مگنت درمانی (مگنت تراپی) در فیزیوتراپی چه فوایدی دارد؟

امروزه مگنت‌تراپی تکنیکی پرکاربرد و موثر در زمینه طب مکمل به حساب می‌آید (دستگاه بیورزنانس، تشک‌های مغناطیسی). در طول درمان شرایط بیمار بطور قابل‌توجهی بهبود یافته و سازوکار خوددرمانی موثر واقع شده است. پزشکان دریافته‌اند کاهش میدان مغناطیسی بدن طی مدت زمان بسیار کوتاه موجب افت شدید بدنی می‌شود. هرچه سن بالاتر می‌رود میزان ارسال سیگنال‌ها و هشدارها در بدن انسان هم تنزل می‌یابد. در این مواقع اتخاذ برخی اقدامات در جهت حفظ سلامت اهمیت و فوریت بیشتری پیدا می‌کند. برخی ناراحتی‌ها با توجه به اثرات سودمند مغناطیس تراپی برطرف می‌شود و از شدت درد کاسته خواهد شد.

درصورتی‌که به سینه‌درد، تنگی نفس، یا سایر علائم ناشی از حمله ایسکمیک یا حمله قلبی دچار هستید حتما پیش از درمان با روش مغناطیس تراپی با پزشک مشورت کنید. اگر احتمال می‌دهید علائم به یک مشکل بالینی اصلی مربوط می‌شود یا احساس درد مزمن شده و امکان رفع آن با استفاده از مصرف دارو یا سایر روش‌های درمانی میسر نیست، لطفا به پزشکان ما در در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر دهقان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

انواع


معمولا از دو نوع دستگاه مختلف در درمان با روش مغناطیس تراپی استفاده می‌گردد: میدان‌های مغناطیسی پالسی یا تپ‌اختر که از خود میدان‌های الکترومغناطیسی متناوب ساطع می‌کنند (EMFs) و میدان‌های مغناطیسی دائم که میدان‌های استاتیک با نیرو و مدت زمان ثابت تولید می‌کنند. اساسا از هر دو روش درمانی برای درمان یک نوع مرض استفاده می‌شود.

میدان مغناطیسی پالسی

با بکارگیری میدان‌های مغناطیسی پالسی بهبودی سریع و کامل‌تری حاصل می‌گردد و بخصوص در درمان جراحاتی همچون شکستگی استخوان تجویز می‌شوند. پالس‌های قوی در بیمارستان‌ها و جهت درمان سرطان استخوان، شکستگی‌ها و همچنین تشخیص بیماری به شیوه‌های گوناگون کاربرد دارند. پزشکانی که ناراحتی‌های شدید، آسیبها، عارضه‌های استخوانی و عضلانی را درمان می‌کنند اغلب از پالس‌های قوی جهت تسریع روند درمان بهره می‌گیرند. نیروی مغناطیسی، میزان قطبش، نوع فرکانس‌ها، سرعت پالس و شکل موج در میدان‌های مغناطیسی پیچیده‌تر متغیر هستند. فناوری‌های مدرن تسکین درد برای درمان‌های حضوری و خانگی از دستگاه‌هایی بهره می‌گیرند که میدان الکترو مغناطیسی جزئی اما پربازده (پالس‌های دستی) تولید می‌کنند. چنین پالس‌های جزئی تنها بخش کوچکی از دامنه فرکانسی بسیار پایین را به کار می‌گیرند بااینحال در درمان طیف وسیعی از امراض و بیمارها اثربخش هستند. دستگاه‌های کوچک و دستی تولیدکننده پالس به القاگر الکترونیکی عصب پوست مجهز هستند و عمدتا در درمان آرتروز و سایر دردهای موضعی کاربرد دارند.

الکترومغناطیس تراپی

علاوه‌براین دستگاه درمانی جدید هم وجود دارد و به منظور درمان اختلالات مغزی مانند بیماری پارکینسون، دیستروفی عضلانی و سکته مغزی از میدان‌های الکترمغناطیسی با جریان بسیار قوی بهره می‌برد.

مزایای مغناطیس درمانی


تاثیرات سودمند الکتروماگنتیک تراپی عبارتند از:

 • با این روش می‌توان از شدت درد کاست.
 • ربایش و رانش ذرات باردار در جریان خون موجب سرعت گردش خون در ناحیه آسیب‌دیده شده و اکسیژن و مواد مغزی بیشتری به بافتها ارسال می‌شود درنتیجه روند درمانی با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد.
 • طی این روش درمانی سرعت جذب مواد حیاتی بدن (ویتامین‌ها، مواد معدنی، عناصر ضروری، پروتئین‌ها) بالا می‌رود و همزمان مواد زائد به سرعت از بدن دفع می‌گردند، درنتیجه مقاومت بدن بیمار در برابر بیمارها بیشتر خواهد شد.
 • کاهش موقت یا دائمی انرژی بدن به حالت تعادل باز می‌گردد.
 • سیستم ریزجریان در مویرگ بهتر می‌شود و بیمار احساس شور و نشاط بیشتری می‌کند.
 • برخی کانال‌ها در یون‌های بدن باز می‌شود، درنتیجه تامین مواد مغذی برای سلول‌ها بهتر صورت می‌گیرد و شکایت بیماران در خصوص اثرات جانبی مصرف دارو هم برطرف می‌شود.

مگنت‌تراپی در چه زمینه‌هایی دیگری اثربخش است؟


تحقیقات اخیر نشان داده است استفاده از مغناطیس تراپی جهت جبران افت میدان مغناطیسی بدن دارای اهمیت درمانی بسزایی می‌باشد. با بکارگیری این روش درمانی میزان استقامت بیمار افزایش می‌یابد، خستگی و کسالت از بین می‌رود، پروس‌های درمانی نتیجه‌بخش‌تر خواهد شد و احساس درد ناشی از بیماری آرتروز هم متوقف می‌شود. مگنت‌تراپی در درمان سایر بیماری‌ها نیز کاربرد دارد از جمله؛

 • مگنت درمانی در رفع بیماری تصلب شراین سودمند است. در مورد شکستگی استخوان از دستگاهی استفاده می‌شود که میدانهای الکترومغناطیسی پالس‌دار تولید می‌کند و بهبودی یک هفته پس از درمان خود را نشان می‌دهد: ازجمله کاهش درد و ورم
 • در واقع بیماری همچون روماتیسم با پیشگیری از التهاب و تسکین درد التیام می‌یابد. ثابت شده مغناطیس تراپی نقش سودمندی در درمان بیماری روماتیسم ایفا می‌کند. تقریبا 10 سال پیش آزمایشی انجام شد و نتایج نشان داد مگنت درمانی نه تنها شرایط بالینی بیمار را بهبود می‌بخشد، بلکه سنجش‌های آزمایشگاهی بر روی (میزان مقادیر آلبومین، گاما گلوبین و فیبرینوژن) ثابت کرده است این روش درمانی در تسکین دردها هم نقش دارد.
 • بیماری برونشیت بر اثر تماس طولانی مدت با آب و هوای مرطوب بروز می‌کند. مگنت‌تراپی در درمان این بیماری هم تاثیرگذار است. طی یک بررسی، 24 کودک پنج ساله و مبتلا به بیماری برونشیت مورد آزمایش قرار گرفتند و 30 مرتبه و به مدت 3 ساعت تحت درمان میدان مغناطیسی به اندازه 100 تا 300 گاوس قرار گرفتند، سپس شرایط بیماری آنها با علائم 16 بیمار در گروه کنترل مقایسه گردید. طبق نتایج بدست آمده پزشکان متوجه بهبودی قابل‌توجه در گروه بیمارانی شدند که تحت درمان مگنت‌تراپی قرار گرفته بودند.

برخی از بیماری‌های پوستی را هم می‌توان با روش مغناطیس تراپی معالجه کرد، زیرا هرچه میزان اکسیژن خون بیشتر باشد و گردش خون بهبود یابد فرآیندهای متابولیسمی بدن هم تنظیم خواهند شد. این روش درمانی نه تنها در رفع جوش بدن بلکه در التیام سریع‌تر زخم نیز ایفای نقش می‌کند. عارضه‌هایی همچون اگزما، خارش پوست با بکارگیری مغناطیس تراپی علاج‌پذیر هستند.مگنت‌درمانی در موارد زیر هم کاربرد دارد:

 • سردردهای میگرنی
 • تسکین دردهای خفیف و متوسط بعد از جراحی و همچنین درد مزمن
 • افسردگی
 • خشکی و گرفتگی عضلات

تذکرات


بیماران می‌بایست به نکات زیر توجه داشته باشند:

 • اگر پزشک مگنت‌تراپی را برای شما منع کرده است، از این روش صرف‌نظر کنید.
 • از وسایل مگنت‌تراپی در مجاورت تجهیزات یا ایمپلنت‌های حساس پزشکی مانند دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب، وسایل القاگر ستون مهره‌ای، پمپ‌های انفیوژن، یا سایر وسایل پزشکی مغناطیسی قابل برنامه‌ریزی استفاده نکنید.
 • آنها را بر روی پچ‌های پوستی بکار نگیرید.
 • زنان باردار نباید از تجهیزات مغناطیس تراپی استفاده کنند.
 • ناحیه‌ای از پوست که پک حرارتی بر روی آن قرار دارد را با وسایل مغناطیس تراپی درمان نکنید چراکه میزان حرارت بیش از اندازه افزایش می‌یابد.
 • وسایل مغناطیس تراپی را مستقیما بر روی زخم باز به کار نگیرید، اما از روی لباس مشکلی ندارد.
 • این محصول نباید جایگزین درمان‌های حرفه‌ای پزشکی شود.
 • اگر می‌خواهید از بی‌ضرربودن این نوع درمان اطمینان حاصل یابید حتما پیش از استفاده با یک متخصص حرفه‌ای مراقبت درمان مشورت کنید
 • استعمال وسایل مگنت‌تراپی بر روی لاک ناخن مانعی ندارد.

اثرات جانبی مگنت‌تراپی


گزارشاتی از سوی برخی بیماران درخصوص حس مورمور یا گزگز پوستی پس از درمان با مگنت‌تراپی ارائه شده است. این وضعیت به افزایش گردش‌خون در ناحیه آسیب‌دیده هم نسبت داده شده است. همینطور ممکن است برخی بیماران از سرگیجه خفیف هم رنج ببرند. عادت کردن بدن بیمار به افزایش گردش خون مدتی زمان خواهد برد. احتمال دارد ناحیه تحت درمان با مغناطیس تراپی پرحرارت‌تر از نواحی دیگر به نظر آید اما این شرایط طبیعی است. مگنت‌درمانی به گردش بهتر خون کمک می‌کند و اغلب حس گرما را در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌کند. در اکثر موارد این شرایط به‌خودی‌خود و ظرف چند روز برطرف می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
مگنت درمانی (مگنت تراپی) در فیزیوتراپی چه فوایدی دارد؟
4 از 1 رای