان‌بخشی سالمندان تخصص دارند. با افزایش سن بدن، چالش‌های متخلفی شکل می‌گیرد. بدن شما خشک شده، قدرت خود را از دست می‌دهد، توانایی‌های تعادلی شما کاهش یافته، استخوان‌ها پوک می‌شوند، استقامت شما کاهش می‌یابد و طول دوره درمان آسیب‌دیدگی‌ها افزایش می‌یابند. حفظ تعادل و پیشگیری از زمین خوردن یک اولویت مهم برای درمانگرانی است که با افراد سالمند و برخی افراد مبتلا به این مشکلات تعادلی کار می‌کنند است. بیشتر متخصصین طب فیزیکی با بیماران سالمند کار می‌کنند. برخی آموزش‌های تکمیلی دیده‌اند و بورد تخصصی ارزیابی دراند و عنوان "متخصص سالمندی گواهینامه دار (دارای بورد)" را دریافت کرده‌اند.

 درمان دست 

بسیاری از متخصصین طب فیزیکی برای درمان بیماری‌های دست و مچ دست آموزش دیده‌اند. برخی از متخصصین آموزش‌های تکمیلی در مورد درمان دست را گذرانده‌اند. به این درمانگرها "درمانگرهای دست دارای بورد تخصصی" گفته می‌شود.متخصص دست با بیمارانی که به دلیل تصادف یا وارد آمدن ضربه، دچار زخم، اسکار، سوختگی، جراحت تاندون‌ها و عصب‌ها، شکستگی یا حتی قطع انگشت، دست یا بازو شده‌اند کار می‌کند.همچنین یک متخصص دست بیمارانی که به دلیل اختلالات ترومای تهاجمی مانند سندرم آرنج تنیس بازان یا سندرم تونل کارپال شده‌اند دچار ناتوانی شده‌اند را تحت درمان قرار می‌دهند. بسیاری از بیمارانی که از مشکلات مزمنی مانند آرتروز یا بیماری‌های عصبی رنج می‌برند نیز نیاز به کمک متخصص دست دارند.

 توان‌بخشی صنعتی

متخصصین در توان‌بخشی صنعتی به افرادی که از آسیب‌دیدگی‌های شغلی رنج می‌برند کمک می‌کنند. به علاوه، آنها وظایف کاری را ارزیابی کرده، ابزار کمکی را می‌سازند، وضعیت‌های ارگونومیکی را ارزیابی کرده و به بازطراحی جریان / وظایف کار برای کاهش احتمال آسیب‌دیدگی کمک می‌کنند. غالباً متخصصین توان‌بخشی صنعتی توانایی فرد برای انجام وظایف شغلی با بررسی ظرفیت عملکردی وی مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

 توان‌بخشی لنفدوم 

یک بخش خاص از سیستم گردشی جریان خون، سیستم لنفاوی است که به فیلتر کردن و تخلیه مایع از دست‌ها و پاها کمک می‌کند. زمانی که سیستم درناژ آسیب می‌بیند ممکن است باعث تورم دردناک شود. برخی متخصصین در درمان لنفدوم تخصص دارند. برخی وضعیت‌ها، ماساژ و روش‌های باندپیچی توسط متخصصین لنفدوم به کار برده می‌شوند.

 توان‌بخشی ضربه مغزی، آسیب‌دیدگی‌های نخاعی و مغز و اعصاب 

بخش زیادی از متخصصین طب فیزیکی با بیمارانی که از این بیماری‌ها رنج می‌برند کار می‌کنند. بازتوانی عملکردی شامل راه رفتن، استفاده از ویلچر، به رختخواب رفتن یا برخاستن از رختخواب یا صندلی، حرکت در رختخواب، بازتوانی شانه‌ها، بازوها و دست‌ها بوده که فقط بخشی از خدماتی است که این متخصصین به بیماران مذکور ارائه می‌دهند.

 درمان‌های شغلی 

درمان‌های شغلی روش‌های درمانی حرفه‌ای هستند که به افراد در دست‌یابی به استقلال در تمام جوانب زندگی کمک می‌کنند. در این روش مهارت زندگی کردن برای مستقل و خشنود بودن به افراد آموزش داده می‌شود.شایع‌ترین بیماری‌هایی که به مهارت‌های متخصصین طب شغلی نیاز دارند عبارتند از:

 • آسیب‌دیدگی‌های مرتبط با شغل یا آسیب‌دیدگی‌های ناشی از فشارهای مکرر
 • توان‌بخشی پس از سکته مغزی
 • آرتروز، ام اس یا بیماری‌های مزمن دیگر
 • سوختگی و قطع عضو
 • شکستگی یا آسیب‌دیدگی‌های دیگر ناشی از زمین خوردن، آسیب‌دیدگی‌های ورزشی یا آسیب‌دیدگی‌های ناشی از تصادفات

 درمان‌های فیزیکی ارتوپدی

شاید بیشترین متخصصین طب فیزیکی، متخصصین ارتوپدی باشند. این متخصصین مراقبت‌های پس از انجام عمل جراحی، آرتروز، التهاب تاندون، توان‌بخشی شکستگی، کشیدگی‌های عضلانی و رگ به رگ شدن، درد گردن و کمر، مشکلات لگن و زانو، شانه، آرنج و بیماری‌های مچ دست را انجام می‌دهند.

 پیشگیری و توان‌بخشی پوکی استخوان 

برخی متخصصین در ارزیابی و درمان بیماران مبتلا به پوکی استخوان مهارت دارند. درمانگر با همکاری پزشک شما اغلب برنامه آموزشی تخصصی تحمل وزن و برنامه تمرینات مقاومتی را برای این بیماری‌های خاموش به کار می‌گیرد.

طب فیزیکی اطفال 

متخصص طب فیزیکی اطفال در توان‌بخشی کودکان تخصص دارد. آنها به کودکانی که از فلج مغزی، اختلالات رشد، اختلالات مغز و اعصاب و مبتلا به مشکلات ارتوپدی آسیب دیده‌اند کمک می‌کنند.

اعجاب بازی از تولد - کودکان از زمان تولد عاشق بازی کردن هستند. به این روش آنها دنیای اطراف، افراد و از همه مهم‌تر خودشان را می‌شناسند. این بازی است که آنها را برای بزرگسالی آماده می‌کند. برخی کودکان درگیر چالش‌های رشد هستند که ظرفیت آنها را برای بازی کردن و آموزش محدود می‌کند. متخصصین شغلی اطفال؛ کودکان را در بازی‌های طبی درگیر می‌کنند تا مهارت‌های لازم را که برای مشارکت در فعالیت‌های خانه و مدرسه لازم است در این کودکان ارتقا دهند.

والدین متخصص هستند – شما بیش از هر کس دیگر در مورد فرزندان خود می‌دانید. مشاهدات و تجربیات شما در برنامه درمانی بسیار ارزشمند و ضروری هستند والدین برای همکاری با متخصصین جهت انتقال مزایای درمان‌های طبی از کلینیک به منزل ترغیب می‌شوند.
روش‌های حرفه‌ای به رشد کودک شما کمک کرده و آنها را برای کارهای زیر توانمند می‌سازد:

 • افزایش تمرکز برای انجام وظایف
 • مستقل شدن در انجام فعالیت‌های فردی (لباس پوشیدن، خوردن، مسواک کردن دندان‌ها و...)
 • تقویت توانایی‌ها برای پیروی از دستورالعمل‌ها و گذار بین فعالیت‌ها
 • بهبود هماهنگی‌های حرکتی برای بازی کردن و بهبود دست خط
 • افزایش قدرت تحمل و لذت بردن از تجربیات حسی
 • ایجاد تعامل و ارتباط با همسالان

درمان فیزیکی 

درمان‌های فیزیکی به بیمارانی که از بیماری‌های یا آسیب‌دیدگی هر رنج می‌برند کمک می‌کند تا توانایی‌های حرکتی خود را بهبود داده، درد آنها کاهش یابد، قدرت، هماهنگی و تعادل آنها افزایش یابد و از بروز بدشکلی‌ها پیشگیری شده یا کاهش یابند. متخصصین طب فیزیکی در برنامه‌های توان‌بخشی، بیمار را مورد معاینه قرار داده، برنامه‌ریزی و ساماندهی می‌کنند و کار را انجام می‌دهند. علاوه بر دستاوردهای مراقبتی مانند تحرک بافت نرم و مفاصل و دستکاری ستون فقرات، متخصصین فیزیکی به بیماران روش‌های درست وضعیت بدنی و مکانیزم بدن را آموزش داده و برنامه‌های تمرینی را جهت کاهش برخی اختلالات برای آنها طراحی می‌کنند که در منزل انجام دهند. بسیاری از تمرین‌های فیزیکی همراه با مداخلات طبی مانند گرما درمانی، سرما درمانی، اولتراسوند، تحریک الکتریکی، آب درمانی و ترکشن انجام می‌شوند.شایع‌ترین بیماری‌هایی با که می‌توان به کمک درمان‌های فیزیکی تحت درمان قرار داد عبارتند از:

 • گردن و کمر: فتق دیسک، اسپوندیلیزتسیس، اسپوندیلوس، سیاتیک، رادیکولوپاتی و خارهای استخوانی
 • شانه: پارگی / تاندونیت روتاتور، بورسیت، دررفتگی، پارگی لابرال، ایمپیگمنت، جداشدن استخوان ترقوه، بی‌ثباتی کتف، سندرم خروجی توراسیک و کپسولیت چسبنده (شانه یخ‌زده)
 • آرنج: اپیکوندیلیت میانی (آرنج گلف بازان)، اپیکوندیلیت جانبی (آرنج تنیس بازان) و تونل کوبیتال
 • مچ دست و دست
 • لگن: دررفتگی کامل لگن، بورسیت، پارگی لابرال و اختلال مفصل ساکرولیاک
 • زانو: پارگی مینیسک، پارگی رباط صلیبی قدامی، کشیدگی / رگ به رگ شدن رباط، بورسیت، کوندروملاسیپاتلا (درد پاتلوفیمورال) و تاندونیت پاتلار
 • مچ پا / پا: پارگی رباط، صاف بودن کف پا (آور پرونیشن)، فاسیت پلانتر، خار پاشنه و بی‌ثباتی پاشنه پا
 • سایر: بیماری تحلیل مفاصل (آرتروز)، شکستگی، دررفتگی، کشیدگی و رگ به رگ شدن، توان‌بخشی پس از سکته مغزی، اختلالات تعادل، آموزش تناسب و اندام و خوب بودن و توان‌بخشی پس از آسیب‌دیدگی‌های ورزشی

توان‌بخشی ورزشی 

این متخصصین در توان‌بخشی دوره بهبودی پس از آسیب‌دیدگی و بهبودی پس از انجام عمل‌های جراحی تبحر دارند. بسیاری از متخصصین ورزشی با بازآموزی ورزشکاران در استفاده از دویدن، پرتاب، پرش و برنامه‌های خاص ورزشی دیگر می‌پردازند.

سلامت بانوان 

برخی از متخصصین در مسائل مرتبط با بانوان مانند مشکلات بارداری، درد لگن و بی‌اختیاری تخصص دارند. برخی درمان‌ها برای زنانی که این مشکلات را دارند ارائه می‌شود. بسیاری از این بانوان از بی‌اختیاری رنج می‌برند که متخصص طب فیزیکی می‌تواند به آنها کمک کند.

 مراقبت از زخم

برخی متخصصین در درمان و مراقبت از زخم‌ها تخصص دارند. این کار با برداشتن بافت از بین رفته (دبریدمنت)، پانسمان و تجویز برخی داروها یا پمادها انجام می‌شود. همچنین از اولتراسوند، تحریک الکتریکی و آب درمانی برای تسریع روند بهبودی نیز استفاده می‌شود. تمرین و آموزش به بیمار نیز یکی از مؤلفه‌های اصلی برنامه‌های مراقبت از زخم است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است