کاهش درد شکستگی شانه وکتف(ترقوه)باافزایش جریان خون با فیزیوتراپی

از آنجایی که مفصل شانه قوی‌ترین مفصل در بدن است، نیرویی با شدت بیشتری برای ایجاد شکستگی در این مفصل نیاز است. به همین ترتیب، بهبود مفصل شانه یک فرایند مرحله به مرحله است و از این رو باید در طول کل این فرایند کاملاً صبور و آرام باشید. شکستگی شانه و ترقوه تاثیر چشمگیری بر کیفیت زندگی فرد می‌گذارد. بسته به محل آسیب مفصل شانه، کل مدت زمان بهبود یا توانبخشی تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارد. در بیشتر آسیب‌های متوسط، کل زمان بازگشت به فعالیت معمولاً ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد و یک دروه‌ی اولیه خشکی و ناراحتی مفصل وجود دارد که بعد از آن علائم خود به خود با ورزش یا فیزیوتراپی برطرف می‌شوند.

بیشتر اوقات جراحی توصیه نمی‌شود. عمل جراحی بهترین درمان برای شما نیست. پزشکان در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید در جلسه اول تکنیک‌های غیر جراحی موثر و ممکن مانند فیزیوتراپی و ورزش‌های ترمیمی را با شما مورد بحث قرار می‌دهند. در طول مرحله‌ی بهبودی، پزشک جهت کنترل فرایند بهبودی تصاویر رادیوگرافی خواهد گرفت.
پل ارتباطی برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132226284تماس حاصل فرمایید.

شکستگی‌های متداول شانه


از آنجا که علت اصلی شکستگی‌های شانه افتادن است، اغلب یک شکستگی شانه ثانویه بطور همزمان رخ می‌دهد.
به علت اتصال عضلات مهم شانه، محل این شکستگی‌ها می‌تواند روی درمان تاثیر بگذارد. اگر از عضله‌ای استفاده کنید که به قسمت شکسته شده متصل است، بسیار دردناک بوده و یا می‌تواند باعث بدشکلی بعد از بهبود شکستگی شود.
عضلاتی که به بخش‌های مختلف شانه متصل هستند در ادامه ذکر شده‌اند. پزشک می‌تواند توضیح دهد که در صورتی شکستگی نواحی زیر چه اقداماتی را باید یا نباید انجام دهید:
-    توبروزیته بزرگ- سوپرااسپیناتوس (supraspinatus)، اینفرااسپیناتوس (infraspinatus) و ترس مینور (teres minor)
-    توبروزیته کوچک- ساب اسکاپولاریس
-    سر استخوان بازو (هومرال)
-    تنه استخوان بازو – ماهیچه سینه‌ای بزرگ

علل شکستگی شانه چه می‌باشند؟


ضربه علت اصلی شکستگی استخوان بازو است. بیشتر آسیب‌ها ناشی از یک ضربه‌ی مستقیم به بدن هستند مانند افتادن یا تصادف با ماشین. افراد مسن‌تر ممکن است در اثر افتادن‌های نسبتاً خفیف دچار شکستگی شوند.

علائم شکستگی شانه یا ترقوه

افراد مبتلا به شکستگی‌های شانه و ترقوه اغلب علائم زیر را دارند:
-    دردی  که هنگام حرکت شانه بدتر می‌شود.
-    تورم
-    درد هنگام لمس ترقوه
-    کبودی
-    برجستگی بر روی یا نزدیکی شانه
-    صدای تق تق یا احساس گزگز  و ساییدگی هنگام حرکت شانه
-    مشکل در حرکت دادن شانه
-    مور مور شدن یا بی‌حسی بازو یا انگشتان
-    افتادگی شانه

تشخیص


به منظور تشخیص شکستگی شانه، رادیوگرافی از شانه گرفته خواهد شد. این آزمایش بیشتر شکستگی‌ها را نشان می‌دهد. رادیوگرافی به تعیین اینکه شکستگی با یا بدون جراحی قابل درمان است کمک می‌کند. در موارد نادر ممکن است نیاز به ام آر آی یا سی تی اسکن باشد تا شکستگی‌های جابه‌جا نشده مشخص شوند، یک شکستگی پیچیده جهت برنامه‌ریزی برای جراحی ارزیابی شود یا بافت‌های نرم اطراف استخوان بازو بررسی شوند.

درمان شکستگی شانه و ترقوه


درمان‌های احتمالی برای شکستگی شانه عبارتند از:

افزایش مصرف آب

آب به عنوان یک حلال عالی عمل می‌کند که تمام ناخالصی‌های، سموم و مواد شیمیایی را از بدن دفع می‌کند. بعد از یک آسیب متوسط تا شدید در هر بخشی از بدن، فرایند التهاب مایع زیادی را مصرف می‌کند. علاوه بر این، بدن در اثر تجزیه مواد شیمیایی، واسطه‌ها، مواد شیمیایی التهابی، هورمون‌های استرس، سلول‌های التهابی و سوخت و ساز داروها، سموم زیادی تولید می‌کند که باید به منظور به حداقل رساندن خطر بروز عوارض جانبی و آسیب به بافت‌های دیگر از بدن دفع شوند.

پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین


 
از وزنه برداری سنگین (یا هر نوع بلند کردن اجسام) در مراحل اولیه بهبودی باید اجتناب شود. هر نوع کشش یا فشار ممکن است باعث تشدید درد شده و منجر به در رفتن مفصل شانه شود.

استراحت

 
اگر آرام بمانید بدن می‌تواند انرژی بیشتری را برای بهبودی صرف کند. استراحت همچنین احتمال آسیب رساندن به خودتان را کاهش می‌دهد.
-    اگر حرکت دادن بازو باعث درد شود، این کار را نکنید. درد نشان می‌دهد که هنوز برای حرکت زود است.
-    ممکن است در حین بهبودی نیاز به خواب بیشتری داشته باشید. حداقل ۸ ساعت در روز بخوابید.
-    استراحت باعث بهتر شدن خلق و خوی شما شده و به کنار آمدن با درد کمک می‌کند.

تسکین درد و خشکی ناشی از شکستگی با گرما

بعد از اینکه تورم در محل آسیب متوقف شد، می‌توان از گرما استفاده کرد. این امر باعث ایجاد احساسی خوب شده و گردش خون را افزایش می‌دهد. هم گرمای مرطوب و هم خشک می‌تواند موثر باشد.
یک کیسه گرم را به مدت ۱۵ دقیقه روی شانه قرار دهید، اما آن را مستقیم روی پوست نگذارید. کیسه را در یک حوله بپیچید تا باعث سوختگی نشود.

تسکین با مسکن‌های بدون نسخه

 
این داروها باعث کاهش التهاب نیز می‌شوند. اما بعد از آسیب تا ۲۴ ساعت صبر کنید و سپس از این داروها استفاده کنید زیرا می‌توانند خونریزی را افزایش داده یا ترمیم استخوان را کند کنند. منتظر ماندن به مدت ۲۴ ساعت به بدن امکان شروع فرایند طبیعی بهبودی را می‌دهد.
-    ایبوپروفن (ادویل، موترین)
-    ناپروکسن (Aleve، Naprosyn)
-    دستورالعمل‌های سازنده دارو و دستورات پزشک را رعایت کنید.
-    داروهای حاوی آسپرین را به کودکان زیر ۱۹ سال ندهید.
-    این داروها را با الکل یا داروهای دیگر مانند داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی یا مکمل‌ها ترکیب نکنید.
-    تزریق بلوک عصبی نیز توصیه می‌شود.

مصرف رژیم غذایی سرشار از کلسیم

 
کلسیم برای بازسازی استخوان حیاتی است. مواد غذایی زیر منابع خوبی از کلسیم هستند:
-    پنیر، شیر، ماست و سایر لبنیات
-    بروکلی، کلم برگ و سایر سبزیجات تیره، سبز و برگ‌دار
-    ماهی با استخوان‌های نرم که بتوان خورد مانند ساردین یا کنسرو ماهی سالمون
-    غذاهایی که کلسیم به آنها اضافده شده، مانند سویا، غلات، آب میوه و جایگزین‌های شیر

مصرف کافی ویتامین

 
ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است. شما می‌توانید این ویتامین را از طریق موارد زیر دریافت کنید:
-    قرار گفتن در معرض نور خورشید. بدن هنگامی که نور خورشید به پوست می‌رسد ویتامین D تولید می‌کند.
-    خوردن تخم مرغ، گوشت، ماهی سالمون، ماهی خال خالی و ساردین
-    خوردن غذاهایی که ویتامین D به آنها اضافه شده مانند غلات، محصولات سویا، لبنیات و شیر خشک

غذاهای حاوی ویتامین K

 
کلم برگ، بروکلی، اسفناج و سبزیجات دیگری که سرشار از ویتامین K1 هستند و محصولات لبنی خام مانند پنیر و کفیر که سرشار از ویتامین K2 هستند که برای لخته شدن خون و تشکیل استخوان ضروری است.

ویتامین C

 
ویتامین C برای تولید کلاژن که یک جزء ضروری در پوست و بافت‌ها است ضروری می‌باشد. مصرف میوه‌ها و سبزیجات سرشار از ویتامین C مانند مرکبات، فلفل دلمه‌ای، توت فرنگی و گوجه فرنگی را افزایش دهید.

روی

واکنش‌های شیمیایی مورد نیاز برای بازسازی استخوان نیاز به روی دارند. برای افزایش مصرف روی، دانه‌های کدو تنبل و اسفناج را به رژیم غذایی خود افزایش دهید.

نوار پهن گردن و شانه

 
بعد از تشخیص شکستگی شانه توسط رادیوگرافی، دست از محل مچ با یک نوار پهن گردن و شانه بسته می‌شود. این کار باعث می‌شود که وزن دست استخوان بازو را به سمت پایین بکشد. کشش رو به پایین به بهبود استخوان‌های شکسته در حالت صحیح کمک می‌کند.

کمک به بهبودی بدن از طریق فیزیوتراپی

 
بازو و دست معمولاً برای ۶ هفته بسته می‌شوند. شما باید برای جلوگیری از خشکی و تورم، انگشتان و مچ دست خود را حرکت دهید. پزشک زمان شروع ورزش‌های دامنه حرکتی، فعال همراه با کمک، فعال و سپس تقویتی پیشرونده را پیشنهاد خواهد کرد. سعی نکنید فعالیت بیش از حد انجام دهید یا زود شروع به فعالیت کنید زیرا ممکن است باعث اختلال در روند شکستگی شانه شود. در حالی که حرکت دادن شانه برای پیشگیری از سفتی آن مهم است، اما اولویت فراهم کردن امکان ترمیم شکستگی شانه می‌باشد. توصیه‌های پزشک را رعایت کنید، زیرا آنها در ترمیم شانه شکسته و حرکت دادن آن در سریع‌ترین زمان ممکن تخصص دارند. ممکن است پزشک توصیه به انجام درمان‌هایی جهت افزایش جریان خون و مواد مغذی به بافت‌های در حال بهبودی بکند. این کار به حذف سموم و واسطه‌های التهابی از محل آسیب مفصل کمک می‌کند.
-    طب سوزنی
-    ماساژ
-    درمان دستی
-    شاک ویو تراپی
-    لیزر درمانی
-    مگنت تراپی
-    حرکات یوگا

ورزش

توصیه می‌شود که تمام ورزش‌ها تحت نظارت پزشک انجام شوند. ورزش‌های تقویت استخوان مانند تمرینات قدرتی و ورزش‌های وضعیتی را می‌توان ۴ تا ۶ هفته بعد از آسیب مفصل انجام داد. از نوارهای شانه برای تمرینات تقویتی جهت به حداقل رساندن فشار و تنش روی شانه‌ی آسیب دیده استفاده کنید.

حرکت پاندول

 
روی کمر خم شوید بطوری که بالا و پایین بدن یک حالت L شکل ایجاد کنند. اجازه دهید که دست آسیب دیده آویزان شود. دست خود را در یک جهت ۱۰ بار بچرخانید سپس جهت حرکت را تغییر داده و ۱۰ بار دیگر انجام دهید.

خمش به جلو


روی کمر دراز بکشید یا صاف روی صندلی بنشینید بطوری که دست‌ها در جلوی بدن روی ران‌ها قرار بگیرند. دستان خود را در هم قفل کنید، آرنج‌هایتان را صاف کرده و شانه‌ی آسیب دیده را شل کنید. به آرامی دست‌ها را در جلوی خود بالا ببرید بطوری که عمود بر تنه باشند. اگر شانه‌ی در حال بهبودی اجازه می‌دهد، دست‌های خود را تا زمانی که صاف هستند تا بالای سر ببرید. سپس آنها را پایین بیاورید. آرنج‌های خود را تا حد امکان صاف نگه دارید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

کشش صلیبی

 
صاف بایستید. دست‌های خود را با نگه داشتن قسمت بیرونی بالای دست با دست دیگر روی سینه بکشید. مطمئن شوید که دست مخالف از زیر بالای دست دیگر را می‌گیرد. دست خود را به مدت ۳۰ ثانیه در این حالت نگه دارید. دست خود را آزاد کنید و این حرکت را برای دست دیگر تکرار کنید. این ورزش را ۴ تا ۵ بار برای هر دست انجام دهید.

صعود روی دیوار


صاف رو به دیوار بایستید بطوری که دست‌ها در دو طرف بدن قرار بگیرند. بازوی آسیب دیده خود را بالا ببرید بطوری که آرنج صاف باشد و انگشتان دست خود را تا حد ممکن روی دیوار بالا ببرید. دست خود را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس مجدداً به پایین ببرید. این حرکت را سه بار تکرار کنید.

چرخش به بیرون

چندین راه برای چرخش شانه به بیرون وجود دارد. یک روش این است که روی کمر بخوابید بطوری که پاها صاف و کشیده باشند. یک جارو یا عصا را در دو دست خود بگیرید و آرنج‌های خود را با زاویه ۹۰ درجه خم کنید. از بازوی سالم خود برای فشار دادن دست آسیب دیده به طرف کنار بدن تا حد ممکن استفاده کنید، بطوری که آرنج خم و نزدیک به بدن باشد. به مدت ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید و سپس دست‌های خود را به حالت اولیه برگردانید. برای هر طرف سه بار یا بیشتر تکرار کنید.

بالا بردن شانه

 
صاف بایستید و یک وزنه سبک را با هر دست نگه دارید. شانه‌های خود را تا حد ممکن بالا و سپس پایین ببرید. این حرکت را ۲۰ بار تکرار کنید. با قوی‌تر شدن شانه، می‌توانید وزن وزنه را به مقدار دو کیلوگرم در هر بار افزایش دهید.

چه زمانی می‌توان رانندگی کرد و فعالیت‌های معمول را از سر گرفت؟


از برخی فعالیت‌ها (بخصوص آنهایی که شامل حرکات پیچشی مفصل شانه هستند) مانند رانندگی و کارهای فیزیکی دیگر باید برای حداقل ۳ تا ۵ ماه بعد از آسیب مفصل اجتناب کرد.

آیا می‌توان سیگار کشید؟


در طول بهبود شکستگی نباید سیگار کشید. تحقیقات نشان می‌دهند که سیگار کشیدن روند بهبود استخوان را آهسته می‌کند.

آیا می‌توان ورزش کرد؟


در بیشتر موارد می‌توان ۶ هفته بعد از آسیب ورزش‌های غیر تماسی سبک را انجام داد. هنگام شروع به انجام ورزش نمی‌توانید به اندازه‌ی معمول بازی کنید. شانه نیز در انتهای ورزش دچار درد خواهد شد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است