کاربرد ونحوه ی انجام کار نوارعصب وعضله

مطالعات الکترو دیاگنوستیک (EDX) روش‌های معمول برای تست عملکرد عضلات و اعصاب هستند. این مطالعات توسط پزشکان به منظور تعیین علت درد، بی حسی، گزگز و از دست دادن قدرت در قسمت‌های مختلف بدن، تجویز می‌شوند. شرایطی که معمولاً با استفاده از این روش‌ها تشخیص داده می‌شود عبارتند از: "آسیب دیدگی اعصاب، (رادیکولوپاتی)آسیب‌های اعصابی محیطی و بیماری عضلانی".

اگر دچار پا درد یا گزگز هستید، ممکن است جهت تشخیص آسیب اعصاب به آزمایش نوار عصب و عضله و آزمایش هدایت عصب نیاز داشته باشید. این آزمایش‌ها بررسی می‌کنند که اعصاب نخاعی شما در چه وضعیتی هستند و اعصاب بازوها و پاهای شما چگونه عمل می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌های 03132226284 تماس حاصل فرمایید.

انواع آزمایشات الکترودیاگنوستیک


نوار عصب و عضله

 

گرفتن نوار عصب و عضله برای موارد زیر انجام می‌گردد:

  • تشخیص بیماری‌هایی که به بافت عضلانی، اعصاب، یا اتصالات بین عصب و عضله آسیب می‌رسانند. این مشکلات ممکن است شامل دیسک کمر، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یا میاستنینا گراویس (MG) باشد.
  • تشخیص علت ضعف، فلجی، یا تحریک عضلانی. مشکلات عضلانی و اعصاب عضله، نخاع یا منطقه‌ای که مغز را کنترل می‌کند، می‌توانند این علائم را ایجاد کنند. نوار عصب و عضله بیماری‌های مغزی و نخاعی را نشان نمی‌دهد.

سرعت هدایت عصبی

آزمایش سرعت هدایت عصبی برای موارد زیر انجام می‌گردد:

تشخیص آسیب به سیستم عصبی محیطی، که شامل تمام اعصابی است که از مغز و نخاع منشأ می‌گیرند و اعصاب کوچکتری که از این اعصاب مشتق می‌شوند. این آزمایش اغلب برای کمک به یافتن مشکلات عصبی مانند سندرم تونل کارپال یا سندرم گیلیان باره استفاده می‌شود.

آماده سازی


در صورت داشتن شرایط زیر پیش از انجام آزمایشات پزشک خود را در جریان قرار دهید:

  • هر دارویی که مصرف می‌کنید. بعضی از داروهایی که بر سیستم عصبی اثر می‌گذارند می‌توانند نتیجه الکترومیوگرافی یا آزمایش نوار عصب و عضله را تغییر دهند. ممکن است لازم باشد از مصرف این داروها 3 تا 6 روز قبل از انجام آزمایش خودداری کنید.
  • دچار مشکلات خونریزی هستید و یا از رقیق کننده‌های خون مانند هپارین وارفارینور استفاده می‌کنید. اگر در حال استفاده از رقیق کننده‌های خون هستید، پزشک از شما خواهد خواست تا قبل از انجام آزمایش، استفادهٔ آن‌ها را متوقف نمایید.
  • دارای ضربان ساز هستید.
  • قبل از آزمون برای 3 ساعت از کشیدن سیگار اجتناب کنید.
  • برای 2 تا 3 ساعت قبل از آزمایش از خوردن یا نوشیدن غذاهای حاوی کافئین (مانند قهوه، چای، نوشابه و شکلات) پرهیز کنید.
  • لباس‌های شل و راحت را بپوشید تا آزمایشات عضلات و اعصاب شما به آسانی انجام گیرند. ممکن است به شما یک لباس مخصوص بیمارستان داده شود.
  • ممکن است از شما خواسته شود که یک فرم رضایت نامه امضا کنید که خطرات انجام آزمایشات در آن شرح داده شده است و موافقت شما در این خصوص گرفته خواهد شد.
  • در خصوص نگرانی‌هایی که در رابطه با نیاز به انجام آزمایشات، خطرات آن، چگونگی انجام یا نتایج آن دارید، با پزشک خود صحبت کنید. برای کمک به درک اهمیت این آزمایشات، فرم اطلاعات آزمایش پزشکی را پر کنید.

چگونگی انجام آزمایشات


یک آزمایش الکترو دیاگنوستیک در بیمارستان، کلینیک یا مطب پزشک انجام می‌شود. همچنین ممکن است در اتاقی انجام شود که هرگونه دخالت الکتریکی خارجی را متوقف کند. آزمایش ممکن است توسط یک تکنسین الکترو دیاگنوستیک یا یک پزشک انجام شود.

از شما خواسته خواهد شد که روی یک تخت دراز بکشید یا روی صندلی چرخان بنشینید تا عضلات در حالت آرام قرار گیرند.

نوار عصب و عضله

پوست در مناطق تحت آزمایش پاکسازی می‌گردد. یک الکترود سوزنی که توسط سیم به دستگاه ضبط متصل شده است وارد عضله می‌شود. وقتی که الکترود در جای خود قرار می‌گیرد، فعالیت الکتریکی عضله در حالت استراحت ثبت می‌شود. سپس تکنسین یا پزشک از شما می‌خواهد که عضله را به آرامی و به طور پیوسته منقبض کنید. این فعالیت الکتریکی ثبت می‌شود.

الکترود ممکن است چندین بار برای ثبت فعالیت در مناطق مختلف عضله یا در عضلات مختلف جابجا شود. فعالیت الکتریکی در عضلات به صورت خطوط موجی و پرگاری در مانیتور ویدئو نشان داده می‌شود و همچنین ممکن است در زمان انقباض عضلات یک صدای شبیه به شلیک گلوله از بلندگوهای متصل به دستگاه شنیده شوند. فعالیت همچنین ممکن است در ویدیویی ضبط شود.

آزمایش نوار عصب و عضله ممکن است 30 تا 60 دقیقه طول بکشد. هنگامی که آزمایش انجام شد، الکترودها برداشته می‌شوند و مناطقی از پوست که در آن سوزن قرار داده شده بود، پاک می‌شود. در صورت احساس درد در هر یک از نواحی، یک ضد درد برای شما تجویز خواهد شد.

سرعت هدایت عصبی

در آزمون سرعت هدایت عصبی، چندین الکترود دیسکی صاف فلزی به پوست شما با استفاده از نوار یا یک چسب متصل می‌شود. یک الکترود شوک دهنده به طور مستقیم روی عصب قرار می‌گیرد و یک الکترود ضبط کننده روی عضلات کنترل شده توسط آن عصب قرار می‌گیرد. سپس، چندین پالس الکتریکی سریع به عصب داده می‌شود، و زمان انقباض عضله در پاسخ به پالس الکتریکی ثبت می‌شود. سرعت پاسخ ثبت شده در این آزمایش سرعت هدایت عصبی نامیده می‌شود.

عصب‌های مشابه در طرف دیگر بدن ممکن است برای مقایسه مورد مطالعه قرار گیرند. وقتی آزمایش انجام شد، الکترود برداشته می‌شود.

در صورت نیاز به انجام هر دو آزمایش، مطالعات سرعت هدایت عصبی قبل از آزمایش نوار عصب و عضله انجام می‌شود. آزمایش‌های سرعت هدایت عصبی ممکن است از 15 دقیقه تا 1 ساعت یا بیشتر، بسته به اینکه چه تعداد اعصاب و عضلات مورد مطالعه قرار می‌گیرند، طول خواهد کشید.

چه احساسی درهنگام آزمایش الکترو دیاگنوستیک خواهید داشت؟


در طول آزمایش نوار عصب و عضله، هنگامی که سوزن الکترود داخل عضله قرار می‌گیرد، ممکن است یک درد سریع و شدید را احساس کنید. پس از آزمایش، ممکن است درد ناشی از زخم داشته باشید و احساس گزگز در عضلات 1 تا 2 ساعت طول بکشد. اگر درد شما بدتر شود یا علائمی مانند تورم، حساسیت به لمس، یا درد در هر یک از جای سوزن‌ها وجود دارد، با پزشک خود تماس بگیرید.

در حین آزمایش سرعت هدایت عصبی، هر بار که پالس الکتریکی به شما داده می‌شود، ممکن است یک درد سریع، سوزش، احساس گزگز و فشردگی در عضله را داشته باشید. ممکن است هنگام مالیدن پای خود روی فرش احساس گزگز داشته باشید سپس یک شیء فلزی را لمس کنید. این آزمایش برخی افراد را مضطرب می‌کند. در نظر داشته باشید که در آزمایش الکترودیاگنوستیک فقط از جریان الکتریکی با ولتاژ بسیار کم استفاده می‌شود و هر پالس الکتریکی بسیار سریع است (کمتر از یک ثانیه).

نتایج


ممکن است پزشک بعد از انجام آزمایشات شما را در مورد برخی از نتایج مطالعات عصبی مطلع کند. ارائه یک گزارش کامل ممکن است 2 تا 3 روز طول بکشد.

نتایج آزمایش نوار عصب و عضله و مطالعات سرعت هدایت عصبی همراه با سابقه پزشکی، علائم، معاینات فیزیکی و عصبی، و نتایج آزمایش‌های دیگر برای کمک به پزشک در پیدا کردن مشکل و یا مشاهدهٔ تغییرات بیماری استفاده می‌شود.

الکترومیوگرافی (نوار عصب و عضله) و مطالعات سرعت هدایت عصبی

طبیعی:

نتایج آزمایش نوار عصب و عضله هیچ فعالیت الکتریکی زمانی که عضله در حالت استراحت است را نشان نمی‌دهد. با هر انقباض عضله یک خط صاف و موج دار در نوار ضبط شده وجود دارد.

مطالعات هدایت عصبی نشان می‌دهند که اعصاب ضربه‌های الکتریکی را به عضلات یا اعصاب حسی در سرعت‌های معمولی یا سرعت هدایت می‌رسانند. اعصاب حسی به مغز اجازه می‌دهند احساس درد، لمس، درجه حرارت و لرزش را داشته باشد. اعصاب مختلف دارای سرعت‌های طبیعی هدایت مختلفی هستند. سرعت هدایت عصبی به طور معمول با افزایش سن، کندتر می‌شود.

غیر طبیعی:

فعالیت الکتریکی در طول یک استراحت عضلانی نشان می‌دهد که ممکن است مشکلی در انتقال عصب به عضله وجود داشته باشد. خطوط امواج غیر طبیعی هنگام انقباض عضلانی ممکن است به معنی وجود یک مشکل عضلانی یا عصبی مانند بیرون زدگی دیسک، اسکلروز جانبی آمیوتروپیک (ALS) یا التهاب باشد.

در مطالعات هدایت عصبی، سرعت ضربان اعصاب کندتر از آن چیزی است که عصب طبیعی نشان می‌دهد. ممکن است سرعت کندتر ناشی از آسیب عصب یا گروه از اعصاب باشد. سرعت هدایت عصبی به طور معمول با افزایش سن، کندتر می‌شود.

خطرات


یک آزمایش نوار عصب و عضله بسیار ایمن است. شما ممکن است علائمی مانند کبودی‌های کوچک یا تورم را در نقاطی که سوزن زده شده‌اند مشاهده نمایید. سوزن‌های مورد استفاده استریل هستند، بنابراین شانس ابتلا به عفونت بسیار کم است.

هیچ مشکلی در هنگام آزمایش نوار عصب و عضله وجود ندارد. هیچ چیز در داخل پوست شما قرار نمی‌گیرد، بنابراین هیچ شانسی برای ابتلا به عفونت نیز وجود ندارد. ولتاژ پالس‌های الکتریکی به آن اندازه بالا نیست که باعث آسیب شود.

به این پست امتیاز دهید.
کاربرد ونحوه ی انجام کار نوارعصب وعضله
1 از 1 رای