ورم پا در حاملگی ناشی از غذای شور و رشد نوزاد در طول بارداری

مردان و زنان هر دو به یک صورت به خاطر ادم یا ورم دچار تورم در دست‌وپا می‌شوند، این مشکل خصوصاً در زنان باردار بیشتر مشاهده می‌شود، خصوصاً در ماه‌های گرم تابستان. اگر بارداری‌تان در فصل تابستان باشد، شانس خیلی بیشتری برای ورم کردن خواهید داشت.

ورم پاها و جمع شدگی آب در زیرپوست می‌تواند ناراحت‌کننده و کنترل و درمان دشوار باشد، خصوص در زمان بارداری؛ ازاین‌رو دانستن چند روش برای مقابله با این مشکل که ممکن است در هر مرحله‌ای در طول بارداری‌تان مهم است.

اگرچه تغییرات ایجادشده در بدنتان در حین بارداری می‌تواند هشداردهنده باشد، اما به‌طورکلی ورم پاها ناراحت‌کننده‌تر از همه‌ی این تغییرات خواهد بود. روش‌های متعددی نه‌تنها برای کاهش ورم بلکه همچنین برای کاهش دردی وجود دارد که ممکن است درنتیجه‌ی جمع شدگی آب در زیرپوست بروز کند. برای اطلاع از همه‌ی نکاتی که باید درباره‌ی ورم بارداری بدانید، مانند روش‌های جلوگیری و درمان علائم آن، ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنید.

در طول بارداری بدن به مقدار مایع بیشتری برای برطرف ساختن نیازهای کودک خود و افزایش مایع آمنیوتیک و جریان خون نیاز دارد؛ بنابراین، صرف‌نظر از مقدار کم یا زیاد دریافت مایعات، بدن همچنان به احتباس (جمع‌کردن) آب ادامه می‌دهد تا این نیازها را برطرف کند. جدا از این موضوع، جاذبه، جریان ضعیف خون و تغییرات هورمونی نیز منجر به بروز این وضعیت در دوران بارداری می‌شوند. اگرچه ورم در دوران بارداری امری طبیعی است، اما ورم بیش‌ازحد ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی بنام پره‌اكلامپسی‌ (Pre-eclampsia) یا مسمومیت بارداری باشد.

اگر فردی دچار تورم ناگهانی و شدید در پاها یا در صورت شود، این علائم نیز نشان‌دهنده‌ی پره‌اكلامپسی می‌باشند. علاوه بر این اگر ورم همراه با سردرد و بالا رفتن فشارخون باشد، شدیداً جای نگرانی دارد. در این وضعیت حتماً باید با یک متخصص مشورت شود تا از بروز هرگونه مشکل و عوارضی جدی جلوگیری شود.

دکتر فرناز دهقان با سال‌ها تجربه در درمان بیماری‌های عضلانی و مفصلی، روش‌های درمانی مناسبی را برای تورم پا در دوران حاملگی به مادران عزیز توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ی 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

ادم یا ورم چیست؟


ادم یا ورم بدن که آن را احتباس آب در زیر پوست نیز می‌نامند، وضعیتی است که در آن مایع در زیر پوست جمع می‌شود. این نوع احتباس و انباشتگی آب اغلب در پاها و کف پاها رخ می‌دهد، اما می‌تواند در هر جای دیگری از بدن، حتی در قسمت‌های داخلی بدن، بروز کند. پف کردن و ورم کردن پوست از نشانه‌های اصلی ادم می‌باشد.

این نوع ورم می‌تواند ناراحت‌کننده باشد و می‌تواند روی توانایی فرد در حرکت دادن قسمت‌هایی از بدن که آب در آنجا جمع شده است تأثیر بگذارد.

انواع ورم در دوران بارداری


دو نوع ورم می‌تواند در این دوران رخ دهد:

ادم گوده گذار: مشخصه‌ی این نوع ورم این است که با اعمال فشاری اندک روی ناحیه‌ی ورم‌کرده، گودی کوچکی به وجود می‌آید.

ادم غیر گوده گذار: نوع شایعی از ورم است که در آن هیچ برآمدگی یا گودی در هنگام فشار دادن ناحیه ورم‌کرده به وجود نمی‌آید.

علت بروز ورم در دوران بارداری چیست؟


بروز ورم در سه‌ماهه‌ی سوم بارداری معمولاً در هنگام احتباس یا جمع شدگی آب در زیر پوست رخ می‌دهد. در این زمان تغییرات هورمونی متعددی در بدن رخ می‌دهد و این تغییرات می‌تواند یکی از علل ورم بارداری باشد. در پایین به برخی علل دیگر برای ایجاد ورم گوده گذار خفیف یا شدید در دوره‌ی بارداری اشاره می‌کنیم:

  • با رشد کودک در رحم در طی دوران بارداری، بزرگ شدن رحم می‌تواند فشار بسیار زیادی را روی بزرگ سیاهرگ وارد کند که مجرای اصلی خون است که نقش مهمی را در برگرداندن خون از پاها به قلب ایفا می‌کند. این فشار مضاعف می‌تواند منجر به ورم پاها شود.
  • احتباس آب و ورم پاها معمولاً در افرادی رخ می‌دهد که از فشارخون بالا رنج می‌برند. ازآنجایی‌که این وضعیت می‌تواند باعث بروز نگرانی جدی در دوران بارداری باشد، باید به‌طور منظم فشارخونتان را چک کنید، خصوصاً درزمانی که متوجه ورم در پاهایتان شوید.
  • مصرف بیش‌ازحد نمک می‌تواند به خاطر جمع شدن آب در زیر پوست باعث ورم کردن پاها شود. هنگامی‌که در طول بارداری متوجه ورم شوید، باید مراقب تغذیه خود باشید و در صورت نیاز تغییراتی را در رژیم غذایی‌تان ایجاد کنید. بهتر است مصرف غذاهایی را که حاوی مقدار زیادی نمک هستند کاهش دهید، مانند غذاهای آماده و فست فود، گوشت نمک‌سود شده، میان وعده‌ها و خوراکی‌های شور و نمکی و غیره.

قطعاً تشخیص اینکه چه عواملی می‌توانند موجب بروز ورم شده باشند بسیار حائز اهمیت و ضروری است، زیرا برخی از این عوامل نیاز به درمان فوری دارند. این مورد خصوصاً برای بالا بودن فشارخون صدق می‌کند. اگر فشارخون شما همچنان روبه افزایش است، می‌تواند منجر به بروز عارضه‌ای بنام پره‌اكلامپسی گردد که ممکن است جان مادر و کودک را به خطر بی اندازد.

عوامل متعددی وجود دارند که می‌تواند سبب تشدید ادم یا ورم شوند، گرچه این عوامل مستقیماً باعث آن نمی‌شوند. ایجاد ورم در قوزک پا و کف پاها معمولاً ممکن است در پایان یک روز سخت و طولانی، خصوصاً اگر سر پا ایستاده باشید، دیده شود. هوای گرم نیز می‌تواند ورم را تا حد بسیار زیادی بدتر کند.

اگر علائم ادم یا ورم را در خود مشاهده کردید، نگران نباشید چون شما تنها کسی نیستید که دچار این مشکل شده‌اید. حدود هفتادوپنج درصد از زنان باردار در مرحله‌ای از بارداری‌شان دچار ورم می‌شوند که معمولاً بین هفته‌های 22 تا 27 بارداری رخ می‌دهد و گاهی تا زمان زایمان ادامه خواهد یافت.

چه خطراتی در پی دارد؟


معمولاً ورم قوزک و کف پاها در دوران بارداری کاملاً نرمال است. همچنین ممکن است مادر هیچ ورمی نداشته باشد که این امر نیز طبیعی است. اگرچه اگر بروز ورم در بدنتان برای بیش از یک روز ادامه داشته باشد، به‌طور ناگهانی بروز کند و یا با تغییراتی در ادرار، فشارخون یا دید همراه باشد ممکن است مشکل جدی‌تری وجود داشته باشد.

احتباس آب و ورمی که همراه با سردرد، خستگی و یا مشکلات گوارشی باشد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی چیزی به‌غیراز یک ورم معمولی باشد. این علائم اگر با علائم دیگری همراه باشند می‌توانند نشان‌دهنده‌ی مشکلات بالقوه‌ی دیگری در کلیه‌ها، قلب یا ریه‌ها باشند. همچنین ورم می‌تواند نشانه‌ای از پره‌اكلامپسی باشد. همیشه بهترین راه این است که جوانب احتیاط را در نظر بگیرید و اگر این علائم را در خود مشاهده می‌کنید، به پزشک خود مراجعه کنید تا هر یک از این بیماری‌ها و مشکلات احتمالی را موردبررسی قرار دهد.

ادم یا ورم چگونه درمان می‌شود؟


تحت درمان قرار گرفتن برای هرگونه مشکلی در دوران بارداری می‌تواند به خاطر عوارضی که داروها می‌توانند روی جنین و بارداری داشته باشند، چالشی مهم باشد.

خوشبختانه اکثر مادران باردار نیاز به درمانی برای برطرف کردن ورم ندارند زیرا این وضعیت معمولاً موقتی است و بعد از متولد شدن کودک برطرف خواهد شد. همچنین هنگامی‌که علت‌های بروز آن را می‌شناسید و نکات لازم را جهت جلوگیری از آن رعایت کنید، می‌توانید ورم پاها را کاهش دهید. اگرچه چندین درمان برای ورم بارداری وجود دارد که می‌تواند آن‌ها را امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که این روش‌های درمانی تنها به کاهش ورم و ناراحتی کمک خواهند کرد بلکه عاملی را که باعث بروز این ورم شده است (مانند فشارخون بالا) را برطرف نخواهند کرد.

نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی

ایستادن یا نشستن برای مدتی طولانی می‌تواند ورم کف پاها و قوزک پاها را بدتر کند زیرا جاذبه زمین مایع (آب) بیشتری را در پاهایتان می‌کشد. باید در هرزمانی که امکان دارد، کف پاهایتان را بالا نگه‌دارید تا از آسیب ناشی از جاذبه‌ی زمین جلوگیری کنید.

اگر لازم باشد که در تمام‌روز پشت میز بنشینید، پاهایتان حتماً در حالت کشیده و صاف باشد و یک‌پا را روی پای دیگر نی اندازید، از یک چهارپایه در زیر پایتان استفاده کنید تا پاهایتان در طول روز بالا نگه‌داشته شوند. پیاده‌روی‌های کوتاه و مختصر نیز می‌تواند راه خوبی برای جلوگیری از کشیده شدن خون به‌طرف کف پاها و قوزک پا شود. بی‌تحرکی همیشه باعث بدتر شدن ورم پاها خواهد شد بنابراین هرزمانی که می‌توانید، تحرک بدنی داشته باشید.

پاهایتان را بالا نگه‌دارید

ازآنجایی‌که جاذبه زمین مایع بیشتری را به سمت پاها پایین می‌کشد، حتماً پاهایتان را در هرزمانی که بتوانید بالاتر از سطح زمین نگه‌دارید. وقتی پاها بالا باشند، مایع می‌تواند به نواحی دیگری نیز گسترش یابد و درنتیجه از شدت ورم در قوزک و پا می‌کاهد.

می‌توانید در هنگام کار یا در پشت میز غذاخوری در خانه، از یک چهارپایه در زیر پای خود برای بالا نگه‌داشتن پاهایتان استفاده کنید. اگر می‌خواهید که ورم پاهایتان کمتر شود، صرف‌نظر از مشغله زیادی که دارید، لازم است پاهایتان را بالاتر از سطح زمین نگه‌دارید. هیچ‌کس بیشتر از یک خانم بارداری بهانه‌ی خوبی برای بالا نگه‌داشتن پاهای خود ندارد، پس سطحی را پیدا کنید و پاهایتان را به آن تکیه دهید.

به پهلو بخوابید

شاید هر شب خواب خود را بین هفت تا هشت ساعت در رختخواب خود سپری کنید. این مدت‌زمان قابل‌توجه ای است که حالت خوابیدن شما در این حین می‌تواند روی وضعیت احتباس آب در بدن شما تأثیر بگذارد.

برای پیشگیری از بروز علائم ادم یا ورم، سعی کنید به پهلوی چپتان بخوابید. این بهترین وضعیت است که می‌تواند عملکرد کلیه‌هایتان را که مسئول از بین بردن مواد زائد از بدن است، بالا ببرد. بدن شما آب اضافی را مانند ماده‌ای زائد تلقی می‌کند، بنابراین کلیه‌ها به‌خوبی کار کنند، احتمال کاهش ورم بیشتر خواهد بود.

کفش و لباس راحت بپوشید

با بزرگ شدن کودک و درنتیجه شکم، لباس پوشیدن به یک معضل تبدیل می‌شود. شاید بخواهید سعی کنید لباس‌های پیش از بارداری‌تان را به‌سختی به تن کنید اگرچه ضرورتی برای تهیه لباس‌های مخصوص بارداری نیست، خصوصاً بنابر دلایل مالی، اما لازم است یک یا دو لباس مناسب و راحت تهیه کنید.

پوشیدن لباس‌های راحت و مناسب می‌تواند علائم ادم یا. رم را کاهش دهد، زیرا بااین‌وجود بدنتان می‌تواند نفس بکشد و جریان خون بهتری داشته باشد. پوشیدن کفش‌های راحت نیز بسیار مهم است زیرا بسیاری از خانم‌های باردار بیشتر در ناحیه پایین پا دچار ورم می‌شوند.

حتی می‌توان چند جفت کفش راحتی خرید که یک سایز بزرگ‌تر از سایر معمولی‌تان است تا پاهایتان فضای بیشتری برای ورم ایجادشده داشته باشند. مهم نیست که در طول روز از چه نوع کفشی استفاده می‌کنید، ولی زمان که به خانه می‌رسید آن‌ها را از پا درآورید و دمپایی راحت بپوشید تا ناراحتی ناشی از ورم کمتر شود.

تغییراتی در رژیم غذایی

غذاهای سالم و سرشار ویتامین، مواد معدنی، پروتئین، کربوهیدرات‌ها. دیگر مواد مغذی ضروری برای بدن مصرف کنید از مصرف غذاهای آماده و مضر، غذاهای سرخ‌شده، غذاهای فرآوری شده خودداری کنید زیرا این غذاها دارای چربی فراوان، کالری و سدیم بسیار بالایی هستند. همچنین لازم است آب زیادی مصرف کنید تا بدنتان آب کافی داشته باشد.

ورزش

همچنین انجام یک سری ورزش برای نیم ساعت در روز می‌تواند به شما کمک کند. قبل از انجام ورزش، با پزشک خود مشورت کنید و در صورت تائید او می‌توانید ورزش را شروع کنید.

پیاده‌روی

ادم یا ورم بدن هنگامی رخ می‌دهد که مایع در جریان بازگشت خون به قلب، در بافت‌های بدن باقی می‌ماند. انقباضات پا در حین راه رفتن به آزاد کردن این مایع باقی‌مانده در بافت‌ها کمک می‌کند. این کار همچنین به بهبود جریان خون کمک می‌کند تا مایع اضافی را از میان برمی‌دارد و با خود به جریان درآورد.

به خاطر داشته باشید که پیاده‌روی بیش‌ازحد ممکن است ورم را شدیدتر کند، بنابراین تنها دقیقه را در روز به پیاده‌روی اختصاص دهید.

به این پست امتیاز دهید.
ورم پا در حاملگی ناشی از غذای شور و رشد نوزاد در طول بارداری
5 از 1 رای